Škola pro diktátory

Škola pro diktátory

Ignazio Silone v knize „Škola pro diktátory“ rozebírá souhrn podmínek, které předcházejí nastolení nedemokratického režimu.

První Siloneho podmínkou je situace, v níž je politika dezorganizována a čelí paralýze.

Hlavní opoziční strana se v důsledku této paralýzy dostane prostřednictvím férových voleb k moci, ale nenalezne správná řešení, a své voliče tak i ona zklame.

Třetí podmínkou je existence početného deklasovaného živlu, na který se diktátor a úzká skupinka jeho věrných mohou obrátit s tím, že dosavadní demokratická vláda patologické jevy ve společnosti stále více prohlubuje.

Obyvatelstvo vyčerpané ekonomickou i morální krizí pak rádo uslyší na neústavní recepty a přistoupí na odstranění demokracie a s ní spojené svobody a vyloučení násilí.

Je Siloneho scénář možný i dnes?

Ano, neboť politiku a vůbec nás všechny nevyhnutelně a přirozeně ovlivňuje jeden velmi významný faktor – čas.

Tok času je příčinou, proč lidé zapomínají na důvody, pro které byl zaveden určitý politický režim.

Vezměme nejprve jako příklad Československo v roce 1959 a v roce 1989. Třicetiletý rozdíl, kdy na začátku a na konci tří dekád vidíme jiný stát i společnost. Stále sice vládnou komunisté, ale zatímco na konci padesátých let měli bolševici vše pevně v rukou a nikdo ani nedutal, v roce 1989 jsou z všemocných vládců už jen trapní papaláši, z nichž má každý spíše legraci. Vývoj tedy šel od diktatury směrem k jejímu postupnému tání a nakonec až k přechodu k plnohodnotné demokracii.

V letech 1989 – 2019 můžeme vidět trend opačný. Zatímco na počátku tohoto období většina lidí horovala (alespoň na oko) pro svobodu, dnes se demokracie jeví jako zkorumpovaná a prohnilá a svoboda jako zbytečná a únavná. Vyžaduje totiž vlastní odpovědnost.

Hodnoty, pro které byla v roce 1989 zastupitelská demokracie nastolena, tedy svobodné volby, politický pluralismus a svoboda slova, řadě lidí už nic neříkají, resp. považují je za samozřejmé, mnohdy spíše obtěžující.

Šlo přitom o pozvolný proces. První ránu dostala představa o růžovém, svobodném a demokratickém světě 11. 9. 2001, pak při finanční krizi v roce 2008 a konečně pak při tzv. migrační krizi probíhající od r. 2015. To vše byly důvody, proč se k moci postupně začínali dostávat křiklouni tvrdící, že demokracie není s to problémy společnosti vyřešit.

Onemocnění covid 19 a reakce na něj byly jen vyvrcholením tohoto trendu.

Nepřiměřenými opatřeními proti covid 19, jejichž překotné přijímání umožnila právě aktuální společenská atmosféra nefandící politické svobodě, jsme vývoj směrem k autoritářskému režimu ještě více urychlili.

Chabě zdůvodněná protiepidemická nařízení prováděná aktivistickými politiky a podporovaná mediálně vybranými odborníky - teoretiky zavinila ekonomickou i mezinárodní krizi spojenou s inflací, zdražováním energií a rostoucím napětím mezi státy. Výbušný mix v konečném důsledku může přinést ještě více obětí na životech než covid.

Všemu přizvukuje nová ideologie politické korektnosti, která chce s vášnivým a rozčileným leskem v očích ze společnosti odstranit údajné nechutnosti. Tak je svůdnost označována za sexismus a neřest má být vymýcena úplně. Jinými slovy o tom, co je krásné, má opět rozhodovat neomylná strana nebo vůdce. Ve zcela stejném smyslu nacisté brojili proti dekadentnímu Berlínu dvacátých let a komunisté chtěli impresionistické čmáraniny nahradit socialistickým realismem.

Odoláme opětovnému pokušení diktatury nebo zase zvolíme mesiáše, který bouchne pěstí do stolu? Budou se dějiny znovu rýmovat?
Autor Racek, 15.07.2022
Přečteno 215x
Tipy 2
Poslední tipující: mkinka
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

...historie chodí v kruhu, říkali už staří Řekové...;-)a kdoví kde to už dřív od koho slyšeli...

15.07.2022 19:35:54 | Marten

Díky za komentář. Pokud o opakování dějin byli poučeni už ve starověku, o to smutnější je, že nejsme poučeni my. Navic ty moderni technologie paradoxne naše 'nepoučení' ještě více zvýrazňují.

15.07.2022 19:51:48 | Racek

...myslím, že hlavně naše představa, že jsme chytřejší než bývali Řekové nebo ještě starší civilizace je pěkně hloupá...

15.07.2022 21:43:20 | Marten

Člověk je tvor společenský, ale stále má i svůj biologický základ. A jak říká psychiatr R. Honzák, každý tvor má dvě nejzákladnější emoce - strach a vztek. Všechny ostatní city (starost, láska, soucit, radost, smutek atd.) jsou jen odvozené od těch dvou základních. A v politice se těchto dvou pocitů dá velmi snadno zneužít. To platilo jak za Platóna, tak i dnes.

17.07.2022 08:43:58 | Racek

Není se čemu divit, protože se rodí stále noví ještě nezkušení lidé, zatímco ti zkušení, co si něco pamatují, odcházejí kamsi doprdele ;-)

15.07.2022 20:34:06 | Slav Milo

Sofistikovaně se stejné věci říká "vyprchávání politické legitimity" nebo také "přirozená ztráta tradičního elektorátu". Vy jste to správně pojmenoval normálním, srozumitelným jazykem ...

15.07.2022 20:54:32 | Racek

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí