Znáte Konrada Lorenze?

Znáte Konrada Lorenze?

Anotace: Z neexistující rubriky "Znáte je?"

.

Konrad Zacharias Lorenz se narodil 7. 11. 1903 v Altenbergu nedaleko Vídně a zemřel 27. 2. 1989. Šlo o jednoho z nejvýznamnějších světových přírodovědců 20. století. Po celý svůj poměrně dlouhý život (dožil se úctyhodných 85 let) se zabýval studiem chování zvířat a za své objevy v roce 1973 obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.
________________________

Za osm smrtelných hříchů, popsaných ve stejnojmenné knize, Konrad Lorenz považoval:

1. Přelidnění Země
2. Ničení životního prostředí
3. Závod člověka se sebou samým
4. Ztráta schopnosti prožívat city
5. Genetický úpadek
6. Rozchod s tradicí
7. Rostoucí poddajnost lidstva k doktrinám
8. Zbrojení atomovými zbraněmi

1. Přelidnění Země, které nás přemírou sociálních kontaktů nutí stranit se jeden druhého způsobem v podstatě nelidským a které stěsnáním mnoha jedinců na malém prostoru vyvolává agresi.

2. Pustošení našeho přírodního prostředí: je ničeno nejen to, čím jsme obklopeni a v čem žijeme, ale mizí i úcta a respekt člověka vůči kráse a velikosti veškerého stvoření, jež člověka přesahuje.

3. Závod člověka se sebou samým, který k naší společné zkáze stále urychluje technologický vývoj, který činí lidí slepými vůči všem skutečným hodnotám a okrádá je o čas k vpravdě lidské činnosti, totiž k zamyšlení nad sebou samým.

4. Mizení všech silných citů působené změkčilostí. Pokroky v technologii a farmakologii podporují neschopnost snášet i tu nejmenší nelibost. Lidé tak ztrácejí schopnost prožívat radost, které je možno dosáhnout jen po trpké námaze při zdolávání překážek. Přirozené kontrastní vlny utrpení a radosti se rozplývají do neznatelných oscilací nevýslovné nudy.

5. Genetický úpadek. Kromě přirozeného citu pro spravedlnost a některých tradičních představ o tom, co je správné a co nesprávné, neexistují v moderní civilizaci žádné faktory, které by působily selektivně na rozvíjení a zachovávání norem sociálního chování, ačkoli by jich bylo s nárůstem společnosti stále více zapotřebí. Nelze vyloučit, že mnohé negativní projevy lidského chování jsou podmíněny i geneticky.

6. Rozchod s tradicí. Bylo dosaženo kritického bodu, kdy mladší generace již není schopna dorozumět se se staršími jako s cizí etnickou skupinou, přistupují k ní s nacionální nenávistí. Příčiny této poruchy identifikace leží především v nedostatku kontaktu dětí s rodiči od nejranějšího dětství, což může mít patologické následky.

7. Rostoucí poddajnost lidstva vůči doktrínám. Vzrůst počtu lidí v rámci jedné kulturní skupiny spolu s rostoucími technickými možnostmi ovlivňování veřejného mínění vedou k názorové uniformitě, jaká nemá v dějinách lidstva obdoby. Kromě toho stoupá sugestivní účinek vyznávané doktríny s počtem jejích stoupenců, a to patrně geometrickou řadou. Už dnes bývá jedinec, který se vyhýbá vlivu hromadných sdělovacích prostředků (například televize), považován za nenormálního. Veškeré okrádání člověka o jeho individualitu vítají všichni ti, kdo chtějí manipulovat velkými masami lidí. Výzkumy veřejného mínění, reklama, důmyslně zaměřené módy pomáhají velkovýrobcům na této straně železné opony a aparátníkům na její druhé straně získávat touž moc nad masami.

8. Vyzbrojení lidstva nukleárními zbraněmi je nebezpečím, které lze odvrátit snáze než všechna předešlá.

.
Autor Aťan, 12.08.2011
Přečteno 586x
Tipy 4
Poslední tipující: Špáďa, ewon
ikonkaKomentáře (7)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

jo a pan velvyslanec Mnislav Zelený, :)) ten, co má v občance napsáno, že je jawalatipi nebo kýhošlaka jak, protože byl adoptován.... :))

14.08.2011 20:45:00 | pamp_elka

aťo na všechno existují *úhly pohledu*. biopsychologizující pohledy jsou zajímavý, etologie je zajímavá, srovnání kultur je zajímavý... ale. vždycky je ale.
na rubu každé hlavy je orel....

na aktualne.cz píše komárek.
knihy vydává koukolík.

existuje několik úhlů pohledu, které se podle mne vzájemně bijí - až se v tom budeš patlat, určitě tě ledasco napadne.
:) nu, a také... pračlověk Janeček... :))) ne Karel, já myslím toho od Čapka - všecko tu bylo, a už je to tu zas...

14.08.2011 20:43:00 | pamp_elka

Já jsem Lorenze dřív neznal a teď se zkouším o něm dovědět trochu víc. Pánbůh nejsme nikdo, ale o to asi ani tak nejde, podle mne to měl v hlavě dost dobře srovnané. Ale jak říkám, moc ho zatím neznám, jen z internetu. Možná zkusím půjčovnu knih...

14.08.2011 19:53:00 | Aťan

/pokud jde o rejpání - Lorenz NENÍ PÁMBU!! :) akorát že tady to rytí nemá vert.... a... :) a ostatně to, co se vydává za pánaboha - jsou jen... :) otisky čehosi v lidských myslích.... tož co???/

14.08.2011 19:24:00 | pamp_elka

aťane Konrada Lorenze znám. mám od něj vynikající knihu Takzvané zlo - moc se mi tam líbilo, že při zrodu etologie - vědy- stála empatie, intuice... samé *nevědecké* věci; a obsahuje spoustu zajímavých konkrétních pozorování. Lorenz v ní mimochodem také tolik (banálně) nemoralizuje. Jinak např. nestydí se za citové vztahy ke zvířatům, nebojí se přenášet některé *lidské* věci na zvířata... a ono je to také nějakým způsobem legitimní....

víš, ono některé ty věci, které zde cituješ, mohou být trochu sporné. např. osobně /ano, dovolím si totéž, co Lorenz - :) i když nemám nobelovku a tituly a nic - :) no ale to Lorenz také neměl *odjakživa*, ne?/ - se domnívám, že je sporná ona pasáž o *dosahování odměn po vyčerpávající dřině*. Myslím, že na to existuje více mechanismů - fyziologických i jiných - a že *odměna* dosažená po *naprostém vyčerpání* se liší od *libosti zprostředkované jinými mechanismy*....já bych např. hudbu a umění nezatracovala.../btw. všim sis, že těm, kdo opakovaně zažívají onu úlevu od vyčerpání jako *libostní mechanismus* se ta *druhá cesta* může třeba nějakým způsobem uzavřít? Tvrdě makající horníci mívají problémy přeladit...no, možná, že v dnešní době už tolik ne./ Možná tohle může mít spojitost s tím, že Lorenz je Rakušan - a u nás na severu a navíc v horách věci fungují trochu jinak ....Vlastně je otázka, zda je třeba život v tropech a subtropech vyčerpávající a náročný stejným způsobem, který Lorenzovi připadá tak záslužný.../:) odhadla bych to na *méně oxytocinu, více endogenních opiátů, podle toho, co jsem letmo v poslední době letmo čtla já/
... a všecko se děje pro něco....i my jsme takoví, jací jsme, kvůli něčemu - kromě nevýhod tedy musí být i přínosy....

a tož bysem se vrátila k tomu Jurskému parku,kde hlavní negativní postava tam má ekologické obavné kecy o život na zeměkouli, kterej prej zničíme, a progresivní matematik jí povídá, že nic nepochopila – život se o sebe postará... vytrvá, i kdyby to mělo bejt v podzemí nebo ledu po jaderné katastrofě... a až nepříznivé podmínky pominou, vrátí se a začne se vyvíjet znovu.... :) to jen my možná nepřežijem....

:) osobně bych samozřejmě chtěla přežít a být šťastná, jak jinak?? nejsem magor.
/fór je v tom, že dnes není tak úplně jasné, jaká strategie k tomuto výsledku vlastně vede (velmi hrubě vulgarizováno, čehož jsem si vědoma - :o) tož nebijte ňa za to, za to ten net nestojí :))) ...)

14.08.2011 19:22:00 | pamp_elka

moh bych do toho rejpat, ale nechám to bejt... zajímalo by mě v kolika letech to napsal

13.08.2011 14:39:00 | ewon

...taky myslím, a bojím se, že za 50 let bude mít ještě větší pravdu než se nám teď jeví. Nevím jak ty, já si počkám... :)

12.08.2011 14:58:00 | Aťan

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí