MEDIÁLNÍ DIKTATURA

MEDIÁLNÍ DIKTATURA

 

 




 

Všechno, co o vás kdokoli řekne, může být zneužito proti vám.

 

 



 

Praha, 2.2.2018

 

https://www.youtube.com/watch?v=jLEI8PRke9Y

 






Autor Amonasr, 20.02.2018
Přečteno 875x
Tipy 23
Poslední tipující: LV, Zdeněk Farkaš, ldona, básněnka, Fany, Lighter, Anděl, Iva Husárková, Philogyny1, Špáďa, ...
ikonkaKomentáře (63)
ikonkaKomentujících (12)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

vono to tak chodí, ovšem záleží na tom, zda jde o slova chvály a nebo zda z nich čiší zloby atom

24.02.2018 13:49:27 | básněnka

Ano, to jsou ty paradoxy - zloba může plodit nenávist a chvála navíc i závist... :-)

24.02.2018 16:54:15 | Amonasr

:-( sakra práce :-( ST

21.02.2018 15:49:31 | Fany

;-))

21.02.2018 18:09:12 | Amonasr

:-))

23.02.2018 13:37:48 | Fany

Dodal bych: I když to nemusí být pravda. :-))

Jasně, mediální propaganda je velmi efektivní způsob vlády nad lidmi, nebo přesněji řečeno proti některým (pro vládce nežádoucím) lidem.

Zvláštní formou je bulvár, úpadková forma médií. Nejhorší na něm je, kolik deBillů ho čte. Omlouvám se, někteří ho občas čtou jako já, aby se hodně zasmáli nad všemi těmi nesmysly, kterým až nepochopitelně hodně lidí věří. :-)

21.02.2018 12:08:58 | Lighter

Ano, bulvár už snad ani není novinařina - i když jsou to vlastně dnes nejsilnější a nejsledovanější média... A jde navíc doslova přes mrtvoly...

21.02.2018 12:24:36 | Amonasr

Ami...stačí si pustit relaci zpráv na vícero tv kanálech. O stejné události referují pokaždé jinak. Vidím to ale pozitivně. Člověk si alespoň může vybrat, čemu věřit. Lituju ale děti co přijdou po nás. Jak ty se vyznaj v současných dějinách, opravdu nevím...**ST**

21.02.2018 07:19:04 | Anděl

Anděli, dějiny píší vždycky vítězové a průběžně se podle toho také neustále mění - před sto lety byl mravním vzorem při vzniku republiky Jan Hus, dnes chceme obnovovat symboly národní poroby, jako třeba Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, a mnohým se stýská po habsburské monarchii - katolická církev je ve svém historickém revanší momentálně docela na koni, Masaryk by se asi divil... Ale všeho do času - budoucí generace si to budou řešit po svém, tak jsko si to po svém řešíme my. Dějinné kyvadlo bude v pohybu neustále a nikdy se nezastaví, jinak to ani být nemůže.

Ale zpět k médiím - byl jsem přítomen řadě událostí, o kterých referovala následně média, a nikdy (opravdu doslova nikdy) to nebylo v souladu s tím, co jsem viděl na vlastní oči a slyšel na vlastní uši. Novinářská profese je v současné době asi jednou z nejprodejnějších vůbec a kvalita novinářů obecně soustavně klesá. Často je to opravdu jen nedbalost a neprofesionalita z jejich strany, v řadě případů jde ale o úmyslně tendenční zpravodajství přizpůsobené tomu obrazu, který je manipulativně předem zadán, a nejde jen o politiku, ale i o byznys apod. Nezávislá masmédia už prakticky neexistují - noviny jsou v podstatě kompletně hlásnou troubou několika vzájemně si konkurujících oligarchů a rovněž veřejnoprávní média slouží různým lobistickým skupinám a musí se příslušně ohýbat před zpolitizovanými radami České televize a Českého rozhlasu. Jsou naštěstí ještě i vysoce profesionální a nezávislí novináři, osobně si nejvíc vážím třeba Zity Senkové v Českém rozhlase Dvojka nebo Ivana Hoffmana z Deníku, a určitě se najdou i další - jenom doufám, že jim časem také někdo kvůli jejich důsledné nestrannosti a příkladné profesionalitě nezatrhne tipec... ;-)

21.02.2018 11:35:01 | Amonasr

Ami..moc hezky! Víš, dějiny neustále zkoumáme...čekám, kdy se objeví výsledky nějakého výzkumu, které zcela převrátí roli Jana Husa a třeba i Žižky, a vůbec mne to nepřekvapí...ano - církev. to by byla debata! ještě se budeme divit! jéje..média mají zapotřebí hlavně šokovat...pro sledovanost cokoliv. a nastupující generace? já mám takové obavy, že nic z toho řešit nebude...vidím svoje děti, jsou v práci do večera nejméně do šesti, pak nějaké cvičení či koníček a to je vše. televizi vidí málokdy...moc jsi mne potěšil s čt dvojkou....šíleně ráda poslouchám nedělní pohádky...to se nezměnilo od mého dětství. jak já se těším! udělám si kafe a poslouchám pohádku...je mi špatně z toho, když si uvědomím, jakou média mají moc...využívají toho, že lidi spolu moc nekomunikují. vše nahrává tomu, aby manipulace byla co největší. hospody tady na vesnici. co tam se vše rozebralo! teď jsou zavřené. Lidi nikam nechodí. koupí si lahvové domů, zamknou a nic víc. to je to! nemluvíme spolu. mediální masáž v každé domácnosti...já tomu říkám - matrix. pokud jsi viděl film...v reálu - právě teď...

21.02.2018 21:33:58 | Anděl

Anděli, já se na ten Matrix snad budu muset opravdu někdy podívat, už mi to doporučovala A42 ;-)) Tak až zase někdy půjde v televizi, nahraju si ho a zkouknu... Jinak si rozumíme, akorát až takový skeptik ohledně mladé generace asi nejsem - ale faktem je, že žijeme v hyperkonzumní době, kdy vše je čím dál víc manipulováno všelijakými nadnárodními korporacemi, kterým v podstatě vyhovuje, aby se lidi o politiku a všeobecné souvislosti moc nezajímali a každý si hleděl hlavně svého a zvyšoval neustále svůj konzumní apetit. Odmítám ale uvěřit tomu, že by to většině lidí takto opravdu stačilo a rezignovali by na nějaký vlastní osobnostní rozvoj a všeobecný rozhled, který k tomu patří. Připadá mi to lidsky poněkud nedůstojné, nechávat sebou jen tupě manipulovat výměnou za plný žaludek a život v jakéms takéms dostatku. Ale to už by byla nekonečná diskuze, zkoušet predikovat, kam vlastně může směřovat další vývoj. Osobně se mi zdá, že ta dnes teprve nastupující generace mladých, která není už jakkoliv zatížená minulostí, případně rozčarovaná a frustrovaná z nenaplněných nadějí, se umí dívat na svět kolem sebe už i zdravě kriticky, t.j. s určitým nadhledem a nepředpojatě, a bude se snažit o trochu harmoničtější, spravedlivější a méně pokrytecký svět, než jak funguje dnes... Ale já jsem nenapravitelný optimista a je mi v této poloze i docela dobře, tak si ji schválně pěstuju. Vzhledem k tomu, že opravdu výrazně spravedlivějšího a lepšího světa se už asi ani dožít nemůžu, tak vlastně ani žádné zklamání snad tolik neriskuju... ;-)

21.02.2018 23:18:53 | Amonasr

„Zpolitizovaná rada České televize a Českého rozhlasu“ jsou poměrně tvrdá obvinění. Můžeš prosím napsat nějakou obsáhlejší úvahu na toto téma, ve kterém jej trochu rozvedeš a doplníš o konkrétní jména a důvody, případně popíšeš i mechanismy, na jejichž základě k tak alarmujícímu stavu došlo?

21.02.2018 12:04:36 | Luky-33

Nejsem mediální analytik - zobecňuju jen své vnímání skutečnosti, je to můj osobní názor. Každý si může udělat obrázek sám, pokud dlouhodobě sleduje různé kauzy, naposled třeba ohledně Janka Kroupy v Českém rozhlase. Už jen způsob obsazování rad je politický, takže tyto rady z podstaty věci ani nemohou být nezpolitizované...

21.02.2018 12:20:35 | Amonasr

Ano každý si může názor udělat sám, může jej i svobodně prezentovat, neboť cenzura - jak vidíš – zde žádná není, ale měl by jej dokázat i racionálně vysvětlit, pokud se ho někdo zeptá. Něco plácnout je snadné, snadné je i ptát se, ale dokázat věcně vysvětlit proč, to už svede málokdo.

21.02.2018 12:40:46 | Luky-33

safra ST :-))

21.02.2018 06:37:19 | Iva Husárková

:-))

21.02.2018 11:05:34 | Amonasr

:-))

03.03.2018 11:13:45 | Iva Husárková

Myslím, žes odhalil podstatu médií stejně objevně, jako kdysi Karel Marx podstatu kapitalismu. S tím rozdílem, že Kapitál má více než jednu řádku.

20.02.2018 21:29:12 | Špáďa

Díky za poklonu, která je sama o sobě pěkným aforismem... ;-) Snad by se i Marx zasmál s námi oběma :-)

21.02.2018 11:05:05 | Amonasr

Hm... abych se mohl rozhodnout, co k tomu říci, musí se napřed pečlivě zvážit, zda:

a) za tím prohlášením nestojí proruská propaganda nebo přímo Putin,
b) nejde o prohlášení s xenofobním či rasistickým podtextem,
c) to nějakým způsobem neodporuje vyváženému genderu (a genderu vůbec),
d) nejde o manipulaci ze strany komunistů či jiných extremistických stran.

Proto bych si dovolil svolat komisi, která bude přísně demokraticky vyvážena, co se všemožných aspektů lidské existence týče, předestřu jí tento problém a v tichém očekávání příchodu mého bezživotí budu doufat, že obdržím její závěr a stanu se kompetentním k tomu, abych se v souladu s jejím usmesením vyjádřil :-)

20.02.2018 15:33:26 | paulmatthiole

:-D Ano, myslím, že už nějaký státní kocourkovský úřad pro boj s dezinformacemi byl nedávno i zřízen - jen aby je sám nešířil... ;-))

21.02.2018 11:02:09 | Amonasr

Kdyby těm bludům věřilo pár hlupáků, tak se to nijak řešit nemusí, jenže těch lidí je krapet víc cca 25% populace (STEM 2016), což není legrace, ale seriózní problém. Připadá vám toto číslo a snahy státu proti těmto jevům zasáhnout směšné?

21.02.2018 11:39:56 | Luky-33

já to sem hodím jako takovej offtopic. (Což nemám rád, když někdo dělá). Chtěl jsem napsat něco rozumného, ale ono to nejde. :-)
Našel jsem to více méně náhodně ve svejch poznámkách. Pod nápisem: "vy nevíte, co oni můžou!". Což je citace tatínka z Báječných let pod psa. Když se bojí, že ho sleduje KGB, nebo kdo.

https://kostlanova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=600928

27.02.2018 14:45:52 | ewon

Promiň, ale nepochopil jsem, jak to myslíš: Jako, že trpíme nějakou schízou? Že se na tuhle debatu nedá rozumně reagovat, protože je sama o sobě nerozumná? :-) Nechci vypadat vztahovačně, ale jiné vysvětlení mne prostě nenapadlo. Můžeš se tedy vyjádřit trochu jasněji a čitelněji i pro zabedněnce mého typu? :-)

K tomu blogu, ani k jeho obsahu se nechci nijak vyjadřovat. Prolétl jsem ho jen zběžně a přiznám se, že o většině z těch věcí nevím vůbec nic a jméno autorky blogu vidím poprvé v životě.

Pokud se však chceš pobavit o něčem konkrétním a aktuálním, pak si prostuduj něco o kauze Jevgenije Nikulina, který byl u nás zadržen a o jehož vydání nyní usilují jak spojené státy, tak Rusko. Zjevně nejde o prkotinu, v případu se totiž angažují diplomaté i nejrůznější politici a sám Nikulin je v cele střežen jako oko v hlavě, neboť panují obavy, že by se ho někdo mohl pokusit zlikvidovat i tam. Uvidíme, jestli nakonec pojede do Ruska, za což se přimlouvá Zeman, nebo do USA což prosazuje ministr spravedlnosti v demisi. Jejich rozhodnutí nijak neovlivníme. My bychom se měli zajímat nejen o to, kdo ho kam poslat chce, ale především proč a hlavně co je Nikulin zač, protože ať je to nebezpečný hacker, který způsobil závažné krádeže dat několika americkým firmám a dost možná zná i pozadí Ruského angažmá v amerických volbách, nebo je to jen obyčejný zlodějíček, který v Rusku před devíti lety způsobil škodu v řádu několika desítek tisíc korun a sám Putin se teď angažuje, aby byl konečně předán ruské spravedlnosti, je to také člověk a na to by neměl zapomenut nikdo.

27.02.2018 16:36:35 | Luky-33

Eh... No, já vlastně ani nevim. :-)
Já ten blog teďka ani nečet a kdysi jsem ho pravděpodobně čet jen z části. Mě zkrátka spíš nadzvedlo, to o té Ruské propagandě u Paula a pak i u Amonasra výpad proti tomu úřadu (kybernetické bezpečnosti).
Ale zase z druhé strany vím, že na to nemám, jestli mi rozumíš. Intelektuálně ani psychicky.
Abych byl konkrétní tak ruskou propagandu vidím téměř za vším na internetu. A samozřejmě nevím, jak moc se pletu. A orientuju se zejména podle serveru neovlivní. Na blistech zas třeba řeší vměšování do amerických voleb. V mém prostém mozku je vysvětlení poměrně jasné. Na internetu si kdokoliv může psát cokoliv. Tedy když cizí stát vede hybridní válku na internetu aby zblbnul obyvatelstvo jiné země, těžko mu někdo zabrání. Na druhé straně, někdy se ani nemusí moc snažit, protože lidé samy aktivně šíří nenávist prostřednictvím sociálních sítí. (Tj. jeden troll vymyslí ptákovinu, třeba ruskej...) a Češi si to pak nafejsbukujou a naemailujou navzájem. Protože "médiím se nevěří". Výsledkem je pak 10 procent Okamury ve volbách.
Je vidět jak snadno to funguje...
Na druhou stranu nejsem dost kritický na to, abych odděloval fakta a hypotézy a tím se blížím konspirátorům, které čas od času krituzuju tady.

Co se týče Nikulina, slyšel jsem, že je o něj zájem, ale rozebírat to nehodlám. Hackování a jeho možnostem rozumím ještě míň než tomuhle manipulování, který je na netu (podle mě) běžně k vidění.

27.02.2018 22:37:01 | ewon

Aha, no moc ti nerozumím, ale třeba v tom co děláš, nějaký smysl nalézáš.

Vidět ruskou propagandu za vším co se řeší na síti je stejný nesmysl, jako bagatelizovat věci, které se nás bezprostředně týkají, jsou aktuální, reálné a minimálně pozoruhodné.

Vidíš, že ani ty sám jim moc nevěříš, hledáš nějaké internetové alternativy, ačkoliv by bylo mnohem efektivnější soustředit se na to, co má nějakou tradici, jméno, je to systémově zajištěné proti zneužití a i toto neustále podrobovat vlastnímu kritickému úsudku.

Já nerad plkám o obecných věcech, nebo o tématech, k nimž nejsou dostupné konkrétní a relevantní informace. Nikulin je tu tady a teď, týká se nás, a proto si myslím, že by nás měl i zajímat.

28.02.2018 11:16:41 | Luky-33

takle na jedný straně se nepřesně vyjadřuju, na druhý straně asi taky trpím vlastním dogmatismem. Ale prostě to, co říkal Drahoš o ruském vměšování mi přijde reálné. Tj. část populace je anti-Eu, anti-imigrantská a někdy vyloženě pro-ruská. Může to mít jen formu konspirací, které zavání UFONY, nebo konspirací židovského spiknutí na wallstreetu. Někdy je to jen prostý hejt na někoho. Ano, můžou ten šířit pouze Češi, které to třeba jen baví a Putin o tom ani neví... Ale...
Nikulin může být součástí téhle hry, ale spíš v jiném smyslu. To, co primárně vidím já je právě existence dezinformací a to zejména na internetu, protože právě tam se mohou svobodně šířit.
(abych byl konkrétní tak např. komentáře na novinkách, nebo např. tzv. spamové maily, ale vpodstatě můžeš vzít i diskuze pod články v jakýchkoli novinách, kde se ty spamové maily čas od času objeví). Jak říkám, není jisté, jestli je píší aktivní Češi (sám jsem toho taky nakecal dost :)) nebo 8 hodin denně (za peníze) pracující Rusové. Nebo 8 hodin denně pracující Češi v ruských službách.
Upřímně ti Rusové jsou vlastně ta nejlepší varianta. :-))
Snad je to teď pochopitelnější.

28.02.2018 12:00:37 | ewon

Je mi patrně dáno s Tebou nesouhlasit, Ewone:-)

Tak znovu od začátku, ve stručnosti - nikde jsem nepodnikal žádný výpad proti nějakému úřadu, psal jsem o svolání komise. Za druhé opět vysvětlím, proč. Nikde nepopírám, že neprobíhá nějaké ovlivňování názoru populace; psal jsem o tom, do jakých absurdních debat se kvůli tomu dostávám a jak se tyto věci zatahují na místa, kde nemají co dělat (mimochodem, degradují tak původní skutečnost) a měl jsem výhrady vůči provádění výzkumu veřejného mínění. Ani jedno z toho se nezměnilo.

Píšeš tu o výsledku Okamury coby důsledku, OK. Ten pán mě ani trochu nezajímá a můžeme tu trávit hodiny debatami o tom, čím byl jeho úspěch podmíněn. Jiná káva jsou ti mrtví ve škole v USA, protože se FBI zajímala primárně o ruské vměšování do voleb.

28.02.2018 06:35:14 | paulmatthiole

Paule, asi ti vkládám do úst, co řek Amonasr. Když jsem čet tvůj komentář (nevím jestli není někde další) s body a) b) c) d). Volně ho parafrázuji jako "kecání, které stejně nikam nevede" (což jsme možná špatně pochopil), tj. je v tom jistá nadsázka. Dokonce bych řekl, že se to týká tématu tzv. politické korektnosti. Stručně bych k tomu řek: to jsem asi ani řešit nechtěl...

28.02.2018 11:46:38 | ewon

Jenom faktickou poznámku ewone – víš o tom, že jsi právě vyrobil dezinformaci? Nedopustil jsem se totiž žádného výpadu proti Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který sídlí v Brně, ale zpochybnil jsem smysluplnost Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), což je loni nově zřízené oddělení ministerstva vnitra tehdejším ministrem Chovancem. Čistě teoreticky by se tak tento útvar mohl zaměřit i na Tebe ve svém boji proti dezinformacím, pokud by byl horlivý… ;-)) Ale neboj, já Tě neudám a snad ani nikdo z mých spoludiskutérů… ;-))

28.02.2018 00:37:16 | Amonasr

Jasně. Zaštiťuji se vlastní blbostí. Já si ty názvy nepamatuju. Pro mě je to, něco, co zřídil Chovanec. :-)
Aspoň si o tom můžu přečíst... Jsem ani nevěděl, že jsou dva ty úřady.
Jako jádro mýho tázání je: jak moc se teda Rusko vměšuje do internetovýho prostoru a jak moc velkej vliv to má na českou populaci. Jak dodávám, obávám se, že na to nemám intelektuálně ani psychicky.

28.02.2018 11:51:20 | ewon

;-)

28.02.2018 11:54:06 | Amonasr

Zeptám se - kolik respondentů se toho průzkumu účastnilo a jaké bylo složení oné dotazované skupiny? :-)

21.02.2018 16:54:52 | paulmatthiole

Respondentů bylo něco přes tisíc, jejich přesnou struktutu neznám, nepodařilo se mi dohledat, ale předpokládám, že STEM je renomovaná agentura a jako taková by měla mít metodiku, která vede k relevantním výsledkům.

Dotaz byl v průzku formulován takto:

A.
Věřím více tradičním médiím (jako jsou například Česká televize, Český rozhlas či deníky Právo nebo Hospodářské noviny)

B. Věřím více alternativním médiím (jako jsou například Parlamentní listy, AC24.cz, PrvníZprávy.cz)

Jednoznačně výrok A 27.2%
Spíše výrok A 31.8%

Spíše výrok B 15.2%
Jednoznačně výrok B 9.3%

Nevím 16.5%

21.02.2018 19:51:07 | Luky-33

OK. Postavím to takhle:

1) je odpověď cca 1000 lidí na jakoukoliv otázku dostatečně relevantní na to, abych jejich odpovědi vztáhl, jak píšeš, na celou populaci?

2) jakýkoliv takovýto průzkum předpokládá (!), že dotyční odpovídají pravdivě; může mi tu kdokoliv naprosto bezvýhradně vyvrátit, že tomu tak u té cca tisícovky lidí bylo (ať už by je hypoteticky k nepravdivé odpovědi vedlo cokoliv, třeba nemožnost odpovědět s výhradou)?

3) průzkum veřejného mínění je pro mě poměrně nespolehlivá záležitost ještě z dalšího důvodu, který si, s dovolením, v naší svobodné společnosti raději nechám pro sebe.

21.02.2018 20:01:43 | paulmatthiole

Je-li průzkum proveden správně, pak mají jeho výsledky velmi dobrou vypovídací hodnotu. Použil jsem konkrétní čísla od známé agentury, protože jsem chtěl věcně podepřít to, s čím se poměrně často setkávám v reálném životě, co slýchám od lidí a tak. Psát o dojmech a nějakých domněnkách mi totiž připadá laciné a nikam nevedoucí.

Pokud jsou pro tebe ta čísla nevěrohodná, pak už nemá smysl dále debatovat. Nic lepšího nemám, když nevěříš jim, tak pochybuji, že bys přijal nějaká data, monitorující návštěvnost webů, citace atd.

O co vlastně jde? O světonázory, nebo o to se alespoň částečně přiblížit realitě? Mně zajímá to druhé, nebráním se dobrým argumentům, ať už rezonují s tím, co tvrdím, či nikoliv. Nemám problém s tím naprosto přehodnotit nějaký svůj postoj, ale musím k tomu mít věcný důvod.

K čemu je dobré naznačit existenci nějakého názoru, ale pak jej zamlčet? Máme důvod se něčeho bát? Koho, čeho, proč? Máme strach nést plnou odpovědnost za to, co píšeme, říkáme a děláme? Fajn, ale potom nemluvme o svobodě, protože ta není pro zbabělce.

21.02.2018 20:36:22 | Luky-33

Psal jsem, Luky, že takový průzkum je založený na předpokladech a určitém vzorku lidí. Paušalizovat podle toho způsob myšlení ostatních mi nepřijde relevantní. Já ta čísla STEMu nevyvracím, pouze říkám, že pro mě z výše uvedených důvodů nejsou směrodatná – a ty důvody považuji za závažné. Někdo jiný je za závažné nemá, je to každého svaté právo.
Ano, pokud STEM uvede, že – dejme tomu – 1000 účastníků odpovědělo tak a tak, tudíž že se u toho vzorku lidí pohybují procenta tak a tak, nemám absolutně problém (pokud tam nebudou kupříkladu uvádět věk a vzdělání těch lidí, s tím bych už problém měl).

Ve Tvé zmínce ohledně reality si všimni, že když jsem se ji pokusil přiblížit, označil jsi ji za „nesmysly“. To, co jsi napsal ohledně přehodnocení postoje, Ti klidně podepíšu a ještě zatleskám, v tom punktu jsme na jedné lodi, i když ty věcné důvody vidíme každý trochu jinde – my dva bychom byli velmi zajímavý vzorek, domnívám se.

Tu závěrečnou impertinenci klidně přejdu, byly i horší :-D

21.02.2018 20:58:41 | paulmatthiole

K tomu průzkumu se už asi nemá smysl nějak více vracet, jen jsem moc nepochopil ten obsah závorky. Jak to myslíš s tím vzděláním a věkem? Podle mého musí statistik tyto informace o respondentech znát, protože musí oslovit určitý vzorek z každé skupiny lidí a celkově to pak aproximovat a napasovat na skutečné složení obyvatelstva, jinak by mu vyšlo naprosté hausnumero. Proto je potřeba aby to dělal někdo, kdo má prověřenou metodiku, ví co, a hlavně proč to dělá právě takhle.

Asi jsem se nevyjádřil přesně, ale já považuji za nesmysl řešit tady způsob, jakým s tebou polemizuje někdo jiný, někde jinde, nijak to totiž nesouvisí. Ty možná vidíš paralelu v tom, že ti lidé s tebou také nesouhlasí, ale to jsou jiní lidé. Není fér, když se pokoušíš vytvářet nějaký vtah mezi mnou a jimi. Každý jeden z nás je tu přeci sám za sebe. Pokud se nepletu, tak tu diskutuji já, ty a Josef.

Pokud si to slovo zbabělec vztahuješ na sebe, pak je něco špatně. Já jen tvrdím, že svoboda je podmíněna odvahou a odpovědností. A tato odvaha a odpovědnost se týká nás všech, tedy i mě. Kdo se bojí o svobodu přichází, respektive se jí sám vzdává. Chtěl jsem tě spíše povzbudit a ukázat ti, že není čeho, koho ani proč se bát. Ikdyž… možná ti jen nerozumím, občas se mi to stává. Mám dojem, že tahle má neschopnost tyto věci pochopit, pramení právě z toho, že já jsem to nikdy nezažil. Nemám žádnou takovou zkušenost, nikdy v životě jsem neměl opravdový důvod k tomu muset mlčet. Těžko říct, jestli je to výhoda, nebo naopak handicap. Prostě to tak mám a vím o tom.

21.02.2018 21:48:53 | Luky-33

Otázka vzorku a jeho vztažení na celou populaci nás zrovna nespojuje :-)

K tomu vzdělání a věku: je možná dobré je znát z hlediska statistického, ale rozhodně bych to nepublikoval například v podobě, že pana Zemana volili hlavně lidé se základním vzděláním či výučním listem a lidé ve vyšším věku, zatímco pana Drahoše volili zejména mladí vysokoškoláci. To je totiž, podle mého názoru, jeden z faktorů přispívajících k rozdělení společnosti způsobem ne zrovna nejvhodnějším a podporuje ve společnosti jevy, které při nejlepší vůli nemohu označit za pozitivní.

Odprosti se od představ, že vytvářím nějaký vztah mezi Tebou a lidmi, jejichž chování jsem použil jako příklad. Hovoříme tu o probírání se dezinformacemi a já poukazuji na to, do jakých absurdních rovin se tyto záležitosti mohou dostat (a v reálu dostávají). Nejde tu o nesouhlas jako takový; je normální s někým nebo něčím nesouhlasit - jde o jeho formu. My dva spolu kupříkladu nemusíme souhlasit, až se hory budou zelenat, ale pokleslá argumentace není to, co bychom přitom použili.

K tomu poslednímu - zase to řeknu jinak: přes 30 let se dosti aktivně věnuji bojovým uměním. Přesto, pokud se mohu vyhnout fyzickému konfliktu, udělám to s naprosto klidným svědomím a celkem mi nezáleží na tom, jak na to kdo nahlíží. Jsou případy, kdy to nejde. Nedomnívám se, že by šlo o projev nějaké zbabělosti – ale možná jsem měl mít jiné učitele… A v diskusích je to určitá paralela – některé věci je lepší si nechat pro sebe.

22.02.2018 16:17:17 | paulmatthiole

Aha tak teď už tomu rozumím. Nezaznamenal jsem, že by se v téhle konkrétní věci šlo až tak do hloubky a někdo se nimral v těchto podrobnostech. Chápu, kam míříš a svým způsobem máš i trochu pravdu, možná se tyto věci opravdu akcentují víc, než je třeba. I když já osobně mám spíše pocit, že lidé s průměrným vzděláním, příjmem a nevím čím ještě na tyto informace reagují přecitlivěle a to co chceš, (nespojovat výsledky analýz se sociálním statusem, věkem, vzděláním atd.) je tak trochu pokus o jakousi mediální hyper-korektnost a o vykrádání reality. Ve skutečnosti totiž nejde o nic, za co by se měl někdo stydět, nebo to nějak více řešit. Každý z nás má přeci jiné schopnosti a pochopitelně i limity. Občas je fajn si jejich existenci připustit a říct si: Dělám, co můžu, na víc prostě nemám, nebo jsem třeba i trochu pohodlnej, ale to co mám, nebo čeho jsem dosáhl, mi prostě stačí. Můj život mi vyhovuje a tečka. Není žádný důvod se tím nějak více stresovat. Jenže tuhle úvahu svede málokdo a tudíž je jen minimum lidí, kteří nalézají ve svém životním způsobu rovnováhu a spokojenost. Navíc je spousta politiků, zvláště z levé části spektra, kteří v lidech nespokojenost podněcují, dráždí závist a následně vzniklou frustraci používají jako nástroj nátlaku a politickou sílu.

Ano, souhlasím s tím, že polarizovaná společnost je neschopná vést věcný dialog. Je to určitá forma paralýzy. A to je to, o čem píšu (viz závěr mé dnešní reakce na Josefa) a z čeho mám obavu nejen já, ale všichni ti lidé, kteří ukazují prstem na Aeronet, parlamentní listy a další. Když si totiž Aeronet otevřeš a přečteš si pár článků, tak ti z toho obsahu a způsobu jakým je servírován musí běhat mráz po zádech. Schválně si to zkus. Věřím, že nejen tobě, ale ani Josefovi se to, co tam najdete, moc líbit nebude. A teď si představ, že opravdu velká část populace na tyto informace slyší, přikládá jim váhu a stávají se každodenní součástí jejich světa. Těch lidí je už vážně hodně. Pokud nevěříš průzkumu, tak se podívej na sledovanost Blesku, Novy, Barrandova… a bude ti jasné, že těch 25% není vycucaných z prstu.

Ano, ale potom nechápu, proč na tu schopnost „nechat si něco pro sebe“ upozorňovat. Přijde mi to přinejmenším zvláštní. Z tvé reakce mám navíc pocit, že jsem se špatně vyjádřil, nebo jsi nepochopil, o jaké odvaze jsem psal. Tahle odvaha totiž nemá s fyzičnem pranic společného, jde o odvahu mentální, o schopnost přihlásit se otevřeně k názorům, hodnotám a činům, prostě k sobě samému, byť to někdy znamená, jít s kůží na trh, nebo se postavit obrovské názorové, mocenské, mediální, nebo jiné přesile. A tahle odvaha nám Čechům bohužel chybí…

PS: Mám chuť k tomu připsat (zatím?), ale až takový optimista nejsem. ;-)

22.02.2018 20:10:05 | Luky-33

Ty věci se bohužel akcentují a dohánějí se do absurdních rovin. Předvolední debaty na diskusních fórech se nedaly číst – slušné příspěvky se totálně ztrácely v záplavě čehosi, pro co momentálně nenacházím slušné pojmenování. A kupodivu bylo úplně jedno, o jak staré lidi a s jakým vzděláním šlo. Tady nejde o „hyperkorektnost“ – hyperkorektnost dnes je, když někdo začne pokřikovat, že ve Šmoulech převažují postavičky modré barvy pleti a Šmoulinka je jen jedna :-)

Tady jde o to, že je veřejnosti (statisticky) podsouvané rovnítko mezi něco, kde podle mě nemá co dělat. Naučil jsem se spoustu věcí od lidí vyučených a zrovna tak od vysokoškoláků. A jako bývalý kantor i od dětí. Každou z těch věcí jsem považoval za důležitou – a bůhví, kolik věcí jsem přešel bez povšimnutí. Tak asi proto. Nestresuji se tím, prostě to mám takhle nastavené.

Sledovanost a návštěvnost některých webů či televizních stanic, mno. Zase je to na delší debatu – nejsem psycholog ani žádný znalec, ale třeba znám lidí hovořící o tom, že mají televizi puštěnou jen jako zvukovou kulisu, aniž by jim šlo o nějaký obsah. Návštěvnost webu – jestli je to jako tady na literárním serveru, kde rozkliknuté dílo rovná se přečtené dílo, můžeme o tom zase vést polemiku. Někdo najede na web, projde si názvy článků a zmizí. Potom tam máš trolly, kteří se chodí do tamních debat prostě odreagovat, jakkoliv je to dost zvláštní způsob zábavy. Máš tam multiusery - jen odtud bych Ti mohl z minulosti předhodit pár takových. Nějaké Blesky a podobně – ano, lidé to čtou na cestě do práce nebo z práce, aniž by to v nich zanechalo nějaké stopy v podobě názorového klínu vraženého do hlavy.

Abys mi rozuměl, já se to nepokouším zlehčovat. Samosebou tam je jistá skupina lidí, která tím žije. Nedovedu ale říci, jak velká ta skupina je, natož abych si troufl odhadovat její složení a obávám se, že statistický průzkum mi na to uspokojivou odpověď nedá.

Vždycky si nechávám něco pro sebe, a domnívám se, že tím nejsem nijak výjimečný. Oba tu, myslím, mluvíme o odvaze mentální, Luky. Není projevem odvahy někomu natlouci, protože někdo má určité fyzické či technické dispozice. Ono se to někdy projeví jinde a časem, a bývá to celkem zajímavý zážitek :-)
Já sám se hlásím dostatečně otevřeně k hodnotám, které považuji za podstatné – no, aspoň si to myslím. Okolí to ovšem k ničemu nezavazuje :-)

Používáš v tom závěru slova trochu zavánějící patosem (bez urážky) – někdy stačí pomoct mamině s kočárkem do autobusu, starému člověku s taškou či do schodů nebo pomoci slepci přejít ulici. Já už se asi vizionářem nestanu :-)

22.02.2018 21:00:52 | paulmatthiole

Ještě bych dodal, že poslední dobou v debatách slýchám a čtu výrazy jako "komouš, estébák, xenofob, rusofil, rasista, senilák" jako projev pouhého nesouhlasu s názorem druhé strany.

Nedávno jsem vedl debatu o jazykové vybavenosti a běda - pouhá zmínka o tom, že ovládám ruštinu, byla špatně. Dotyčnému jsem prostě nedokázal vysvětlit, že jen tak nezahodím 8 let studia cizího jazyka, protože jemu se to (z nějakého politického důvodu) nelíbí. Když jsem dále uvedl, že hovořím francouzsky, co mi na to řekne (čekal jsem, popravdě, že mi vyčte Napoleona), řekl, že jsem ruštinu uvedl jako první a to další ho nezajímá, což je, podle mého názoru, poněkud zvláštní přístup.

Když po revoluci masově rušili ruštinu na školách, vedlo to třeba k tomu, že po nějakých sedmi letech mi o dost mladší kolega hrdě přinesl ruské profesní Office97 s tím, že nám dorazily japonské. Když jsem to začal plynně číst, byl v šoku s tím, že umím japonsky. Tohle v případě mého kolegy třeba dokázal porevoluční bojkot jazyka na školách za nějakých šest, sedm let.

21.02.2018 17:53:22 | paulmatthiole

Nemám pocit, že bych někdy nějaké slovo z tvého seznamu použil, připadá mi tedy irelevantní tu jimi jakkoliv šermovat. Vždy se snažím držet linku a argumentovat racionálně. Do věcné debaty totiž emoce nepatří a nejsem to já, kdo by jich užíval. Věnujme se tedy prosím tématu a neřešme tu tyhle nesmysly.

21.02.2018 19:56:15 | Luky-33

Luky, my dva, předpokládám, se bez problémů zdržíme užívání podobných výrazů - neměl jsem a nemám v úmyslu tu jakkoliv naznačovat, že bys je tu někde použil, ani náhodou.

Měl jsem v úmyslu tím poukázat na to, jakou úroveň může mít (a bohužel v praxi má) debata, kdy jedné straně dojdou argumenty a po jaké argumentaci se poté sahá. Rozhodně si nemohu dovolit označit to jako "nesmysly", pokud se to v reálu vyskytuje, ale budiž, tak či onak to tu nevyřešíme.

21.02.2018 20:06:29 | paulmatthiole

No ono to tak trochu vypadalo, že máš chuť mne do té špíny smočit. :-)

Chápu, že ti takové věci vadí, ale proč je připomínat, když s nimi nemám asolutně nic společného a zde nic z toho ani náznakem nezaznělo?

21.02.2018 20:43:21 | Luky-33

Vycházím ze syrové reality, Luky. Tady debatujeme na určité úrovni (s úctou smekám) a upřímně, mám tyhle debaty rád, když je na ně čas (tedy, ne, že bych je neměl rád, když nemám čas, ale prostě se jich potom neúčastním). Přestože některé věci vidíme jinak.

Já třeba důsledek těch dezinformačních záležitostí pocítil v tom, že jsem v jiné debatě na jiném místě od jiného člověka na základě pouhé zmínky o ruštině obdržel nálepku "rusofila" a nestačil zírat, jak absurdní argumenty je někdo schopen použít. Prostě dotyčný to celé uchopil jinak, a podle mě špatně.

21.02.2018 21:10:20 | paulmatthiole

Nejen směšné, ale i hloupé - žádná státní cenzura myslím nikdy demokracii neprospěla a je lehce zneužitelná těmi, kdo jsou právě u moci, ať ji nazýváme jakkoliv... ;-)

21.02.2018 11:44:58 | Amonasr

Ale pozor tady se nebavíme o cenzuře, ale o uvádění věcí na pravou míru, rozkrývání organizační struktury a financování, což je věc docela jiná. Překrucuješ fakta! Nebo snad chceš říct, že instituce, o které se bavíme, provádí cenzuru? Neprovádí! Já nevím o ničem, co by zakázala, zavřela, nebo nějak umlčela. Všechny ty rizikové zdroje totiž fungují i nadále a nikdo do jejich chodu nezasahuje!

21.02.2018 12:03:09 | Luky-33

OK - tak tomu říkejme třeba kontrapropaganda. Bude rozkrývat dezinformace účelově jen z východu nebo vyváženě i ze západu? Tak jako tak, dávat kulaté razítko na pravdu mi přijde opravdu směšné a hloupé. Možná se tedy nechme překvapit, jaké výstupy nám tento úřad za peníze daňových poplatníků poskytne a jak budou opravdu důvěryhodné a validní. Osobně jsem k něčemu takovému víc než skeptický, ale neberu Ti ani Tvůj optimismus - čas ukáže... ;-)

21.02.2018 12:13:30 | Amonasr

Efektivita je věc druhá, ale už jen samotný fakt, že se tím někdo seriózně zabývá, pojmenovává příčiny toho, co se tady děje, otevírá diskusi a vnímá to jako problém, je správný. Já si totiž na rozdíl od tebe nemyslím, že by to číslo 25% bylo směšné. Není.

Můžeš sem prosím dát odkaz na nějaký zpravodajský zdroj dezinformací, který by bylo možné označit nálepkou "západní"?

21.02.2018 12:35:45 | Luky-33

Není mi úplně jasné, jakých 25% lidí věří jakým bludům a jak a kým vůbec byl zadaný onen výzkum STEM. To ale není pro mne podstatné. Dokonce se mi to číslo zdá poměrně podhodnocené, pokud bych měl vzít v úvahu, že žijeme v podstatě v období stupňující se dezinformační války, která se vede z nejrůznějších stran a samozřejmě nejvíc ze strany velmocí, které se tím snaží prosazovat své vlastní zájmy. Pokud ovšem věříš tomu, že dezinformace se vyrábějí jen na východě, pak je zbytečné, abychom spolu vedli až do takové míry nejapnou diskuzi. Já nesleduju cíleně žádné dezinformační servery, čtu si jen různé zprávy, komentáře, poslouchám různé diskuze odborníků a snažím se orientovat v těchto věcech a často protichůdných stanoviscích vlastním rozumem. Nepřipadá mi to dokonce až tak složité vytušit, jaké a čí zájmy se pod čím skrývají. Pro osvěžení paměti Ti ale připomenu třeba důvody války v Iráku, které byly vyfabrikovány z podvržených informací a které dnes pod tlakem faktů přiznávají dokonce i lidé jako Tony Blair, kteří tuto z dnešního pohledu přímo katastrofální invazi aktivně podporovali. Které zpravodajské služby se ale na tom podílely, jestli CIA, NSA nebo FBI či všechny dohromady včetně třeba některých britských, to Ti říct nedokážu, ale třeba se Ti podaří si to někde vygúglovat. Následky, včetně imigrantské vlny, si poneseme bohužel ještě hodně dlouho. Stejně tak by bylo podle mne víc než naivní si myslet, že podobné velmocenské dezinformační kampaně se nevedou třeba kolem války v Sýrii, kolem situace na Ukrajině apod. Ale pokud chce někdo věřit tomu, že západ je pouhou nevinnou pasivní obětí dezinformačních kampaní z východu, mohu zvolat tak akorát „svatá prostoto!“ - na víc už se v takovém případě nezmůžu.

21.02.2018 18:02:01 | Amonasr

Nechci se opakovat, přesnou formulaci otázky a výsledná čísla najdeš v komentáři výše. Výzkum řešil řadu témat a jeho zadavatelem byl Think-tank Evropské Hodnoty.

Já jsem položil poměrně jasně formulovalnou otázku na kterou se dá celkem snadno věcně reagovat. Ty tvrdíš, že dezinformační kampaň je vedena oboustranně, já připouštím, že je to možné, jen neznám ony západní zdroje a dezinformační media, proto jsem tě požádal, abys na nějaké konkrétní poukázal. Načež jsi zmínil patnáct let starou kauzu, kterou mimochodem nijak nezpochybňuji, ale nepřipadá mi až tak aktuální ji teď nějak více řešit a dále jsi velice obecně zmínil současné konflikty v Sýrii a na Ukrajině. Josefe, nemám pocit, že by šlo o nejapnou debatu. To co dělám já, je naprosto přirozená věc, prostě se pídím po konkrétních aktuálních argumentech, jimiž podložíš svá tvrzení a názory. Já zcela konkrétní, hmatatelné a ověřitelné argumenty předkládám a jedinou rekcí na ně bylo, že jim Paull nevěří, ačkoliv nijak blíže nevysvětlil proč. Respektive, velice vágně a obecně relativizoval počet respondentů a k dalším mnou navrženým možnostem ověření sledovanosti se nijak nevyjádřil. Ano je to jeho názor a přesvědčení, ale kriticky myslící člověk si s pouhou nevírou přeci nemůže vystačit.

Já říkám stále to samé, a sice že Ruskem vedená dezinformační kampaň je skutečná, že jí věnuje velkou pozornost značný počet obyvatel ČR, že tato věc ohrožuje nejzákladnější pilíře demokracie, že to není nic k smíchu a že je naprosto v pořádku, když se o tom hovoří ve veřejném prostoru. Je tedy legitimní, když na tento jev reagují oficiální instituce a pokoušejí se ho nějak analyzovat, popsat a navrhují konkrétní řešení.

Skutečným cílem dezinformací totiž není proměna našich postojů vůči Rusku a jeho aktivitám, ale právě snaha a podkopání důvěry obyvatel, tedy každého jednoho z nás, v naše tradiční instituce, ve veřejnoprávní média, v justici, parlament, ve vzájemné spojenecké vazby a v konečném důsledku ve svobodu a demokracii jako takovou. Demokracie je totiž postavená pouze na důvěře, která vede ke kooperaci obrovského množství drobných entit, tedy každého jednoho z nás. To co nyní opakuje spousta lidí včetně tebe, je, že všechno je ovládáno zvenčí, že je to hra velmocí, oligarchů, globálních korporací atd. Já tvrdím, že toto není pravda, že žádní ONI ve skutečnosti neexistují, je to iluze, vnitřní blok pramenící z historických zkušeností a především z nedostatku sebevědomí a iracionálního strachu.

Mám dojem, že bychom se mohli shodnout na tom, že Česká společnost je velice rozdělená, že její důvěra ve výše uvedené atributy demokracie není velká a tato důvěra neustále klesá.

Položme si tedy základní otázky a pokusme se na ně racionálně odpovědět:

1. Proč se to děje?
2. Odpovídá tato nedůvěra skutečnému stavu věcí u nás?
3. Co může následovat, když se tento trend nepodaří zvrátit?
4. Komu tento stav vyhovuje?

22.02.2018 11:18:30 | Luky-33

Luky, myslím si, že tahle debata už mnohonásobně přesáhla formát Literu a patřila by někam úplně jinam. Na jednu stranu mě může samozřejmě těšit, že díky jednovětému aforismu se rozvinula tak neuvěřitelně široká diskuze, a pokud bychom spolu seděli někde u kafe nebo vínka, strávil bych při ní bez problému klidně i celý večer. Tady je to ale v tomto rozsahu jednak mimo moje časové možnosti a taky se mi zdá, že si víceméně každý tak trochu stále jen vedeme svou a jsou to v podstatě spíš dva monology než skutečná dvoustranná diskuze. Já nemám ambici nad Tebou vyhrát a ani Ty mě nemůžeš porazit – mám raději výměnu názorů, z níž si každý něco odnese, snad jen kromě pocitu, že toho druhého třeba převálcoval. To ani k ničemu není a ani v přímých debatách nemám snahu udělat ze svého spolubesedníka pitomce, i když bych často mohl, kdybych chtěl – nevidím v tom ale žádný smysl a polechtat si tím své libido už dávno nemusím.

Proč to píšu. Je nám asi oběma vcelku jasné, že máme každý trochu jiné hodnotové založení, jiný hodnotový žebříček, jiné životní zkušenosti, možná jsme každý vyšli z jiného rodinného či sociálního prostředí a jsme v neposlední řadě i jinak osobnostně založení. A hlavně jsme oba dostatečně erudovaní a inteligentní na to, abychom měli tyto věci v sobě už vcelku zřetelně vyprofilované a poměrně jasné. Ty nezměníš můj pohled na svět a já zase nezměním ten Tvůj. A není to ani potřeba. To, že společnost je různě sociálně, názorově, politicky, ideově, intelektuálně a já nevím jak ještě rozvrstvená, je naprosto přirozené a pokud si každý může svobodně své názory hlásat, je všechno v nejlepším pořádku – v demokratické soutěži se to pak projeví třeba ve výsledku voleb apod. a upřímně řečeno, ty stejně nerozhodují lidé s jistým všeobecným rozhledem a inteligencí, jako máme my dva, ale v podstatě ti, kteří se nechají více či méně zmanipulovat těmi, kteří tu manipulaci umí lépe než ti druzí nebo se ještě nestačili tolik zkompromitovat, jako to třeba u nás už dokonale svedly tradiční strany (a předvádí to i jinde, je to globálnější problém). A dobře jim tak, zaslouží si to.

Přeci jen ale ještě dvě poznámky. Už jsem si v Tvém komentáři přečetl, o čem ten průzkum byl, a zjistil jsem, že jsi původně neuvedl výsledky průzkumu, ale svou vlastní interpretaci těchto výsledků. Podle Tebe jsou a priori alternativní média bludařská a tradiční nejspíš šíří pravdivé informace. Jelikož jsem dlouhá léta odebíral jak HN, tak i Právo, dobře vím, že v obou těchto novinách vždy vycházelo poměrně dost tendenčních článků a komentářů sloužících zájmům jejich cílových skupin nebo majitelů. Obě noviny mě časem dokázaly tak otrávit, že jsem je přestal číst úplně a vystačím si v podstatě s internetem. Odebírám už jen měsíčník Literární noviny, které Ty vcelku pochopitelně neuznáváš, ale pro mě jsou zdrojem zajímavých pohledů na okolní realitu apod., i když se také zdaleka se vším neztotožňuju. (pokr.)

23.02.2018 15:21:04 | Amonasr

Co bych Ti ale třeba doporučil a mohlo by se Ti to snad i líbit, jsou Fleet Sheety Erika Besta, dá se na nich procvičit hezky i angličtina (i když vycházejí také česky), a přinášejí stručnou a vtipnou formou velice zajímavé postřehy (hodně i zákulisní), které umožňují pochopit mnohé z toho, co běžně zůstává skryto pod povrchem a do médií se ani nedostane. A nejsou myslím nijak levicové, takže by Tě nemusely ani dráždit. Vysílání ČT považuju z velké části také za tendenční, mnohem objektivnější je podle mne Český rozhlas. Takže výsledek průzkumu interpretuju ne tak, že lidé čím dál víc věří bludům, ale naopak, čím dál víc nejrůznějším tendenčně zabarveným informacím nevěří, a proto také tradiční média jsou na tom dnes tak katastrofálně, pokud jde o výsledky průzkumu, i když jim stále ještě věří o něco víc lidí, než těm alternativním, což je myslím v pořádku. Jak vidíš, čísla jsou čísla, ale jejich interpretace se může výrazně lišit – což je ale také přirozené.

A poslední – nesouhlasím s tím, že je naše společnost rozdělená. Když kandidují dva kandidáti na prezidenta, rozhodně se mi líbí víc výsledek 52:48 než 99,8:0,2, jako tomu bývalo za totality při volbách. Navíc ve skutečnosti šlo o výsledek 34:33:33, a mezi oba kandidáty se navíc rozprostřely další hlasy jako pro tzv. menší zlo – takže jaképak rozdělení. Já jsem sice u voleb byl, ale nepatřím mezi fanoušky ani jedné z finálových stran, přiznám se i k tomu, že v parlamentních volbách jsem volil Piráty a jsem s nimi zatím spokojen. Až mě někdy zklamou, zvolím si zase nějakou netradiční stranu, která mi bude sympatická tím, že není zkorumpovaná a zkompromitovaná a umí se rozhodovat věcně bez falešných ideologických šablon a snahy manipulovat, jak mě o tom až dosud Piráti přesvědčují. Tvrzení o jakémsi fatálním rozdělení společnosti považuji jen za úspěšně rozšiřovanou novinářskou mantru, která jim samozřejmě pomáhá vyvolávat ve společnosti zdánlivou atmosféru nenávisti a nejrůznější z toho plynoucí (většinou naprosto marginální) zbytečné konflikty, které jsou pro média bohužel živnou půdou. Mlčící většina ale podle mne s tím nemá nic společného a společnost je jen patřičně demokraticky pluralitní, což je podle mne v naprostém pořádku – ostatně volby do parlamentu tu ohromnou pluralitu názorů jen potvrdily, opět k mé spokojenosti. Tolik ještě tedy z mé strany. A i Tvé názory samozřejmě beru vážně a jsou pro mne zajímavé – v mnohém bychom se nejspíš v přímé diskuzi i shodli, ale tady se to tak zkrátka nemůže vyjevit, ten formát je tu prostě takový, jaký je, což není ani moje ani Tvoje vina, ani vina Literu – je to zkrátka literární, nikoliv politický server.

23.02.2018 15:24:30 | Amonasr

Josefe, tak nějak jsem čekal, že to stočíš právě tímto směrem a ve jménu jakéhosi podivného smíření se prostě vyhneš odpovědím, reakcím a věcné obhajobě svých tezí. Ona už jen ta myšlenka boje, nebo touhy zvítězit je zcela lichá, vždyť tu vedeme obyčejnou debatu a ta přeci nenaplňuje nic z toho, co se snažíš naznačit.

Četl jsem pečlivě celý tvůj komentář, tvá reakce je velice obsáhlá, ale na té velké ploše zabírá původní téma jen velmi malou část. Dovolím si tedy na věci, kterým nepřikládám důležitost a které s původní linkou podle mého souvisí jen velmi okrajově nijak nereagovat. Nehledej v tom nic špatného. Pokus se to prosím vnímat jako snahu o jakési doostření objektivu, jehož smyslem je stále sledovat hlavní objekt obrazu, k němuž jsme se přiblížili.

Není dobré budovat falešnou představu, že veřejnoprávní a tradiční média jsou zcela nefunkční a jejich poklesky, které se pochopitelně objevovaly, objevují a objevovat budou, stavět na roveň sofistikované masáži a propagandě toho nejhrubšího zrna. ČT, ČRo, Hospodářky i Právo jsou totiž úplně jiný level, než PL, Aeronet a další ty internetové pseudoalternativy. Ty to samozřejmě moc dobře víš, ale navzdory tomu mezi ně vkládáš rovnítko. Přesně v tomto duchu je totiž napsán třetí a čtvrtý odstavec tvého posledního komentáře. No a tady se opět vracíme k jádru věci, k mému předchozímu komentáři, k tomu na čem se podílíš, co aktivně děláš, co mi vadí a na co budu reagovat, jako každý normální kriticky myslící člověk. Není to osobní, souboj, ani cokoliv jiného, vlastně to není ani politika, je to jen můj zájem o svět kolem.

25.02.2018 12:17:42 | Luky-33

Luky, nejsem tu přece na nějakém koncilu, abych musel „obhajovat své teze“ podle toho, zda jsou soudci s mými argumenty spokojeni či ne. Co jsem považoval za důležité uvést, to jsem uvedl, co se Ti hodilo bagatelizovat, to jsi bagatelizoval, a každý si může udělat svůj obrázek sám za sebe. Opravdu to nemíním hnát ad absurdum k nekonečné disputaci. Nikde jsem neuvedl, že jsou veřejnoprávní a tradiční média zcela nefunkční, to mi bohužel podsouváš, stejně tak často postupují i „tradiční média“. Jen jsem uvedl, že informují často také tendenčně a za tím si stojím. Nejsem ale schopen blíže specifikovat, kolik tendenčních informací to které médium přináší, nečárkuju si to. Z veřejnoprávní ČT si vybírám pořady, které mi něco přinášejí (např. Historie.cs), po dřívějších zkušenostech už dávno nesleduji zpravodajství ČT. S tím, jak se v ČT informace upravují, sestřihávají a vytrhují z kontextu podle toho, jak se to komu hodí, mám dokonce své osobní zkušenosti, i když nejde zrovna o politiku. A znám řadu odborníků (opět nikoliv politiků), kteří s nízkou profesionalitou řady redaktorů ČT mají podobné zkušenosti jako já. Jak už jsem psal, mnohem profesionálnější jsou podle mne redaktoři Českého rozhlasu - tomu bych dal podle školního známkování za sebe 1- a ČT asi 3. Myslím si, že kvalita těchto dvou veřejnoprávních médií by nás měla zajímat ze všeho nejvíc, ta by měla být už ze své podstaty co nejobjektivnější a nejvyváženější. O nejrůznějších politických tlacích na ně už toho bylo jinde řečeno a napsáno poměrně dost. Pokud to někdo vidět nechce, ať to nevidí, nemíním nikoho přesvědčovat. Osobně jsem pro mnohem větší nezávislost veřejnoprávních médií na mocenských vlivech - kdyby to bylo v mé kompetenci, asi bych se inspiroval tam, kde to funguje, třeba u BBC.

A už vůbec bych neházel na jednu hromadu veřejnoprávní a soukromá média pod zavádějícím názvem „tradiční“. Soukromá média nemají nikde zakotvenu povinnost „objektivity“, je vcelku známé, kdo která média vlastní a komu slouží, a už jen z toho důvodu je podle mne zdravé je vnímat kriticky s jistou nedůvěrou a všechno si zasazovat do příslušných souvislostí. Spojením s určitými vlivovými skupinami jsou podle mne svým charakterem bližší tzv. alternativním médiím než veřejnoprávním. Podle mne je tedy chybné už samotné zadání toho průzkumu, což ale byl nejspíš záměr, Evropské hodnoty jsou také poměrně názorově vyhraněný think tank, jak jsem si je právě v rychlosti prošel. Soukromá média (s výjimkou Literárních novin, jak jsem už uvedl) cíleně vůbec nesleduju, stejně jako tzv. alternativní média. Pokud ale někomu ta či ona vyhovují, ať je klidně sleduje, jsme v demokracii. A jestli někdo chce věřit tomu, že setrvalý pokles důvěry v tzv. „tradiční média“ je víc dílem ruských rozvědek než jejich vlastní vinou, ať si tomu věří. Já se tomu ale směju, na to mám také právo. Když se něco doma nedaří, je vždycky po ruce vnější nepřítel, to se v historii také neustále opakuje jak přes kopírák ;-)

25.02.2018 22:29:58 | Amonasr

Mám dojem, že naše debata přeci jen k něčemu byla. Od zpolitizovaných mediálních rad se dostáváme o kousek blíž k realitě, tedy k tvému hodnocení funkce veřejnoprávních medií: ČRo – výborně, TV - dobře, což už není zdaleka tak špatné. Osobně moc nerozumím tomu, jak celé této problematice prospěješ tím, že některé zdroje pustíš úplně ze zřetele, ale třeba ano. Já například Aeronet občas sleduju. Nikoliv, jako zdroj věrohodných informací, ale prostě proto, že mi pomáhá lépe porozumět běžným lidem, tomu o čem spolu, i se mnou, hovoří v hospodě, ve frontě, u holiče nebo ve vlaku. Mnohá schémata a šablony, která se právě tam objevují a mnohdy „rodí“, tito lidé opakují a jen jakoby opisují vlastními slovy.

Vrátím se však i k těm ostatním tradičním mediím, které popisuješ jako ty podobající se alternativním. Ano z principu nemohou být nezávislé stejně jako ta veřejnoprávní, jenže stále se dost výrazně odlišují od těch mnou zmíněných, mimochodem velice konkrétních, alternativ a jejich funkce je stejně důležitá a nepostradatelná, jako těch veřejnoprávních. Viz včerejší otřesná vražda redaktora na Slovensku. Jan Kuciak nepracoval ani trochu pro veřejnoprávní službu a za to co asi dělal velice poctivě a důkladně, nejspíš zaplatil cenu nejvyšší. Jde sice o sousední stát, ale i přesto tato událost dobře ilustruje toto téma, neboť jde o princip a ten je univerzální.

Tradiční media prostě tradiční jsou, mají totiž nějakou historii, tedy tradici, a ačkoliv procházejí neustálým vývojem, tak pochopitelně chtějí mít i budoucnost. Tyto tři prvky jsou velice úzce spjaté s odpovědností, konkrétními lidmi, mechanismy a pravidly, která jsou i v tradičních mediích nějak nastaveny. V tradičních mediích má každý článek zpráva, nebo informace svého autora, který svým podpisem stvrzuje jejich věcnou správnost. Vypadá to jako maličkost, ale není, neboť jméno je to jediné co novinář ve skutečnosti má. Je to něco nehmotného, velmi obtížně uchopitelného, zranitelného i silného zároveň. Něco co se buduje velice pomalu, dlouho a dá se o to okamžitě přijít. Dobré jméno se velkých chyb nedopouští, nebo alespoň ne vědomě, protože chápe jak zhoubné a nenapravitelné jsou. Jméno je i jakési krytí, řada lidí se rozhodne nějaké nekalosti dobrým jménům svěřit právě proto, že vnímají mediální pozornost jako jakousi ochranu a mnohdy i jediné východisko ze situací, které jsou plné složitých vazeb a nečernobílých souvislostí. Zkrátka je jim zřejmé, že pokud je kauza v hledáčcích dobrých novinářů a oni figurují jako zdroje, byť utajené, tak už jen tento samotný fakt odradí potenciální útočníky a netroufnou si. V civilizovaných zemích a ČR navzdory zkratkovitým proklamacím a nyní šířícím se zdáním (o jejich důvodech jsem již psal) civilizovanou zemí je, to tak prostě funguje.

(pokračuji dalším komentářem)

27.02.2018 11:04:44 | Luky-33

Alternativy však nemají nejen žádná jména, odpovědné redaktory, adresy, sídla, ale ani majitele, nebo sponzory, ačkoliv je každému myslícímu člověku zřejmé, že tito existovat musí. Není tedy možné si nic ověřit. Neví se, kdo za psaným názorem stojí, jakou má historii, pana nikoho se nelze na nic zeptat, není ho jak kontaktovat a konfrontovat s jiným názorem, ale ani ho zažalovat, pokud šíří naprosté lži. Jak vidíš, tak tvá snaha vložit to pomyslné rovnítko, alespoň mezi tradiční media a alternativy je minimálně hodně odvážná, když už ne nesmyslná.

Mediální realita „veřejnoprávní a tradiční“ tedy není zdaleka taková, jak naznačuješ ty a mnou zmiňované alternativy. Já nikde netvrdím, že je ideální, že není důvod přejímat nekriticky vše, ale ta linka, které se neustále držím a kterou nespouštím ani na chvilku ze zřetele, je stále stejná. Stačí se vrátit na úplný počátek této debaty, na komentáře Tvé a Paula, kterým jsem prostě nemohl přihlížet.

27.02.2018 11:06:03 | Luky-33

Tak to mám, Luky, upřímnou radost, že si začínáme víc rozumět. V podstatě k tomu, co tady píšeš, se nemám důvod nějak vymezovat, a nechci ani slovíčkařit. Bylo mi jasné, že se ohradíš proti rovnítku mezi „tradičními“ a „alternativními“ médii, ale já tam to rovnítko neudělal. Jen jsem naznačil, že v tom, jak slouží nějakým vlivovým skupinám, mají k sobě blíž než k veřejnoprávním médiím. Naopak veřejnoprávní média by měla být ze své podstaty naprosto nezávislá, a to je podle mě výrazně odlišuje od zbývajících dvou skupin. Kdybych zadával ten průzkum já, asi bych udělal tři skupiny – veřejnoprávní, tradiční a alternativní – a i ten výsledek by pak podle mne byl mnohem zajímavější a mnohem víc by pak o něčem vypovídal. Předpokládám, že důvěra ve veřejnoprávní média je u nás vyšší než v ta soukromá, ale z toho průzkumu se to nikdo bohužel nedozví, ačkoliv je to myslím hodně důležité. Prostě házet ČT a Český rozhlas do jednoho pytle s Bakalovými HN či Babišovou MF Dnes nebo Soukupovou TV Barrandov atd. atd., asi není moc prozíravé, pokud by se někdo chtěl problematikou důvěry v média zabývat opravdu sofistikovaně.

Nezbývá mi také než Ti věřit, že jsi popsal rozdíl mezi „tradičními“ a „alternativními“ médii dle svých nejlepších poznatků. Jelikož je nesleduju, ani se nepídím po tom, kdo za alternativními médii stojí – nedokážu to verifikovat, ale zní mi to od Tebe poměrně věrohodně. Občas se k nějakému odkazu na nějaký článek samozřejmě dostanu, takže mám svou vlastní představu, která se od toho, co píšeš, asi ani výrazně neliší. Nemám ale opravdu potřebu je cíleně sledovat, stejně jako nesleduju ani žádnou jinou televizi než omezeně ČT (bulváru je moc na můj vkus i v ČT samotné), noviny si občas samozřejmě přečtu, když se mi nějak dostanou do rukou, ale už jen sporadicky. Pěkně zasvěceně mluvil o roli médií dnes v Českém rozhlase mediální odborník z Karlovy Univerzity profesor Jirák, doporučuju si to poslechnout: http://www.rozhlas.cz/dvojka/zaznamy/#/2018-02-27/8 (Jak to vidí mezi 8:30 – 9:00).

Vražda Jana Kuciaka a jeho přítelkyně je opravdu otřesný případ. S největší pravděpodobností jde o prorůstání mafiánských struktur do politiky. Takových novinářů jsem si vždycky vysoce vážil (připomenu třeba Sabinu Slonkovou), jsou nesmírně potřební a společnost by je měla umět ochránit – tím spíš, že takovou odvahu má jen nepatrný zlomek novinářů, jsou to spíš výjimeční jednotlivci a jsou naštěstí stále i u nás. Byl bych rád, kdyby to nejen na Slovensku vyvolalo příslušnou diskuzi, společenský tlak a hlavně důsledná opatření na posílení a ochranu mediální svobody. Ta je ovšem nedělitelná – je to svoboda i pro ty, co hlásají něco, co se nám nemusí vždycky líbit. To si už musí rozhodnout každý sám za sebe, čemu je ochoten věřit a důvěřovat víc. A třeba i u nás se někdy objeví obdoba britského Guardianu – v dnešním proměnlivém světě je ale otázka, zda to musí být papírové médium, nechme se tedy překvapit, jak se to bude vyvíjet dál.

27.02.2018 12:25:53 | Amonasr

...zase se ti podařilo mě rozchechtat...:-)

20.02.2018 15:21:58 | Jort

To mě těší a směju se taky... :-))

21.02.2018 10:57:00 | Amonasr

Pepo, toť velmi zdravá reflexe-ze současnosti páchnoucí všemi směry a nepřeberným množstvím odérů**ST* :-( :-):-D*

20.02.2018 16:11:50 | Frr

Díky za srozumění, Jiří :-)

21.02.2018 10:57:20 | Amonasr

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí