Omyly krajináře z Deštné

Omyly krajináře z Deštné

Anotace: Jen trochu z palety barvy K. Lhotáka.

 

 

 

 

Copatý déšť

sílí svalstvo řek

tleská zdánlivou ovaci

po epitafu žízně.

 

 

V záhybech promoklé krajiny

hebké laně skryté

oharek slunce v hraně střepu

hyne z tíhy tuše noci.

 

 

Krajina – byť v správné perspektivě

vylila se z rámu ven

… plovoucí podlaha zvedá kotvu.

 

 

 

V nivě zůstal jen

olověný rybník

který ani litec srpen žárem nezčeří.

 

 

 

Jak zaklíněná Moai břehy střeží

plastelínová čarodějnice z Palestiny

že pasivní je, to malíře ničí.

Tak příště v rámu přehradu

nebo moře – písku

Saharu.

 

 

 

 

Autor šerý, 18.07.2019
Přečteno 1218x
Tipy 73
Poslední tipující: Anfádis, Helen Mum, mapato, jarynn, mkinka, cestadolesa, Otisk, Kaj, Vivien, Ishtar, ...
ikonkaKomentáře (73)
ikonkaKomentujících (29)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Kamil Lhoták, Deštná...
Samotné tyto pojmy mi způsobují dobrou náladu.
Krásné verše

30.12.2023 12:55:11 | Anfádis

Dobrá zpráva! A já ti za ní moc děkuji*

30.12.2023 13:43:33 | šerý

Krásná, nevšední poetika, milý Šerý... vzhlížím s obdivem... děkuji, ráda a s pokorou jsem četla... pěkný den :-))

12.11.2023 10:39:41 | Helen Mum

To víš, že mě potěšila tvá chůze až sem do minulosti. Potěšil mi tvůj zájem si pročíst. Velké díky Helen*

12.11.2023 16:54:09 | šerý

zimní sen letních třešní
v neurčito výsledku bitev pro nic sténá,obrodou metamorfor se hanbí
zahadné klubíčko poesie cestu svou k Tvému čtenáři si najde...zdraví Tě mapato, milý šerý

13.06.2023 12:13:05 | mapato

Díky moc! Však mám radost že se u mě touláš. A taktéž Vás virtuálně, ale vydatně zdravím.* Ať je k nám léto milostivé.

13.06.2023 12:24:28 | šerý

Dík své tolik pěstěné nabubřelosti, všiml jsem si Tě až teď... dobře mi tak!

29.04.2023 16:02:58 | jarynn

Ale je tak, jak má být! Ale jsem rád za každého čtenáře, který se na mé práce přijde podívat. Tak jsem tebou potěšen. Super*

29.04.2023 20:32:25 | šerý

Jé. Lhoták.

14.02.2023 17:30:19 | mkinka

Nó, Lhoták* Však jeho obrazy mám v oblibě (a ty, jistě taky.) Díky za kuk, Mkinko.

14.02.2023 22:51:25 | šerý

Ano. Je oblíbený.

13.06.2023 12:40:08 | mkinka

Já teda zase tak pasivní nejsem :-)

26.08.2022 23:18:17 | básněnka

Beru všemi deseti! Vždy jsou lepší čarodějky krev a mlíko. Plastelína? No co si budeme povídat. Šáhneš na ni... a hned se hroutí v placku.
Díky, za bezva personální tip!

27.08.2022 01:55:42 | šerý

Ono je zajímavé jak čas, doba, poznání a nálada má vliv na vnímání
Dnes s odstupem vnímám tuto poezii poetičtěji než před rokem.
A přitom je stejná.
Tak pověz ty mně co se změnilo.
Je to něco jako volby.
Zdálo se mi, že nemůže být hůř.
Přiznávám svou chybu.
Může.
Ale komu to teď pomůže.
Že pane ne tmo i ne světlo.
Ty něco mezi tím.

15.10.2021 02:40:31 | umělec2

Jen ta nejhodnotnější literární díla (umění vůbec) přinejmenším uchovávají důvěry hodný historický otisk doby, ve kterém vznikly. V ideálním případě jsou nadčasové a dokáží i staletí oslovit kvanta lidí. Před necelými dvěma roky, kdy sis moji zdejší maličkost přečetl, jsi mohl být v zcela jiném životním rozpoložení a dnes se tvůj pohled i vkus posunul. Nechat si ošklivit literaturu aktuálním novinářským a politickým "výplachem" doby? Uf, to si náš lidský potencionální intelekt nezaslouží a straňme se toho!

Být cituji "něco mezi tím" nemusí být vždy diplomatický úhyb. Je to respekt k prostoru ostatních. Nevnucovat názor a jen iniciovat protějšek k zamýšlení se. To ale neznamená, že se člověk zbavuje aktivně pozvednout hlas proti zlu, lži a příkoří.
Tak stojí (jen) můj názor Tome.

15.10.2021 22:22:52 | šerý

Třeba křísne verš jiskry poetizmu v tvoji líc... v duši souzvuk? Jen dobře! Kultivace by nepřála si víc.
A teď do reality. Díky, Tomáši. Užij si krásné řeky. A jsem s vodáckým pozdravem. "Ahóój"

30.12.2020 13:26:39 | šerý

Když já po pravdě na básničky moc nejsem. Jako pár obratů je těm dobrejch. Asi bych to psal po procházce kolem naší Sázavy, kterou hodláme 2,1,2021 splout. Hledám cestu přes ty dobře píšící k těm básničkám A to ty jsi. Tak se snaž trošku nepatrně víc, ať Záhoří má líc. Ahoj Tomáš

30.12.2020 08:41:49 | umělec2

mnoho témat v jednom celku
náhodná pozastavení
nad stopou barvy po máchnoucím pohybu vlhkým štětcem pana Lhotáka...:
...a zde prosím o poučení: pana Karla či pana Kamila...všude jsem narazil jen na Kamila Lhotáka...je snad jméno Kamil jakýmsi synonymem pro jméno Karel? tomu ale moc nevěřím...
jinak, jak už jsem u mnoha Tvých děl na sebe prozradil, musím víc vniknout v tajemství umění číst mezi řádky...
někdy mi připadá, že někteří čtou pouze mezi řádky...nebo je to právě ono tajemství, k básni tohoto typu takhle přistupovat? a nebo je to ješ
tě úplně jinak a jde jen o pocity, konzumací Tvého psaní vyvolané?...a i čtení mezi řádky je víceméně blbost?
otázky nad otázky, a to mi dělá vrásky...krásný den, milý šerý...m

24.11.2020 09:50:58 | mapato

Souzním, Mapato (mimochochodem a pro změnu, zní mi nick tak trochu Mexicky) že slovní termín "mezi řádky" mi připadá, také poněkud jako profláklé klišé. Je bezvadné, že se noříš do mých významů. Braní si mezer jako významového záměru ke konspiraci, je zejména u "Kamikar.a" opravdu zavádějící. Snažím se, a právě zde, oslovit čtenáře tím, že "šťouchnu" do jeho představivosti-fantazie. Vždy jen napovím indiciemi a jak to on pobere? Když je stejným oblouzněncem, excelentně mimo, tak jsem n a d š e n e j! Jitříme zde i svoji fantazii. Kamil versus Karel? Tak ať v tom jedeme všichni*
Jsi zdatným literárním chodcem. A jsem rád, že Ti ke mně přijít, nohy nebolí*

24.11.2020 22:15:11 | šerý

Je to moc pěkné.

Karla Lhotáka mám rád. Stále mi ale úplně jasné proč. Asi se mi líbí, že se malíř nevyhýbá melancholické prázdnotě, ze které jen tu a tam vystupují dost exotické předměty. Lidé na jeho obrazech jsou zamlklí a smutní. Osobně je mám raději než ty zkroucené povinnou křečí smíchu.

Jistě je inspirativní, že byl amatér. Tuším, že jsem se na nějaké výstavě dočetl, že měl pohnutý osud. Z obrazů je to znát. Měl jsem ale psát o básni.

Zaujal mě na ní kontrast mokra a sucha včetně barev, které tomu odpovídají. Také se mi líbily všechny ty hrátky (správně bych ale měl používat slova jako jinotaj, alegorie, metafora, které bych měl lépe znát)

04.06.2020 13:21:33 | Kaj

Tak to si mi potěšil, Káji. Tvůj koment je trefný a ztotožňuji se s ním! Ta jeho zručná malebnost... a zároveň podivné vyznění melancholie a jakoby opuštěnosti předmětů. Jistě je naším originálním malířem a ilustrátorem. Jsem rád za Tvé nahlédnutí i sdílení* Děkuji.

04.06.2020 15:26:22 | šerý

Jupíí, těší mě Tvé postřehy a zájem.
Kamarád měl doma na hlídání malou mňučku. Uhnětla na podložce z plastelíny takové strašidýlko a postavila jí před stříbrnou misku jejich kocoura. "Co to je?" zeptal jsem se jí. Zamyslela se. "Stlejdo, přece carodejnice z palestíny hlídá kotoulovi Pupíškovi papaní."
To mě oslovilo a zakomponoval jsem to do mých vidin.
Děti mají úžasnou fantazii a překlápějí věcí v inspirace.
Děkuji a mám radost, Vivien.

24.05.2020 22:39:12 | šerý

Milý Šerý,

díky za milý vzkaz. Včera jsem začal nejmladšímu synovi Pohádky o mašinkách (Zababa, Blahoš a spol.). Máme nové vydání se stejnými ilustracemi, jako mělo to, které mi bylo jako dítěti čteno a které se mi na rozdíl od jiných velmi líbily. Včera jsem zjistil, že jsou od Lhotáka. Jsou na nich i usmívající se lidé, takže beru zpět to, co jsem napsal.
Děti mají jiný vkus. Třeba Trnka se mi nelíbil a teď se mi moc líbí. Jiné ilustrace mi připadaly přehnaně stylizované, nepřirozené. Připadalo mi nesmyslné, že grafik chce mít svůj rukopis, poetiku. Borna jsem neměl rád, Zmatlíkovou trochu. Zato Lhoták a Neprakta jsou mé stálice aniž bych je chtěl nějak spojovat. Nedávno jsem se dozvěděl o Ludmile Jiřincové. Ostatní jsou nechtěně bezejmenní, kteří mě ale výrazně ovlivnili. Teď jsem si třeba našel, že Rybaříky na modré zátoce ilustroval Mirko Hanák. Pěkný sobotní večer

ps: když jsem viděl poprvé večerníček Pohádky o mašinkách, bylo mi jasné, že to u mě nemá šanci na úspěch. Postupně jsem povolil a uznal i některé klady, které ale nepřemazaly původní čtenou verzi. Syn se mezitím poprvé sám umyl. Jdeme zase číst.

06.06.2020 19:05:49 | Kaj

Díky za reakci, Kaji.
Jen doušku. Mimo zmiňovaného K.L i já jsem zaregistroval M. Hanáka, opravdu je skvělí. Zmatlíková je moji stálicí, ale... velmi jsem obdivoval od dětství Z. Buriana. Můj spolužák měl sedm dílů (!) Tarzana z vložených stránek v časopisu. Už nevím jakého. Byly bohaté na jeho krásné ilustrace. Musím přiznat, že "obrázky" v knihách jsem měl moc rád. Myslím, že stále a značně ilustrace ovlivňují i dnešní čtenářskou mládež. A je to dobře! Ilustrátory jsme měli a stále máme výborné.

06.06.2020 20:11:38 | šerý

Milý Šerý,

s Burianem to u mě bylo tak, že mě trochu rozčiloval neklid, že dinosauři mohli vypadat trochu jinak, než jak je nakreslil, mohli být jinak barevní. Opět zaznamenávám svůj dětský pohled. Je potřeba napsat, že nebyl jen malíř dinosaurů.
Ještě malý doplněk k tomu Lhotákovi. Jsem fanda železnice a parního provozu. Musím uzat, že jeho lokomotivy jsou, co se týče technických detailů, velmi přesné. Budí to dojem, že je tam toho nakreleno mnohem více, než by bylo nutné. Působí to na mě tak, že malíře to v tu chvíli muselo bavit a na výsledku je to znát. A to jej mám zařazeného jako toho, kdo má nejraději letiště, letadla, balóny a vše, co s tím souvisí. Jako toho, u koho není železnice na prvním místě. Nejsem na něj ale odborník. Zde už jsem na tenkém ledu.

08.06.2020 15:20:52 | Kaj

Díky za reflexy. U Buriána se mi líbilo, jak uměl zachytit figurální pohyb. To opravdu se mi jeví úžasným, i v současnosti.
Jsem jen "výtvarným laikem." Ale vím, že Lhoták byl nejen výborným ilustrátorem, ale i velmi technicky založeným člověkem. Byl i poradcem při filmování Dědeček automobil. Měl jsem tu čest, jej s mým otcem na několik okamžiků ve vzrušeném zaujetí při filmování v plenéru zahlédnout. Ten boom technického pokroku prý miloval. Já zrovna moc technice nefandím, ale takovému zaujetí pro věc, to ano. Ještě jednou díky.

08.06.2020 15:46:04 | šerý

Milý Šerý,

také děkuji za sdílení Tvé vzpomínky na filmování

Kaj

10.06.2020 21:16:39 | Kaj

Měj se fajn :-)

10.06.2020 21:28:17 | šerý

Omyly? Už po úvodním .. Copatý déšť sílí svalstvo řek .. mi v hlavě kontrolka, že či zase napoprvé stačit nebude. Pravdaže. Zas tu skončím :-) Vzpomněla jsem si na hodiny literatury na gymnáziu a oblíbené rozbory básní, ve kterých jsem často rozborovala cosi úplně jiné, než co prý měl autor na mysli. Šerý, u tebe nerozboruju. Čistá radost a krása mne zalévá. Marnost by má povšední. Jen plastelinová čarodějnice z Palestiny by mi přece jen trocha autorova osvětlení, takový "rozbor" přivítám. Děkuju, že jsem s Omyly povečeřela i posnídala.

24.05.2020 18:31:42 | Vivien

Poetický naivismus. Jen na hraní si fantazie a laskání mysli.
Rád navštěvuji výstavy NGP. Tam si některých děl K. Lhotáka užiji. Líbí se mi jeho díla.
Mám příjemná setkání s Tebou. Děkuji.

03.01.2020 21:12:47 | šerý

Já také děkuji ;-)

04.01.2020 08:55:17 | jenommarie

U nás byla výstava K.lhotáka,
krajin zde bylo k vidění poméně,
více motivů s horkovzdušnymi balóny, motocykly,
a geometrickými tvary, moc jemné rysy a barvy.

Moc hezké vnímání, krásně jsi jim vdechl život. Duši už mají. ^ST^ ;-)

03.01.2020 20:12:07 | jenommarie

To je hezký...
Přečetla jsem některá vaše díla...nádhera hladící nejen srdce, ale dosahující až k duši.
Děkuji.

08.09.2019 21:54:55 | Teta Vodnářová

Mám radost! To autora vždy potěší, když s ním čtenář sdílí. Děkuji moc.

09.09.2019 00:36:38 | šerý

S tak pěknou poezií už jsem se dlouho nesetkala.

30.08.2019 14:06:33 | Aaliyan

Komentu si cením, Aaliyan. Děkuji.

30.08.2019 20:33:21 | šerý

maluješ hodně barvitě slovy,celý Salvádor ...:-)

01.08.2019 22:39:03 | Danger

Děkuji Ti za případnost Salvatora. Múza Dá-li.

02.08.2019 00:35:39 | šerý

No a mě nikdo nekomentuje, chudák já.
Bárka chudinka jezer
už nemá kam jít i hrází
plná vod všech jezer
tak se nekonečně prober na ..

27.07.2019 03:07:32 | milík

Děkuji, Milíku, za přečtení a improvizaci.

27.07.2019 03:14:11 | šerý

Ohó, pěkný postřeh, Enigmane. Musím se opravdu zamyslet... něco na tom bude! Za vším hledej ženu...

25.07.2019 18:38:56 | šerý

žádné rámy ani moře nebo písek ale ženy tajemné...

25.07.2019 14:08:56 | enigman

Krásná...a k tomu jsem chtěla dodat, krásná a abych neopomenula, ...je krásná....:-)

25.07.2019 11:28:37 | Dreamy

Ale to je bezva, Dreamy. Děkuji moc!

25.07.2019 18:34:26 | šerý

A spadla klec... jsem si naběhnul! Nemám si začínat. Usmívám se s Tebou, v druhém koutku dnešního úsměvu noci. Jsem potěšený, že se díváš do mé výlohy. Děkuji, Zdenko.

24.07.2019 00:19:48 | šerý

krásný příslib pro příště ... budu se těšit ... úsměv.z.

24.07.2019 00:07:07 | zdenka

Krásná a osvěžující v tom vedru. Ťukám na ST a přidávám pozdrav z Prahy. Daniela

21.07.2019 20:05:15 | danaska

Byť chladným měsícem nejsem, snad jen srpek úsměvu melounu svěžím. Radost z komentu mám a mávám k Pražským věžím. Děkuji za vzpomínku a nahlédnutí, Danasko.

21.07.2019 20:19:19 | šerý

Lehkostí připomíná Vrchlického, ovšem transponovaného do našich let, cizelérská práce slovo od slova zapírá tou svou lehkostí úsilí vložené do dokonalosti... takhle maloval Mucha: zdánlivě zbytečné detaily podtrhují nejen smysl, ale i tu elementární poetičnost díla. Kdybych to uměl, záviděl bych...

20.07.2019 07:06:58 | aravara

Zavítáš ke mě jen občas a tak komentáře, názoru, si Aravaro moc považuji. Muchovy obrazy samozřejmě znám, ale v galerii jsem originály očitě nikdy neviděl. Jeho (zejména) cyklus České epopeje je vskutku impozantní. Lhotáka jsem si v úmyslu spojil s jeho hravostí a extra "náladovou" poetikou. Děkuji Ti.

20.07.2019 20:51:29 | šerý

ST za komentář

20.07.2019 08:31:13 | CeP

Víš co šerý, řeknu ti to jasně:

začínáš být poetikou a malebností svého verše,
bez sebemenšího náznaku klišé,
psaného s lehkostí a nevtíravostí ke čtenáři
v poloze, jakoby jsi to jen vyprávěl
u sklenky suchého bílého Pozdní sběr Pálava z vinařství Sonberk
své milované ženě
bez znatelných ambicí ohromit ji či kohokoli jiného
a to obsahem i formou
na věčné časy
bych proto
zde na Literu
rozšířil kategorii básně o typ

ba co typ * nedostižný vzor

POETIKA ŠERÝ

bravo jedno ST na to nestačí

19.07.2019 21:16:44 | CeP

Červenám se až za ušima, CePe… taková odezva. Jsem velmi rád, když verše pobaví, zaujmou. Děkuji moc, za tvá laskavá slova.

20.07.2019 00:29:52 | šerý

Ahoj šerý, tvoja báseň sa mi páči, akurát mám pocit, že ide o Tvoj silne intenzívny zážitok natoľko, že ju nedokážem úplne pojať. Ale to nevadí:)

19.07.2019 17:13:29 | Olex

Děkuji, Olex, za komentář. Někdy se to v autorovy semele. Něco hravosti, fantazie a podobně. Ale je to jistě báseň na odlehčení. Tak snad pobavilo...

19.07.2019 17:45:02 | šerý

Při delším zahledění na obrazy najednou vidím pokaždé nové oživlé tvary nebo tváře (zvláště po dvou deci:-)). Moc pěkná báséň, vtáhla mě do děje :-)

19.07.2019 10:27:48 | vlnka

Děkuji Vlnko, za přečtení a příjemný komentář. Tvůj názor mě zajímá.

19.07.2019 11:48:00 | šerý

Díky, tvůj taky :-)

20.07.2019 09:10:53 | vlnka

Souhlas s Jean-Paul-Simon, skvělé Slovní obraty, kTeré vtahují do děje.

18.07.2019 17:14:51 | banan

Skvělý návštěva a děkuji za komentář. Od zdejšího dlouho letého vkládajícího barda si považuji...

18.07.2019 18:45:33 | šerý

Za mně zcela zaslouženě ST. ;-)

18.07.2019 15:25:22 | Jean-Paul Simon

Děkuji Ti za Tip, Jeane.

18.07.2019 18:41:09 | šerý

Milý příteli a kolego, kde jen začít. To je prostě čirá nádhera. Tvé obraty jitří fantazii jakož i představivost. Číst Tvoji poezii u toho poslouchat The Beatles je opravdové hájemství klidu uprostřed dne .. Vždy se moc těším na Tvoji novou tvorbu. Jsi mi velkým vzorem, učitelem a dáváš mi tu správnou motivaci vytrvat a psát i nadále. Moc Ti děkuji. Těším se na další básně z Tvé dílny. ;-)

18.07.2019 15:20:06 | Jean-Paul Simon

Velmi mě přízeň těší. Jsem rád s Tebou na jedné vlně. Děkuji Ti!

18.07.2019 18:39:43 | šerý

a teď by měl K. Lhoták povstat z hrobu a začít malovat dle Tvých skvělých impressívních skic v textu - ovšem bez romantických vehiklů, aby snová naladěnost načrtnutých krajin ještě více vynikla.....potěšil jsi mě, Lhotáka mám od dětství rád..lituju, že jsem neviděl jeho poslední velkou výstavu.....:-D* ST***

18.07.2019 14:27:11 | Frr

Spolu vůbec máme mnoho společných radůstek. A to mě těší! Děkuji Ti moc.

18.07.2019 14:44:14 | šerý

Lhotáka mám ráda. ;-)
Jakoby jeho balón létal nad tvou krajinou tady.

18.07.2019 14:18:22 | A42

Co si mohu více přát, když mé dílko v Tobě vyvolá asociace a představivost. Potěšilas, a jsem rád za prima návštěvu.

18.07.2019 14:47:48 | šerý

Krásně si u toho sice Lhotákovu výtvarnou poetiku umím představit, ale i tak je ta Tvá básnická naprosto originální a svébytná :-)

18.07.2019 09:47:33 | Amonasr

S potěšením... a děkuji moc, Amonasre.

18.07.2019 11:46:19 | šerý

:-)

18.07.2019 17:26:53 | Amonasr

...juj...

18.07.2019 09:36:56 | Jort

... Jejdy… Jorte.

18.07.2019 11:48:22 | šerý

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí