Čekání

Čekání

Anotace: Na lásku

ČEKÁNÍ
Šimon Linda

Srdce mé v kapse máš
Hluboko mezi věcmi jej nosíš
Pod kapesníky schováváš
Pod polštářem - když ležíš

Až mé srdce z kapsy vytáhneš
A pověsíš na svou hruď
Až jej v jeden večer z pod polštáře
Uložíš vedle sebe
Tak mě prosím lásko jemně vzbuď
Já budu vedle tebe
Autor Šimon Linda, 01.07.2019
Přečteno 227x
Tipy 6
Poslední tipující: Romi176, Iva Husárková, šerý, J.Karasová
ikonkaKomentáře (7)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Věta "tohle umím vysvětlit" se mi líbí (opravdu).
Domnívám se, že určitou nepoctivostí či nedůsledností básně je když tu podstatnou zápletku tají. Zdravím.

03.07.2019 11:14:58 | Karel Koryntka

S tím nemohu souhlasit, "podstatná zápletka" jistě určitým způsobem dokresluje detaily které pak vedou k pochopení proč ji básník napsal. Ale je právě tak psaná aby ji rozuměla jen ta daná dívka, protože je právě pro ní. Tím nechci říci, že váš dojem z ní je špatně usouzený, téměř každý kromě ní (dívky) tam nemůže vidět to samé co ona, tudíž si ji musí čtenář přebrat podle sebe, buď ji pochopí: takže nad ní nebude příliš přemýšlet nebo ji nepochopí a domyslí si ji nebo použije představivost třeba i mylnou, ale takovou která ho uspokojí a nebo ji pozře jako produkt který je asi nekompletní a proto mu nechutná. Ale jako autor mohu říci že báseň je nedůsledná, protože sem to tak chtěl. Stejně jako byste namaloval ženu v čistě bílém oděvu, namaloval jste svou nevěstu ale při výstavě u konverzace dvou lidí nad obrazem slyšel jak jeden říká, pěkná noční košile, pak by jste se k nim přidal a řekl jim, že jste tím mínil svatební šaty a druhý muž odvětil: chybí vám tam krajky a závoj jsou to nepoctivé svatební šaty a první muž ještě přisvědčil: přesně tak,jsou nedůsledné..měli by pravdu? Jaké mají byt důsledné a poctivé svatební šaty? a jaké mají byt básně? Nejlepší je nedělat zbytečné domněnky. Protože domněnky zůstávají jen domněnkami. Fakt je, že jste namaloval krásné šaty, které se jim i vám i mě líbí. A pokud jim řeknete, že jsou svatební a oni dál budou tvrdit, že svatební musí mít závoj, pak se nepřišli podívat na Vaše obrazy, nýbrž jen na obrazy, a v tom je velký rozdíl.

03.07.2019 18:01:16 | Šimon Linda

Krajky jsou vedlejší. Utajená podstatná zápletka je když malíř namaluje svou nevěstu podle podoby jiné ženy.
Ale rozumím co myslíš, ok.

04.07.2019 06:33:11 | Karel Koryntka

Domnívám se že to už je láska, nosí-li dívka srdce pod kapesníky či pod polštářem. V této fázi vztahu spolurozhodujeme, není čas na oddech a "čekání". Tím chci říct že výpověď působí upřímně hezky i poněkud utopicky.

02.07.2019 08:34:47 | Karel Koryntka

Tohle umím vysvětlit, Láska je zde pojmenování oslovení děvčete, na kterou se čeká. I když se oba milují.. ona má již vlastní život, rodinu, proto musí srdce schovávat nosit jej v kapse ukrývat jej před okolím všelijak třeba i pod kapesníky. A on ji oznamuje tu skutečnost že to tak je, že to příjímá a že čeká až se to změní až ho (srdce) bude moci svobodně nosit, tudíž být sním.. tak tam bude.

02.07.2019 16:52:30 | Šimon Linda

Moc pěkné. ST.

01.07.2019 17:04:11 | J.Karasová

Děkuju :)

01.07.2019 17:36:50 | Šimon Linda

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.10 | Facebook, Twitter