Big Bang

Big Bang

Anotace: Bůh stvořil Zem (vesmír) za 6 dní, sedmý den pak odpočíval. Big Bang je označován vědou jako vznik vesmíru velkým třeskem.


 

V nicotném prostoru

bez objemu a času

nacházím těžiště

a počátek všeho.

 

Přemýšlím o tvaru

a mohutnosti

ve tmě, v nultém čase

exploduji všemi směry.

 

V oslepujícím třesku

uvolním vše

co bylo skryto v nicotě

a odpočítávám

v budoucím čase

konec začátku stvoření.

 

 

Autor neandrtalec, 05.11.2023
Přečteno 132x
Tipy 9
Poslední tipující: RadoRoh, šerý, cappuccinogirl, Helen Mum, Niška, Anfádis, Frr
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Zajímavé postřehy.

05.11.2023 16:50:35 | RadoRoh

Netipická báseňka u tebe...překvapils...ale velice příjemně:-)

05.11.2023 14:40:24 | cappuccinogirl

Báseň se mi moc líbí! :-)

P.S. Pokud rozumíme Velkým třeskem počáteční singularitu - počátek, kdy Vesmír měl nekonečnou hustotu, teplotu a nacházel se v nulovém objemu, ze které se zrodil Vesmír, je vysoce pravděpodobné, že nic takového skutečně neexistovalo, neboť dle dosud známých zákonů by kvantové jevy vzniku singularity zabránily (například Pauliho vylučovací princip pro fermiony neumožňuje, aby tyto částice sdílely stejné kvantové stavy).
Můžeme pouze extrapolovat, že díky probíhající expanzi musel být vesmír na počátku velmi horký a hustý, a nacházel se proto v plazmatickém skupenství.

Velkým třeskem je nazývána počáteční horká (plazmatická) fáze existence vesmíru. Opět, neví se, zda inflační fáze ve Vesmíru proběhla, či ne. Pokud ale inflační fáze existovala, znamenala faktický počátek našeho Vesmíru, skutečnou časovou nulu. V průběhu inflace vznikal Vesmír, jak ho dnes vnímáme a známe. Před ní mohl existovat jiný Vesmír s jinými vlastnostmi, možná Vesmír plný kvantových fluktuací, jakési kvantové pěny. Nevíme, jak dlouho tato předvesmírná fáze mohla existovat a zda v ní měl pojem času vůbec nějaký smysl.

*Pauliho vylučovací princip – „Dva fermiony nemohou být nikdy ve stejném kvantovém stavu“. Právě proto různé elektrony v atomárním obalu zaujímají různé kvantové stavy a tím vytvářejí různorodé chování chemických prvků.

05.11.2023 12:25:51 | Helen Mum

Nj.. ale je to zapeklité. Prostor a čas, co se vyvrbily s třeskem.. A před?

05.11.2023 10:41:36 | Niška

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí