Úsměv nad hrobem

Úsměv nad hrobem

Anotace: Na konec dojít musí každý

Jdeme až do hrobu.
Do hrobu věčného času.
Tam kde dnešek není.
Tam kde je záhuba.

Slova přestanou nás ranit.
Chtíč již nepocítíme.
Válka bude zatracena.
A nastane mír na Zemi.

Ale než tam dojem.
Než tam dojdem, musíme žít.
Poslouchat ona slova.
Cítit chtíč a žít válku.

Ale přeci s úsměvem jde to líp!
Ano, usmál jsem se.
Líp mi není, většinou.
Hůř, někdy možná.

Až však dojdem na konec,
mohu se teprv usmát.
Usmát, že jsem žil.
Usmát, že nežiju víc.

Autor Imaginant, 25.10.2020
Přečteno 172x
Tipy 9
Poslední tipující: Laven De Brig, mkinka, danaska, Rozmarýna, Guldrun
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Tak k této básni musím dát jen kladný názor.Malinko mi ,, nezněla" čtvrtá sloka, ale potom jsem si celou báseň přečetla ještě jednou a myslím si, že jsem Tě pochopila.
Smrt je všude kolem nás, ale je dobře si jí nevšímat.Chtěla jsem napsat, nevnímat ji, že bychom měli umřít teď, nebo zítra či jindy.Život je tak krásný a měli bychom si vážit toho, že můžeme ,, chodit" po této Zemi.
Já ráda dávám ..ST..

27.01.2021 12:35:26 | Jaruška

Děkuji. Ano, čtvrtá sloka je jako pěst na oko. Ale má pro mě velmi osobní význam. Souhlasím s tím, že život je cenný, ale i tak je o smrti dobré vědět, buď se nad ní budeme trápit nebo ji přijmeme.

28.01.2021 22:06:27 | Imaginant

Ano, smrt je všudepřitomna a je zároveň v nedohlednu. Člověk by se zbláznil,kdyby přemýšlel nad tím, co všechno ho může zabít.
Teď k básni; první sloka parádní uvedení do básně, hezky to spolu koresponduje. Druhá je docela dobře navazuje na první. Třetí mě již lehce mate jako čtenáře, ale pokud se ti to tam líbí, tak dobře pro tebe :) čtvrtá: ty dva verše začali zajímavě ale další dva měli lehce rušivý element. Poslední sloka ale všechno podtrhuje a krásně zakončuje :)

Toto je pouze můj subjektivní názor. Jinak jako celek se to dá. Zní to hrubě, ale celkový pohled je průměrování a já raději nejdřív hodnotím kousek po kousku. Každopádně hodně štěstí s psaním a přeji hrzký den :)

05.11.2020 11:46:34 | Laven De Brig

To je krásný komentář, děkuji.

Pokusím se ještě dovyjádřit všudepřítmnost smrti; Já osobně se nechci zamýšlet, co vše by mne mohlo zabít, to bych se, jak píšeš, zbláznil. Pro mne je důležitý fakt, že je smrt možná kdykoliv. Důležité je přijímout smrt, jako se přijímá například narození dítěte. Oba tyto fakty jsou součástí života.

Co se týče čtvrté sloky, narážím na neustálé vedení k úsměvu, prý je lepší se takto dívat na svět. Proto ony dva verše na konci čtvrté sloky, které však skrývám schválně do tajemna, aby každý mohl trochu popřemýšlet nad významem.

Ještě jednou děkuji za komentář a přidávám se k přání hezkých dnů a štěstí ve psaní.

05.11.2020 12:03:52 | Imaginant

Milý hochu, ve dvaceti letech se se smrtí spíš koketuje, protože je v nedohlednu. Ale v sedmdesáti? Tip a pozdrav z Prahy. Daniela

26.10.2020 20:02:08 | danaska

Děkuji za tip a pozdrav z Prahy, vážená Danielo. Avšak musím s Vámi nesouhlasit. Smrt je všudypřítomná, zvlášť v dnešní době. Klidně zítra mohu zemřít. Sic bych nechtěl,ale je to realita, stát se může cokoliv.

27.10.2020 19:21:16 | Imaginant

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí