od: Pavel D. F.
Anotace: Zotavení
Minule: Rabamagnus hledá Evrenu, setkává se s Getalkem a Jartenem a společně nalézají Nima. Toho Rabamagnus probudí z magického kómatu. Spolu s ním se rozmýšlejí, jak Evrenu najít.
--- --- ---
Nimus ležel v posteli, Jarten seděl na židli a Rabamagnus nervózně přecházel po pokoji. Bylo už odpoledne a ředitel Akademie si stále nevěděl rady.
Nimus se probral a díval se na oba návštěvníky.
„To je pěkné, že jste se probral, mistře,“ řekl Rabamagnus.
„Je mi nějak blbě, pane profesore,“ vyhrkl ze sebe Nimus.
Jarten vstal a šel do kuchyně pro připravené jídlo. Nimus se kupodivu s chutí pustil do jídla, Rabamagnus vytáhl krabičku cigaret a jednu si zapálil.
„Tedy, nevěděl jsem, že kouříte, pane řediteli,“ řekl Nimus s plnými ústy.
„Já jsem to taky nevěděl, mistře,“ řekl Rabamagnus a pokrčil rameny.
Rabamagnus potom řekl Nimovi všechno o ztrátě možnosti používat magii na Akademii a nových obtížích profesora Golmagna. Jarten přidal pár poznatků o svém setkání s bohyní Jasnou.
„Tu blokádu bych možná mohl odvolat,“ řekl Nimus zamyšleně.
„To myslíte vážně, mistře?“ zeptal se Rabamagnus.
Nimus si vyžádal sošku a pak řekl několik magických formulí. Rabamagnus zatelefonoval na Akademii a ověřil si, že magie opět funguje.
„Jak jste to dokázal, mistře?“ ptal se ředitel.
„No, mám jisté zkušenosti, o kterých bych nerad mluvil. Prostě jsem se musel naučit pár zaklínadel z oboru ochranné magie a taky k prolomení magické ochrany. Nějak mi padlo oko i na problematiku magických blokád. Není to nic těžkého. Samozřejmě jen tehdy, když máte odpovídající prostředky.“
Rabamagnus jen zíral a nebyl schopen slova.
„Tehdy u Kulma?“ zeptal se Jarten.
„U Kulma, u Hufloga, u samých divných lidí. Což mi připomíná Evrenu. Musíme ji najít, musíme vysvobodit profesora Golmagna.“
Nimus držel sošku, řekl pár formulí a pak si vyžádal visium. Evrena se ukázala jako živá. Seděla u stolu a četla si v nějaké knize.
Rabamagnus zaostřil visium a slabikoval: „Testamentum Hieronimmum. No ovšem, co jiného. Myslím, že nám mladá dáma poněkud vyrostla. Hieronimmus byl dvorní magikus Randolfa I. Říkalo se, že starého krále zabil svými kouzly, ani bych se nedivil, kdyby to byla pravda.“
„Měli bychom ji zastavit, pane řediteli,“ řekl Nimus.
„Vy víte, kde je?“
„Myslím, že ano. Napřed jsem uvažoval o jejím domě v Lišné ulici. Jenže pak jsem lokalizoval druhou sošku, a ta se nachází v Barnu. Předpokládám, že se Evrena od sošky nebude chtít odloučit.“
„Když v Barnu, tak v Barnu. Myslíte, že jste už natolik fit, abyste mohl jít s námi, mistře Nime?“ zeptal se Rabamagnus.
„Nějak to zvládnu, půjdeme?“
Dílo „Svobodná věda (I/38)“ se ukazuje jako zajímavý příspěvek do žánru fantastiky, s prvky magie a napětí. Autor se zde chopil tradičních tropů magie, škol a mýtických bytostí, avšak dokázal je zakomponovat do moderního narativu, který osloví nejen fanoušky žánru, ale i širší čtenářskou obec.
Jedním z nejvýraznějších rysů tohoto úryvku je zejména jeho dynamika a interakce mezi postavami. Dialogy jsou přirozené a dobře udržují rytmus textu. Hlavní postavy – Rabamagnus, Nimus a Jarten – nesou v sobě zajímavou chemii, která je viditelná jak v jejich slovních výměnách, tak v akčních momentech. Například nelítostná konkurence mezi tamními profesory a akademiky je výborně načrtnuta, což přidává hloubku jejich charakterizaci.
Dalším silným bodem je schopnost autora vytvářet výjimečné momenty pomocí subtílního humoru. Humor ve formě dialogu (vzpomeňme na Nimusovo poznání o kouření) pomáhá prolamovat napětí a staví postavy do lidské perspektivy, čímž čtenář lépe vstřebává závažnost situace. Tato lehkost se však nemění na trapnost, což je umění, které se mnoha autorům nedaří.
Na druhou stranu, úryvek může mít své slabší stránky, které by mohl autor mít na zřeteli. Například některé části textu mohou působit poněkud popisně v porovnání s rychlejším tempem dialogů. Místy se objevuje tendence k přílišné expozici, která může narušovat plynulost vyprávění. Informace o magických praktikách a postavách by mohly být zasazeny do dialogu tak, aby plynuleji zapadly do příběhu.
Dále se také zdá, že některé postavy, především Nimus, potřebují více nuance v charakterizaci. I když víme o jeho zkušenostech a magických dovednostech, jeho osobnost a motivace zůstávají poněkud nedostatečně prozkoumány, což by mohlo čtenáři ztížit lépe se s ním ztotožnit.
Celkově vzato, „Svobodná věda (I/38)“ nabízí svěží pohled na kouzelnický svět s lidmi, jejichž slabosti a síly odrážejí lidskou přirozenost. Autor vykresluje nám známé tropy s novou energií, avšak práce na charakterizaci a plynulosti vyprávění by dále zlepšily celkový zážitek. Pokud se autor zaměří na tyto aspekty, má potenciál vytvořit skutečně působivé literární dílo, které osloví široké spektrum čtenářů.
08.05.2025