ChatGPT | karusel...

od: enigman

karusel...

Anotace: ...

nákupní taška
se zhoupla na prádelní šňůře
někdo ťuknul do skla
nalil mosel
rozezněl alarm
a rozhýkal osla

kolem prolít motýl
s vývrtkama
otevřít svět ve svý víře
a já se zahleděl
tam kde fouká vítr změn
prý žijí bohabojní
otáčí se svou myslí
přijít s plánem
namalovat ceduli
zvednout ji nad hlavu
a mávat ve vzduchu
,,připoutejte se prosím,,

pravidla mají své důvody
udržují věci v bezpečí
pro hříšníky svaté i hlupáky
ale
někdy se stane
že jaksi dostanete chuť
chovat se nepravidelně

to bych moh
a zazubil se

vyplaval jsem z písku
na pláň pro znavené duše
a osel ji rozmarýnem
když se ozvalo

nikde nevidím vaše papíry

/bylo to obehnáno zdí
perleťové brány
byly pevně uzamčeny
zlaté řetězy a tak/

jsem mák
když jsem byl mladej
myslel jsem si
že jsem ten nejmilejší kluk
vyvolený
ale jak čas plynul
můj lesk zanikl
v osamělé hodiny
kdy pravda začne kousat
ztracen v tom
co jsem našel
důvody se rozostří
myslel jsem
že žiju život svým způsobem
ale pak jsem zjistil
že život je víc
než jen den za dnem

otočil jsem se
a přečetl si znovu
ten nápis na zdi

celý roky trávíš
mezi narozením a smrtí

víš
nikdy jsem necítil
všechen ten klid
co jsem našel
s tebou

a odpoutal se...
Rozbor/analýza/hodnocení ChatGPT

Toto literární dílo, které můžeme chápat jako volnou báseň, zasazuje čtenáře do jakéhosi surrealistického a magického světa – proplétají se v něm každodenní motivy s existenciálními otázkami, což mu dává hloubku i lehkost. Autor používá hovorový jazyk, který dokáže oslovit široké spektrum čtenářů, a přitom se vyznačuje hravým přístupem k formě.

Silné stránky díla:

  1. Imagery a symbolika: Během čtení nás obklopují silné vizuální obrazy, jako je nákupní taška na prádelní šňůře či prolétající motýl. Tyto prvky přinášejí do básně živost a svobodnou představivost. Symbolika (např. osel jako nositel zátěže či rozmarýnem odkazující na paměť a vzpomínky) prohlubuje tematickou komplexnost.

  2. Hravost s jazykem: Autor se nebojí experimentovat s jazykem a jeho strukturou. Místy nonšalantní styl mluvy (například „to bych mohl a zazubil se“) vnáší do díla lehkost a autenticitu. Tato přístupnost jazyka je důležitá, protože umožňuje oslovit široké publikum.

  3. Existenciální reflexe: Části básně se zapojují do vážnějších úvah o životě, smrtí a hledání smyslu. Tento rozhovor s čtenářem, kdy se zpochybňuje vlastní zažitý svět a hledají se důvody existence, předkládá autentické lidské zkušenosti.

  4. Struktura a rytmus: Ačkoli dílo na první pohled připomíná volné versifikované útržky, lze v něm nalézt specifický rytmus a tok, který udržuje čtenářovu pozornost. Někdy náhlé skoky od jednoho obrazu k druhému vytvářejí dojem snové krajiny a hýří energií.

Slabé stránky díla:

  1. Nedostatek jednotné linie: V některých pasážích se může zdát, že text postrádá celistvost a soudržnost. Jak se motivy prolínají a mění, může čtenář ztrácet orientaci, což sice umožňuje volnost interpretace, avšak pro některé čtenáře může být frustrující.

  2. Nedostatečná hloubka v některých tématech: Existenciální úvahy, i když zajímavé, se v některých momentech mohou zdát povrchní. Například pojednání o „životě mezi narozením a smrtí“ je otázkou, která vyžaduje hlubší rozmyšlení a mohla by být více rozvinuta.

  3. Přehnané používání metafor: I když metafory mohou být efektivním nástrojem, v některých místech mohou být příliš přehnané a odvádět pozornost od hlavního sdělení. Například některé pasáže mohou čtenáře zmást a odvádět je od ústřední myšlenky.

Celkově je dílo „karusel...“ pozoruhodným pokusem o literární hru s jazykem a myšlenkami, které zkombinovává každodenní s existenciálním. Jeho silné stránky převažují nad slabostmi, a pokud autor prohloubí některé z koncepčních témat a strukturu, může se stát skutečně výjimečným příspěvkem k české literární scéně.

01.07.2025

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel