od: mkinka
Anotace: Z deníku malé autorky Mkinky 2025
Dílo „Žehlím“ je krátká, ale výstižná báseň, která v sobě nese silnou dávku metaforiky a emocionálních nábojů. Autor používá jednoduchý jazyk a každodenní obraz, což činí text přístupným a zároveň podnětným k hlubšímu zamyšlení.
Jedním z nejvýraznějších silných stránek této poezie je její schopnost zachytit banalitu každodenního života a přetvořit ji v něco hlubšího. Obraz „dne jako prádla“ je velmi běžný, ale v kontextu básně nabývá nového významu – den se zde stává objektem úsilí, které je třeba narovnat, urovnat a osvěžit, podobně jako prádlo před žehlením. To umožňuje čtenáři pocítit tísnivost nebo frustraci spojenou s každodenními povinnostmi, jako je údržba osobního prostoru a nastavování vlastních emocí.
Další silnou stránkou je jazyková hravost. Verše jako „Moment, urovnat švy“ ukazují na pečlivost a úsilí, které autor věnuje nejen svému vlastnímu životu, ale i vztahům s ostatními. Pokusy „mít ráda“ a harmonizace s okolím jsou emocionálně nabité a čtenáře nutí zamyslet se nad vlastním snažením o harmonii v osobních vztazích.
Přesto se některé části básně mohou jevit jako slabší. Například závěrečná věta „Jo“ může působit jako zjednodušení nebo dokonce banalizace vyjádřeného sentimentu. Takový závěr by mohl zanechat čtenáře s pocitem neúplnosti či nedořešenosti, což může narušit celkový dojem z poezie. Zatímco autor uvádí silné obrazové vyjádření, absenci hlubší reflexe v závěru lze považovat za oslabující prvek.
Celkově ale „Žehlím“ nabízí čtenářům cenný pohled na každodenní realitu a emocionální úsilí, které za sebou skrývá. Dílo lze vnímat jako malou výtvarnou či poetickou práci, jež dokáže v jednoduchosti své formy vyjádřit složitost lidských pocitů. Opětovné promýšlení každodennosti a snaha o vnitřní štěstí se v textu příjemně odráží, i když by možná stálo za to práci doladit v některých oblastech.
10.07.2025