Finance, finance... protože Ekonomika

Finance, finance... protože Ekonomika

Anotace: Fejeton cca 200 slov, sloh do ČJ.

Finance, finance... protože Ekonomika

Tak nám přišel nový rok 2012. Má s sebou prý přinést mnoho změn, podle některých možná přijde konec Světa... Nu, možné je všechno. Jedna věc se ale přesto znovu nezměnila. Která, ptáte se? Určitě jich je vícero, já zde však píši o jediné – říká se jí minimální mzda v ČR a již šestým rokem si tato milostivá slečna sedí na svých 8 000 korunách. A když se teď všichni všude ohánějí Evropskou unií, pojďme se jí také ohnat. Česká republika je totiž jedinou členskou zemí EU, kde se zákonem stanovená minimální mzda již po tolik let nezměnila. A titulky mluví za vše: „Valorizace minimální mzdy neprošla, vláda jde proti logice“ anebo „Minimální mzda v Česku - poloviční než řecká minimální mzda“.
Oproti tomu Daň z přidané hodnoty si zvesela stoupá po pomyslném žebříčku. Od začátku roku 2012 se nám zvedla na krásně zakulacených 20% a těch pár věcí, u nichž platí snížená sazba, těch bychom si měli vskutku vážit. No a za předpokladu, že před Vánoci ten náš nuzný Svět přece jen neskončí, těšme se na novoroční dary. DPH od roku 2013 = 17,5 % na vše...
No a když jsme u těch penízků, které se kutálí do všemožných kapes, jen ne tam, kam by měly, dovolím si uzavřít svůj text posledním citátem (tentokrát ještě ze třetího soudku): „Nejnižší penze jsou v Irsku, Portugalsku a Řecku (dosahují obdobné úrovně jako v Česku).“


Citace v textu pochází z webu http://www.mesec.cz
Autor E., 09.04.2012
Přečteno 995x
Tipy 4
Poslední tipující: Anjesis, ewon, zaba.zuzla
ikonkaKomentáře (2)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

nejde mi o literaturu, ale o to:
že jsem to nevěděl a teď to snad aspoň chvíli vědět budu. Možná, že to ví každý odborník, já o tom nevím... Možná by to chtělo odkazy na zdroje, to by nebylo od věci. (zvláště do budoucna :-) )

20.04.2012 18:00:26 | ewon

Příjemná slohová práce, ale předpokládám, že ve škole na papíře to bylo bez těch tří teček. (I když já je taky občas používám :-) ). Tak či tak, malé okořenění ironickou poznámkou by tomu dodalo větší šťávu.

09.04.2012 12:19:51 | zaba.zuzla

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí