Tato funkce vyžaduje přihlášeného autora !!!
Něco o rozrazilu

Něco o rozrazilu

Něco o rozrazilu

Anotace: ..stará zapomenutá léčivka..

 

 

 

Předně chci napsat, že jsem od známých dostala ze zahrádky vyrýpnutou sazeničku meduňky přímo ze záhonu, ať ji zkusím dát do květináče na balkon. Tak jsem to takto udělala, ale u meduňky byla ještě jedna rostlinka s podobnými lístky, tu jsem zasadila zvlášť. Po pár dnech rozkvetla a já poznala, že je to rozrazil.

 

Oboje roste asi dobře, aspoň to tak zatím vypadá.

Myslela jsem si, že je jenom jeden rozrazil rezekvítek s modrými kvítky, prý dokáže rozehnat bouřkové mraky nebo taky déšť přivolat (asi jak kde). Tento roste v trávě.. Ale je to úplně jinak.

Když v trávě najdeme rozrazil s bílými květy, tak prý je to podobné jako bychom našli čtyřlístek a měli bychom si něco přát, ale rozrazil netrháme.

Pak je rozrazil lékařský a rozrazil perský, jarní, polní, vodní, nitkovitý, kopřivolistý, štítkový, horský a jiné…Koho by to zajímalo, tak tady je odkaz: http://botany.cz/cs/veronica-verna/

Ten perský je označován jako plevel z dovozu a u lékařského prý dříve byla využívána kvetoucí nať při kašli, je mírně protiprůjmový, snižuje cholesterol, podporuje chuť k jídlu, čistí krev. Obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosid aukubin, organické kyseliny, vitamin C, saponiny, pryskyřici, vosky, stopy silice. Dnes je to léčivka už zapomenutá.

V zahradách se prý rozrazil pěkně vyjímá ve skalkách jako trvalka.

Mockrát jsem se jej pokoušela vyfotit stejně jako jiné drobné kytičky, ale moc mi to nešlo a zvláštní vybavení k foťáku za tímto účelem pořizovat nebudu. Tak aspoň pár fotek co se povedly snad trochu.

 

Autor Jarka, 07.05.2016
Přečteno 608x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter