Fórum

Práva Matky Zeme

» Odpovědět «faraym (22.04.2017 12:50:06)

Zákon Matky Země
Bolívie přizná přírodě stejná práva, jako mají lidé. Bolivijský parlament se chystá schválit dosud nevídaný Zákon Matky Země, který má přírodě přiznat právo na život a existenci, pokračování životních cyklů bez lidského zásahu a další přirozené procesy. Bolívie přijme první zákon na světě, který dá přírodě stejná práva jako lidem. Takzvaný Zákon Matky Země již schválila centrální vláda, ekologové, zástupci domorodých etnik i levicový prezident Evo Morales. Nyní má projít parlamentem.
Jádro zákona samotného tvoří jedenáct nově přiznaných práv Matce Zemi. Jsou mezi nimi právo na život a existenci, právo na pokračování životních cyklů a procesů bez lidského zásahu, právo na čistou vodu a vzduch, právo na rozmanitost či právo nemít geneticky upravenou buněčnou strukturu.
Príroda má právo nebýt zasažena velkými stavbami a infrastrukturou, která by ohrozila vyváženost ekosystémů a místních domorodých komunit“.
Velký krok na pouti k biocentrismu ovšem před pěti lety učinil jihoamerický Ekvádor, když jako první na světě přiznal na ústavní úrovni práva samotné přírodě. Namísto pouhého objektu tak byla příroda povýšena na subjekt, čímž se stala samostatnou nositelkou práv.
Práva garantovaná přírodě se v posledních letech šíří. Zrovnoprávnění s ekvádorským tokem se dočkala též řeka Whanganui na Novém Zélandu, které loni v září soud přiznal práva a oprávněné zájmy. Desítky měst USA, kupříkladu Pittsburgh, stát Vermont nebo jihoamerická Bolívie se inspirovaly a též ekosystémům přiznaly práva.

zdroj: www.denikreferendum.cz/clanek/10048-bolivie-prizna-prirode-stejna-prava-jako-maji-lide
http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/matka-zeme-na-lavici-zalobcu

» Odpovědět «bogen (24.04.2017 22:09:35)

Zajímavé, ale myslím, že lidé se tím nezmění k lepšímu. Museli by dát přednost přírodě před sebou a na to nemají dost rozumu.

» Odpovědět «faraym (26.04.2017 13:53:35)

súhlasím - ľudstvo je nerozumné

» Odpovědět «Lighter (27.04.2017 16:20:01)

Naopak, lidstvo je velmi rozumné ve své strategii parazita na přírodě. :-)

© 2004 - 2018 liter.cz v1.4.1 | Facebook, Twitter