Fórum

Diskusní fórum » Ostatní...

Autorská práva

» Odpovědět «Molasar (16.02.2018 16:39:22)

Ahoj, chci se Vás zeptat jak si zajistit autorská práva když sem vložíte nějaké dílo? Vložil jsem sem na podzim jednu povídku a měsíc na to jsem ji našel na youtube jako audioknihu.

Jak si tohle pojistit?

Díky

» Odpovědět «admin (16.02.2018 19:00:02)

Autorská práva máš automaticky, pokud jsi opravdu autor dané věci. Bohužel, existují lidé, kteří na to kašlou a pak to dopadá tak, že ti klidně tvé dílo ukradnou a vydávají ho za vlastní, anebo jak píšeš, můžeš ho najít i na youtube.

V tvém konkrétním případě první krok, ohlásit youtubu, mají na to formulář:
https://www.youtube.com/copyright_complaint_form

» Odpovědět «Molasar (17.02.2018 11:50:04)

To jsem udělal, nahlásil to a dílo zablokovali. Ale kdyby to došlo do bodu kdy bychom se hádali o autorství tak jak dokážu že já jsem pravý autor?

» Odpovědět «admin (17.02.2018 14:47:55)

To je otázka primárně na právníky. Hlavní je asi zdokumentovat proces tvorby díla. Je asi nesmysl, aby sis pokaždé, co vytvoříš dílo, nechal udělat nějaké notářské ověření. Nicméně by stačilo mít koupený kvakifikovaný elektronický podpis, dané dílo vyexportoval do pdf a tímto podpisem i s časovým razítkem pdf podepsal a uložil. A bude to mít stejnou váhu.

Nebo ukládat svá díla také do githubu nebo podobných služeb, kde se pak dá dohledat datum vložení textu a sllužba je důvěryhodná, trakže nehrozí zfalšování. To by asi taky prošlo jako jeden z důkazů. Ostatně i liter je určitý důkaz, když by se zkoumalo dílo z hlediska datumu a první publikace.

Pak třeba mít svědky, kteří jsou u zrodu díla a kteří autorství dosvědčí. Ale nejsem právník a nemám osobní zkušenost s nějakým případem, kde by někdo toto musel dokazovat. Bude to asi složitější případ od případu.

Nějaké články na netu ohledně této problematiky jsou, třeba tady
http://patentnarozum.eu/blog/autdila

» Odpovědět «Pavel Vlček (24.03.2018 20:48:25)

Svaz autorů mi doporučil obrátit se na notáře, najdu-li mail s jejich odpovědí, odcituji ho zde.

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter