Fórum

Diskusní fórum » Ostatní...

NEMILOSRDNÝ/NABUBŘELÝ PÍSMÁK

» Odpovědět «NigarKalfa (16.11.2020 08:45:40)

Ahoj všichni, opravdu dost mi to vrtá v hlavě - píšu asi 13 let a za tu dobu jsem přispívala na různé servery a většinou vždy s úspěchem - menším či větším. Nepíšu už jen pro sebe, ale i pro lidi, takže je pro mě důležité, aby to oslovilo aspoň někoho - sbírka básní či krátkých povídek je můj sen. Ale přijdu na pismak.cz a má první báseňe je naprosto rozmetána a to ještě vyloženě uštěpačnými komentáři. Nevadí mi vůbec kritika,

» Odpovědět «NigarKalfa (16.11.2020 08:50:30)

ale prostě smysluplná, konstruktivní. Já osobně si myslím, že urážky, posměch a nabubřelost ve smyslu "já jsem něco víc, já už něco dokázal, já už něco vydal" prostě do kritiky nepatří. Nejsem vztahovačná, ani urážlivá, jsem hlavně pokorná. A právě proto se ptám - jak se pozná dobrá poezie, dobrá próza? Kdo mi řekne, jestli mé psaní má vůbec smysl, když nechci psát jen do šuplíku?

» Odpovědět «Crazymike (16.11.2020 10:49:26)

Umění, je vždy umění myšlení. Ve stejném místě se rodí negativní emoce lidí. Proto tak často vyvolává žárlivost, strach a jakési zrcadlové opačné pocity podobné štěstí a lásky. Proto je to věc názoru každého zvlášť, protože záleží na přijímači jakým člověk je. Vždy záleží na tom, kdo umění vytváří, jestli tam dá pozitivum svého JÁ, pak bude přitahovat podobné bytosti, a ty opačné na to budou reagovat negativně :o) Když bude vytvářet negativní, bude přitahovat jen negativní a manipulativní herce (psychopaty a sociopaty), co ženy vždy chtějí sobě podrobit. Tak funguje lidské myšlení. A jelikož většina lidí takto funguje, moc pozitiv se nenajde :o) Já se k těm negativním věcem vyloženě straním, protože nemají stejnou vibraci a podstatu jako já :o) Je jedno, kde svá díla prezentuješ, sama bys měla cítit, jak a kdo na to reaguje, a co je skutečnost. Objektivitu nikdy a nikde nehledej! :o)

» Odpovědět «vojtěška (16.11.2020 11:37:58)

..ta otázka podprahové negativity textů a to zejména těch na písmáku je myslím pro mne opravdu klíčová, člověk k ní musí dříve či později zaujmout nějaké stanovisko, a pokud je vědomé, má snad vyhráno..

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:04:14)

Ano, z jedné stránky máš pravdu. S těmi vibracemi naprosto. Udivuje mě, že to vůbec někdo takhle vnímá, že je vůbec někdo takový jako ty v agresivním světě. Na druhou stranu - pokud mám špatně třeba rytmus, nebo přesně nedodržím pravidla , která dělají báseň básní, za plnohodnotné umění se to bohužel asi považovat nedá. V tom jim musím dát za pravdu. Ale jde to přece napsat i slušně, ne? A to je jediné, o co mi jde. O ten princip. Oni si pořád myslí, že s nemůžu smířit s kritikou. Ale to není pravda. Nemůžu se smířit s tím, jak je podána. Ale je to jako mluvit do zdi. Já o voze, oni o koze. Je to k pláči.

» Odpovědět «vojtěška (16.11.2020 11:31:08)

za sebe.. zkušenost.. publikovala jsem na pí asi 10 let od 2004 se stovkami výběrů.. mi nabízeli stát se členem redakce.. měla jsem /někdy až příliš úzké/ vazby na tamní nejoceňovanější autory, autorky..
..jeho prostředí nastavuje zejména jeho redakce a admin., ti se snaží jiné naučit jak poznat, dle určitých měřítek, kvalitní poezii a nekompromisně oddělují zrno od plev?.. pravdu od pokrytectví? lež, patos , manýra, ornament neboť i literatura je /bohužel?/ mmj. věda
.. pí má jako všechno co se víc snaží o špičku, dvě strany .. čím oslnivější je ta první, tím zoufalejší je ta druhá.. a tak i pí je možná jedna z kratších cest k sobě upřimnějšímu.. jen nevím co mi teď chybí víc.. pevná duše.. statečný srdce.. pružný ego? .... písmák může být někomu třeba i překážkou, výzvou k vlastní poezii... přeskoč, přelez, podlez,.. vyhni se.. uteč

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:09:03)

Já právě chtěla pohlédnout pravdě do očí. A bylo by to v pořádku, kdyby řekli, nezlob se, tohle prostě není poezie. Já se s tím smířím. Ale je v pořádku kritika typu:
ano. je to romantické a vášnivé. velkolepé a osudové. tajemné a čarodějné! (mimochodem, chválím přezdívku)
- ale ve výsledku na tom je nejzajímavější to datum na konci.
Nebo:
Bravo! Jako do bravíčka, sex láska a vztahy
Nebo:
Broučku. To je to nejjemnější, co ti mohu říct. Tvé rty rozechvělé touhou, ani skořice a jemňoučký třpyt nejsou poezie, jenom hezká slova. Milionkrát vyřčená, například starými Etrusky
Když tihle lidé něco dokázali, mají tohle zapotřebí? Kde je lidská pokora? Můžou psát dobře, jak chtějí, ale tohle naprosto jasně vypovídá o jejich ubohém charakteru...

» Odpovědět «vojtěška (18.11.2020 09:38:10)

můj úhel pohledu.... lidé ti většinou/nikdy nebudou psát to co ty si myslíš, že by ti měli napsat.. i v tom je určitá skrytá hodnota reflexe..
si myslím, že to není to tak, že všichni tam souhlasí s tou arogantní kritikou, .. jsou tam i lidé s jemnější dikcí.. jakou píšeš ty, jen nejsou tolik vidět,.. buď to musíš ustát a zkoušet to dál.. nebo ti to za to nestojí nemáš zájem o takové prostředí, aby tě formovalo.. a prostě tam nepublikuješ..
a pokud chceš ono klima třeba trochu vylepšit.. vždy přece můžeš udělat to, že si tam vybereš podobně laděné texty, jaké píšeš ty a napíšeš k nim podobnou kritiku, kterou tu píšeš, že by se k tvým textům měla napsat..

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:49:32)

No napíšu to úplně jednoduše. Od mých nějakých 19 let jsem postupně dávala příspěvky na piste-povidky, na bardie.cz, na minimax.cz a na liter.cz. Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem nějaký zázrak, nemám to ani v povaze. Ale tyhle jmenované servery jsou velice přátelské, a i když kritizovali, tak dle mých představ - a i když se samozřejmě i tam někdy našla i ostřejší kritika, nikdy nic urážlivého, či ironického. Vždy jen snaha pomoct, podpořit. A tak je to dle mě naprosto v pořádku. Na Písmáku to dle mě v pořádku není. Opravdu tam převažuje nabubřelost a pocit výjimečnosti. A to je prostě špatně.

» Odpovědět «šerý (20.11.2020 20:02:27)

Nechci své os. zkušenosti (a daleko horší) z Písmáku raději prezentovat. Jen se zmíním, že tento komentář je trefný! Jen v názvu "nemilosrdný" bych raději vynechal. Lichotíš jim. Jsou na to pyšní a příměr berou jako ekvivalent náročnosti místních bezchybných VIP.
Samozřejmě, že lidé jsou tam někteří i objektivní. Ty se najdou na všech lit. servrech. Ale... A už raději pomlčím.

» Odpovědět «NigarKalfa (21.11.2020 15:04:26)

Ano, napsal jsi to naprosto přesně. Kdyby to šlo, dám ti za tento názor "tip" :-) I když už jsem tam tedy taky poznala pár slušných a pokorných, celá nálada tohoto serveru se nese ve znamení arogance, cynismu a pocitu výjimečnosti. Takhle krátce to sice nakonec přece jen nějaký smysl pro mě mělo, ale setrvávat v tomto prostředí určitě nechci...

» Odpovědět «Ijcro (19.03.2021 09:32:20)

Otázka je, co je nemilosrdná kritika vedená od lidí, kteří žíjí ve své bublině a podkuřují se navzájem. Písmák (nejen tam) se snaží tzv. nastavovat zrcadla a zvyšovat laťku kvality (jen si nejsem jist, jestli používají stejný metr).
Ale je fakt, že i tam jsou velmi vstřícní lidé, kteří pomohou a podají začátečníkovi pomocnou ruku.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nevhodný příspěvek vyústí v podráždění a pak se to veze. Někdy jsem měl pocit jakoby se kolegiu obecně nelíbilo, že se někdo mezi ně cpe.

Je fajn, když vás někdo pochválí, je fajn (to už jako méně), když vaše dílko roztrhá. Ale úplně, úplně nejhorší je, když k němu nikdo nenapíše ani čárku do veřejného prostoru a do soukromé zprávy nasype je pár canců (jako o nevhodnosti tématu, o hloupém stylu, nepřiměřenosti délky textu atp.)

To je snad úplně nejhorší přístup, kterého se lze na nejrůznějších lit.webech dočkat.

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:52:55)

Jak říkám - chtěla jsem prostě pohlédnout pravdě do očí, ale tohle jsem opravdu nečekala. Zatím budu vkládat dál, ale s největší pravděpodobností to cenu nemá, když se jen pořád dokola objevují rýpavé komentáře. Přece se nebudu dobrovolně ztrapňovat a dělat si ostudu.

» Odpovědět «vojtěška (18.11.2020 19:47:46)

já nevím.. pohlédnout pravdě do očí.. když žádná pravda není .. a jsou jen názory.. většiny, menšiny, vlastní.. pravda je často krutá, nekompromisní a naprosto jiná než si představujeme.. to co píšeš je tvoje pravda.. na pí je to sdělování pravd některými, stejné jako tamní poezie.. poněkud syrové.. neobhajuji je, jen trochu rozumím proč..
jedna z pravd je ta, že opravdová poezie je o katarzi.. takový text by tě měl rozcupovat na kousky a nakonec složit znovu opravdovější.. úplnější.. ale hodně jinou, nebo vyburcovat a ukázat směr.. nic víc, nic méně.. zkus se podívat na svou poezii třeba z tohoto úhlu,.. že poezie není o tom neustálém ujišťování jak je svět krásnej, a kritika o tom, zabalit co nejlépe své výtky k dílu.. ale o tom jít na dřeň.. mezi skutečné démony a nějak to tam ustát pro ostatní.. já tam některé ktitiky také nedávám /neustojím/ ale řeším to tak že si přečtu díla

» Odpovědět «vojtěška (18.11.2020 19:55:22)

onoho příslušného autora a pokud je pro mne dobrý, zamyslím se nad svým dílem perspektivou jeho arogantního vyjádření.. a příště se snažím své dílo napsat trochu i tak, aby i takovýto kritik sklapnul.. pokud tam nemá pro mne kvalitní díla, považuju jeho komentář za zcela zbytečný výlev cizích komplexů,.. tak jako když opilec huláká v noci na ulici..

» Odpovědět «MLADÝ BÁSNÍK (11.12.2020 15:04:54)

naprosto s tebou souhlasím, katarze je pro poezii vhodné slovo a jsem rád, že to takto vidíš.

» Odpovědět «xoxoxo (20.11.2020 11:39:16)

ALE PRAVDA NENÍ VŽDY TAKOVÁ JAKOU OČEKÁVÁME OD LIDÍ,OKOLÍ, JEN MI SI UTVOŘÍME JISTÝ ÚHEL POHLEDU NA PRAVDU KTEROU CHCEME SLYŠET:)
to není nic proti tobě a jistě máš právo se vyjádřit jako jiní.Pokud přestaneš očekávat budeš možná překvapená.Kritika je bohužel opravdu na amaterských serverech málo konstruktivní a vypovídající,Písmák mi nevadí,vždy je to o lidech ne o tom co vyjadřuje báseń.Každý pitvá tvé dílo podle svého pohledu v danou chvilku, pak napíše jak to pochopil,pokud chce dát objektivní a přínosnou kritiku která tě může ale taky nemusí posunout.Na písmáku je sorta lidí kterou můžeš přece ignorovat,jak tě může ovlivnit někdo kdo nedokáže dát opravdu podnětnou a konstruktivní kritiku,kdo ani nepochopí co píšeš,nedá si práci v tom něco najít.Nepodstatná kritika tím že se nad ní rozčiluješ a mrzí tě ,tím jen sama sebe obíráš o energii a sílu svého tvoření.

» Odpovědět «NigarKalfa (30.12.2020 20:26:30)

Ano, přesně tak. Na Písmáku mi to nakonec bohužel moc nedalo - a já od toho čekala moc! Spíš naopak - začínám být zmatená. Např. na SASPI mi redaktor, kritik a zakladatel SASPI napíše takovouhle reakci na mé dílko: "Zdravím.
Vyprávění plné momentek s přiléhavými detaily. Takové velké (malé) dobrodružství z noční Prahy. Text je čtivý, líbil se. Tak trochu jsem se cítil jako Alenka v říši za zrcadlem, viz bílý králík s červenýma očima...
Hezký den a múzám zdar." A na Písmáku mi na to identické dílo někdo napíše tohle: "Je to kýč prošpikovaný dementními hláškami." Kde je pak ta pravda?

» Odpovědět «šerý (01.01.2021 04:53:58)

Brát vážně a hledat čirou pravdu lze u "sebe určených odborníků." Nebo namyšlených VIP autorů amaterských servrů, kteří svým sebevědomím jsou předurčeni k poučování, jak by měla díla vypadat a být současná. Jen si vybrat! Když se náhodou, jejich samozřejmě dobře mířeným výtkám vzepřeš, tak tě osočí, že by si měl "umět" přijmout sebekritiku! To jako umět a od těch, kteří sami pořádně neumí?! Od těch, kteří nejsou na výši svými znalostmi o literatuře? Ani sám nemám jejich díla za příliš kvalitní? Ty by měli méněcenného amatera někam posunout ke kvalitě? Měli by být alespoň hodni mého (a nejen mého) respektu!
Už jsem se někde zmínil. Nežli se nechat poučovat od takových, mnohdy samozvaných odborníků-kvalitářů, tak to se raději zde poohlížet. Nechat se inspirovat díly zdejších autorů, kteří mě ispirují skladbou, fantazií, rytmem v veršů, jejich tvaroslovým atd. Myslím, že je to k zamyšlení.

» Odpovědět «zzlatý (01.01.2021 16:54:30)

O kriticích je přece známo, že jak by psali, kdyby to uměli... Takže hezky klídek s těšením na to, že ten nový rok bude lepší. A tak přeji vše jen dobré lidem dobré vůle.

» Odpovědět «zzlatý (01.01.2021 16:58:58)

P.S.: Ještě mě napadlo a dodávám, že v mých dílech je možné nalézt "Kritika na kritika", třeba se pobavíte...

» Odpovědět «Kozoroh 1 (30.10.2023 00:43:16)

Koukám, žes zkusila víc portálků
Saspi už je nedostupné. Zkusilas www.suvicka.cz? Vede ji Ariadne ze saspi ještě s jednou Evou.
A psanci.cz, znáš?
Ke kritice: Taky jsem narazil na hulváty, co se za klábosnicí cítili jako mistři světa a přitom sami nic moc. Pamatuješ na šeda ze saspi? To byl vůl a jak jsem dobrák, tak mne vytočil, když urazil novou autorku fakt sprostým komentářem, že jsem to ventiloval na fóru a jako redaktor skončil.

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:11:59)

A pokud si uspěla na Písmáku, tak si očividně dobrá, je to takový punc kvality uspět tam. Proto jsem tam taky šla, abych prozřela. Dobře, nejsem dobrá. Ale to přeci neznamená, že mě budou považovat za něco méněcenného, že mě budou urážet. A všichni tam mají pocit, že takto je to v pořádku. Asi do tohoto světa nepatřím.

» Odpovědět «xoxoxo (20.11.2020 11:49:05)

o tom uspění na Písmáku:D pokud píšeme pro nějaké uspění je to totální konec a degradace umění na pouhou soutěž kdo je lepší, třeba tady je to žebřík líbivosti,ale co to vypovídá,jde především a jen o oblíbenost určitého autora a jak tipuje a je akční v komentářích,nic jiného,Dílo musí dýchat především,být svobodné ne spoutané skostnatělejma dogmatama.Lidi většinou jsou náladoví a podle toho dávají komenty,někdy prostě jen chtějí zranit a pak jsou ti co mají jediné v úmyslu léčit si tu agresivním komentářem zraněné ego z reálu.Nikdy mi nešlo o úspěch v psaní ani o nějaké zařazení nebo o žebřík líbivosti a vlastně ani o kritiku která není konstruktivní a je zavádějící...vždy mi šlo o psaní a o zázrak že se objeví někdo kdo dokáže dát dobrou kritiku což pár lidí na Písmáku je TADY TAKÉ,Chápu taky proč jsi založila tohle vlákno,kdysi jsem to taky tak nějak jako ty podobně cítila:)

» Odpovědět «Kozoroh 1 (30.10.2023 00:47:21)

Jen to tě může urazit, čemu to dovolíš! Mne takhle provokoval Miroslavek, ale snažil jsem to brát s humorem a odrážet to jak cvičná zeď tenisák.

» Odpovědět «Antonín Herdopad (30.12.2020 19:14:39)

Přečetl jsem si tvé dvě poslední básně - jsou pěkné a plné něhy, což samozřejmě dráždí "staré mazáky" na písmáku. Já to samé zažil na epice.cz, když ještě existovala. Tolik zlosti v komentářích jsem nečekal. Byli to ti samí autoři, kteří takto šikanovali nováčky. Je pravda, že jsem později řadu z nich počastoval odpověďmi, ze kterých jim bylo dost špatně. Naučili mne se bránit. Pokud jsi ještě na písmáku, zareaguj na jejich nepatřičné komenty opačně než čekají - nikoli nazlobeně nebo nešťastně, ale s úsměvem je pochláchol, že tě jejich kritika pobavila, a že se ráda směješ. Uvidíš, jak je tím sesadíš z trůnu.

» Odpovědět «NigarKalfa (30.12.2020 20:18:50)

Přesně, jak píšeš! Já vím, že mé básničky jsou průměrné, nemyslím si o sobě bůh ví co, ale já chtěla právě posunout, poradit. Což tam bohužel nehrozí. Navíc začínám i pochybovat o "pravdivosti" jejich kritiky. Řekla bych ale, že s prózou jsem na tom přece jen o něco líp. Jasně, že vše se nemůže líbit každému, ale jde to říct i slušně. Třeba stejná dílka, co jsem dala na SASPi, mi hodnotil přímo redaktor a zakladatel SASPI a hodnotil je pozitivně. Navíc je ještě pochopil přesně tak, jak jsem je myslela, což mě strašně vždy potěší. Asi jsme na stejné vlně. No a na to identické dílko mi na Písmáku někdo napíše např. tohle: "Je to kýč prošpikovaný dementními žvásty." Je tohle kritika? Já právě odpovídám v klidu, ironicky, nerozčiluju se, nakonec spíše rozčílím je :-) Ale co mi to přináší? Nic. Je to pouhopouhá ztráta času. Přesto mě jejich agresivita a vulgarita zaráží - kde je úroveň?

» Odpovědět «Alegra (17.01.2021 13:12:53)

Na písmáku musíš umět filtrovat komentáře. Navíc je nutné mít na paměti, že se tam někteří psavci ženou za "slávou" výběrů a zlatých výběrů. Ale to není účelem takové komunity. Spíš je to takové drobné ocenění od autorů, kteří už něco málo napsali, ale i tak jsou laici. Navíc písmák ti neřekne, jestli jsi dobrý a nebo špatný autor. To konec konců není znovu ani účelem psaní jako takového. Však skrze to prostě jen promlouvá to cosi v nás, co většina populace jen tak nepochopí - jen někdy to může zahlédnout v tom, co díky jistým literárním technikám vytvoříme.

Nejsem si jistá, co od písmáku očekáváš, ale jsou to dost hluboké vody, kde se pohybují někdy i dost silní dravci. V každém případě nyní to například ve vázaném verši není tak tvrdé, jako bývalo kdysi. Jestli ti to nyní přijde ostré, tak v dobách mých začátků tam bývala kritika ve vázanosti 1000x ostřejší - ne-li přímo likvidační.

» Odpovědět «Kozoroh 1 (30.10.2023 00:29:50)

Jen jsem tak nakoukl na poslední dílka. Zkusilas taky psát někdy vázaně, tedy aby se to rýmovalo, mělo rytmus a děj?
Na písmák jsem taky, i na totemu. No, na kritiku je šílená liTerra. Tam jsou i vulgární a lítají tam ikonky shnilých rajčat apod.

» Odpovědět «NigarKalfa (16.11.2020 08:51:50)

P.S. Musela jsem pokračovat do komentáře, protože jsem si příspěvek nechtěně odklikla, aniž by byl dopsaný.

» Odpovědět «Crazymike (16.11.2020 11:31:26)

Každý má svou vlastní úchylku, co je dobrá báseň a co ne, řídí se podle zažitého vzorce, který sleduje. Paradoxně sami ho takoví lidé nedodržují :o) Je jedno, jaký rým, či verš použiješ. Jestli umíš počítat, máš cit na správný výběr slov, či fonetiky. Jak moc to dobře zní a jaké je poselství. Já mám svůj svět a Ty máš svůj. Já prezentuji v mých básní určité věci, děj a filozofii na úkor zažitých básnických věcí, co podle určitých lidí by měly být. Ty tam máš něco jiného, většina lidí popisuje pohyby kolem sebe, snaží se někdy třeba špatně interpretovat pohyby ducha a myšlení v aktuálním rozpoložením... Ať už úspěšně nebo nikoliv... Mně se Tvoje tvorba líbí, i když jsem přečetl jen těch pár věcí, co zde máš... Já jsem pro delší díla, kde vystihneš danou pointu v básni, a to není zrovna lehký a nejde to vždy krátce. Pro mě není moc báseň s pár verši, ale s poselstvím, co něco znamená :o)

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 09:16:50)

Děkuji, jsem ráda a vážím si toho, že se ti mé básně líbí. A ano, i když počítám slabiky, i když si to čtu nahlas, aby to znělo, aby to nezadrhávalo, přesto to není dokonalé - rytmus mi kritizovali; taky neoriginální přirovnání. Prý je to lež, patos, kýč. Já to ale myslela upřímně, nikdo netuší, jaké pocity při psaní mám. To mi je ale k ničemu, pokud to tak nevyzní. Prostě asi na poezii nemám talent. Přesto si myslím, že to jde říct i slušně.

» Odpovědět «Crazymike (18.11.2020 10:56:50)

Talent je velmi přeceňovaná věc a naprosto špatně pochopená. Podle toho, co jsem zde viděl patříš k těm nejlepším. Samozřejmě to někdy drhne a pokud chceš víc uspět, musíš psát třeba o přírodě, tam je pravé umění krásy. V Lásce se tenká hranice, co je pozitivní a negativní přístup. Nikdy bych nemohl napsat destruktivní dílo plné vulgarit jako mnozí, není to můj žánr, čeština je krásná věc. A i když mi někdy drhne souvětí, a Y/I, no, to není o tom, ale spíše, co je z toho cítit. A opět mnozí lidé nechtějí cítit, nechtějí milovat, protože se sebe sama bojí :o) A strach v poezii, a v životě, nemá co dělat :o)

» Odpovědět «NigarKalfa (18.11.2020 23:59:26)

Já ti moc děkuju. Jsi očividně na mé vlně, ale jsi ještě mnohem mnohem víc pozitivní... Já to s tím vyzařováním a vnímáním poezie vidím stejně. Jsem diletant, ale píšu opravdu srdcem, upřímně, i když nepoužívám kdoví jaké obraty a kdoví jaké rýmy. Někteří z vrcholné poezie sice mají dílka propracovaná, rytmicky přesná či používají co nejzajímavější slova a přirovnání, či si dokonce svá vlastní slova vymýšlí, ale občas někdy z některých těchto básní cítím chlad. Taková dokonalá ledová socha bez srdce. Někdy samozřejmě :-) A neomlouvám si tím své diletanství! Jasně, že je spousta těch, co mají jak um, tak cit a vůbec vše, co dobrá poezie potřebuje ;-) Ale prostě shrňme to - člověk, který je dobrý, by nikdy neurážel...

» Odpovědět «Crazymike (19.11.2020 01:41:43)

Jasně, jde to napsat jinak, pak na něm vidíš jeho skutečnou morálku a inteligenci :o) Jsme na stejné vlně? Jen tisíckrát jinak :o) Slovo diletant není moc pěkné a původ je v korupci :o) Takže pokud ve vládě kradeš a mastíš si kapsy ze státní kapsy, pak si diletant :o) Podle mě nejde být přesně roboticky v básni, pak jak říkáš, je to chladné. Já se snažím jít na hranu lidskosti a prvků, leč se mi to zřejmě nedaří :o) Haprují mi tam znělá slova. Moc složité vyjadřování, které je dáno mým přemýšlením na úkor poslání a významu celé básně :o) Tak si nenech kálet na hlavu a jen se usmívej, bude líp :o)

» Odpovědět «Fitzi (18.01.2021 16:46:49)

Diletant je uplne normální slovo. Ve vodach litwebu jsme z drtive vetsiny diletanti
https://cs.m.wiktionary.org/wiki/diletant

Pismak dava zejmena prave moznost setkat se i s odmitavou kritikou. Většinou se lide odmitavou kritiku psát bojí. Na pismaku je autoru tolik, ze přichází i toto. Je to dobre treningove pole k nauceni abstrakce sdeleni z pouzitych vyrazu. Naucit se akceptovat odmitavost a nepalit pritom mosty. Je to náročné, jako kazde ucenibse nove dovednosti, ale jako skill se to do dnesniho virtualniho sveta velmi hodi.

» Odpovědět «ARNOKULT (19.11.2020 17:00:10)

Mám též příšerné zkušenosti. Byl jsem tam jen měsíc. Chtěl jsem tam vše smazat - vůbec to nešlo. Obrátil jsem se na správce - ten mne poslal... Na opětovnou žádost nereagoval. Občas přijde na mail, že jsem tam nic už rok nenapsal. nereaguji - ale ty maily dál chodí!

» Odpovědět «NigarKalfa (30.12.2020 20:09:34)

No tak jestli ty, takový precizní a nadaný autor, jsi tam dopadl špatně, tak to už opravdu teda nevím! Asi to tam nemá takovou vypovídající hodnotu, jak jsem čekala. Dobře si udělal, žes tam skončil. Také tam končím. Něco málo jsem se tam dozvěděla, pochopila, ale čeho jsem tam "získala" nejvíce, tak urážek. Zdůrazňuji "urážek", ne kritiky...

» Odpovědět «ZH (20.11.2020 16:28:42)

PÍSMÁK je fajny, prostě nic neočekávej a ber vše co dostáváš k tvorbě jako zázrak, že si tvého psaní vůbec někdo všiml... mnohem horší než špatná kritika by byla žádná kritika, nic, ticho... píšeš, že něco očekáváš, nějak si něco představuješ... ale to tvé kritiky nezajímá ani nemůže zajímat, proč by mělo, oni mají právo se vyjádřit tak, jak chtějí... K TVÉ TVORBĚ - velmi neosobní, neoriginální, 100x už slyšené a napsané, místy až trochu slečinkovské... ona asi není cílená na staré protivné dědky... psát "ze srdíčka" můžeš do svého deníčku nebo blogísku, pokud hodláš psaní zveřejňovat, jedná se o "literární tvorbu", což je řemeslo jako každé jiné, a to pak musíš vydržet i nepříjemné kritiky...

» Odpovědět «NigarKalfa (30.12.2020 20:21:35)

Ale však já si o sobě nemyslím, že jsem nějaký zázrak. Jestli tam je aspoň nějaký potenciál, chtěla jsem poradit, posunout se. Proto jsem tam taky šla. Ne, abych poslouchala lichotky. Ale kritika typu: "Je to kýč prošpikovaný dementními žvásty." dle mě prostě není hodnotná a konstruktivní kritika. Tu si teda opravdu představuju jinak ;-)

» Odpovědět «Kocour Damián (31.12.2020 10:00:48)

Trápil jsem se s tím dost dlouho, co je ta správná a nejlepší poezie. Myslím, že ta nejlepší je, když si najde nějakého čtenáře a obtiskne se v něm. Vím, že to zní moc obecně a příliš moudře, ale cca od konce války, když se začal prosazovat volný verš, poezie prakticky nemá pravidla, taková jako třeba sonet nebo klasická řecká poezie. U sonetu změříte schema, stopu, slabiky, kvantifikujete a můžete vyhodnotit. U volného verše, experimentální poezie, kaligramů, koneckonců haiku, není kriterium, které by dalo jednoznačnou odpověď. V publikaci svých textů asi musíte mít prostě štěstí. Nejprodávanější český autor současnosti je Krchovský. Nekoupil bych si ho, i když mi některé texty přijdou vtipné. Kdo zná poezii severskou, africkou? Ta zase oslovuje mě. Líbí se mi Wernisch. Mohla byste se hádat, jestli je to ještě poezie nebo už próza. Rupi Kaur třeba září na instáči a mě neříká vůbec nic.

» Odpovědět «Kocour Damián (31.12.2020 11:07:57)

Snad bych ještě přihodil jeden odkaz na Facebook, který by měl fungovat, i když nemáte účet https://m.facebook.com/groups/367094630065561
Jsou tam jen texty vydávaných autorů a ta pestrost výrazových prostředků, použitých slovních spojení, obratů je až omračující.

Báseň, dle mého, by rozhodně neměla mít ani slovo navíc. Důvod každého slova by měl být zcela zřejmý a text stále posouvat k pointě. Toto vidím na většině "rýmovaček" - příliš slov volených bez zjevného rozmyslu. Prostě první slovo vylovené z paměti se bere. Nevhodně použité výrazové prostředky (proč volit vázaný verš, když by lépe fungoval volný, proč zvolit větší formát, když by lépe fungoval menší...)

A nakonec, text by měl mít jen jednu myšlenku a nějaký obecný přesah, aby se s ním mohl čtenář identifikovat.

» Odpovědět «PROZ (01.03.2021 02:54:06)

Jsem tady nově a první na co narazím je diskuze o Písmáku. Ten je ostatně důvodem, proč jsem se rozhodla zkusit publikovat tu. Snad můj komentář bude viditelný všem, i když reaguji na poslední zprávu, nemám zkušenost.
Každopádně hledat jiný literární server jsem se rozhodla proto, že s Písmákem má vlastní mírně negativní zkušenost. Nechci působit, jako někdo kdo fňuká za to, že jeho díla nedostávají dost tipů, jsou často strhána jako nekvalitní nebo nedotažená. Jsem si některých nedostatků v nich vědoma, snažím se s nimi pracovat, ale upřímně to, jak někteří komentující na Písmáku místo aby hodnotili kvalitu textu řešili autenticitu tvorby a její emoce...

» Odpovědět «PROZ (01.03.2021 03:00:48)

Možná je moje chyba, že jsem citlivý člověk a každá kritika, co má potřebu hodnotit můj vnitřní svět, který se většinou hluboce promítá do mé tvorby, pokud ne uvedu to v prologu, mě zkrátka odrazují od publikačních snah a i od samotného psaní. Chci dále psát, je to pro mě důležité. Proto bych ráda nalezla nějakou rovnováhu a indicii toho, na co se soustředit. K čemu potom je, když mám spousty do šuplíku napsaných textů, ale mám skoro panickou hrůzu je publikovat. Nevím, taky mi nejsou blízké všechny styly psaní, ale proto nemám přeci důvod to prosazovat jako fakt a ne vlastní názor. Například mne velmi zaráží, jak většina pravoplatných autorů písmáku nerada čte tvorbu, která obsahuje vulgarismy.

» Odpovědět «PROZ (01.03.2021 03:05:29)

Jak na jednu stranu inteligencí a patentem na dobrou poezii sršící lidé dokáží říci, že do něčí básně nějaké slovo nepatří, protože je sprosté. Co takhle se zamyslet nad tím, co lidem přináší možnost užívat sprosté výrazy. Prostě mi čím dál více začínám Písmák připadat jako povětšinou zahřívání se vlastních písečků navzájem mezi top autory. Samozřejmě ne zcela. Nemyslím si, že by nešlo o kvalitní literární server to vůbec ne. Jsem ráda, když se mohu dobře míněnou radou poučit ze svých chyb. Jen bych ráda nebyla hodnocena za to, jaké pocity do díla promítám.

» Odpovědět «PROZ (01.03.2021 03:09:55)

Jak na jednu stranu inteligencí a patentem na dobrou poezii sršící lidé dokáží říci, že do něčí básně nějaké slovo nepatří, protože je sprosté. Co takhle se zamyslet nad tím, co lidem přináší možnost užívat sprosté výrazy. Prostě mi čím dál více začínám Písmák připadat jako povětšinou zahřívání se vlastních písečků navzájem mezi top autory. Samozřejmě ne zcela. Nemyslím si, že by nešlo o kvalitní literární server to vůbec ne. Jsem ráda, když se mohu dobře míněnou radou poučit ze svých chyb. Jen bych ráda nebyla hodnocena za to, jaké pocity do díla promítám.

» Odpovědět «Crazymike (01.03.2021 09:14:15)

Ahoj, a vítej zde, zabydlela jsi se dobře na "nově příchozí" :o) Už jsem vlastně zde něco k tomuto tématu psal, ale ty přirovnávající vulgarismy se opravdu podle mě nehodí do "dobré" literatury, protože jsme to, co píšeme a na co myslíme. A myslím si, že by si to měl každý uvědomit... "Dobří" autoři nepotřebují používat negativní slova. Jen výjimečně k něčemu, co chtějí zdůraznit, ale i tak se to dá napsat i jinak :o) Pokud narážíš na sociální strukturu, tak ta je úplně všude. Je to přirozený proces našeho myšlení... Uvidíš sama, co se skrývá zde... Žádné hodnocení díla zde pravděpodobně nenajdeš, rozbory nebo konstruktivní kritiku. Pokud se chceš poučit "ze svých chyb", začni u sebe sama a nehledej to u druhých. Ti to obvykle nedokáží zhodnotit, protože nevidí do hlavy a srdce :o) "Lepší" literatura nebo lidé nejsou, nemá cenu se o to tedy snažit. Kouzlo je v tom být přirozený. Nic víc.

» Odpovědět «Danny Jé (20.03.2021 07:33:13)

Také jsem chvíli přispíval na písmáku. Zkusit i jiné weby. Ale je to bohužel skupina lidí, kteří si většinou pochlebují mezi sebou. Pokoušel jsem se o poezii ve stylu haiku. Některé kousky, co tam jiní uživatele vložili se mě líbily, tak jsem si zjistil, o čem to haiku vůbec je a pokusil se také něco vytvořit. Zkritizovali mě dvě věci jdoucí po sobě, nikdy to nebylo dost dobré. Údajně jsem nevystihl myšlenku, ale když jsem si pak přečetl chválu na jedno haiku, člověka, který psal o nějaké pile a narozeninách, což bylo úplně mimo mísu, tak jsem se musel pousmát. Nehodil jsem flintu do žita a napsal další. Nicméně pak jsem tam přestal přispívat. Jak píšete, konstruktivní kritika mě neuráží, naopak posiluje a motivuje se zamyslet, co je špatně. Ale pravda je, že všechno je to o subjektivních pocitech...

» Odpovědět «Ijcro (22.03.2021 20:45:35)

Subjektivní pocit je dneska nejmocnější zaklínadlo všech (především však nakladatelů, jelikož oni nejlépe vědí, co jejich čtenáři potřebují a na čem nejvíce vydělají);

Rozumím, že všichni autoři by chtěli psát tak, aby se jejich díla líbila a vešla ve všeobecnou známost. Ale v některých takovýchto případech (jsem schválně nekonkrétní) je to jen o tom, co chtějí ti druzí (čtenáři, nakladatel, obchodník, trh…), ne o tom, co chci psát já.

Je v tom cítit samozřejmě rozpor, můžu psát co chci, ale v okamžiku sejdu-li z mainstreamu (a nejsem-li schopen založit nový, resp. nenajde mě dostatečný počet souznících duší) to stejně nikdo nekoupí (= nebude číst).

:)

» Odpovědět «Danny Jé (24.03.2021 17:24:35)

napsal jsi to přesně,

Subjektivní pocit je dneska nejmocnější zaklínadlo všech nakladatelů, jelikož oni nejlépe vědí, co jejich čtenáři potřebují a na čem nejvíce vydělají
a je to jen o tom, co chtějí ti druzí (čtenáři, nakladatel, obchodník, trh…), ne o tom, co chci psát já.

což je pravda.
k tomu tak přistupuje většina nakladatelů, aby viděli, i když to nemusí být zrovna kniha s hlubokou myšlenkou, stačí, když je to v kurzu...

» Odpovědět «vrbák (31.10.2023 12:22:16)

Tak jsem se tam přihlásil, abych prozkoumal ten zlý a nabubřelý Písmák :)

Celé je to o tom, že ti tam nikdo nemaže med kolem pusiny. Líbí se mi tam :)

© 2004 - 2023 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí