Salechard

Salechard

 

Vážení přátelé,

nemohu odolat a přeji si podělit se s Vámi o tyto zcela čerstvé záběry z města Salechard, nacházejícím se na Sibiři u polárního kruhu, z mého pohledu jsou nádherné, fascinující. A věřím, že zaujmou i někoho z Vás, jen tak, připomenout si, jak žijí lidé jinde...

 

RUSKÝ SEVER v zimě! Jak žijí Rusové na Sibiři na polárním kruhu? (Salechard, Rusko)

 

Salechard

Salechard je považován za jediné město na světě, kterým přímo prochází severní polární kruh, má drsné subpolární klima, kdy průměrná teplota v lednu je -23 °C, v červenci 14 °C. Původní obyvatelé oblasti jsou Něnci. Město bylo ale založeno kozáky v roce 1595 jako pevnost na řece Ob. Obdorská pevnost se neustále rozrůstala, až se z ní v 17. století stalo regulérní město. Původní název Obdorsk (Обдорск), odvozený od slova Ob, se používal do roku 1933. Dnešní pojmenování pochází z něneckého "Сале-Харн", což lze přeložit jako "osada na mysu".

 

Něnci (něnej něneč, doslova „skutečný člověk“) jsou malá etnická skupina v  Rusku. Podle posledního sčítání lidu k 1. 1. 2021 se k této národnosti přihlásilo 49 646 lidí. Starší název pro Něnce žijící u Obu, který je však vnímán jako urážlivý, je Samojedi/Samodijci. - Tu jsem si ovšem vzpomněla na starobylé psí plemeno Samojed. Jeho původ se datuje do období tisíc let před našim letopočtem, čímž se řadí mezi nejstarší plemena psů. A co je určitě také velmi zajímavé, historie plemene Samojed by nebyla kompletní bez norského cestovatele Roalda Amundsena. Amundsen byl první, kdo dosáhl Jižní pól 14. prosince 1911. Významné pro historii plemene samojedský pes je to, že ho dosáhl se zápřahem samojedů vedených fenkou jménem Etah. Amundsen byl prvním člověkem, který položil nohu na Jižní pól, tím pádem Etah byla prvním psem, který položil tlapu na Jižní pól :-) 

Takhle vypadá pes Samojed

 

A zde ještě jednou obrázky z města Salechard, tentokrát bez doprovodného textu:

Salechard, fotografie



Děkuji za pozornost, dobrý den :-)

 

 

Autor Helen Mum, 04.01.2025
Přečteno 280x
Tipy 24
ikonkaKomentáře (13)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

19.01.2025 21:30:44   Jarunka

Video jsem si v klidu shlédla dopoledne a měla jsem pak celý den dobrou náladu.Zapůsobilo na mě krásou celého města, kde lidé Žijí s ledovou Přírodou v souladu a pokoře. Všude čisto, tam by se mi také líbilo. Ruský Ná-rod je mi velmi blízký od dětství a vím, že většina lidí ještě Žije propojením s Matkou Zemí.
Milá Helen, velmi děkuji za toto Tvé dílo. Navodilo mi krásně snivou náladu.

líbí

14.02.2025 12:42:06   Helen Mum

Ano, milá Jarunko, máme zřejmě podobné vnímání, i já jsem po shlédnutí videa pociťovala jakousi až posvátnou úctu k lidem, kteří v těch místech žijí, a se vším, co píšeš, se ztotožňuji. Děkuji Ti za milou návštěvu :-))

líbí

08.01.2025 12:26:39   enigman

tam se klidně podíval...

líbí

05.01.2025 11:22:44   Vivien

Čtu a přemýšlím o našem světě, a co se v něm děje, co rozporuplností v něm a jediné podstatě, o mysli, která utíká, o rozumu, co chtěl by soudit, o síle přírody přežít, o pohodlí i drsnosti. A o tom všem, o kráse Vesmíru a Zemi v něm.

líbí

05.01.2025 11:24:56   Helen Mum

Ach, milá Vivien, rozplakala jsi mě... Tvé myšlenky jsou mi tak blízké... děkuji za Tvou návštěvu, ze srdce a s velkou pokorou.

líbí

04.01.2025 17:25:03   uživatel smazán

Rád jsem zhlédl celé video - Rusko nás v budoucnu ještě překvapí a věřím, že se dá cestou Číny, děkuji.

líbí

05.01.2025 10:31:37   Helen Mum

To mě těší... děkuji za návštěvu :-)

líbí

04.01.2025 14:48:06   uživatel smazán

, , . , . :D

líbí

04.01.2025 14:49:50   uživatel smazán

liter neumí azbuku, jak je hloupý. Tak přepis do latinky:
Nu vot, eto ochen' krasivyy gorod, chrezvychayno interesnyy. No ya by ne smog tam zhit', ya by zamerz.

líbí

04.01.2025 17:14:46   Helen Mum

Rozumím :-)) a děkuji za zanechaný komentář. Ano, ze mě by se nejspíše stal rampouch. Ani ta zateplená zastávka by mně moc platná nebyla... Město je ale nádherné, čisté, vznešené. A čeho jsem si rovněž všimla, zelenina a ovoce byly v tamním obchodě zřejmě čerstvější, než bývá v Tescu v Praze u Anděla... Ještě jednou, moc a moc děkuji.

líbí

04.01.2025 15:50:18   Anfádis

Ja tóže :))

líbí

04.01.2025 17:15:09   Helen Mum

Děkuji, milá Vladěnko, za Tvé zastavení :-)) velmi jsi mě potěšila.

líbí

04.01.2025 18:46:19   Anfádis

Já děkuju Tobě, Helen milá, za tohle sibiřské okénko. Samotnou by mě to nenapadlo, takto jsi nám to podala na stříbrném podnose (pod nos).
Pa :)**

líbí
© 2004 - 2026 liter.cz v2.5.5 ⋅ Facebook ⋅ Threads ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel