Myšlenka dne (12)

Myšlenka dne (12)

Anotace: Pohltí nás nezaměstnanost?

 

 

Vážení Literáci, nevím jak vy, ale já mám dvě dcery, které budou po studiích hledat zaměstnání (možná marně), už teď mají velké problémy se sháněním brigád. A také mám přátele a známé, které už propouštění postihlo. Někteří si našli daleko horší zaměstnání než měli, jiní ještě žádné. Jak jste na tom vy a vaši blízcí?

 

___________________________

 

V poslední době se až příliš často setkávám s názorem, že pracovně úsporné technologie vytěsní člověka z práce a že tudíž míra nezaměstnanosti musí neustále růst, až nakonec snad budeme nezaměstnaní všichni. Domnívám se, že to vychází z nepochopení fungování ekonomiky a vysvětlím, proč s tímto nemohu souhlasit. Věřím, že nezaměstnanost je možné snižovat až na přirozenou míru obměny zaměstnání, stačí jen následovat historický vývoj a vyjít mu vstříc.

 

Ekonomická struktura babylonské říše byla v základních rysech velmi podobná té současné evropské. Existují stále čtyři sektory:

  1. Zemědělství, které zajišťuje obživu, popř. suroviny (len, bavlna, dnes řepka, biomasa atd.);
  2. Průmysl vyrábějící stroje, nástroje a zařízení, plus stavebnictví;
  3. Doprava, obchod a pomocné činnosti na tržní bázi;
  4. Veřejné služby, spočívající v investicích do dlouhodobého rozvoje společnosti jako takové, spadá sem zejména školství, zdravotnictví a hygiena (parky, lázně), bezpečnost a organizační správa, rozvoj vědy a techniky, sociální činnosti, umění a odpočinek. Tento sektor (převážně) neprodukuje tržní zisk jednotlivcům.

Musí nahrazování lidské práce stroji přinést rozsáhlou nezaměstnanost? Na základě tohoto historického exkursu odpovídám, že nikoli, stačí jen následovat vývoj, který směřuje k přelévání z nižšího do vyššího ekonomického sektoru. Od těžké a nekvalifikované práce k činnostem složitějším, kde je však potřeba vyššího vzdělání včetně tzv. měkkých dovedností. A trend zkracování pracovní doby a zvětšování volného času.

 

Budoucnost naší civilizace potom nutně stojí na rozvoji čtvrtého hospodářského sektoru a zvyšování kvalifikace pracovní síly, tedy v řádném a celoživotním vzdělávání. Problémy, které nyní v České republice řešíme, nejsou způsobené nedostatkem práce, ale jen špatným rozdělováním hodnot mezi hospodářské sektory. Přebujelý třetí, tržní sektor, se odmítá vzdát své dominantní role ve prospěch sektoru veřejného, sloužícího společnosti jako celku, kde nelze tržně oceňovat a individuálně soutěžit. Vzhledem ke globálnímu charakteru dnešní ekonomiky bude muset řešení přijít patrně ze sféry globální politiky.

Příčiny, které historicky vedly k pádům velkých civilizací. Klasifikovat je můžeme do tří druhů, které však nejsou separátní, spíše vychází jedna z druhé:

  1. Vnější náraz
  2. Vyčerpání zdrojů
  3. Zhoubný vliv parazitických elit

Nelze si zastírat, že naši evropskou, a potažmo globální, civilizaci dnes ohrožují všechny tři hrozby, a to velmi silně. Více>

Zdroj: Deník Referendum

 

 

 

Autor Aťan, 12.05.2013
Přečteno 791x
Tipy 4
Poslední tipující: Miriska, Amonasr, lipo
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí