Prokládání dat pro Zasr. Romantika

Prokládání dat pro Zasr. Romantika

Anotace: něco málo, z toho co mi vyšlo

Pro mě je překvapením, žes to proložil docela dobře a ještě víc, že to sedí víc než exponenciální proložení. ALE! na tvoje data. Data, co mám já (tady je neuvažuju) by mohla (ne musela) vyjít jinak.

Tedy první obrázek ukazuje, co jsi prokládat ty, a je uvedena rovnice, kterou vyplivne calc (nebo excel) - nevyřazoval jsem žádná data.Je vidět, že Romantikovo proložení je o něco optimističtější, než proložení určené (nejspíše) metodou nejmenších čtverců

 

Další obrázek pak ukazuje principiální odlišnost exponenciely a též to, že hůře fituje daná data - a to i s tím, že tentokrát je vyřazena hodnota v 0. (jinak by rostla ještě rychleji).

Lze odvodit závěr?

Není to jednoduché... Nelze říci, že by kubická parabola byla ideálním prodložením - to jsme zatím neověřili. Lze ale zdravým rozumem a pomocí koeficientu R jasně říci, že pro daná data je kubická parabola lepším proložením než exponenciela. To mi ale nebrání tvrdit, že exponenciela by měla odpovídat reálnému šíření v nejjednodušším teoretickém modelu. (Reálná situace je opravdu mimo můj dosah). Laik asi cítí, že je to poněkud komplikované. :-)

 

Pozn. 1:

dost mě fascinuje, že sem vkládám toto dílo. Je to poněkud přes čáru. Ale snad to může být z psychologického hlediska zajímavé i pro matematikou a statistikou nepolíbené básníky. A doufám, že básníky nepolíbí ani jistý vir.

Pozn. 2:

o datech. Já čerpám česká data odtud:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

data stará den mohou být ještě upravena (údaje z noci apod...).

Pozn.3:

(o vlastní omylnosti)

nevylučuju, že tam není někde chyba, neupsal jsem se, někdo něco špatně naklikal. Můj hlavní apel je skrz obrázek, nikoliv skrz postupy data a čísla.

 

Autor ewon, 23.03.2020
Přečteno 33x
Tipy 2 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Zasr. romantik
ikonka Komentáře (2)
ikonka Komentujících (2)

Komentáře

Jsem rád, že ze mne nevypadla úplná blbost. Dělal jsem to pro své pobavení a dá se říci i z profesního zájmu, a jsem rád, že si to zde mohlo přečíst i pár zájemců. Křivka se mi začala odchylovat od skutečnosti, počkejme ještě den či tři, pak se objeví jistě nové zákonitosti a vazby. Nezapomínejte, že se jedná o dynamický systém, kde všichni zainteresovaní se snaží ze všech sil změnit průběh křivky. Vir se snaží, aby měl co žrát a my se ho snažíme otrávit, vyhladovět atd.
Přejme si, aby mu co nejdříve došel dech.

Na mém původním příspěvku "Koronavir" doplňuji vždy po 18. hodině nové hodnoty a můžete zde vidět i předpovídaná čísla potvrzených nakažených.

Děkuji Ewonovi za čas a námahu reagovat na amatéra v matematice. Díky, L.

23.03.2020 20:44:09 | Zasr. romantikreagovat

já ještě furt čekám, kolik tam najdu chyb u sebe. Ne že bych je teda hledal. :-)

25.03.2020 17:41:36 | ewonreagovat

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.6 | Facebook, Twitter