Jak šumí topoly?

Jak šumí topoly?

 

Padal déšť, ale už dávno nepadá. Zbyl po něm jen lehký závan, který teď nenápadně vniká otevřeným oknem do mého pokoje. Je cítit po chladných kapkách a po vůni topolů za oknem. A oni šumí a šeptají, že vše je jinak, než se zdá, že všechno se mění a náhle je jiné, než bývalo. Je to správně? Možná, že ano. Možná, že ne.

Ještě před rokem byl svět barevnější. Veselejší. A bezstarostnější. Ale také mnohem naivnější. Všechno se spokojeně tetelilo ve zlaté mlze, v kouzlech víl. Slunce svítilo a hřálo, déšť chladil rozpálená srdce a vítr se proháněl v pramenech vlasů. Bylo to lehké jako svatební závoj nevěsty a stejně tak čisté a nepošpiněné.

Ale teď? Teď je svět černobílý. Během vteřiny mi před očima zešedl, barvy zmizely a kouzlo se rozplynulo. Slunce už nehřeje jako dřív, nesvítí jako dřív. Je to jako by se během jedné noci vzdálilo o miliony světelných let. Jako by se schovalo za velkou horu, která brání svitu zlatým paprskům. Déšť už nechladí. Ostatně srdce, která by měl chladit, zkameněla. Už nebijí jako dřív. A vítr se už také vesele neprohání lesklými vlasy. Jen z povinnosti zasmušile vane a otevřeným oknem mi přináší tiché šumění topolů.

Autor Schedir, 22.06.2019
Přečteno 225x
Tipy 4
Poslední tipující: kdotoví
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

"Padal déšť" nebo "je cítit po vůni" je fráze, tam se hned ztratí důvěryhodnost. Mluv radši přímo: PRŠELO, VONÍ. Taková přímost ti nedovolí libovolně spřádat lyricko filozofické mozaiky, přinutí tě mluvit obsažněji. To je hlavní námitka kterou tvá stará náročná bříza vznáší. Že je text poněkud prázdný, i když tuším že to mám být jako stesk za odcházejícím dětstvím - ostatně šumění topolů je taky takové, bez určitosti bez dramatu.
Úvaha je dobře napsaná a dobře nazvaná. Gramaticky slohově bez chyby.

23.06.2019 07:53:32 | Karel Koryntka

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter