kam odcházejí sny

kam odcházejí sny

 

 

 

 

Šel jsi spát. Naprosto normální věc. Ležíš jen pár metrů ode mě, a když se zaposlouchám, slyším jak oddechuješ. Přesto...

 

Opustils mě. Naprosto. Jako bys tady ani nikdy nebyl. Vzpomínky co mám, jsou vzpomínky na někoho jiného. Vzpomínky někoho jiného, na někoho, kdo nikdy neexistoval. Možná je to tím, že jsem přestala existovat já.

 

Sen. Jeden z těch příjemných barevných snů, ze kterých nikdo nemá potřebu se probudit. Snů, na které, přes všechnu jejich krásu, již chvíli po probuzení vzpomínky blednou, až na ně nakonec zapomeneme úplně a nezůstane ani ozvěna pocitu, nebo aspoň neurčitá chuť.

 

Kam odcházejí sny, které jsme přestali snít? Žijí si dál svým životem s pocitem nenaplněnosti a nevysvětlitelného prázdna, protože nechápou, že samy o sobě existovat nemají?

 

A kolik takových snů se nám už zdálo? Že ani jeden?

 

 

- -

 

V jiném čase a prostoru, v jiném životě, světě a možná vesmíru, přichází dívka v růžovém plášti do malého zapomenutého baru v zapadlé uličce. Vystoupá čtyři schody a posadí se ke stolku pro dva přímo proti dveřím. Objedná si topinku a pomerančový džus. Ukusuje malá sousta a přemýšlí o tom, jestli nevypadá hloupě. Nemá tušení, že tohle je přesně ta chvíle, která ovlivní celý její život a určí mu jasný směr na příštích patnáct let...

 

- - -

 

 


Nikdy nechytíš sám sebe
probouzíš se ze snu do snu
nekonečný stopař, vždy o jeden krok
sám před sebou - dělíš rozdělené
usínáš v sobě

napořád


sedm miliard variant všech možností.

 

 

 

- -

 

 


...je možné, že i ty a já jsme snem, který někdo jiný přestal snít.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.7.2021

Autor Sonador, 16.11.2022
Přečteno 145x
Tipy 20
Poslední tipující: Kaj, Fialový metal, šerý, Iva Husárková, jenommarie, Lexi, Marten, Protos1182, Frr, mkinka
ikonkaKomentáře (27)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Milá Sonador,

nikdy nechytíš sám sebe - To mi připomnělo Heisenbergovi relace neurčitosti - buď změříš polohu částice nebo její rychlost. Nikdy ne oboje dohromady. Měření je vždy tak brutální, že velmi ovlivní měřené.

Ptáš se, kam se podějou sny. Můžeš se podobně ptát, kam se poděje bdění. Bdění zůstane v myslích bližních, v genech dětí. Mně připadají sny jako život nevědomí. V této optice i postavy snů se berou ze skutečnosti, dění snů vychází z interakcí z těmito postavami a sny tedy mohou pokračovat, dožívat se, dobojovávat se v těchto reálných postavách.
Poslouchal jsem o tom přednášku. Neberu sny už jen jako život nevědomí. Traumatizovaným lidem se zdá víc děsivých snů. Proč? Sny mohou být i jakési výukové programy pro chvíle, kdy se třeba setkáme s medvědem a potřebujeme být připraveni na to, co máme dělat. Traumatizovaní lidé setkání s medvědem prožili. Vypadá to, že se jim takových setkání může seběhnout víc. Jsou tedy více trénováni. Asi není důvod, proč by tyto tréningy měly někde dožívat.

Jsou i další možnosti proč/čím sny jsou.

:-)

K.

25.11.2022 16:11:57 | Kaj

moc děkuju za velmi podnětnou reakci milý Kaji... mám nad čím přemýšlet;)

jen tedy douška - ten text o tom bdění vlasně je, není to (jen) o snech co se zdají když spíme, ale hlavně o realitě, ve které žijeme...

26.11.2022 11:42:45 | Sonador

Sny v realitě.

1) Někdy si zkouším představit, že bych nikdy neviděl ani jeden film. Neměl bych našprtané ty vzorce, které se snažím mechanicky vyplňovat. Např. má partnerka by měla mít míry 90 60 90 a ještě si čistit zuby jednou konkrétní zubní pastou.

2) Myslím na ty muže a ženy, kteří nikdy neměli žádného partnera a nevím co by všechno dali za to, kdyby měli. Měli jsme jednoho takového v práci. Šéf se ho snažil dát dohromady s nějakou ženou, které ujížděl vlak. Tento kolega se ale v její blízkosti oddal tak silnému snění a předjímání, že se jen culil a mluvil z cesty. Mohu to napsat. Mnohokrát jsem byl na jeho místě. Myslím i na především muže, kteří mají každou, kterou chtějí, dělají si zářezy do pažby, objekty svého zájmu berou jen jako kořist, věc, odpad. Jsou nesnesitelně sami. Narcismus není dobrý životní společník. I s tím mám svou zkušenost.

Kde se potom dokončí Tvůj sen v realitě? Záleží na jeho povaze, zdroji. Tvé vlastní sny se odehrávají v platónově světě idejí venku z platónově jeskyně. Sny přejaté, zadělané na natáčení reklamy jsou iluzí. Nikdy se nenaplní, vždy budou přebity dalším snem, další objednávkou na to, co si musíš koupit pro další a další sen. Nechci si nechat zahrazovat cestu ze své platónovy jeskyně slepými odbočkami reklamních brilantností.

28.11.2022 09:50:37 | Kaj

my si malinko nerozumíme Kaji... ještě jednou, není to jen o snech, a už vůbec ne o snění v realitě, je to o realitě jako snu... jak bych ti to:) jo, když jsi dítě, sníš sen o tom, že jsi dítě, pak jej snít přestaneš a začneš snít jiný sen.. tak snad jsem tě trochu navedla;)
k tomu co píšeš... já vlastně nevím, po něčem toužit je člověku přirozené, a je jedno, jestli je to nový auto, nebo funkční rodina - kam tím mířím, on asi každý sní a touží po tom, čeho se mu nedostává a co ještě nezažil - to je vývoj, každý má své tempo a musí si na to přijít sám, že štěstí není ve vnějších věcech ale někde úplně jinde.... i když ono, živoření a bída, taky jaksi není ctnost - jde o nějakou rovnováhu a radost ze života...

no a konečně, nevím jestli jsem tě úplně pochopila, už jen proto, že žiju bez TV a podobných věcí 13 let a vidět reklamu je pro mě svátek:D

29.11.2022 21:09:02 | Sonador

Milá Sonador,

to je zajímavé že dítě sní o tom, že je dítě. Podle mě by to mělo dosnít a pak se teprve stát dospívajícím atd. Někdy se to musí dosnít rychleji. Třeba když člověk dostane rakovinu nebo dokonce padá ze skály. Někdy je potřeba to utnout a být dospělý dříve. Měl jsem výhodu, že mi to nešlo s holkama a začalo mě to s nima jít až když jsem k tomu dospěl. Jistě nejsou holky jediným průvodcem k dospělosti.

Teď bohužel nezbytná poučná část: Vezmu to opačně. Prý je 60% dospělých ve skutečnosti dětmi do 6ti let, 30% dětmi do 12ti let a jen 10% je skutečně dospělých. Osobně se mezi těch 10% neřadím a vím velmi dobře proč.

Jistě jsou i jiné sny než ten být dítětem. Tady naopak poučovat přestanu. Jsem na tenkém ledě. Může se to brát tak, že i zde je nám to vnucováno: Buď si stavař nebo strojař. Nic mezi tím. Je to i jakási berlička: volím mezi programy, stranami na cestě k finální tváři, kterou zatím vidím třeba nejasně. Nemusí to být jen špatně. Do každé situace vstupuji z nějakého archetypu, bohužel často dost vyhraněného. Třeba i do tohoto komentáře. Podle mě přestanu snít tento sen, když jej přerostu - je to k dobrému. V každém případě si můžeš zřídit jakési skladiště těchto nedosněných snů po vzoru Platónova světa idejí, zamýšlet se, kudy se tam chodí, jaký je přístup k vypůjčovanému, do jaké míry a komu jsou sny dostupné a do jaké míry si je dotváříme/můžeme dotvořit, jak nás brzdí, deformují náš výhled na realitu. Je to jakási půjčovna aut, jejich případná soukromá sbírka, soubor tramvajových linek, do kterých mohu nastoupit? Můžeš si napsat číslo vozu a čekat, až se do Tvé domovské zastávky zas vrátí a třeba Tě pod jiným číslem vezme jinam a nebo do vozovny – bude už dosněná. Tenesse Williams má Tramvaj do stanice touha. Kachyňa Vlak dětství a naděje. Pak jsem slyšel o Dětech ze stanice ZOO. Možná Ti tramvajové vysvětlení vůbec nesedí - příliš souvisí s mým specifickým způobem uvažování, od kterého se poslední dobou nemohu odtrhnout.

Nemáme TV tak 10 let, spousta reklamy je ale na internetu, na youtube, na billboardech. Vůči reklamě se vymezuju, ale nevím, zda je jen špatná. Nějaká forma sebeprezentace je naopak zřejmě nezbytná. To se týká i tohoto serveru.

Budu vděčný, pokud opět dopiluješ mé nepřesné chápání. Rád tomu případně porozumím lépe.

K.

30.11.2022 11:13:45 | Kaj

ach Kaji... :)

tedy, to s tím dítětem byl příklad, metafora, abych ti naznačila, jak to myslím... myslet, to je to, co teď příliš nejde... a ani to možná není záhodno, i když vlastně - myslet srdcem, cítit hlavou?;)

nicméně, dotýkáš se důležitých a podstatných věcí... jen je to malinko jiné téma... tak snad se ti k tomu vrátím:)

užívej si darů adventu, hezký den Kaji*

30.11.2022 11:26:42 | Sonador

Milá Sonador,

zkus mi to tedy povědět ještě jinak, než že dítě sní o tom, že je dítětem. Je to možné? Pokud ne, nevadí. Případně děkuji. Pěkný víkend

02.12.2022 10:51:23 | Kaj

milý Kaji.. začínáme se točit v kruhu:) tohle je asi lepší na popovídání, jestli nezapomeneme a bude nám to připadat ještě důležité;)

posílám úsměv*

04.12.2022 16:16:02 | Sonador

V jiné Dimenzi..v mezi snové galaxii
otevírá bránu Snář
..a jedním prstem ruky..vybírá
..Aha..
dnes se TI bude zdát
a že by sis ráda dosnila?
No to by si každý přál..podívej
Ta fronta
na sny..
Tak zavři oči dívko
a nech jen sen vejít..
nic se neboj
máme pro TEBE
sen...speciální
..a tak dnes
..otevře se brána a TY
..pod víčky dostaneš sen
který jsi si tolik přála
..myslíš si, že zůstane?
Nech se překvapit..
vždyť víš. :)*

Máš zase tu svou mile přemýšlivou a já se nechala unést vlastními myšlenkami
..už jen ten název,k tomu svádí.
Tak ať se nám i dosnívají
..ale zas..kdoví..zda to tak není dobře
..oni odchází a opět se i vrací;)*
Měj krásný večer a i volný den milá Sonador *

16.11.2022 22:34:01 | jenommarie

Maruško to je tak krásnej komentář, si ho čtu už po třetí a usmívám se - děkuju!!!!*

...jo, ta fronta na sny se ti povedla... a maj i podpultovky?:D

tak překrásný a klidný víkend Marie....***

18.11.2022 16:56:27 | Sonador

:D tak to jsem moc ráda milá Son*
..někdy mě ta fantazie chytne při psaní komentářů a tento i vidím
..dokonce i tu frontu..jo a ty podpultovky...kdoví
..zas tak dalece jsem nedosnila
..třeba to ještě zjistím:D

Děkuji TI moc za slovíčka a přání
a přeji i já TOBĚ krásný předadvetní čas ** plný radosti a pohody. ;) a pěknou neděli.

20.11.2022 12:03:07 | jenommarie

:D
jsi úžasná, víš to?

překrásný den Maruško!*

21.11.2022 12:05:06 | Sonador

Milá Son** cink cink...zdravíčko a krásnou pohlazenou adventní neděli TI přeji **.
Omluv mi mé zpoždění ke komentářům. Čas řídí kroky všech..a však..jsem moc vděčná za TVÁ slova..opatruj se a OBEJMUTÍ ti posílám. Děkuji TI moc *

27.11.2022 10:11:02 | jenommarie

Smutné, ale krásné, budu o tom ještě dlouho přemýšlet.... Děkuji

16.11.2022 16:19:32 | Lexi

All Your Joys, All Your Pain... takový je život, jak vystihuje název té krásné skladby...

to já děkuju Lexi... snad je ti dobře*

16.11.2022 19:12:03 | Sonador

...rým: sen a den, jsou moje nejčastější slova v mých básních...;-)takže jsme asi všichni snílci...

16.11.2022 15:06:25 | Marten

to asi ano... ale já jsem teda hlavně stopař:D

16.11.2022 19:09:48 | Sonador

...tak nezapomeň Průvodce po galaxii...;-)

16.11.2022 21:47:44 | Marten

občas by se mi nějakej hodil, pravda:D

18.11.2022 10:22:25 | Sonador

...sny nedosněné na Tebe čekají v nebi - tam je budeš žít v plném jasu prozření...ST*

16.11.2022 11:51:36 | Frr

vy jste dnes vážně úžasní.... to je tak krásné a milé Frráčku, děkuju Ti!:*

16.11.2022 11:57:56 | Sonador

přesně tak to cítím já...
sen je alternativní svět
sen je, co žijeme jinde a jindy
sen je naše brána k všehomíru

Děkuji ti Son, je to krásné čtení

16.11.2022 11:44:40 | stormeater

páni, vůbec ntušíš jakou si mi udělal radost... přiznám se, že jsem se trochu "bála":)
moc DĚKUJU!

sen je naše brána k všehomíru - tos napsal krásně...

...no a nějak se mi tím vracením podařilo rozesmutnit samu sebe, tak jdu radši něco dělat...

jo, a jestli jsi ten fil "The Congress" neviděl, tak opravdu moc doporučuju...

měj krásný den storme*

16.11.2022 11:57:02 | Sonador

je to ten animovaný?

16.11.2022 15:18:13 | stormeater

děkuji za přání i tip, četl jsem Futurologický kongres, jestli je to ono...

16.11.2022 13:27:06 | stormeater

jojo, já to četla asi jako dítě ještě, takže si předlohu moc nepamatuju se přiznám, ale i tak si troufnu říct, že tentokrát je film lepší... no každopádně se moc povedl, a je vlastně i o tom, o čem se tady bavíme - jestli si pamatuju dobře:) a myslím tento
https://www.csfd.cz/film/294015-futurologicky-kongres/videa/?videoId=157679025

16.11.2022 19:09:03 | Sonador

ano, to je on...je krásný

16.11.2022 22:45:48 | stormeater

© 2004 - 2023 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí