O tom, že krása není vše

O tom, že krása není vše

Anotace: Spíš než pohádka to bylo psáno jako bajka, takže čistě pohádkové rysy nehledejte. Přesto myslím, že stojí za přečtení a samozřejmě, dává i mravní poučení ;-)

Jednou zemřela stará želva, která byla dlouholetou tajemnicí místní banky. Zvířátka se proto domluvila, že vyhlásí konkurz na tuto těžkou zodpovědnou práci.
Přihlásili se ale jen dva uchazeči; prvním byla ošklivá, ale upřímná a spolehlivá ropucha. Žila v městečku dlouho, věděla, komu se dá věřit a komu ne. Byla chytrá a bystrá a určitě by ji pro její povahu všechna zvířátka obdivovala, ale protože ropucha byla velmi ošklivá, nebavili se s ní a vůbec se o ni nezajímali.
Druhým uchazečem o nejlepší (a nejlépe placené) místo ve městě byl překrásný nafoukaný páv se svou pomocnicí - mazanou liškou. Oba byli ve městě teprve krátce, nikdo je neznal a neznal ani jejich pravý charakter, ale zvířátka vsadila na první dojem a skvostnou image páva s liškou a zvolila je. A tak se stalo, že místo připadlo jim, kteří jen hořeli sliby, místo staré ošklivé ropuchy, které bezpochyby leželo na srdci jen a jen blaho místních a jejich přání.
Ta je také varovala, ať nesvěřují takovou choulostivou věc osobám, o kterých prakticky nic nevědí, ale myslíte, že ji někdo poslouchal? Jen se jí hloupě vysmáli.
Mezitím mazaná liška radila pávovi, ať vysbírá od zvířátek co nejvíc peněz, aby měli co nejvíc zisků. Páv se sice nejprve ošíval, ale nakonec svolil.
Všechna zvířátka tedy vložila své úspory do banky a už se těšila, jak velké budou dostávat úroky. Jenom jedno zvířátko se dívalo na páva s liškou skrz prsty - byla jím ropucha, která doposud nedůvěřivě odmítala svěřit své peníze do rukou - jak to jen řekla - těm dvěma budižkničemům, kterým se nedá vůbec věřit.
A tak jednoho nevlídného mrazivého rána zvířátka s hrůzou zjistila, že páv s liškou jsou pryč i s jejich penězi, jako by se po nich zem slehla.
Nebohá zvířátka nevěděla, z čeho budou žít, a bědovala a litovala. Jen ropucha se v tom zmatku smála a říkala: "Vidíte, vidíte, jen na krásu a sympatie jste hleděli, a jak jste teď dopadli!".

(P.S.: Vzpomeňte si na tuto pohádku s nepříliš šťastným koncem, až půjdete příště k volbám a budete váhat, komu dát svůj hlas.)
Autor Kozojed, 30.10.2004
Přečteno 10296x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (37x)

Komentáře

Našel jsem to až teď. Myslel jsem, že zvířátka ropuchu pro pravdu zmlátí a peníze, které měla jako jediná ve městě, jí vezmou, aby alespoň nějak zahladila ztráty. Nakonec ji z měata vyženou(v tom lepším případě), aby jim nepřipomínala jejich blbost.
Pokud to byla volební agitka, jsem zvědav, kdo má být ropucha. Bojím se to domyslet :-)

27.09.2005 12:08:00 | Hary_nš

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí