Jak mám odešel dědeček

Jak mám odešel dědeček

Anotace: Někdy se nabíjím čučením na videa, kde lidé hovoří o svých zážitcích z klinické smrti.Zdá se vám to morbidní?, mě ne, jelikož věřím, že "smrtí" život nekončí, ba naopak.Po práci v hospici, se nebojím smrti jako takové, ale spíše bolestivého umírání.

Dodnes si vzpomínám na to, jak zemřel můj děda.Bylo mu tenkrát osmdesát tři, a mě jedenáct.Babička tehdy zavolala tátovi, že dědovi není dobře, a ať raději přijede k nim domů.
Děda byl celý život zdráv, byl roky náčelník Sokola, a miloval cviky na kruzích.No, a teprve až po šedesátce se ozvalo astma.
Pamatuji si, jak si občas do pusy fouknul něco z gumového balónku, zakončeným skleněnou trubičkou.
Byl velmi hodný a navíc klidný a vyrovnaný člověk.
Dodnes mi nejde do hlavy, že se mu narodil syn, můj táta, a to jako těžký cholerik.

Tenkrát byla mamka v práci, a tak mě táta vzal s sebou.Vešli jsme do jedné velké místnosti, v rohu kuchyňka a v dalším postel, kde ležel děda.
Když jsme se ocitli v místnosti, tak si táta podal židli a začal na dědu něco v klidu mluvit.
Já jsem tenkrát nějak vycítil, že se děje něco vážného a sledoval jsem dědu jak leží na posteli.
Za nějakou dobu, asi tak půl hodiny, dědeček řekl větu, která mě doprovází celým životem, a to pouze v kladném slova smyslu.

Mílo, já už musím odejít, už mě volají.
Otočil se na bok ke stěně, a mě tenkrát připadalo, že chtěl zkrátka jen usnout.
Tehdy mě táta vlídně poslal do nevelké předsíně a zavřel za mnou dveře, ať tam chvilku počkám.
Netrvalo dlouho, táta za mnou přišel a řekl mi, že děda odešel tam nahoru.
Tomu jsem už tehdy rozuměl, jelikož jsem už tehdy věděl, že život nám byl dán Darem.

No, a tak na závěr mého psaní jen ještě jedna prosba.
Prosím Pane Nejvyšší, a tebe s kosou také, až přijde náš čes odchodu, vezmi si nás rychle, prosím, vezmi si nás co nejrychleji.
Autor Jeněcovevzduchukrásného, 21.03.2015
Přečteno 340x
Tipy 5
Poslední tipující: Amonasr, Amelie M., Frr
ikonkaKomentáře (2)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

mám s umíráním také poměrně dost zkušeností a musím říct, že myslím, že už moc lidí neumírá v bolestech, vím to z praxe.. mě spíše přijde kruté, jak jsou ještě často na konci utlumováni a schovaní za zataženou plentou a nikdo si jich pořádně nevšímá.. i to je bohužel stále realita spousty nemocnic u nás.. v hospicích se k tomu staví naštěstí naprosto jinak.. a snaží se člověku pomoci jak od bolesti, tak od strachu, samoty.. jenže, kdo z nás se dostane do hospicu, kdo z nás bude mít to štěstí?

no a je to tak, jak píšeš.. ten konec oni cítí a takový ten dotek "něčeho" tam shora, to je něco, co člověka i v těžké chvíli povznese..

pěkný článek

21.03.2015 16:29:06 | Amelie M.

Psal jsem hospic, kde jsem byl také na praxi, abych získal glejt PSS, ale jinak to byl důchoďák, ale s oddělením se zvláštním režimem.Z třiceti dvou lidiček,
třetina totálně ležících, prošpikovaných dekubity, několik lidí po autohavárii z výdutěmi, spousta lidiček s vývody,.... no, však to znáš.Rozdíl mezi hospicem a tímto zvl.oddělením, kde jsem pracoval rok a půl(a to stačilo) byl akorát ten, že u nás to bylo moderně zařízené.Děkuji za pochvalu:-)

21.03.2015 17:01:03 | Jeněcovevzduchukrásného

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí