Bůh jako fenomén

Bůh jako fenomén

Anotace: první úvaha z ještě nehotové série. Bůh Stvořitel a jeho možná existence/neexistence.

(prosinec, 2017)

Úvod


         Tato úvaha je jednou z mnoha existujícíh a patrně první z těch, které se chystám publikovat. Nemám v tom definitivní jasno, spíš bych řekl, že jsem takový nekonečný diskutér. Nicméně tato témata pro mě nejsou nová a dá se říct, že popisuji, přepisuji, hledám. Nicméně mi přijde, že téma Boha Stvořitele jsem otevřel poprvé, vlastně na literu o náboženství zas tak moc nepíšu. I když právě zde se často s křesťany setkávám.


Bůh jako fenomén

        Stephen Hawking se snaží dokázat, že vesmír může vzniknout bez Boha. Já to dokázat neumím. Moje prvotní přesvědčení je, že vesmír vzniknul bez Boha (možná bych měl psát malé b, protože nemyslím apriori křestanského boha). Otázka by jistě mohla trápit teology a fyziky, já mám blíž k tomu druhému... Myslím, že nelze odpovědět rozumně a jednoduše, ale lze nějak odpovědět.

Co to znamená Bůh Stvořitel?


        Znamená to někdo, nebo něco, co je příčinou tohoto vesmíru, jinými slovy někdo, nebo něco bez něhož by toto vše nebylo. Existuje druhá možnost, nebo třetí možnost? Za druhou možnost můžeme považovat, že vesmír vzniká sám od sebe, nepotřebuje příčinu.

        Kdybychom připustili existenci příčiny. Mohli bychom se ptát, co je příčinou této příčiny? Nebo ona existuje samovolně, tedy nepotřebuje příčinu? Je omezena nějakými zákony? Tj. Řekněme, je příčina vesmíru všemocná, nebo je též omezená, čím je omezená?
        Další otázka by byla její poznatelnost. Co o příčině můžeme říct, pokud ani nevíme, jestli vůbec je? V podstatě se tato otázka týká další filozofické otázky: meze vědecké metody. Můžeme zkoumat jen to, s čím můžeme experimentovat. Pokud příčina našeho vesmíru je od nás v principu oddělena, jak ji lze vědecky poznat?
Myslet si, že tato příčina se vtělila v malou část vesmíru na Zemi? Nebo v knihu? Zdá se mi to spíše bizarní.

        Nicméně už ted jsme na dost bizarní a nejisté půdě. Další otázkou může být, zda ona příčina nějak zasahuje do svého díla. Ale proti duchu zákonů, které už vytvořila. Jednalo by se tedy o zázraky.

        Existuje teorie, že vesmír je experimentem nějakého vědce v jiném vesmíru. Provádí s námi něco nebo nás už odložil? Zde opět představa milujícího Boha poněkud selhává. Ale stejně jako předtím, se pak lze ptát, kdo stvořil tohoto vědce a zda je něco nad ním. (atomisté si nemohli představit, že hmota je nekonečně dělitelná... lze si představit nekonečné množství bohů jež jsou sobě postupně pány?)

        Příčina tohoto vesmíru existuje mimo náš prostor a čas, existuje v prostoru a čase jiném, nebo existuje zcela mimo tyto pojmy?

        Tato otázka tedy není otázkou víry člověka, ale otázkou prokazatelnosti fenoménu, kterému lze říkat Bůh. Problém samozřejmě je, že zatím je daleko k prokazování a není ani jisté, zda někdy bude blízko.

        Nelze vyloučit, že příčina vesmíru má plány s námi jako s lidmi, ale nelze to ani čekat. Vpodstatě by se jednalo o určitý druh antropocentrické představy. Otázka je rovněž v tom, zda to s námi myslí dobře. To vše ale stále předpokládá, že příčina vesmíru je v nějakém smyslu inteligentní, to co jsem nastínil je rovněž možnost, že příčina je mechanická, nebo nevědomá, tj. že vesmír sice potřebuje svůj důvod, ale není stvořen jako něčí plán. Vesmír by byl asi tak plánovaný, jako když nějaká protoplaneta narazila do praZemě a potom z úlomků po srážce vznikl Měsíc.

        Je jasné, že v takových otázkách chybí přesná pojmenování a ani já nemám situaci zcela rozmyšlenou. A je pravda, že prakticky všechny lidské mytologie se snaží objasnit původ světa, každou civilizaci zajímá otázka jejího původu.

Pokud se pokusíme shrnout všechny možnosti Boha Stořitele:

1) Vesmír může vzniknout samovolně. Žádný Bůh neexistuje.

2) Vesmír má svoji příčinu, nevzniká samovolně, ale tato příčina není inteligentní a záměrná, mohli bychom říci, že je přirozená. Můžeme ho nazvat třeba fyzikální metazákon.

3) Vesmír má svoji příčinu a příčina je inteligentní. Může tedy mít nějaký záměr s vesmírem. Může být pro člověka dobrý nebo špatný, nemusí se vůbec člověka týkat. Můžeme být jako lidé vedlejší produkt nějakého vyššího záměru, o kterém vůbec netušíme.

3.2) Podskupinou této situace, že Bůh má nějaký záměr právě s člověkem. (antropocentrický postup)

Autor ewon, 15.12.2017
Přečteno 692x
Tipy 9
Poslední tipující: NigarKalfa, Helen Zaurak, Jeněcovevzduchukrásného, Alda, Šípková Růženka, Amonasr
ikonkaKomentáře (9)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Podobné myšlenky mi jdou donekonečna v hlavě. Myslím si ale, že za 3) bude nejblíž pravdě. Věřím. Tip.

14.11.2020 20:23:42 | NigarKalfa

Tvůj text jsem si velmi ráda přečetla, je čtivý a dobře podaný. Myslím, že se k němu časem ještě vrátím, tedy ukládám, a moc za něj děkuji :-)

17.03.2019 10:06:47 | Helen Zaurak

"Můžeme zkoumat jen to, s čím můžeme experimentovat."
- toto rozhodně není pravda. Matematikové mnohokrát přišli s odvětvím, které se o hodně později ukázalo jako velmi užitečné v přírodních vědách. Lze tady objevovat jakási univerzální pravidla, podle kterých se chová náš vesmír. Zároveň jsou to pravidla, která dost možná fungují ve všech vesmírech, protože matematika nemá základ v našem vesmíru. Viz velmi známý článek: "The Unreasonable Effectiveness of Mathematics in the Natural Sciences"

Já trvdím, že každý reprezentovatelný vesmír existuje, protože existovat může. Uvažujeme o tom, zdali šachové hry někdo stvořil? Pokud vemu v potaz jednu z šachových her (je jedno kterou), není možné tvrdit, že ji stvořili dva hráči, kteří ji hráli. Hráči si pouze vybrali tahy tak, že si zvolili diskutovanou hru, ale hra existovala už dávno před nimi. Pokud má malý počet tahů, je možné že ji hrálo i spoustu jiných hráčů před nimi. Můžeme kdykoliv pozorovat figurky, jak prožívají onu hru. Ale i když figurky sklidíme zpět do krabice, hra existuje a figurky také.

Pozn.: to že šachová hra je deterministická a vesmír není, je jedno. Jednoduše přidejte do šachových pravidel nějaká nedeterministická. Množinu všech her to však nezmění (pokud nezměníme pravidla příliš drasticky).

21.12.2017 17:34:56 | Fík

No, lidský mozek asi nějakou víru potřebuje. Nejedná se jen o víru v "nadpřirozeno", celá naše společnost a řád stojí na víře. Víra v určitou formu vztahů, v peníze a další "sekulární" věci... víra udržuje určitý řád společnosti. Dekonstrukce víry v to, či ono... nikdo není dost velký, aby tomu rozuměl. Lidé chtějí věřit, že to, co dělají, má smysl a hodnotu. Když si řekneš, že smysl a hodnotu nemá nic, pak obyčejně začneš tápat a ostatní tě nechápou, protože pro ně to či ono hodnotu má.
Já například pochybuji o hodnotě práce, vztaholásky a takových těch šaškáren jako je vlastenectví a o dalších věcech, které lídé berou za samozřejmé... přitom je to všechno odvozeno z náboženství.:D

16.12.2017 17:08:24 | Jezero

heh, myslím, že se k tomu časem dostanu. Nejspíš v druhém díle. Otázka je jak moc výstižné to bude...

17.12.2017 23:32:43 | ewon

Velmi zajímavé. Problém je v tom, že můžeme takto diskutovat prakticky nekonečně dlouho, neboť všechny tyto věci jsou velice pravděpodobně nevysvětlitelné :-) Asi jsme se jako lidstvo za posledních několik set let o kus posunuli kupředu, nicméně v poodhalení roušky tajemství našeho vzniku a smyslu života jsme se nepohnuli ani o kousek. Všechno jsou to hypotézy, jak by to mohlo být. Domnívám se, že věda nedokáže odhalit to, co souvisí s tajemstvím smyslu našeho života.

Teolog by řekl, že určitou odpovědí může být již to, že se takto tážeme. Proč pátráme po tom, jak jsme vznikli a jaký je smysl našeho života. Proč hledáme, jestli je tady nějaký Bůh nebo vše vzniklo náhodou? Teolog by odvětil, že proto, že tyto otázky jsou do nás již nějak vloženy. Každý se někdy ptá, proč je tady a jaký to má smysl. Každý už alespoň někdy v koutku mysli pomyslel na Boha.

Když se rozhlédnu kolem sebe, vidím, že vše (od lidského těla až po přírodu a vesmír) má:

1, Určitý řád - a je to řád fungující neuvěřitelným způsobem. Mohl tento řád vzniknout náhodnou změtí atomů, molekul? Nebo je zapotřebí, aby za ním stála myslící bytost nekonečně přesahující naše představy?

2, Krásu - ano, když se dívám na věci kolem sebe, vidím, že jsou krásné, od řek, pohoří, přes rostliny až po zvířata a lidi. Pakliže by vše vzniklo náhodou, proč by to mělo být krásné a lahodící oku? Bylo by to, nevím - třeba neutrální...Ale když je člověk venku a slyší zpěv ptáků nebo šumění větru nebo padání kapek - to je prostě nádhera. A vznikla ta krása náhodou nebo je za tím něco víc? :-)

15.12.2017 21:04:17 | Alda

1, Určitý řád - kdyby řád nebyl, tak by přeci nic neexistovalo. Ale právě protože měla evoluce spoustu času a mohla se řídit pouze přírodními zákony, zařídila se tak, aby vše fungovalo.

Příklad - evoluce oka: náhodnou mutací získal malý organismus světlocitlivost. Nemohl vidět, ale mohl cítit, zdali je ve stínu či na světle. Díky tomu mohl organismus snadno utéct predátorům.

Potomci takového organismu mohli mít více takových světlocitlivých buněk, které dohromady mohli tvořit primitivní oko. Moc toho nevidělo, ale nabídlo lepší rozlišení stínů. Pár miliard let navíc a máme tu člověka, který takových buňěm má mnoho a vidí perfektně. A k tomu oku má i orgán, který mu umožňuje analyzovat co vlastně vidí - mozek. Člověk si prostě musí umět představit ty malé mezikrůčky. A proti existenci Boha tyto úvahy vůbec nejdou! Evoluci klidně do chodu mohl (nemusel) dát Bůh! Naopak by to od něj bylo mnohem chytejší, než vlastnoručně všechny organismy vytvářet. A taky zábavnější! Kdo by nechtěl pozorovat, co se mu na planetce Zemi začne hemžit?

2, Krásu - jasně, že nám přijde krásné prostředí, ve kterém jsme se narodili a vidíme ho denně kolem sebe.

21.12.2017 17:44:18 | Fík

dík za reakci, myslím si, že seš hlavní inspirátor pro vznik (i když to téma je pro mě docela staré). Většinou nedokážu ani přímo reagovat. Ale myslím, že to vlastně je takovej nepřímej dialog.

17.12.2017 23:31:12 | ewon

Velmi zajímavé. Také nad tím stále přemýšlím a hledám vysvětlení.

15.12.2017 14:33:56 | Šípková Růženka

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí