Lidská mysl jako počítač

Lidská mysl jako počítač

Anotace: Proč s přibývajícím věkem plyne čas rychleji ?

Říká se, že čím je člověk starší, tím rychleji mu utíká čas. Dítěti den připadá jako nekonečný, dospělému rychle uteče celý týden a postupně i roky běží rychle. Někdy se to vysvětluje tak, že během života nám postupně odumírají mozkové buňky a v takto se zmenšujícím systému mozku pak může za stejný časový úsek proběhnout méně operací v operačním systému nazývaném mysl.
Mysl opravdu funguje podobně jako počítač, i když její struktura je jiná. Kapacita lidské mysli je však využívána pouze z menší části a její větší část člověk nepoužívá. Využíváme prý asi jen 10% mozkové kapacity. Můžeme tedy říci, že problém není v "hardwaru", neboť tam jsou stále i přes zmíněné odumírání mozkových buněk značné rezervy.
Kapacita mysli se však v průběhu života zanáší jejím používáním. Je to, jako kdyby v počítači byly spuštěny několik let staré programy, jako kdyby počítač zbytečně řešil staré neaktuální úkoly a jako kdyby pracoval s daty, která už dávno neplatí. Operační systém mysli je postupně blokován v důsledku minulých událostí a navíc si to člověk ani neuvědomuje. Volná kapacita mysli se tak zmenšuje a mysl pak za stejný časový úsek stihne provést méně operací a čas proto staršímu člověku utíká rychleji než mladému. Mohli bychom tedy říci, že problém není v hadwaru, ale že je v softwaru.
Problematiku fungování lidské mysli objasnil a popsal L.Ron Hubbard ve své knize Dianetika, moderní věda o duševním zdraví. Důležitější je však to, že též vynalezl způsob jak blokovanou kapacitu mysli uvolnit a opět používat. Díky Dianetice by mohla vaše mysl fungovat v mnoha směrech mnohem lépe. Zkrácení reakční doby je pouze jedním z pozitivních důsledků používání Dianetiky.
Vaše mysl je obdivuhodný nástroj. Věnujte jí pozornost a péči. Je to počítač, který máte stále u sebe. Využijte ho naplno.
Tomas
Autor Tomas, 05.02.2018
Přečteno 514x
Tipy 4
ikonkaKomentáře (6)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Ak by sme to preniesli do praktickej roviny... povedzme, ze niekto je nahnevaný na niekoho iného, a to celé roky, pretože za oných časov ten človek urobil niečo zo subjektívneho pohľadu nevhodné. Z emócie sa stala spomienka, realita sa dávno zmenila, ale jedinec z pohodlnosti stále prežíva ten istý vzorec?

06.02.2018 18:14:16 | maryshka008

Je to otázka, jestli je to z pohodlnosti, nebo ze setrvačnosti. Pokud vlastně setrvačnost není pohodlnost. Neboť, když budeme pohodlní, věci setrvačností poběží dál. Na konci knihy Dianetika je tato věta:

"A ať už nikdy nejste stejní." Tomas

06.02.2018 20:30:05 | Tomas

Nevím, jestli je to vůbec úvaha, nebo jen reklama na scientologii. Navíc jsem knihy o Dianetice ze zvědavosti četl. A přesto, že se tváří odborně psychologicky, je to spíše nábožný blábol. A přesně proto, že kdyby to, co tam popisují, fungovalo, tak by to byl přímo vědecký zázrak. A okamžitě by "autor-vynálezce" musel být oceněn Nobelovou cenou. :-)) Kritici to přirovnávají k vymývání mozků, jak je to zastarale mechanistické. Mysl člověka není prostoduchý počítač, je mnohem víc.

06.02.2018 16:59:53 | Lighter

Tak je to tvoje první úvaha tady... No ale je to celý nesmysl. Lépe řečeno hovadina.
I když jsou tam pasáže, nad kterýma se dá popřemýšlet. Třeba to, jak se nám časem mysl zanáší.
Hubbard jen založil církev, kde se stal hlavním guruem. Nic neobjevil, jen přesvědčil lidi o čemsi. To se tak občas někomu podaří. Metody církve jsou pak často dost nepříjemné, slušně řečeno. Kdo není s námi je proti nám. (a to s nima nemám osobní zkušenost).
Úvahy o mysli jako o počítači budiž, dianetiku prosím ne.

06.02.2018 01:26:41 | ewon

Nepoužíváme jen 10 procent kapacity, to je mýtus. Ve skutečnosti používáme opravdu celý mozek. Čas je iluze, je to jenom dalši dimenze, sloužící k tomu, abychom popsali svět. Tudíž jo, je možné, že je vnímán v v rozlišném rozpoložení jinak.

05.02.2018 23:45:53 | MarnýAltruista

Vzpomínám, že mě kdysi zaujalo, jak čas vnímají Aboriginci, ale našel jsem o tom jen v angličtině.

Conclusions: The Aboriginal concept of time differs from the Judeo-Christian perception of time in that Aboriginal people do not perceive time as an exclusively ‘linear’ category (i.e. past-present-future) and often place events in a ‘circular’ pattern of time according to which an individual is in the centre of ‘time-circles’ and events are placed in time according to their relative importance for the individual and his or her respective community (i.e. the more important events are perceived as being ‘closer in time’). Such an important difference in perception of time contributes to the limited applicability of standard assessment procedures in psychiatry and creates numerous difficulties in providing culturally appropriate mental health services to Aboriginal people in Australia.

06.02.2018 22:29:46 | Tomas

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí