VŠICHNI RÁDI STÁRNEME KDYŽ JE NÁM SEDM, NEBO SEDMNÁCT

VŠICHNI RÁDI STÁRNEME KDYŽ JE NÁM SEDM, NEBO SEDMNÁCT

Anotace: Inspirace je jasná…

***

Na dětství máme jen útržkovité vzpomínky… a tak už ani nevím, jestli jsem se... jestli někdo vzpomene na to, zda se těšil do školy. V první třídě jsme s úctou vzhlíželi ke starším spolužákům a těšili, až budeme druháci… třeťáci… sedmáci… v devítce, až vypadneme ze školy. Obdobné to bylo na dalších stupních vzdělávání a vrcholilo to touhou už mít pokoj od učení a začít vydělávat peníze…

Představa byla možná ani ne tak o penězích, jako takových, ale o jisté svobodě, kterou domněle ty peníze zajišťují… Ani nás nenapadlo, že s vyděláváním peněz je spojena velká skupina povinností, proti nimž byly školní starosti doslova dětskou hrou. Byly, byly… ale: věděli jsme předem, že i zítra budou stejné a že je budeme muset řešit - ale výhoda byla, že jsme věděli jak…

Považovali jsme tyhle starosti za ohlupující a nedůstojné, za jejichž řešení není mnoho PENĚZ… a toužili jsme po místě, kde nebudou přízemní starosti a PENÍZE a možnosti větší.  To překvapení, když jsme zjistili třeba jako vedoucí větších celků, že přízemní starosti vystřídaly nevšední, o jejichž řešení jsme nevěděli skoro nic.  Kde byla sladká doba, kdy jsme s přízemními starostmi praštili ve tři hodiny odpoledne a byli sami sebou? Vracívali jsme se domů v pět a někdy i v deset večer, strávili spoustu dní na služebních cestách a začali si říkat: už to těch deset, devět, osm, sedm… dva roky vydržím a pak… holaj solaj…

Co - pak?

Zvláštní pocit v důchodu – pocit úlevy - trval jen krátce. Najednou jsme zjistili, že nám schází ty železné okovy povinností a odpovědností, že nějaké koníčky to řeší jen částečně a nebo vůbec ne, že nás nikdo až tak velmi nepostrádá, protože i mladší generace vesměs stejně prožívala svou pouť životem… Jen tun, kubíků a metrů bylo víc, čas se krátil, lopaty vystřídaly nakladače, vozíky s potahem zase auta a kamiony, logaritmická pravítka vystřídaly mechanické kalkulátory a ty pak kalkulačky a počítače. Na služební cestu nebyl třeba týden, ale dík dálnicím a rychlým autům jen dva dny a později – letadly – se to dalo stihnout i do Paříže a zpět za jediný den a ještě podepsat večer denní uzávěrku…

Na konci penze jsme nemohli čekat nic dobrého… na co se tedy upnout?

Začali jsme naprosto nesmyslně a marně toužit po tom – být mladí... velmi mladí - a to třeba i za tu cenu, že zas budeme toužit po postupech… jakoby nás na té opakované cestě nečekal lautr stejný konec…

Do …!

...

No taaak…

Autor aravara, 31.01.2019
Přečteno 378x
Tipy 11
Poslední tipující: Jeněcovevzduchukrásného, Frr, Dreamy, Lighter, Iva Husárková, Amonasr
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

já jsem asi šťastnej člověk-býti důchodcem mě moc těší..ta práce, kterou jsem dělal mě uváděla v zoufalství....když mně bylo asi šest, tak jsem byl tázán, čím bych chtěl býti. "Důchodcem"-bez zaváhání jsem odpověděl.."ale chlapče, víš ty vůbec, co je důchodce"? " Vím-to je pán s hůlkou, co chodí do parku a tam sedí na lavičce a kouří fajfku.." tak se mi to skorem do puntíku splnilo-miluju vysedávání v parku..čumím do stromů, trávy a do nebe a k fajfce se zase po letech vrátím-kouříval jsem jí v jinošství po vzoru madičkého A. Rimbauda....:-D ST*

01.02.2019 14:06:58 | Frr

Rimbaud je i můj oblíbený básník... celoživotně. Dík za komentář...

01.02.2019 15:22:11 | aravara

Jako mladí jsme chtěli být starší, jako staří zase mladší, mezitím jako "dospělí" jsme nevěděli, co všechno by jsme ještě víc chtěli! :-)

01.02.2019 11:06:47 | Lighter

Jojo! je to trochu jinak, ale stejně pravdivě... díky

01.02.2019 15:23:09 | aravara

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí