Čas v životě.

Čas v životě.

Čas je prý vzácný, a tak by se s ním nemělo plýtvat?
Docela často se s touhle myšlenkou setkávám na netu.
Jenže čas je jen doba určená tím, jak dlouho žiješ a jak s ním nakládáš, a ubývá pořád stejně rychle.
A co je vzácné, to by se mělo šetřit – ale jak chceš šetřit, když stále ubývá?
Ano, můžeš ho jen využít, dokud je, ale jak ho správně využít?
Co dělat, když jsou věci, co neovlivníš a zdržují – jako je spánek, jídlo, trávení času na záchodě, pracovat, abys měl jídlo a kde spát?
Takže časem plýtváš, aniž bys chtěl.
Takže je to vlastně nátlak na tebe, abys něco dělal.
Takže bys měl čas trávit prací?
Ale ta není vzácná, a pokud je čas vzácný, tak bys ho měl trávit vzácnými příležitostmi.
A problém nastává, když si vlastně ani nejsme jisti, jak dlouho tu budeme a kolik toho vzácného času máme.
Jak si to rozvrhnout?
Jak využít toho, čeho nevíme, kolik máme?
Žít okamžikem?
To ale není plán, to je náhodně poskládaný děj v čase, co tě tlačí k tomu stihnout co nejvíce v náhodném sledu.
Tím to není vzácný čas, ale jen čas sestavený z okamžiků.
Tak jak by se měl strávit ten vzácný čas?

Autor Vladimír75, 24.05.2025
Přečteno 42x
Tipy 7
Poslední tipující: IronDodo, mkinka, Červenovlaska, Pavel D. F., Iva Husárková
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

To je myšlienka na zamyslenie! Presne tak! Čas ubúda a nikto nemá návod, ako ho "správne" míňať! Žiť naplno a skúšať nové veci, kým sa dá!

25.05.2025 04:37:30 | IronDodo

líbí

Ano, vaše komentáře mě potěšil a moc za ně děkuji ale podle mě žít život přítomnosti je sice super ale i se na něj nabalují chyby co nejdou vrátit a i když chyby jsou fajn. Je to vlastně o poznání a zkušenostech.
Jenže mít plán a poklidně plout životem kdy si občas skočíš do neznámé vody. Kde si člověk užívá přítomnosti. Kde žije život na plno je potřeba.
Ale také důležité vidět ostrov kam pluješ a mít cíl co tobě samému dává smysl.
Ne žít jen přítomnosti a nechat za sebou chaos ale hlavně že jsem žil na plno bez výčitek a rádoby čistým svědomím.
Chce to vnímat život i zevnitř seba sama. Ne jen využívat okolí aby si člověk mohl říci: “prožil jsem život na co jiní nezapomenou”
Ale na konec zjistíš že i zastávka a plán dává životu smysl.
Zastavit a rozhlídnout se kde je ostrov na který směřuješ a zhodnotit tu cestu co máš už za sebou. Zda pokračovat nebo změnit směr k jinému ostrovu.
A pokud by byl celý život jen jeden okamžik tak právě proto bychom jen okamžikem žít neměli.
Ale to už člověk muže být na konci a dál už je jen smrt.
Pak už jen vyhodnocení toho času stráveném v tom životě. A to už je řekl bych možná pozdě.
Možná proto lidstvo dospělo do doby chaosu, přetvářky a honby za ziskem kde si mysli , že peníze znamenají život.

24.05.2025 09:56:10 | Vladimír75

líbí

Někde jsem četl, že čas je jen iluze. Že žijeme najednou celý život v jednom okamžiku. V každém případě je fakt, že nejlepší je žít přítomnosti s vědomím toho, že každá chvíle může být poslední.

24.05.2025 09:02:35 | Pavel D. F.

1líbí

žít okamžikem je jediný smysluplný plán... hezké ráno, Vladimíre! :-))***

24.05.2025 03:14:07 | Iva Husárková

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel