Avatar

Avatar

Anotace: Zde kvalitu nehledejme.

Sci-fi je můj oblíbený žánr. Pravda, není zdaleka nejoblíbenější, ale rád se těším na každý další kousek. A co jich v předlouhé filmové historii bylo! A povedených! V tomhle nejnovějším - Avataru - nefunguje nic. Je nejspíš určen divákům, kteří neměli možnost ve svém krátkém životě vidět jakýkoliv jiný film s touto tematikou, tudíž nemají srovnání. Když se něco nepovede, a zvláště pak v tvořivé činnosti, máme nutkavou tendenci srovnávat. Což se tady naprosto vnucuje!

Můžu začít třeba s porovnáním s jiným snímkem Jamese Camerona - s Titanikem, to byla taky bída, ale film vás vtáhne aspoň napínavým dějem. Hned od začátku. A to je co říct, zvláště, když všichni dopředu víme, že loď půjde ke dnu. To u Avataru nehrozí. Napínavé nebo akční zde není nic. V tomhle ohledu se scénář nepovedl. Uznávám, že žánr sci-fi nebude nikdy scénáristicky bez chyb, zde se však nelogičnosti, chvílemi až bludy kupily do ohromné výše, podobně jako onen posvátný strom.

Téměř každý se rozplývá nad 3D efekty, na kterých pracovali kouzelníci od Twentieth Century-Fox deset let, já nelenil a koukal na film v systému 3+1D, což ke třem standardním rozměrům přidá ještě jeden navíc - rozum. Možná jsem ani neměl pokoušet osud, neboť další smysl vidí neidentifikovatelnou směsku žánrů od animovaného příběhu indiánské princezny Pocahontas (špion v osadě domorodců, co se zamiluje do krásné dcery náčelníka…romantická část filmu určená ženskému publiku), přes kombinaci Robocopa, šmrncnutého Hvězdnými válkami a Hvězdnou pěchotou (zde něco pro chlapce, ať si užijí těch stříleček, vrtulníků a válek…) až k Jurskému parku (dobře, že se obludy nakonec přidaly na správnou stranu) a legendě o Dračím srdci. To vše obalené ekologickou agitkou a lá grínpís a pubertálním pokusem sdělit nám něco víc...že totiž moudrá matka příroda vyřeší vše za nás?! S vehementní pomocí dušiček zemřelých předků. Nebo tak něco… Hlava a pata mi tam tedy chyběla, scénář opět trestuhodně děravý. Že by nějaké zašifrované poselství? Happy end: důležité, že mariňák – toho času upoutaný na vozíčku – zkrotil draka, pomohl lidu Pandorry vyhnat lidské vetřelce a s hlavou posazenou hrdě na krku si zasloužil spojit cop s krásnou Neytiri. Mi pohádky v zásadě nevadí, ale když on se ten film tváří tak vážně…a chvílemi působí velmi parodicky.

Film postrádal humor, který často dokázal zachránit i naprosté hollywoodské propadáky, hudba slabá, s dějem v protikladu. James Horner míval rozhodně lepší dny a znám skladatele, kteří by se pro tenhle příběh hodili neskonale lépe. Neplatím, hubu držím. Herecké výkony se nevyskytovaly, není o čem psát. Pardon, plukovník byl padouch klasik (i mistr světa Štěpánek by se musel uzardít, jak dlouho vydržel tenhle geroj bez dechu a ještě likvidovat nepřátele). Takže zbývá výprava a to je právě ono: v dokumentech z přírody se aspoň snaží tvůrci ukazovat skutečný svět, ať je to v oceánech, Arktidě nebo na Sahaře. V tomhle díle se ta udělátka minula účinkem. Vojenská vozítka a raketoplány byly strohé, hnusné, záměr zdůraznit zápor se zdařil.

Prý má tohle „velkolepé dílo“ pifku na Oscara. Doufám, že vyhraje a přeji z celého srdce naplnění všech devíti nominací. Mi to pouze potvrdí, kam se tahle cena před léty vydala. K čisté a nemaskované komerci.
Autor weitinger, 06.02.2010
Přečteno 298x
Tipy 2
Poslední tipující: j.c.
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Neviděl jsem - nehodnotím. Film ani tvoji kritiku.
Je mi ale už jasné, že ten film neuvidím. Děkuji!
***
Jiří senior

14.04.2010 20:52:00 | j.c.

Avatar jiným pohledem - nemám rád příliš vyhypované záležitosti obecně, shlédl jsem trailer, na to asi nepůjdu řekl jsem si, nakonec jsem dal na doporučení přátel a možnost vidět film na velkém plátně ve 3D, nic jsem od toho nečekal, což je vždycky lepší a z kina jsem odcházel naprosto spokojený, nesouhlasím s tebou že na filmu nic nefunguje, nenudil jsem se ani minutu, příroda na Pandoře mě bavila, jasně, všechno šlo podle očekávání, žádná velká překvápka, ale celé je to dle mého názoru filmařsky zvládnuté, film pro široké publikum, ale dobře udělaný film pro široké publikum, a že si v tom každý najde svoje, není slabost ale síla tohoto filmu, a vzhledem k rozpočtu také nutnost, film jsme viděli s přítelkyní, která scifi nemusí vůbec a oba jsme si z kina odnesli prima filmový zážitek

08.02.2010 09:12:00 | Doki

No, víš - já na to koukala v takovém náročnějším pracovním období se svýma 2 adolescentama. Mimo jiné mně film připomněl jiné věci -- třeba že když něco považujeme za správný, máme se za to zasadit bez ohledu na to, jestli záležitost vypadá reálná- nereálná, ztracená či nadějná a jestli na tom vyděláme... synáček dělal zkoušky včetně nějakých zbylých z loňska, měl to docela náročné... poučení *v boji se soustředíme na nejbližší úkol a nezabýváme se tím, co bylo loni* se také celkem hodilo... A příroda byla stylizovaná z cizí planety, ale ta na naší planetě je také krásná a my do ní zapomínáme chodit a zapomínáme mít radost z toho, že se hejbem...Už jsi byl letos sáňkovat? ;-/.....................Mimochodem nechápu, proč tento film vzbudil tolik protestů /včetně papeže/, zatímco hafo úchylnejch a násilnejch filmů nikomu nevadí....A film je VŽDYCKY JEN umělou realitou, dokonce i dokumentární

07.02.2010 08:07:00 | pamp_elka

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí