Kulturistický slang

Kulturistický slang

Anotace: Jelikož jsem syn majitele fitness centra, tak jsem samozřejmě za ty léta něco pochytil, takže jsem měl skvělý námět na povinnou práci o odborném slangu do školy..přeju hodně zábavy a žádné tiky ve svalech :P

Slangové výrazy neboli mluvní prostředky zájmových skupin, se neustále vytvářejí, rozšiřují a obměňují napříč celou naší společností. Já bych vás tímto rád seznámil s jednou konkrétní sférou slangového vlivu, který se začal projevovat v posledních letech, a to s oblastí kulturistiky, chcete-li bodybuildingu. Slangové výrazy této oblasti vznikají především přejímáním nebo komolením anglických slov nebo jsou tvořeny na základě vnějších podobností. Rád bych to nyní předvedl na několika vybraných příkladech z pár oblastí kulturistiky.

Pokud uděláte rozhodnutí o změně svého stávajícího životního stylu a budete toužit po nějaké fyzické namáhavosti, jistě si vybavíte nijak oblíbený pojem „posilovna“. Mučírna, bouchárna, železárna, díra či fitko se zdá být tím pravým místem, kde paradoxně obnovíte své síly a oživíte ochablé tělo. Zprvu se sice na vás bude každý bombarďák, macek, mamut či bedna, hrana, krabice a hora masa, mluvíme o mohutném cvičenci, dívat z výšky a vy pro něj budete jen hmyzák, začínající cvičenec, který svým laickým chováním ruší ostatní. Více přízvisek můžeme najít v případě, že vaše postava je čistě astenická, tzn. úplný protiklad oproti všem bednám. Avšak i nitěnka, zámora, tyčka a oblečený oštěp se díky řádné výživě a tvrdému tréninku může stát respektovaným členem posilovny. Ve stejné pozici jako hubený člověk, je však i člověk při těle. Výrazy jako sumo, tlusto prase či vepřonoh jsou jasným důkazem. Kulturisté jsou holt velicí narcisté a egoisté a pouze jejich stavba těla je ta správná.

Zastavme se u pojmenování samotných posilovacích nástrojů a svalů či svalových skupin. Neznalost těchto pojmů by vám při konverzaci dvou zajetých lidí mohla výrazně zhoršit povědomí o tématu. Prsní svaly, tedy kozy, lze cvičit např. na benči, benčpressce nebo motýlkovi (peck-deck). Bicáky dobře protáhnete na Scottově lavici, jejich antagonisty palačinky, podkovy, či tricáky posilujte třeba francouzským tlakem. Kůly, bandasky, konvice nebo haxny (tedy nohy) posilujeme např. na kopáku,přednožmenu (posilovací stroj pro stehna - předkopavání, zakopávání) či zákopáváku (posilovací stroj pro posilování zadní části stehen), dále na nohách nalezneme ještě choroše nebo konve, což jsou dobře vypracované lýtkové svaly. Zádové svaly, jinak nazývány letiště, rogalo, ruzyň, véčko či vrata posílíme třeba pomocí vesla nebo T-osy (určeno k posilování zádového svalstva). Možná nejznámější výrazy jsou pro břicho – varhany, valcha, pekáč buchet, kačena, pupek, radiátor a další.

Další neméně důležité slangové výrazy kulturistů nalezneme v oblasti jídla a výživy. Základními pojmy jsou flákota (kus masa, nejlépe hovězího), oves, tučňák, štangle (proteinovka) či humus, což je nechutné jídlo, které však může být výživné. Závodníci navíc používají termíny jako cukrovat (přijímat potraviny nebo doplňky výživy obsahující sacharidy (rýže, chlebíčky Racio). Používá se pár dní před soutěží; zvyšuje se tak energetická zásoba organismu, svaly pak působí plněji, ostřeji), přirůstat (přibírat kvalitní svalovou hmotu), bejt v dietě nebo v objemovce nebo mít hlad jak činkový děti. Když ovšem příliš ztloustnete, a ztratíte tak úplně formu, řeknou, že jste ze sebe udělali prase, zbořili nebo zprasili jste se.

Pro shrnutí bych chtěl říci, že odvětví v celém kulturistickém slangu je ještě více a novách neotřelých výrazů stále přibývá a někdy samotní uživatelé nevědí, co je daným termínem myšleno. Tak tedy cpěte ten humus do sebe dál, ať jsou z vás pořádný bedny!
Autor Ludvyx, 04.04.2010
Přečteno 949x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí