PD

PD

Anotace: sekce: zpověď/ politika/ společnost. Je to takové mírně syrové, nedovařené.

Začněme třeba Noamem. Označme Noama zkratkou PD. Vysvětlovat ji nebudu.
PDého jsem poznal asi před rokem- jo, není to zas tak dlouho. Už jsem poměrně dlouho tušil, že existuje, snad že je i významný. Ale to je tak všechno. Významný je třeba i Ježíš, a ani nevím, jestli existoval. Významných byla spousta lidí, o kterých netuším.
Jde mi o to, že jsem zjistil, že na stránce utube (ubavte se k smrti) má PD videa.
Někdy až takříkajíc s historickou tématikou a rozhovory s Michelem Foucaultem. Doteď mi přijde, že to gesto, kdy něco říká a spojí všech pět prstů a obrátí je k nebi a řekne souvětí na dvě stránky, mám po něm.
Z toho videa si pamatuju asi tak to, že školy slouží establishmentu. (ale nezaručuju se za to). Pak si možná pozorný čtenář novinek pamatuje, že nějací studenti umění, nebo prostě umělci instalovali Putina, PD, Slavoje Žižka, Lenina a nejspíš Marxe vedle sebe. Nevím, co to mělo znamenat, ale vykládám si to jako, že komunismus je zlo. (pak tam byl ještě někdo zkrvavenej na hranicích). Slavoj Žižek pobaví- když už nemůžete... když vám jsou teorie ukradené- tak svou angličtinou a svou nezaměnitelnou dikcí. A pro čecha mu je asi i líp rozumět ale to je jedno...

Když nad tím tak uvažuju. Říkám si, jestli člověka výrazně ovlivňuje to jaký má názor na svět. A říkám si... že asi jo, jen je těžký to nějak blíž vyhodnotit. :-)
No, zkrátka i když s mou angličtinou je to trochu jako čtení z Rosetské desky, tak některé myšlenky PD jsou přinejmenším radikální a z úst někoho jiného bych je snad musel apriori zpochybnit. (to apriori je zajímavé a myslím, že obecně souvisí s tím, že když něčemu tak nějak věříte máte problém přijmout- měl bych říct spíš porozumět- ale přijmout něco z jiné části spektra.) Myslím, že jsem živý příklad toho, jak působí kultura. V slovech PD bych asi řekl spíš propaganda než kultura.
Vezměme propaganda. Snad není článek na (nezávislém) internetu (politický), který by nezmínil podjatost (patrně českých) médií. Tedy českých médií v rukou Američanů nebo Němců, nebo ...Slováků. Ale o to asi nejde.
Můj první problém je vůbec ta média sledovat- takže k tématu podjatosti se těžko vyjádřit. Spíš mi jde o to, že PD. v deseti minutách řekne něco, co se v televizi neřekne- a ani ve snu by mě to nenapadlo. Přitom ale nemůžu říct, že bych si myslel, že televize vyloženě lže. Mysleli si to lidé i o normalizační televizi?
Trocha historie: Edward Bernays. (to jméno do svých 26 let neznal), pak jsem asi chvíli tušil, že on stojí za slovem "public relations". Nějaký režisér o něm natočil poměrně dlouhý dokument- bohužel mě docela splývá s jiným (Century of the self).
Bernays- zhruba: "lid je tupý. Pokud potřebuje horních deset tisíc něco prosadit (což je apriori považováno za dobré), musí k tomu použít propagandu, pokud je společnost demokratická. (Totalitní použije vězení a mučení.) Demokratická společnost je chápána jako taková, kdy 10 tísíc rozhodne, použije propagandu a lid to demokraticky odsouhlasí.
Zajímavé- pro někoho možná děsivé, ale věřím, že spousta lidí si to říká podobně.
Když tabáková lobby potřebovala, aby ženy (to byla tuším 20. léta) začaly kouřit, Bernays jim poradil: vsaďte na feministky: při pochodu svobody si emancipovaná žena zapálí: pochoděň svobody.
Taková perlička je, že Bernayse například obdivoval Goebles- a není na to se učit od mistra. Jen mi přijde, že na mistra se jaksi zapomnělo.
Povídám jen o drbech- neb ty si asi nejlíp pamatuju, protože je taky nejlíp chápu.
Máte pocit, že jste ovlivněni propagandou?

Sám ani nevím, jak bych na tu otázku odpověděl. Moje odpověď by byla metaforická - a nejasná. Řekl bych, že zprávy jsou jako obchod, kde něco seženete- chleba, mlíko, vodu, koláčky. Ale takovou vrtačku už třeba ne. Nebo nový počítač- to vám prostě nedají.

Propagadna má svébytnou odnož v podobě reklamy. Nu.
Řekl bych, že to je špička ledovce všech možných témat.
To co si kladu jako otázku dál je: kdo má moc. Je to strašně jednoduchá otázka a hraničí s posedlostí- přesto nehledám odpověď. Ptám se: má Babiš moc? Má ji Zeman? Má ji korporace, která tu montuje auta? Má ji Kellner?
Dá se moc měřit penězi? Nebo hlasy získanými ve volbách? Je v něčí moci, že náš svět vypadá, tak jak vypadá? Myslím, že jasnější představu na otázky moci mají ti v Sýrii. Tam moc je vidět patrně velice silně: skrze násilí a destrukci. Ale moc jako taková nemusí být nutně destruktivní. Může fungovat jako otroctví. Ale v jistém smyslu může působit jako pozitivní síla: můžeme říct například jako stabilita. Je moc bytostně věcí člověka? Můžeme například filozofovat v tom smyslu, že příroda nás má v moci. Hypotetický asteroid, který by dopadl na zem má velkou moc. Požár má lokálně velkou moc.
Ano, jsou to zmatené úvahy.
Asi toho nechám.

Autor ewon, 16.10.2015
Přečteno 302x
Tipy 4
Poslední tipující: Libby New, Amonasr, Frr
ikonkaKomentáře (1)
ikonkaKomentujících (1)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Nenechávej !!! ST jedním z poměrně mála amerických filmů, jež se mi opravdu líbily, je "Vrtěti psem"-doporučuji-je vtipně na dané téma...:-D

16.10.2015 19:48:27 | Frr

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí