trafiky

trafiky

Anotace: dle mých skromných názorů

...ale vezměme to obecně.

nejprve definice toho, co trafika je. Stát vlastní firmu (nebo spoluvlastní) a vláda má právo jmenovat členy v dozorčí radě. Nejmenuje tam toho nejschopnějšího, ale nejvíc kamaráda.

A teď to převeďme do abstraktnější roviny. Politik má pravomoc (nebo řekněme i moc) rozhodnout o věci A. Rozhodnutí o věci není trestné. Tj. neexistuje žádný zákon, který by moc omezoval. Ale rozhodnutí je považováno za nemorální. U slova nemorální bych se zastavil. Jaký má vlastně význam?
V prvním náhledu bych tvrdil asi toto: určitá skupina lidí, že rozhodnutí politika o věci A je špatné. Politik sám tvrdí, že špatné není. Co tedy znamená dobré a špatné v tomto kontextu?
Z mého pojetí morálky je dobré to, co zvyšuje blaho co největšího počtu lidí...
Uvidíme, jestli tento princip může osvětlit pohled v takto obecném případě... Nicméně ještě uvedu to, co bych spíš nazval morálním předsudkem. Tj. že špatné je to, že to dá kamarádovi
- copak pomoct kamarádovi je špatné?  :)
Kdyby politik dal ze svého milion kamarádovi a řekl mu: rozjeď byznys, je to špatně?
Druhak můžeme věc označit za korupci. Jakmile něco označíte za korupci- stává se to nemorální. Nebo to můžete označit za nedemokratické. Jinými slovy na to nabalujete argumenty, proč je to špatné. Nechme tedy pocity a pokusme se věc vidět čistě racionálně.
Podle mě přesto narazíme na silně idealistické principy. Tak tedy co by mělo být dobré?
Politik by měl dát místo v dozorčí radě, někomu, kdo se na práci hodí, kdo jí rozumí, kdo je kvalifikován. Dám absurdní otázku: proč je to dobré? Protože takový podnik bude vzkvétat. Bude lépe prosperovat. Když tam bude sedět někdo, kdo věci nerozumí, podniku to neprospěje. Nebude mít takové zisky... A to je dobré?
Už poměrně diskutabilní otázka. Zisky jsou přeci dobré pro lidi v tom podniku. Nejde přeci ale jen o zisky, zřejmě člověk, který rozumí své práci dělá svou práci lépe. Tj. výsledek který vyprodukuje je kvalitnější... - a to je dobré?
A teď se podívejme na situaci tak, že jsme nemorální. Což znamená, že neděláme věci, které by prospěly většině. Ale neděláme ani věci, které by prospěly bezdomovcům nebo železničářům, nebo lužním lesům (ty jsou z takto pojaté definice taky nemorální). Zato děláme věci, které mají pomoci nám a nebo naší mocenské skupině. Je to skutečně nemorální? Nemorální z mé definice je široký postoj komu můžete nadržovat. Ale je tu ještě jeden princip: koho to poškodí? Pokud uděláte nějaký krok jsou dvě otázky:

komu pomůže?
koho poškodí?

Teď tedy hypoteticky: můžete poškodit nepatrně deset milionů lidí a jednomu neuvěřitelně pomoct. A nebo naopak můžete jednoho neuvěřitelně poškodit a deseti milionům nepatrně pomoct?
Máme nějaké příklady?

Komu tedy politik tím, že jmenuje kamaráda pomáhá: pomáhá sobě tím, že dělá něco pro kamaráda, čeká, že on mu taky pomůže, nebo ho naopak už odměňuje. Tj. vlastně se vůči němu chová spravedlivě. Takže on i kamarád získávají. Kdo ztrácí? Ztrácí neurčitá skupina lidí v podniku tím, že nemají kvalitní nadřízené. Ztrácí tím ti, co jsou závislí na výrobcích dané společnosti a hypoteticky dostávají nekvalitnější výrobek.
V jakémsi možná duševním kapitálu ztrácí i společnost tím, že nechá rozhodovat lidi, kteří nectí morálku. Tím, jí vlastně ubližují.

(dodávám tedy, že mnou definovanou morálku. Pokud aplikujete jinou morálku, může se jednání politika zdát jako dobré. A tím i pro celou společnost dobré. Sem s takovou morálkou! ...a samozřejmě pokud není chyba v méargumentaci)

Asi by pro nás bylo nepřípustné mít za premiéra vraha. Hypoteticky morální otázka potom je, co kdyby to byl jinak morální a zásadový člověk- který ale udělal přešlap. Je to dobré mít takového politika? Obecně by se to dalo formulovat asi tak, že daný člověk svoji práci dělá dobře, tj. prospívá velkému množství lidí, ale někdy, třeba v minulosti selhal, někomu velice ublížil.

Máme tedy nějakou vizi morálky. Co s tím můžeme dělat? Politik si sám na sebe zákon nepostaví. Stavěl by se proti svému zájmu. Takový politik by byl pro zájem všech, ale proti svému vlastnímu zájmu. Kolik lidí upřednostní zájem všech proti zájmu svému?
Nicméně co může dělat občan? Může demonstrovat a nadávat. Může tlačit na politiky, kteří jsou např. rivaly politika, aby zákon prosadili. Může burcovat podnik, aby se vzbouřil proti špatnému vedení (tahle varianta mi připadá zatím nejšílenější). Občanova největší zbraň je volba- pokud je nějaký politik jiný. Volič taky může říct: já budu politik a omezím svoje vlastní zájmy, volte mě. (udělal to někdo?)

Pokud vím, tak to, že byli Fuksa nebo Tluchoř jmenováni do podniků není tajná informace (i když jsem o ní nevěděl), nikdo proti ní neprotestoval, tj. aspoň mediálně jsem o tom nevěděl. Navíc je otázka, jestli by za to měli být kritizováni oni... Nicméně jsou kritizování, že handl který učinili byl za vzdání se poslaneckého mandátu.
(tady by se snad až úsměvně dalo přemýšlet nad tím, zda škodí lidem méně jako poslanci, nebo jako členové dozorčích rad).
Ale zde už z hlediska zákonu (o kterém nemám valné znalosti), jde o to, že se zpronevěřili poslaneckému slibu, že budou
"dle svého vědomí a svědomí..." (tak něco)

(nevím, jestli právník definuje vědomí a svědomí a co se pod těmito pojmy skrývá)
A za to už mohou být stíháni a to je taky předmětem konání policie. Jinými slovy za trafikování je můžeme odsoudit morálně za spronevěření zákonu je může odsoudit soud ...který má být nezávislý (na smýšlení lidu), plný odborníků.

Autor ewon, 03.07.2013
Přečteno 696x
Tipy 3
Poslední tipující: Delven, Amonasr
ikonkaKomentáře (25)
ikonkaKomentujících (4)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Přál bych si aby všeci lidi v této republice na to měli názor jako vy a spočítali jim to pak u voleb.

18.07.2013 09:07:01 | Delven

volby- to se zná nejpřirozenější: ale koho volit?

18.07.2013 11:27:19 | ewon

Toho kdo tam nebyl takže přemýšlím nad Pabišem nebo pirátama :-D

04.09.2013 10:06:19 | Delven

komentátor už patrně není na literu, ale otázka trvá: koho volit teď? :-)

21.05.2023 12:49:11 | ewon

Nejsem právník, ale:

Jsou tu dvě roviny - morální a trestněprávní.

Pokud jde o tu morální, ve skutečné demokracii se nemůže politik, kterému jsou hodnoty námi všemi jen svěřeny, chovat tak, jako by byly jeho soukromé, a podporovat kamarádíčky stylem "já na bráchu - brácha na mě". V českém prostředí je morálka bohužel už tak zrelativizovaná, že pokud to spoustě lidí (skoro všem politikům, aspoň polovině novinářů a velké části národa) přijde jako normální, tak tu nemá šanci ani skutečná demokracie. Nemorální národ si ji ani nezaslouží - dobře mu tedy tak... Jinak to, že nám bohužel na centrální i na řadě regionálních úrovní vládne spodina (v podstatě zločinecká galérka) a stejná spodina je v rozhodujících funkcích v dozorčích radách atd., stojí tuto zemi ročně nejméně 200 miliard Kč rozkradených ve veřejných zakázkách a dalších korupčních kanálech - důsledkem jsou rozbité silnice, chudí důchodci, zhoršující se zdravotní péče, neustále se prodlužující věk odchodu do důchodu, ulice bez policistů, a dalo by se ještě dlouho pokračovat... To není žádná legrace, to je setsakra velký problém.

Pokud jde o tu trestněprávní rovinu, tak úplatek může mít podobu nejen hmotnou, peněžní, ale i protislužby. Pokud máme kvalitní trestní právo, měl by být obyčejný "kšeft", jako je výměna poslaneckého mandátu za teplé místečko, trestně postižitelný jako poměrně jasná korupce. Předpokládám, že takto nastavené trestní právo snad je, jinak nás neměla EU mezi "slušné demokratické země" přijímat... K čemu by jinak byly volby - jen naoko? A to by tedy měla být ta demokracie, o které celému světu tak rádi kážeme? To snad ne...

Pak jde samozřejmě o to, takovýto úmysl prokázat. Všem je to sice naprosto zřejmé, dokonce o tom už v průběhu "kšeftování" zpovykaný Nečas, ale i Schwarzenberg a jiní poměrně otevřeně hovořili, neb měli pocit, že zdejší mocní jsou nad právem, na ně se zkrátka zákony nevztahují. Tento pocit pramení z toho, že celých 20 let skutečně byli nad zákonem - kauzy se zametaly pod stůl jak na běžícím páse a tu a tam odvážní policisté se beztrestně odvolávali z funkcí - není žalobce, není soudce, jak prosté, že? Předpokládám však, že policie má dostatek důkazů v podobě odposlechů apod., že to celé byla organizovaná korupce - funkce za prostislužbu, a že nic tedy nebrání tomu, aby justice konala spravedlivě a za mříže šli nejen Nečas a Nagyová, ale i mnozí jiní. Pokud ne, tak se už z toho normální demokratickou cestou nevyhrabeme...

03.07.2013 16:32:19 | Amonasr

Osudoví muži porevolučního Česka jsou dva teoretici (prognostici) bez znalostí praktického života společnosti. Jejich koaličněopoziční smlouva mezi "pravicí a levicí" dovolila před léty vzniknout klientskému systému, který umožnil beztrestné okrádání státu a vytvořil z toho skoro normu. (nebyla totiž opozice. jež by hlídala ty u korýtek, aby moc nemlaskali, u korýtek byla, díky "smlouvě" totiž i ona).
Díky poslední vládě (nebo spíše její části) a jejímu potvrzení nezávislosti státních zástupců a policie se nad klientským systémem začly stahovat mraky. Že to odnesla právě ta vláda se dalo očekávat - je to důkaz jak silná je klientská loby.
Měli jsme šanci nechat v čištění pokračovat a to zvolením do čela státu moudra a solidnosti. Nestalo se. Nyní se tedy připravuje půda do voleb pro zvolení připravené klaky, která se postará o "nezávislost" státních zastupitelství a přinese klientům klid.
Naše naděje je v síle státních zástupců a policie - protistrana je ale neobyčejně silná.

04.07.2013 09:53:37 | Mirko

Emancipace vrcholných státních zástupců se prosadila podle mne spíš navzdory Nečasově vládě, než díky ní - taky to stálo asi jediného slušného vrcholového ódeesáka Pospíšila ministerské křeslo, kdy ho Nečas bleskově odstranil (asi věděl, čeho se bojí), ale jinak se vším souhlasím.

Mafiánské klany napříč politickým spektrem jsou hodně silné, taky se opírají o obrovské sumy nakradeného majetku, a nezávislost policie a soudů nepochybně je a ještě dlouho bude v permanentním ohrožení. Domnívám se, že první se policii a státní zástupce pokusí zpacifikovat Rusnokova vláda - neměli bychom se pak na to jen tak nečinně dívat... Určitou nadějí naopak je, že se naplno rozhoří válka gangů a oslabí se tak navzájem mezi sebou - jmenování Rusnokovy vlády je myslím takovým pokusem jednoho z dosud méně saturovaných gangů využít oslabení současného koaličního gangu a vypálit rybník soc. dem. gangu v boji o přerozdělení sfér vlivu...

04.07.2013 10:16:04 | Amonasr

Jmenování nikomu neznámého p. Zemana na najvyšší post státního zastupitelství a pravomoce, jež dostal, odstartovalo posilování policie a státních zástupců. Za to by měla mít Nečasova vláda náš dík. Že se v tom chlévě umazala...to už je jiná.

04.07.2013 13:50:30 | Mirko

S tím díkem bych fakt zůstal jen u Pospíšila a trvám si na tom, že ho to stálo v posledku ministerské křeslo, když si Zeman vybral místo Grygárka Bradáčovou... A Blažek by ji taky nejmenoval, kdyby na to měl dost odvahy, to bylo přece zcela zřejmé... Stejně jako to, že ten úkol dostal od Nečase... Že už se toho hoši neodvážili kvůli tlaku veřejného mínění, z toho bych nedělal nějakou zásluhu... ;-)

04.07.2013 14:11:57 | Amonasr

To, že Grygárek nemohl pohlídat pootevřené dveře a zase je přibouchnout asi je zásluha Pospíšila ale sám by Bradáčovou a tím i "volno - běžte na to" pro ostatní neprotlačil...to si myslím já. Nicméně s Vašimi názory souhlasím. Pěkný večer.

04.07.2013 21:05:23 | Mirko

Také si myslím, že nám jde oběma o stejnou věc a že si rozumíme. Tohle jsou jen méně podstatné detaily a je normální, že nevidíme všechno všichni totožně, to by byla nuda :-) Také přeji dobrou noc!

04.07.2013 23:57:06 | Amonasr

ještě, teď už bez snahy o racionálno, jedna taková vize (tj. bez znalosti fakt).

Jestli ten současnej systém není jako rakovina v pokročilým stádiu. Tj. rozsah a propojení "státu" a soukromého sektoru je rozsáhlé. Pokud se snažíme odstranit "ty špatné", říkejme jim třeba mafiáni. Jestli tím neohrozíme celého člověka (=společnost). A jsou skupiny, kterou jsou pro více či méně radikální řez.

Optimistická verze je, že chce řezat opatrně a že když odstraňuju špatné věci, nemůže to dopadnout špatně, byť budou "pooperační komplikace".

Ještě lepší vize (určitě by se dalo říct populistická) je, že nejde o rakovinu, ale o symbiózu dvou mocenských složek (politické a ekonomické) s následným parazitováním na obyvatelstvu.

(je vidět, že s metaforou lze dojít k čemukoli :)

03.07.2013 17:32:48 | ewon

Tady nejde o jednotlivce, i když za mřížemi by se samozřejmě měli jednotlivci ocitnout. Ten nádor a jeho metastázy - to je právě ta systémová korupce, kterou buďto soudy posvětí jako legální a pak to ten systém prostě sežere, nebo ji označí za korupci, to je pojmenují ji pravým jménem, a bude tak od nynějška a napříště trestná, tudíž si ji už nikdo nedovolí jen tak mirnix tirnix, jako se tomu děje teď...

Pokud jde o tu symbiózu, lépe řečeno srůstání, ekonomické a politické moci a její parazitování na obyvatelstvu, to je přesně to, co ničí současnou západní civilizaci a nikdo zatím neví, jak z toho ven... To je mnohem větší a zásadnější problém, než je ta česká momentální kauza, protože to je jasný zlomový moment současného globálního kapitalismu - všichni vědí, že takto už to dál nejde, ale nikdo zatím nepřišel s jasnou vizí, co s tím... Ale to by bylo nejméně na dizertaci, se o tom trošku rozepsat... ;-)

03.07.2013 18:22:32 | Amonasr

na to nejni čas. :)

03.07.2013 18:33:32 | ewon

tohle mi přijde jako názor z druhé strany. (ale je to spíš věc kauzy, i když trafik se tam taky dotýká)

http://zpravy.idnes.cz/pad-petra-necase-a-jeho-vztah-s-janou-nagyovou-fah-/domaci.aspx?c=A130622_1943429_domaci_jav

Díky za obsáhlej komentář. Reaguju, co nejstručněji. Pokud někdo dělá něco špatného, má se to projevit něčím špatným (tj. jak píšeš vcelku pochopitelně: peníze, co někdo ukradne nemůžou jít na důchody). V trafikách nejde přímo o peníze, ale nepřímo asi jo. Hájit trafiky by musel asi Nečas, ale nečekám, že bude v komentech reagovat. :)

03.07.2013 17:15:42 | ewon

Ano, to jsem četl už dříve a je to přesně to účelové relativizování společenské morálky, které má jasný cíl - klasifikovat v podstatě kriminální chování Nečase (a nejen jeho) pouze jako jakési osobní milostné selhání jinak poctivého chlapa - na to přece Češi slyší a rádi mu to odpustí... Přitom podstata je úplně jinde, jen se nenechat zmást jedním najatým psychiatrem, který je s mocenskými kruhy dlouhodobě provázán, sám se m.j. neúspěšně už pokoušel proniknout přímo do politiky, to není nestranný odborník ani náhodou. ;-)

Nezapomeň, že média typu MF Dnes, ale i další, jsou provázána s mocenskými kruhy také, především prostřednictvím inzerentů z polostátních gigantů, kteří je v podstatě živí (to jsou přesně zase ti kamarádíčkové v dozorčích radách Lesů, ČEZ a mnoha dalších, kteří rozkulačují peníze "nás všech") - píší tedy jen to, co si u nich tito mafiáni objednají, respektive jim jdou schválně na ruku, aby si udrželi jejich přízeň. Ale chápu, že běžný občan už tak daleko většinou nedohlédne - v tom je to právě také jen jeden z kamínků do mozaiky toho celého svinstva, v němž dalšími kamínky jsou ty trafiky.

A taky jen připomínám, že nejde zdaleka jen o trafiky pro ty tři poslance. Kdyby se nevzdali pod tím korupčním vábením poslaneckých mandátů, neprošly by církevní restituce. To jsou další stamiliardy ve hře - přečti si třeba příslušné Aťanovy Myšlenky dne, tam to najdeš podrobně vyčíslené a popsané. Ono skutečně jde o rakovinu celého systému - teď je šance ten nádor vyříznout nebo to sežere celý systém definitivně a přijde něco, co se nám nebude možná ani trochu líbit - kde nefunguje demokracie, nastupuje dříve či později diktatura, to je vcelku jednoduchá rovnice...

03.07.2013 17:39:24 | Amonasr

já už skoro nečtu noviny. :) Mafru a m.f. dnes koupil Babiš. Další z reformátorů. :)

http://cs.wikipedia.org/wiki/MAFRA

... no uvidíme, jak to všechno dopadne. :)
ještě si zavěštím: Rusnokova vláda nedostane důvěru a budou předčasný volby. Vyhraje ČSSD, takže budou nejspíš výměny ve spoustě podniků. Nagyová půjde sedět. (tipuju, že jen ona).

03.07.2013 18:10:26 | ewon

Tady se víceméně shodneme, jen dodám, že ČSSD žádnou systémovou změnu nepřinese a bude zase jen pokračovat v rozkrádání státu... Naději na systémovou změnu vidím až teprve tehdy, kdy to občané pochopí po cca dvou letech vládnutí ČSSD... ;-) A teď jsme oba za prognostiky - žádnému prognostikovi ale nikdy jeho tipy ještě nevyšly, tak vlastně nic moc neriskujeme, s tím se počítá... ;-))

03.07.2013 18:26:13 | Amonasr

Prognóza mi připadá užitečná pro zpětné smání se sama sobě. :) Ale současně i jako efektivní test, jak věci rozumíme.

03.07.2013 18:31:28 | ewon

argument autoritou: Když já mám ale Hoschla rád. :)

Tahle souvislost mi opravdu nedochází. (proč ti tři dostali trafiky opravdu netuším). Působí to na mě jako spiknutí. :)
(k tomu moc nechybí si myslet: hele, cyrile, napiš něco o tom, jak je ten Petr vlastně hodnej kluk.)

Takle, nevím, jestli, co píšeš je pravda, ale smysl to dává.

03.07.2013 18:01:21 | ewon

Ty trafiky dostali proto, aby prošly církevní restituce - s tím se nikdo netajil, to není žádná konspirační teorie, to je obecně známý fakt. Ale v tom je právě to smrtelné nebezpečí pro demokracii - určitá mocenská klika si usmyslí, že když neprosadí zákon demokratickým hlasováním v parlamentu, uplatí prostě tři neposlušné poslance jinými koryty a zamění je poslušnými náhradníky. A to čirou náhodou jedním z těch tří poslušných náhradníků byl ještě jeden trestně stíhaný a dnes už i pravomocné odsouzený člověk. Přijde Ti to jako postup, který má místo v normální parlamentní demokracii? Mně ne - to je prostě arogantní výsměch všemu, proč se v listopadu 89 zvonilo klíči - necítíš to...?

A pokud jde o Höschla, přesně tak si to představuju, jak jsi to popsal... Prodejní nebývají jen politici, ale i sympatičtí psychiatři... ;-) Každý odborník, který se stane mediální celebritou, je pod silným vábením těchto svodů... Někdo třeba odolá, ale jiný holt ne...

03.07.2013 18:13:23 | Amonasr

cítím, ale nepamatuju si to. :) Pro mě to byl čistě abstraktní slib věrnosti "vlastnímu vědomí a svědomí". Případně čistě abstraktní "věrnost kamarádovi".

Když teď odhlédnu zcela od otázky restituce ano či ne. Tak tohle je nebezpečnej fenomén. Koupení si hlasu.

Druhak to na mě působí tak, že jsou tak prodejný, že potápěj vlastní stranu (ODS). (ještě větší dojem jsem měl u Bárty: on platí vlastním lidem za to, že jdou s ním).

03.07.2013 18:22:42 | ewon

Tam nejde ani tak o paměť - ale lidi už měli po krk toho, že byli jen figurkami a nemohli o ničem rozhodovat. V parlamentní demokracii viděli jasný opak, že budou mít na správu věcí veřejných vliv... Samozřejmě nejdůležitější je svoboda, tu naštěstí ještě stále máme - ale z demokracie toho už moc nezbývá, tu nám ti mafiáni rozkrádají doslova před očima...

A že tím potopili ODS, to už je vcelku zřejmé, ovšem tito lidé nemají problém s převlékáním dresů - tipuju to tak, že TOP 09 začne brzy rychle bobtnat... ;-)

03.07.2013 18:35:22 | Amonasr

tehdá (89) si to taky nepamatuju. :) Ale myslel jsem čistě, že šlo o církevní restituce, kvůli kterým dostali trafiky. Mám pocit, že se to tolik nezmiňovalo, ale nechci křivdit.

03.07.2013 18:38:49 | ewon

Teď se to spojuje s těmi církevními restitucemi, ale možná to bylo trochu složitější - ti "rebelové" v ODS odmítali daňový balíček a Peake (LIDEM) zase podmiňovala souhlas s církevními restitucemi přijetím daňového balíčku...
Ale v konečném efektu to vyjde na stejno... Účel zkrátka světil prostředky a korumpovalo se ostošest...
A jako o trafikách výměnou za opuštění Sněmovny se o tom psalo od počátku:
http://zpravy.ihned.cz/c1-58760950-peake-tluchor-fuksa-snajdr-trafika-ods-korupce

03.07.2013 23:06:04 | Amonasr

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí