Zvuky z vesmíru

Zvuky z vesmíru

Anotace: Ke vložení textu (napsala jsem si ho pro sebe v dubnu letošního roku, snad ale zaujme i někoho z vás) mě inspirovala dnešní báseň "z trosek medvědí hvězdy..." (Enigman), kde je zmínka o znějící planetě na pouti galaxií... :-)

 

 

  V srpnu a září roku 1977 byly vypuštěny dvě sesterské vesmírné sondy Voyager I a Voyager II k prozkoumání planet Jupiteru a Saturnu a jejich    měsíců. Voyager I po úspěšném přiblížení a splnění úkolu opustil rovinu Sluneční dráhy a vydal se na zkoumání mezihvězdného prostoru. V dnešní  době se nachází za oblastí, kde převládá vliv Slunce, tzv. heliosféry. (http://kuc.cz/p83gq9). Voyager II měl rozšířenější program - v červenci 1979 se  přiblížil k Jupiteru, v srpnu 1981 k Saturnu, v lednu 1986 se setkal s Uranem a v srpnu 1989 s Neptunem. V současné době je více než 15 miliard km  od Země a míří rovněž do mezihvězdného prostoru, kam se dostane tak za 2 nebo méně roky. Sondy zaslaly mnoho údajů, fotografií a také  nahrávky, které byly zpracovány nejmodernější technikou, pro nás ve slyšitelnou oblast 20-20000 Hz. Co jsem dosud nevěděla, navzdory rozšířené l  laické představě, mimo velké hmotné objekty není vesmír zcela prázdný. Obsahuje nabité částice (plazma), které dokážou šířit nejrůznější druhy vln  včetně zvukových, i když vzhledem k velmi nízké hustotě plazmatu ve vesmíru jde spíše o jakési lokální vibrace. Vědci signály z Voyageru 1  - rezonance, které vznikly průchodem slunečního větru přes ionosféru a magnetosféru planet, prstenců či měsíců,  převedli do audio podoby.  Zdůrazňuji, ukázky níže tedy nejsou autentické, i tak jsou fascinující. (http://kuc.cz/93lo6s) Jakoby vesmír byl tajuplným místem pro symfonii z  jedinečných zvuků, zvuků planet, jejich měsíců, celých galaxií, pulsarů. Je to velmi zvláštní "hudba", občas zní až strašidelně, evokuje ještě větší pocit  záhadnosti vesmírného prostoru, a také marnosti... ale i výzvu, touhu porozumět, pochopit jeho strukturu, smysl, našeho místa v něm.  O to víc  bych si přála, abychom my tady na naší planetě k sobě byli více otevření a smířliví, žili důstojně, navzájem se respektovali.

 

 Jupiter sounds (so strange!) NASA-Voyager recording

 

 The Neptune's sounds

 

 The 'Voice' of our Earth

 ... slyšíte také prapůvodní zvuky z doby, kdy Země teprve vznikala..? :-)

 

 

 

 V souvislosti se "zvuky z vesmíru", napadla mě následující úvaha, je spíše fantazií nebo pohádkou. Začnu však skutečností. Když řečtí atomisté přišli s  myšlenkou fundamentálních částic, spočívala podstatná část jejich teorie v tom, že částice se dokázaly různě spojovat. Proto mezi nimi musely  působit nějaké síly. Pokud by částice nic nevázalo k sobě, prostě by se všechny ubíraly dál svou vlastní cestou a hmota, jak ji známe, by nemohla  existovat. Druhou část příběhu tedy tvoří výzkum sil působících mezi částicemi. Co je mi známo, rozlišují se čtyři fundamentální síly - gravitace,  elektromagnetismus a slabá a silná interakce. (Na kvantové úrovni jsou síly popisovány jako výměna virtuálních částic). Pozoruhodné a oč dnes zřejmě  nejvíce běží, je sbližování teorií. Jde o myšlenku, schéma, které by sjednotilo částice se silami!!

 A teď trochu fantazie, i když vlastně nevím... Pokud se sjednocení fyzikům podaří prokázat, a třeba ani nemusí, i tak mohu si představovat vesmír  jako jedinečnou, všude prostupující jemně hmotnou prostorovou mřížku, strukturu, síť, prapůvodním "médiem", je tvořeno nebo tu vznikají  základní částice, ty se dobře definovanými fyzikálními zákony shlukují v různorodé útvary, hvězdy, atomy, mlhoviny, oblaka, květiny.... a také lidský  mozek, který možná není ničím jiným, než dosud nedokonalým přijímačem (a třeba i nepatrným vysílačem) vesmírného pulsování, hudby hvězd... je  jedno, jestli přichází z hloubi vesmíru nebo jakýmkoliv procesem vznikla až na Zemi :-)

 

 https://www.youtube.com/watch?v=uSIQBmN7uYM

 khatia + gvantsa buniatishvili / dvorak: slavonic dance op. 72, 2

 

 

 

 Dobrý večer :-)

 
Autor Helen Zaurak, 02.10.2015
Přečteno 1174x
Tipy 14
Poslední tipující: enigman, Pamína, jitoush, Amonasr, Nikita44, Jort, A42
ikonkaKomentáře (18)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

co je hudba?...zvuk...co je zvuk?...vlnění...co nemá konec ani začátek...jen prostředky...

a s dovolením pro doplnění pár kompilací...

https://www.youtube.com/watch?v=76YPLeT50_0

https://www.youtube.com/watch?v=xIiUHPWFFOA

06.10.2015 08:04:35 | enigman

Jsem nadšena Tvým zastavením a krásným doplněním mého textu.
Moc Ti děkuji, Enigmane :-)

08.10.2015 22:06:08 | Helen Zaurak

....Helenko,to je dobře,že vkládáš věci,které jsou Ti blízké,tudíž se
člověk cítí od Tebe obohacen....někdy mám pocit,že se v něčem nemůžeme, přes
bouřlivý rozvoj přístrojového vybavení,posunout dál,protože jsme jaksi
uvnitř sebe zatím nenašli ten správný klíč pro danou klíčovou dírku.
To důležité a posouvající dál je možná někde ve středu,teprve když vše
do sebe zapadne,tak se otevřou dveře poznání dokořán.Být připraven na ten "průvan"je součástí děje....když člověk je
stále na místě,odkud má tendenci tolik dobrého a mimořádně "silného"
zneužít.....je tolik tajemství......děkuji Helenko za Tvé pohledy a vhledy...Ji.

03.10.2015 14:49:39 | jitoush

Jituško, to právě takové komentáře, jako je tento Tvůj, jsou důvodem, proč se odvažuji texty vkládat... to já se cítím obohacena, poznáváním Vás čtenářů a zároveň autorů, i citově - mám Tvoje stopy i mnohých dalších tu pod mými texty ráda :-)
Moc a moc Ti děkuji za věnovaný čas a milé souznění, děkuji, Jituško :-)

04.10.2015 10:01:02 | Helen Zaurak

Souhlasím s Meluzínkou:-))Vesmír mě odjakživa fascinoval svoji neuchopitelností, nepochopitelností, dokonalostí... Vesmír Stepfena Hawkinga..neskutečný dokument o Vesmíru podle teorií tohoto geniálního fyzika(ale asi nic nového pro Tebe viď Helenko, určitě jsi viděla...):-D

02.10.2015 22:43:04 | Nikita44

Milá Nikitko, i Tobě patří velké poděkování, jsem ráda příležitosti vložit si na Liter.cz svůj text, ale to, že najdu i čtenáře, je pro mě skutečným skoro až zázrakem :-) Jsem vám tu všem vděčná za vaše odezvy, a Tobě zejména :-)
Televizi nesleduji, takže film nebo seriál, který zmiňuješ, neznám. O tomto britském fyzikovi jsem četla než jeho životopis a samozřejmě mám ponětí o něm, že i tak významný vědec je schopen přiznat, že se občas mýlí, čehož si považuji :-))
Kosmologie, astronomie patří stále mezi ty vědní obory, jejichž vrcholu zdaleka nebylo dosaženo, snad s dalším vývojem techniky bude lidstvo vědět o vesmíru mnohem víc... :-)
Děkuji Ti, Nikitko, děkuji ze srdce za Tvoji stálou přízeň, mám z ní radost :-))

03.10.2015 07:59:32 | Helen Zaurak

BINGO! Díky. Dostala jsi mě do stavu vědomí, ve kterém se pohybuji moc ráda. :O) ST

02.10.2015 21:43:10 | Tichá meluzína

Jsem nadšena, Tichá meluzínko :-))
Vůbec jsem nečekala tak krásnou odezvu, nesmírně Ti děkuji :-)

03.10.2015 07:51:02 | Helen Zaurak

...já si nejsem jist, že by ona Teorie všeho, jak ji zovou, byla k užitku...mám jistou obavu, že by to nadělalo pěknou paseku...stačí už to k čemu přispěla Teorie relativity...ale napsala jsi to moc dobře...dík...

02.10.2015 21:39:20 | Jort

Teorie nás posouvají blíž k poznání jak fungujeme. Co je člověk na planetě, chce na to přijít. Uplně přijít se na to možná nedá, ale proto to nepřestameme zkoumat. Takže teorie čehokoli, podle mě, k užitku vždy jsou.

03.10.2015 11:03:21 | A42

...miluji optimismus...a nejsem zpátečník...jde mi jen o ty vedlejší účinky...:-)

03.10.2015 19:28:59 | Jort

Já vím, co myslíš, jenže to se asi shodneme, že ty vždycky budou. Nejde nezkoumat.
Nakonec jsou z toho i dobré paradoxy, třeba když otcem amerického úspěchu v mírovém vermírném programu byl Němec, co ty principy nejdřív řešil pro něco docela jiného.

03.10.2015 20:16:41 | A42

...to je velmi pěkný příklad...lidství je podivný stav...:)

03.10.2015 23:10:08 | Jort

No a když si představíme, že by tu V2 stihnul dodělat než byl konec a zajali ho...

04.10.2015 11:31:23 | A42

...pořád by se hodil...

05.10.2015 10:19:18 | Jort

Jsem moc potěšena, Jorte, že sis udělal malou zastávku pod mým textem. A ano, vnímám zřejmě podobně, žádná teorie, ba žádný objev, dokonce ani kdybychom dokázali existenci Boha, nezmění naše způsoby, na to jsme dosud příliš součástí všeho živočišného, a s tím je spojeno neustálý boj o přežití, prosazování... stát se skutečným Člověkem není jen tak, tady si musí každý pomoct sám :-))
Děkuji Ti, Jorte.

03.10.2015 07:46:02 | Helen Zaurak

Hodně zajímavé, půjdu se na stránky NASA zase někdy podívat. Povedl se ti i ten přesah o vesmírném souznění. Kéž bychom to uměli... ;-)

02.10.2015 21:25:29 | A42

Milá Zdeni, jsem překvapena přijetím textu, a samozřejmě, mám velkou radost.
Ano, vnímám, že jsi nadšená přiznivkyně, to je úžasné, moc ti fandím! :-)
Děkuji Ti :-)

03.10.2015 07:40:29 | Helen Zaurak

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí