Umělec nebo praktik?

Umělec nebo praktik?

Anotace: ze 14.3.2014

Mám tři kamarády. Jeden je duchovní, druhý je technický a třetí je magor. Duchovní (ale ne že by byl kněz), je borec, se kterým se dá mluvit o pozitivní energii, reinkarnaci, nebo třeba výkladu karet. S technickým rozeberu počítač do poslední součástky, zvažuji si rozšířit RAMku a naučím se stříhat video. A magor? Ten mi obohacuje život tím, že se mnou probírá rozpínavost vesmíru (teda spíš mě seznamuje s poznatky, které ví. Jsou to ovšem zase informace, přefiltrované přes kohosi, takže nelze s určitostí říci, že jsou to data pravdivá, protože všechno je relativní.)
Všechny tři kamarády mám ráda, jakoby to byli moji bratři.
A ptám se sama sebe: Jakej bude můj chlap? Jaké vlastnosti u partnera uvítám nejvíce?
Jsem totiž, nevybíravě řečeno, trochu bordelář, kulantně řečeno – umělec, a tak domácí práce vykonávám jen nárazově, většinou v rozmaru. Raději než vařečku držím v ruce fotoaparát zatímco chodím po čtyřech v mechu a kapradí, místo cídění podlahy a nábytku leštěnkou natírám spolubydlícího kečupem a fotím jej v pozici čerstvě narozeného dítěte.
Tím se mi nabízí odpověď, že se ke mně nejvíce hodí takzvaný praktik, chlap co pořád něco kutí, umí vařit, leccos opravit. No jo, ale při takové představě se mi úsměv mění v rozpačitý úšklebek – co s takovým praktikem večer u vína? Budeme koukat na hokej a občas jednohlasně vypustíme, ..ehm, nějaké to přisprostlé slůvko, ležíce na gauči sytí po rettigovské večeři, kterou jsem předtím dvě hodiny plodila v kuchyni? Rázné ne.
Dobře. Tak zvolme jako cíl vizualizace muže, který mi bude v mých uměleckých záměrech vřele a koncentrovaně přizvukovat. No jo, ale pak si dokážu živě představit naši domácnost – oba nazí, ale oblečení ve fantaskní umělecké excitaci, hladoví, protože takovou obyčejnou věc jako nákup ani jeden z nás neřeší, složenky v dopisní schránce smutně visí už dva týdny a když se porouchá topení, můj drahý očekává, že opravu bravurně zvládnu sama a pro povzbuzení mi k tomu zahraje na kytaru.
Čili hrůza. Sice umělecká extáze, ale stroj životního rytmu se zadrhnutým soukolím.
Dobře. Tak mám dojem, že potřebuji něco mezi tím. Člověka, který mě dokáže správně motivovat a stimulovat nejen k vášnivé výměně názorů ve věcech filosofického či příbuzného rodu, ale svede mi pomoci i s ryze praktickou stránkou života, která mě neoslovuje, která je zkrátka kabát, co mi nesedí.
Za chvíli jdu do obchodu koupit toaletní papír.
Budu totiž dělat surrealistickou skulpturu.
Autor Jiřinka Mignonka, 17.03.2014
Přečteno 392x
Tipy 12
Poslední tipující: sluníčko sedmitečné, Luky-33, jitoush, danaska, Bakchus, Amonasr
ikonkaKomentáře (13)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Mně vyšlo v testu osobnosti něco mezi.
(takže ještě nejsem ztracenej případ a mám snad pro svou budoucí ženu nějakou hodnotu:-)

18.03.2014 00:54:20 | Robin Marnolli

Určitě ano :) Apropos - já taky občas leccos zvládám, třeba uvařit dobrou svíčkovou .)

18.03.2014 10:02:42 | Jiřinka Mignonka

konečně! :D už jsem se bála,že jsem taková od "každýho něco" sama :D ulevilo se mi :) pěkně napsaný...

17.03.2014 12:02:00 | v.t.v.h

Děkuji srdečně :)

17.03.2014 12:10:50 | Jiřinka Mignonka

Rád bych poradil,ale napadá mě pouze něco mezi Koktou a Rosenbergerem.Pro Tvůj pestrý život by byla kombinace těchto ideální.

17.03.2014 11:54:43 | Bakchus

Promiň, ale ani jednoho pána neznám :)

17.03.2014 12:09:58 | Jiřinka Mignonka

Opět jsem se dobře bavil :-D Prognostický komentář raději přidávat nebudu, tak tenký led by mě neudržel... ;-))

17.03.2014 10:01:00 | Amonasr

Ne :) prosím, okomentuj :)

17.03.2014 10:03:50 | Jiřinka Mignonka

Tak dobrá – ovšem bez záruky… ;-)) Umělkyně /platí i pro umělce/ potřebuje k trvale udržitelnému přežití partnera, který je sice praktický, ale zároveň chápe absolutní neuchopitelnost a neustálou proměnlivost umělecké duše, pro kterou žádná hodnota nemůže být stálá a trvalá, neboť se nachází v procesu permanentního hledání. To vyžaduje od partnera nebetyčnou trpělivost a toleranci, pochopení pro absurdní situace, k tomu enormní empatii k extrémním citovým výkyvům umělecké duše, odolnost k jejímu pohrdání jakýmkoliv pravidelným řádem, kterému je praktik svým osobnostním založením bytostně oddán. Jelikož tyto charakteristiky jsou za normálních okolností navzájem neslučitelné, musí to být navíc tento praktický partner, kdo miluje víc, aby byl dostatečně slepý ke zjevné nevhodnosti svého protějšku pro jakýkoliv praktický život. Tolerancí však musí vynikat i umělkyně, aby nedávala okatě najevo pohrdání svým partnerem kvůli jeho vyznávání praktických /myšleno přízemních/ životních hodnot. Postupným vyzráváním se takto značně rizikový vztah může ve výjimečných případech vybrousit až do polohy, kdy na umělecké vzlety a pády své partnerky je pevně navázáno i ego praktického partnera, pokud je mu obratně a nenápadně pravidelně sugerován pocit, že největší zásluhu na uměleckém růstu partnerky má jeho pravidelný úklid v domácnosti, praní, žehlení, starost o běžné nákupy atd. Dokonalá symbióza takto neslučitelných protikladů je pak sama o sobě uměleckým dílem – opravdová umělkyně to ovšem zvládnout může, vědecky je zdokumentováno několik případů v každé generaci, výjimečně jsou zaznamenány i svazky, kdy umělkyně vydržela s jedním partnerem po celý život /resp. on vydržel s ní/… ;-)) P.S. K filosofickým výměnám názorů jsou pak vhodnější mimopartnerské platformy - s takto všestrannými parametry se počítá až teprve u umělé inteligence...

17.03.2014 13:45:37 | Amonasr

Super rozbor, neřkuli bravurní:-)

18.03.2014 00:56:24 | Robin Marnolli

To mě těší, že jsem se Ti trefil do vkusu... ;-))

18.03.2014 14:46:46 | Amonasr

Zajímavý názor. Nejvíce mě upoutalo Tvoje stanovisko, že k filosofickým debatám jsou vhodnejší jiné platformy než partnerské. Nevím, nikdy mě to nenapadlo. Myslela jsem si, že partnerství by mělo být hodně o diskuzi a rovnocenném duševním zaměření. Já to ale už dříve zažila, a, upřímně řečeno, nic moc. Časté bývalo povídání do noci, takový odvar Otázek Václava Moravce, že to ani nezavánělo něhou a přítulností teplou jako buchty vytažené z trouby. Díky za info :)

17.03.2014 15:15:47 | Jiřinka Mignonka

:-) Já to psal s humornou nadsázkou, doufám, že to nebereš doslova... ;-)) I když - na každém šprochu... znáš to ;-) Ale pokud bych to měl brát ze svých osobních zkušeností, určitý společný zájem (třeba o umění apod.) je vždycky přínosem a je hodně důležitý. Dokonce si myslím, že aby spolu dva lidé mohli vůbec delší čas existovat, musí se mít o čem plnohodnotně bavit, sdílet určité společné hodnoty - to neduchovní, pokud duchovno chybí, se jinak brzy omrzí, alespoň mně... ;-) Tak snad jsem to moc nezamotal... ;-))

17.03.2014 17:42:50 | Amonasr

© 2004 - 2024 liter.cz v1.6.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí