Když noc nespí

Když noc nespí

Když noc nespí

..

Noc nespí pod lampami

jako stín co naše kroky odvlaje

Vplouvá do všech koutů

s ladem noční tramvaje

..

 

 

 

 

Autor Jasmin de Paris, 10.05.2019
Přečteno 279x
Tipy 10
Poslední tipující: její alter ego, Polux Troy, Iva Husárková, jitoush, šerý, Jort, Frr, hanele m.
ikonkaKomentáře (21)
ikonkaKomentujících (8)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Nemám rád když se literární dílo vědecky popisuje. Pindání termínus technikus (o inteligentní poezii) sice vypadá vele důležitě, ale ještě sama o sobě nestvořila básníka. I bez literárních floskulí v dávné Arkádii pastevci ovcí dokázali napsat zdařilé básně.
Teorie? Hm, snad jako douška. Ale vždy jde zejména o míru talentu a jeho pracovitosti na sobě samém. Dovolím si ještě další názor. Nikdo by neměl autorovy říkat, o čem má psát! To je svobodná vůle každého autora vyjádřit zde život osobním pocitem a pohledem. I o tom taky literatura je!
Co má báseň přinést? Zejména pobavit, kultivovat ducha (otupělého stereotypem lidské blbosti,)a svojí pestrostí výraziva nenudit. Jsme zde amatérská komunita ze které občas vyplodíme krásné dílo. Nezabývejme se naší nedokonalostí a těšme se vzájemně ze zdejší snahy o invenci.
(Jinak sdílím plně názor Jasmíny z 13.16 hod.)

11.05.2019 15:58:51 | šerý

.....Omlouvám se,že to sem na Liter vkládám asi už po třetí,ale souhlasím
s Šerým a toto k tomu přidávám ještě s doplňujícím komentářem....prostě
mě těší něco vytvořit,nebráním se připomínkám,ale podstatu vidím někde
jinde.....

Proč tvořit....
jitoush
Ostatní » Ze života

Anotace: ....toto není úvaha z mé hlavy,ale citace Kurta Vonneguta Jr. Měla jsem potřebu to sem vložit,protože s tím souzním.Ji. P.S.Do DF to nešlo dát,pač je to více než 900 znaků,tak proto sem. Třeba to někoho osloví......,výraz"mizerný"zde neberu doslova...

Mám přání. A jdu jim naproti. Toužil jsem namalovat obraz. Velký pěkný
obraz na plátně, který bych si mohl pověsit na stěnu. Tak maluji. Beze
strachu, co si kdo bude myslet, nebo jakou kdo bude mít poznámku. Dělám
to pro sebe. Neohlížím se na okolí. I když moje díla nemají kvalitu
běžnou společností očekávatelnou, netrápím se tím a tvořím dál. Kvůli
sobě. Jdu svým snům vstříc a cítím zpětnou vazbu od svého života.
Myšlenka má totiž velikou moc a pokud je silná, dokáže měnit hmotu.
Nejdříve je myšlenka, až potom vznikne hmota. A tak díky energii získané
vyrušením soutěžení ze svého života tvořím a zhmotňuji své sny a přání.

"Pusťte se do nějakého umění. Nedělám si legraci. Umění není způsob, jak

se živit. Je to velice lidský způsob, jak udělat život snesitelnější.
Když budete provozovat nějaký druh umění, a je úplně jedno, jak
mizerně,
sakra, vaše duše poroste. Zpívejte si ve sprše. Tancujte si v obýváku s

rádiem. Vyprávějte příběhy a pohádky. Napište příteli báseň, i když to
bude báseň mizerná. Dělejte to, jak nejlépe dokážete. A budete obrovsky

odměněni. Něco vytvoříte." Kurt Vonnegut Jr.

Ještě komentář/původní/

Ještě se vrátím ke slovu "mizerný" v tomto textu.Jelikož se na celý text
dívám s úsměvem/ale beru ho vážně/ a vnímám tam určitou nadsázku,
tak v tomto kontextu se mně jeví toto slovo jako provokace,
spouštěč/mizerná báseň není v tomto smyslu špatná/,něco ve smyslu...kurňa,neboj se,
nepodceňuj se,zkus to,kašli na to ,že Ti někdo říká,že na to nemáš,že se to nehodí,vzbuď v sobě dřímajícího umělce,probuď tu touhu.Když si se styděl
v dětství,zkus to vědomě jako dospělý člověk...HOŘ A TVOŘ...Pořád
kolem nás obchází předsudky,že pokud v tom či onom nejsme skoro jako
profíci,tak se o to nemáme vůbec pokoušet.Ale člověk, když sám sobě dovolí
vyzkoušet si různé umělecké aktivity, může v sobě povzbudit kreativního
ducha a to zpětně pomáhá v běžném životě.Celý tento text vnímám jako výzvu...Jdi a zkus to,udělej to po svém,děláš to pro sebe,to Tě někam
posune...a ve výsledku to má vliv na okolí,přesah k jiným lidem
a Ty to můžeš sdílet.....Ji.P.S.Umělecké tvoření má sakra blahodárný vliv
zvláště to aktivně provozované./smích/...

12.05.2019 06:17:30 | jitoush

Díky, Jitoush, za Tvůj komentář ;-) Přesně, s tímhle velice souzním ;-)
Krásný den!

Možná právě proto, že miluji tvoření pro tvoření, nechtěla bych se básněmi živit. Je to asi paradox. Chci si to celé nechat jako koníček, který mě baví. Kdyby to mělo být mé HPP, ani by mi nešly nápady. Vím to. Takhle mohu svůj duševní ventil nechat ventilem a psát si, co se mi zachce, kdykoliv budu něco nějak cítit.

A slovo "mizerný"? :-) To stejně s další básní "zmizí". A z "misery" sTačí kolikrát jen krůček k "mistery", ovšem nyní ponecháme všechny úvahy plynout v mlze... "mists" (of Avalon).

Děkuji všem za názory, náhledy a příspěvky k této diskuzi, jak všelijak lze na poezii nahlížet. Každý do jednoho jste úžasně obohacující ;-)

12.05.2019 11:11:25 | Jasmin de Paris

Neříkalas že nejsi politik? A 2 komentáře nato už agituješ proti totalitě. Proto je lepší se držet reality, hledat a spoléhat na to jisté. Tak se spíš vyhneme situaci, kdy jsme něco jiného než myslíme.
Nicméně atmosféra noci, to uznávám, je v básni vykreslená zdařile. Zdravím.

11.05.2019 11:51:16 | Karel Koryntka

Nejsem politik ;-) Ať se daří ;-)

11.05.2019 12:00:20 | Jasmin de Paris

No a ty jseš právě už tak zdatná že hážeš od boku vykonstruované verše. Ono se to v konzumní době musí stát.

11.05.2019 10:54:23 | Karel Koryntka

Zdravím Tě, Karle,

nahlédla jsem na Tvůj profil a zjistila, že jsi nepublikoval ani jednu jedinou báseň, zato máš seznam jakéhosi výběru básníků, resp. jejich děl. To jsou asi ti/ty/ta, kteří/které/která se Ti líbí, pokud tomu dobře rozumím. Promiň mi ta slova, ale daný seznam na mě přinejmenším působí dost úchylně a evokuje mi doby dávno minulé, které 40 let parazitovaly na naší společnosti. Víš, o čem mluvím. Říká se, že "podle sebe, soudím tebe", pak bych pochopila Tvé bujaré výroky o vykonstruovaných básních :-P Pokud se Tě má slova dotkla, sorry ;-)

Mohu se zeptat? Živíš se v pracovním životě jako kritik nebo nakladatel? :-)

Děkuji a přeji Ti hezkou sobotu,

Jasmin

11.05.2019 11:10:16 | Jasmin de Paris

O zdatnosti to není :-P Prostě si stojím za tím, že nejsou vykonstruované :-P Není v tom žádný kalkul ani snaha se zalíbit, protože "vykonstruovanost" je dle mého názoru právě o tom. O jakési "líbivé politice"...

Píšu si zkrátka tak, jak mi jazyk, ruce a hlava narostly... a především, jak mi myšlenky přichází a odchází.

Karle, pokud také píšeš i něco jiného než kritiky, jdu si Tě přečíst :-P

11.05.2019 11:02:22 | Jasmin de Paris

Noc nedovede spát ani nespat zrovna jako stín nedovede kroky "odvlát". To je možný důvod proč ty 2 věci k sobě přirovnat: jsou obě nesmyslné. Mohlo tam být také "noc nespí jako integrál čtvrtek".
Chci říct že atmosféra je vykonstruovaná, nicméně uznávám že zdařile.

11.05.2019 09:58:58 | Karel Koryntka

Pán kritik :-P Víš, ono hodnotit básně nebo pocity, které básník subjektivně prožívá a dává do placu, už to mi přijde jako holý nesmysl :-P Asi by bylo lepší přesedlat na kritiku prózy - ta je víc čitelná :-P Básně si vždycky ponechají část šatu a neodhalí záměr nebo pocity na první dobrou. Anebo ano. I takové jsou. Někdy v té nejsurovější surovosti, syrovosti, je právě ten moment, který měl být sdělen. A nebo ne. O tom jsou básně ;-) O úhlech pohledu.

Co si, ale vyprošuju, je vykonstruovanost mých básní :-P Málokdo ví, že nepřepisuju své básně z papíru a nehledám "rýmy" po nocích ani během dne, ale hážu do placu neučesané myšlenky tak, jak mi jdou "pod ruku". Možná proto ani nepíšu do širokého pléna, protože to jsou moje myšlenky a moje básně.
A máloco může být vykonstruované jako myšlenky, které přichází a odchází nahé nebo oblečené, ale hlavně se nikoho neptají, zda se tam hodí. Já je tam jen tak trošku jako nástěnkář připíchnu, ale nějak moc nearanžuju a nečančám, aby populisticky seděly širokému publiku.

Nejsem politik, jsem básník.

11.05.2019 10:38:09 | Jasmin de Paris

Kritik nehodnotí pocity autora, ani ho nezajímá "co tím chtěl autor říct". Kritik uvažuje nad tím, co jsi ztvárnila slovy. Pokud nechceš, aby to kritik/čtenář dělal, nepublikuj. Pardon, ale tohle je pořád dokola, čtenáře/autora opravdu nezajímá, co pisatel právě prožívá.

11.05.2019 11:17:30 | tall&curly

Tak jasně, nicméně Liter není žádná mezinárodní soutěž v poezii. Nemám problém s kritikou jako takovou, ale asi neporozumím lidem, kteří se pokoušejí o kritiku básní a sami nikdy žádnou nepublikovali ;-)

11.05.2019 11:30:24 | Jasmin de Paris

Umět porozumět básním nespočívá v jejich psaní, ale mnohem víc v jejich čtení (myslím čtení poezie mimo amatérské weby). Pokud bych to měla velmi(!)zjednodušit, pak psaní básní je egoismus, čtení básní je snaha o soucit (s básní, nikoliv s autorem).

11.05.2019 12:58:24 | tall&curly

Zajímavý názor ;-) Ano, psaní básní je (do jisté míry) egoismus. Ale taky terapie. Jenže čtenáři nejsou dobří terapeuti narozdíl od veršů :-D A jak se pozná dobrá nebo špatná poezie?

V tom vnímám právě subjektivitu. Myslím, že není dobrá nebo špatná báseň, hlavně, že ji nelze hodnotit nikdy objektivně, pokud bychom nezabrousili do pravidel literární tvorby a nehodnotili, zda v básni vidíme např. dokonalý "jamb", nerozebírali ji analyticky a nehledali v ní personifikace a jiné nálepky pro to, jak se básník vyjádřil.

Víte, čtenářům je v důsledku jedno, jak báseň dle slohotvorných češtinářských "objektivních" hledisek ohodnotili kritici. Lidi většinou hodnotí báseň jako dobrou, když s nimi nějakým způsobem rezonuje. Tak to je. Někteří básníci umí šikovným slovním spojením vyjádřit své emoce či nějakou situaci tak úžasně, že zabrnká na strunky čtenářů natolik, že ji hodnotí kladně. A s některými nerezonuje a hodnotí ji záporně. Nerezonuje obsahem nebo slovy. Např. když čtu něčí poezii, přiznám se, že když se mnou nerezonuje hned od začátku, ani ji nedočtu kolikrát. Ano, jsem v tomhle sobecká. Ale pak ji ani nehodnotím, protože jako básník se umím vcítit do toho, že ten člověk měl při její tvorbě nějaké dispozice - momentální rozpoložení na jedné straně a pak více či méně výstižné slovní prostředky na straně druhé. Někdy se vyjadřujete jako po másle, jindy máte prostě bariéru.

Co je tedy dobrá báseň? Co je kvalitní poezie? Ta, která má správný poměr "češtinářských" nálepek, které jsme se na gymplu učili k maturitě nebo ta, která s námi rezonuje natolik energicky a obsahem, že od ní nemůžeme odtrhnout oči?

Podle mě je zkrátka těžké básně objektivně hodnotit... :-) Co myslíte? Nebo se živíte profesionálně literární kritikou? :-)

11.05.2019 13:16:33 | Jasmin de Paris

Vzhledem ke komentářům níže asi nemá cenu dál debatu rozvíjet. Každý si tu může vybrat, kterými komentáři se nechá obklopovat a které bude blokovat/ignorovat.

12.05.2019 17:59:33 | tall&curly

Prostě kritika je podobný tip onanie jako psaní básní ;)

12.05.2019 13:16:09 | xoxoxo

Jj, duševní onanie :-D Trefný!

12.05.2019 14:56:21 | Jasmin de Paris

...krásně vyjádřeno...

11.05.2019 10:48:04 | Jort

Děkuji Ti, Jorte ;-)

11.05.2019 10:52:08 | Jasmin de Paris

Jortíku čertíku, ach Pařížská Jasmínko-Ty krásy znamínko - děti mé průzračné,magie zázraků furt lačné....:-D* :-D*

11.05.2019 11:33:34 | Frr

Frr, děkuji za roztomilý komentář :-* :-D Ať se daří! ;-)

11.05.2019 11:35:41 | Jasmin de Paris

© 2004 - 2020 liter.cz v1.4.10 | Facebook, Twitter