COOL JE VŮL

COOL JE VŮL

Anotace: @&@

 

 

 

COOL JE VŮL

 

 

 

 

 

ďábel je pokušitel

přitahuje a svádí

neklid je atraktivní

omamuje touhou

po rychlé závrati

 

slast zprvu za pětník

než lehce zadrápkne se

pak vymáhá stále víc

do masa hlouběji zatíná se chtíčem

k ukojení své pažravosti

bezedné

 

žádá si víc

mnohem víc a ještě

nikdy nemá dost

 

dychtivě bavit se do zemdlení

třeba až k smrti se ubavit

 

kdy smích zkamení v zoufalé křeči

ve vytřeštěném šklebu

víc od bolesti než od úlevy

 

konzum zachvacuje

každého kdo upsal se mu krví

která se mění v snadné prachy

páchnoucí hnojem vyleskané bídy

z bavičských modelů vlezlých střihů

 

 

ďábel je pokřivený růst

zatímco božská harmonie

se topí v toporných překladech desatera

do politických sloganů

eskamotérů bez nejmenších zábran

 

lacině pouťová je zkratka do pekel

mnohem těžší pak cesta ven ze srabu

metastázemi zasviněných duší

 

není spásy v reklamních terapiích

nabádajících k faustovskému egoismu

po snadném přivlastnění krásy a věčném uvěznění mládí

 

ďábel je navenek atraktivní

rafinovaně provokuje a podmanivě svádí

aby krvavým úpisem triumfoval

nad těmi kdo s výrazem blažených idiotů

s vlastní hloupostí jsou největší kamarádi

 

 

 

 

 

 

 

Praha, 13.4.2019

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZGAPhn8YDuw

 

 

 

 

 

 

Autor Amonasr, 13.04.2019
Přečteno 111x
Tipy 13 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Marten, Kett, Polux Troy, zelená víla, básněnka, BaZiNgA, Frr, yarek, vlnka, Jeněcovevzduchukrásného
ikonka Komentáře (16)

Komentáře

https://www.youtube.com/watch?v=s-4ZTsYObv8

14.04.2019 13:02:17 | ROSA ŽIVOTA ZRAKEM VNITŘNÍM OSVÍCENAreagovat

Ďábel je cool, já jsem to vůl! Mozku jen půl...

14.04.2019 12:59:17 | Martenreagovat

:-D Díky za vtipnou reakci :-))

14.04.2019 17:15:01 | Amonasrreagovat

Ďábel je v nás, jako vše ostatní... oddávaj se čemukoli, nes následky za cokoli... žij, dýchej, šťastný buď... co víc? Nikdo to za tebe neudělá...

14.04.2019 03:13:19 | zelená vílareagovat

Ano, jen zbabělci obviňují druhé ze svých slabostí :-)

14.04.2019 12:40:50 | Amonasrreagovat

Ďábel bezesporu existuje, odkud by se jinak brala všechna ta pokušení...? Nakonec ale stejně zjistíme, že toho stačí málo, aby byl člověk šťastnej...a není to o nákupech

13.04.2019 23:37:13 | básněnkareagovat

Ano, s ďáblem si pohráváme neustále všichni a je jen na každém z nás, nakolik mu kdo podlehne. Doba je bohužel nastavená tak, že čím dál agresivněji pohání lidi k hledání štěstí především v konzumu (hybatelem kapitalismu je prostě honba za ziskem, jinak to nejde), dokonce i umění se čím dál víc komercionalizuje a místo, aby člověka kultivovalo a nutilo ke kritickému myšlení a rozvíjelo jeho emoční hloubku, stává se podbízivou a čím dál povrchnější zábavou a dělá z jedince ještě většího imbecila, než jakým by při troše větší soudnosti musel nutně být. Každý si ale může najít své ostrůvky pozitivní deviace - možnost volby naštěstí stále ještě existuje, jen to není tak pohodlné, jako se nechat stádně oblbovat. Někde jsem ale zaslechl, že ke stádnosti odjakživa tíhnou zhruba dvě třetiny populace, že je to víceméně konstantní poměr v jakékoliv společnosti, součást jakéhosi neměnného genomu lidstva. Takže ty dvě třetiny jsou zkrátka bezpečná cílová skupina pro manipulátory za každých okolností - s tím je třeba zkrátka počítat a je zbytečné se nad tím čílit. Raději se radujme, že ta zbylá jedna třetina se také nezmenšuje a že na Literu a v podobných enklávách je ten poměr možná i opačný :-))

14.04.2019 12:38:57 | Amonasrreagovat

Vyčerpávající komentář...:-)

14.04.2019 19:18:31 | básněnkareagovat

;-)

15.04.2019 10:46:35 | Amonasrreagovat

Autor píše: "hybatelem kapitalismu je prostě honba za ziskem, jinak to nejde"
Vážně by mne zajímalo, co-kdo je hybatelem socializmu, třeba toho Chávez socializmu 21.století, viz článek Zchudlá revoluce, příloha "Pátek" LD).
P.S. Mne můžete oslovit po celý den. Tedy pokud Vám nevadí, že po nocích brouzdám na CNN, nebo třeba BESSA-center (téma Izrael-Sýrie-RF).
Třeba pan Koryntka je omezen od sedmi do dvaadvaceti, ten to má s komunikací horší.
Vůbec je to na LITERu s podivem (jinde nefiguruji). Když dám někomu repliku, předpokládám, že doplní svoji myšlenku a uzavře odpovědí diskuzi.

14.04.2019 16:35:18 | Lesanreagovat

Na to zatím ještě nikdo nepřišel, proto všechny experimenty s pokusem zavést "socialismus" jako alternativu kapitalismu zatím skončily zákonitě nezdarem, protože se jednalo z ekonomického hlediska o voluntaristické nesmysly (o politice nemluvě). Kapitalismus podle mne zatím ekonomickou alternativu nemá, má jen různé vývojové fáze, kdy zespolečenštění výrobních prostředků probíhá evolučně (ona proslavená klausovská slepá ruka trhu už v čisté podobě také dávno nefunguje - byla hluboko za zenitem, už když ji slovně vytruboval, ale praktickými kroky přitom sám popíral). To pochopila podle mne v jisté fázi Čína, která má, zdá se, v současné době ekonomicky nejefektivnější model polostátního kapitalismu, i když politicky je stále ještě "komunistická" (ve smyslu vládnutí jediné strany, zatímco v USA například vládnou celé dvě, byť od sebe téměř nerozeznatelné), což je podle mne jistý dějinný paradox, jehož vývoj si netroufám odhadovat. Moderní kapitalismus se neobejde bez stále větších zásahů a regulativů nejen ze strany států, ale stále víc i nadnárodních institucí, které jsou ale za zrychlujícím se vývojem technologií a nadnárodních ekonomických forem stále nejméně o krok pozadu se všemi z toho vyplývajícími turbulencemi.

To, že jsem napsal, že v kapitalismu to jinak nejde, bylo konstatování faktu bez emocionálního zabarvení. Nejsem "utopický socialista", jak jsi nejspíš z toho usoudil - na hlubší diskuzi to ale pochopitelně zde na Literu není. Snad Ti to tedy takto ode mne postačí.

P.S. Omlouvám se za tykání, ale nechci měnit zdejší zavedené literské zvyky. Částečně z pohodlnosti, protože bych v tom měl brzy zmatek, abych si pamatoval, kdo vyžaduje vykání ;-)

14.04.2019 17:10:02 | Amonasrreagovat

Nemůžeme se na ničem v politice shodnout, což je dobře. Tak to má být.
Tykání mi nevadí. Já jsem tady omylem na návštěvě z devatenáctého století. Ostatně to píšu pravdivě v profilu. Dříve jsem si říkat pravdu nemohl dovolit, neboť nejde o milosrdnou komoditu. Dnes je to jinak. Jde o výsadu přibývajících let.

14.04.2019 23:25:20 | Lesanreagovat

Slovíčko „nemůžeme“ bych osobně raději nahradil slůvkem „nemusíme“, a to je skutečně dobře. Mám řadu kamarádů, s nimiž se naše názory na politiku tu více, tu méně rozcházejí, ale to nám nezpůsobuje žádná meziosobní traumata a není to základem žádných malicherných animozit. Ale to bude asi tím, že mezi dogmaticky netolerantními jedinci si prostě kamarády nevybírám. Tam, kde je v diskuzích až podezřelá názorová shoda, vidím spíš nebezpečí černobílého či příliš jednostranného vidění světa, a to mi blízké nikdy nebylo – kritický odstup (nejen) od politiky je myslím mnohem užitečnější.

Pokud jde o 19. století, to se jistě z dnešního pohledu může jevit jako určitá idyla, svět nebyl nejspíš tak komplikovaný a těžce srozumitelný, lidé možná byli i obecně šťastnější, protože to své štěstí hledali většinou asi jinde než v obžerství a hromadění zbytečností (neměli na to), uměli si možná víc vážit podstatnějších hodnot a obyčejně, nekomplikovaně se z nich radovat. Nicméně chleba byl vždycky o dvou kůrkách a čas vrátit nelze – 21. století je realita a nostalgie po minulosti, zvlášť té, kterou si nějak idealizujeme, může být sice příjemná, ale reálně žít můžeme jen v přítomnosti…

15.04.2019 10:50:11 | Amonasrreagovat

i každý z nás se za příhodných okolností sám sobě se může stávat ďáblem, aniž to tuší...inu tak-to je ten věčný faustovský model v nás odpradávna zasutý...:-D*

13.04.2019 22:43:45 | Frrreagovat

Přesně tak, Jiří :-)

14.04.2019 12:18:27 | Amonasrreagovat

Ten který je v nás,je větší než ten který je ve světě...
Ten,který je v nás,ďábla přemohl.

14.04.2019 12:43:11 | ROSA ŽIVOTA ZRAKEM VNITŘNÍM OSVÍCENAreagovat

© 2004 - 2019 liter.cz v1.4.4 | Facebook, Twitter