BUDOUCNOST JE VĚČNĚ MLADÁ

BUDOUCNOST JE VĚČNĚ MLADÁ

Anotace: @&@

 

 

 

BUDOUCNOST JE VĚČNĚ MLADÁ

 

 

 

 

 

mládí je naše budoucnost

je

bylo

a vždycky bude

 

má srdce neomylně vyladěné

s potřebami doby

upřímně trpí s týranou Planetou

 

hrozivě burácí nad změnou klimatu

až na práh fatálního sci-fi

stará se vášnivě o velryby

o stav goril

či deštných pralesů

varovně demonstruje

i za cenu že školní látku

dožene až po večerech

 

mládí je naše svědomí

je

bylo

a vždycky bude

 

stačí už jenom pár maličkostí

aby byl zemský ráj na pohled všude

 

zalít občas i kytky na chodbě

přestat sprejovat na všech rozích

neplivat žvýkačky rovnou na zem

nerozhazovat kolem nedopalky

sbírat hovínka po svých pejscích

a ještě pár drobností

co nestojí ani za řeč

například uvolnit místo starší paní

občas si třeba přečíst knížku

místo civění do smartphonu

nešikanovat slabší spolužáky

 

zeměkoule se mnohem líp zachraňuje 

když člověk kultivuje nejdřív sebe

i s blízkým okolím – to taky

 

 

 

 

Praha, 12.8.2019

 

https://www.youtube.com/watch?v=gCzLURrTDmU

 

 

 

 

 

 

Autor Amonasr, 12.08.2019
Přečteno 130x
Tipy 15 ... Tip / Supertip
Poslední tipující: Aida, vlnka, Jort, Slav Milo, Hanka, básněnka, Marten, Frr, J.Karasová, Dreamy
ikonka Komentáře (19)
ikonka Komentujících (9)

Komentáře

Mládí vidí vše v superlativech a chce aby všechno bylo dokonalé. Pamatuji si jak jsme si kamarádkami říkali, to nikdy nebudeme dělat....
Přesto bychom však měli jít mládí příkladem, aby viděli, že ani ve starším věku jsme nerezignovali na svoje ideály :-)

16.08.2019 14:00:07 | vlnkareagovat

Jj, příklady táhnou. Víc ale bohužel ty špatné... ;-))

19.08.2019 13:43:00 | Amonasrreagovat

Mládí je fenomén, ale na druhou stranu ...jednou bohužel přejde :-)

12.08.2019 19:15:05 | básněnkareagovat

Fyzicky nepochybně ano, pokud se neumře předčasně, ale duševně mladou svěžest si lze podle mne udržet klidně i do stovky, respektive do smrti. Nejlíp se to myslím pozná na očích - moc se mi líbí, když třeba ve vrásčité tváři září bystré zvídavě živé oči, které takovou vnitřní svěžest prozrazují. Na rozdíl od těch "rybích", lhostejně vyhaslých, které někdy naopak svědčí o fatální duševní opotřebovanosti i v jinak hladké tvářičce :-)

13.08.2019 09:53:46 | Amonasrreagovat

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=490025437833928&id=205824436254031

12.08.2019 17:41:39 | xoxoxoreagovat

Budoucnost je naše stáří...jsme stále mladí, ne?...;-)

12.08.2019 15:38:51 | Martenreagovat

Duševně určitě :-))

12.08.2019 16:06:30 | Amonasrreagovat

Je to upřímné... až běda! S tímhle u "mladých" bys nepochodil. Ve zmíněném mládí jsme si "vychovali" sílu. To pochopili i politikové, reklama a média. Já jsem po několika špatných zkušenostech prezentovat "zaprděné" názory přestal. Myslím, že výchovu mladé generace převzala naše společnost! Jen si to chce přiznat! Bludy že vychovává jen rodina jsou zřejmé. Je to jak globální samohyb a staleté hodnoty, tradice a zásady se hroutí. Mládež se infikuje stádizmem. Puberta se změnila tvář a rodičové jsou ti, kteří by měli vše pochopit a při (velmi upřímného) obvinění že život neprožili bez chyb, by se měli dětem omlouvat a přestat jim kecat do života. Děti mají už jedinou domácí povinnost, aby se učili. A tak zírání do mobilů a nekonečná nuda!! Když jsem u toho. Když jsem byl klukem tak se mi jednou v neděli otec s podivením zeptal, proč nejdu ven. A já: Jéé, co tam? Všude taková nuda!" Otec se sebral a z botníku vyndal všecku obuv a povzbudivě dodal. "Nevím a jen tuším, chlapče, co to slovo nuda znamená. Ale pomůžu ti."
Musel jsem čistit hodně párů a poctivě. Už jsem se otcovi nikdy o nudě nezmínil!
Možná že píši opravdu nejen "zaprděně" ale i jako pesimista. Tak se omlouvám! Vlastně život mám rád se vší (upřímnou) podobou. Žiji v pohodě a starosti které nejdou renovovat vytěsňuji z podvědomí. Optimizmus pro mě není sebe oblbování a hraním si na falešnou lásku a tolerantnost. Žiji v pohodě a NEHODÍCÍ SE A NESCHOPNÉ RENOVACE ŠKRTNĚTE! Tvé opět skvěle vystavěné téma, o kterém by se dalo napsat mnoho stran... ale upřímně. Čtenáře by to poučovaní a bezvýchodnost otravovala! Tak je tomu vždy, když si položíme otázku. "Ale co s tím můžeme dělat?" Hm, možná jsme mohli.
Tak že jen tak. Přiměřeně.

12.08.2019 13:37:21 | šerýreagovat

Amonasre, s tím "názorem" jsem to přehnal. Měl bych nepopulární témata míjet a podobné kontraverzní projevy raději zde už omezím. Lépe se hezky zařadit. Samozřejmě expresivní slovo "zaprděné" není z mého obvyklého slovníku (snad sis povšiml) a nebylo použito k Tvým názorům. Vyslechnul jsem to u mladých při rozhovorech v autobuse a na fotbale. A ne jednou. Tak jsem to účelově použil. Nejsem také už žádný jinoch a jsme spolu na jedné lodi. Psal jsem, že o Tvém tématu by se dalo psát na mnoho stran. Proto každá zkratka je zavádějící a může být brána jinak. Nevím už kde jsem se zmínil že nesnáším, když nějaké vyjádření (nebo příklad) se bere jako stoprocentní!! A tak nejsou tím pádem všichni mladí nepracovití, drzí, neposlušní a mnozí mají skvělé myšlenky a nápady. Stejně tak platí o starší generaci. To bylo vždy a bude. Jestli jsou ta procenta generacemi stále stejná, nechám na každém úsudku...!
Nejsme spolu názorově v souladu. A to je dobře, protože lidé si nemají nadbíhat a mají zůstat sami sebou.

12.08.2019 23:54:36 | šerýreagovat

Nesouhlasím šerý s tím, že bys měl podobná témata míjet - tím bys mě připravil o jedny z nejzajímavějších komentářů a to by mi bylo opravdu líto. Sám moc dobře vím, že se tahle témata dají v komentářích probírat jen zcela zkratkovitě, což většinou neumožní podrobné vysvětlení beze zbytku. Jenže kdo umí číst i mezi řádky, tak nezůstává jen na povrchu podobných zkratek a vidí i pod ně. Moc dobře vím, jak jsi to myslel a že nejsme v žádném zásadním rozporu - tak mou reakci prosím nevnímej. I já totiž často reaguji nejen na toho, komu odpovídám, ale zároveň se snažím předvídat možná nedorozumění u těch dalších, kdo to čtou, a proto vysvětluju i sám sebe nad rámec daného komentáře. Je to daň za to, že jde o veřejné texty, kterými dotváříme o sobě jakýsi ucelený obraz, podobně jako svými díly. Já si navíc úsudek o zdejších autorech dělám z celkového kontextu tvorby, stylu, obsahu i emočního náboje reakcí - zpravidla je to po čase obraz poměrně konzistentní, kde se jen ta mozaika, z níž se skládá, stává detailnější. Tak doufám, že se můžu těšit i nadále na Tvé podobně zaujaté reakce a předem za ně děkuji :-)

13.08.2019 10:05:01 | Amonasrreagovat

Díky, šerý, za další znělou odezvu :-) Přesto bych byl ale rád, kdyby to zase ode mě tak moc "zaprděně" nevyznívalo, i když chápu, že každý puberťák to tak bude zákonitě vnímat, už jen když se podívá na můj věk :-)) Snad si ale až tak moc nefandím, když napíšu, že je mi i jako dědkovi mezi mladými vždy dobře, i když na diskotéky už mezi ně pochopitelně pár let nechodím. Znám ale stále řadu mladých, některé i na Literu, s nimiž si myslím dobře rozumíme, a často dokonce líp, než když se octnu mezi svými "zaprděnými" vrstevníky, kteří už jen všechno kritizují a zapomněli, že jim bylo taky kdysi 18 i míň. Neustálé potýkání "mladí" versus "staří" je myslím jedním ze zdrojů dějinného pohybu a ve své podstatě se nemění, jen se proměňují ta témata, kolem kterých se to točí. Na druhou stranu dnes žijeme skutečně v době jakéhosi zbytnělého "kultu mládí", který je živen zejména marketingem a reklamou. Kdysi byli respektovanou veličinou v komunitě stařešinové, dnes i 75letá "babka" chce vypadat a chovat se na 25, aby se necítila společensky na okraji, když to s prominutím přeženu. Ale koneckonců proč ne, když to zvládne? Hlavně, když to není falešné a nezmocní se toho skutečně jen reklama a byznys. Když se třeba ta patnáctiletá dívenka zničehonic stala jakýmsi celosvětovým symbolem za změnu myšlení ohledně nepříznivých globálních klimatických změn způsobených činností člověka, bylo mi to sympatické. Komu jinému než mladým by mělo ležet nejvíc na srdci, jestli v době jejich dospělosti ještě bude tahle planeta příjemným místem k žití. Teď už se ale obávám, že to ztrácí na autenticitě a opět se toho zmocnily a budou toho jen hlavně zneužívat různé zájmové skupiny k sebepropagaci a všelijakým manipulacím ve svůj prospěch, často zcela v rozporu s původním smyslem. A jsme skutečně zase u stádnosti - je úplně jedno, jestli je člověk mladý nebo starý, hlavně když si zachová svůj vlastní kritický rozum a nesedne na lep všelijakým manipulátorům s plnou hubou frází, které pro ně sofistikovaně vyrábí dobře placené PR agentury, stejně jako všelijaké celebrity plní za tučné honoráře roli krysařů... A to by zatím asi stačilo ;-))

12.08.2019 15:06:02 | Amonasrreagovat

Francis Picabia by napsal do komentu : "Po nás kapavka"-já bych doplnil-"..kéž by vyléčená" :-D*

12.08.2019 13:01:17 | Frrreagovat

:-D))

12.08.2019 14:32:59 | Amonasrreagovat

Tuhle přečtu mladší dceři,
koupila jsem si půl litru
pití v plastu a hned reagovala:
"Právě jsi zabila malého lachtánka!"
Pak náslefovala přednáška o tom, že za to nasadí dva stromy. Řekla jsem, že by postačilo, když by polila ty, které na jaře nasadil manžel. Najednou šla záchrana planety mimo její chápání...

12.08.2019 12:25:58 | Dreamyreagovat

:-D)) Přesně tak jsem to i mínil - díky za srozumění :-))

12.08.2019 12:41:24 | Amonasrreagovat

Prý je vše v pořádku, říká se tomu teď budoucnost, prý nezastavitelný pokrok...Starší si stále zoufají a mladší stále ještě doufají. :-D Jinak dobře napsáno.

12.08.2019 11:56:03 | Lighterreagovat

Díky - inspirovala mě jedna vtipná noticka v jednom časopise, která reagovala snad na komentář někde na síti. Jeden verš je tak téměř opsaný :-)

12.08.2019 12:40:38 | Amonasrreagovat

Já ocením cokoliv na ekologické téma, pokud je to lidsky a ne dogmaticky napsané. :-)

13.08.2019 16:34:50 | Lighterreagovat

:-)

14.08.2019 10:57:12 | Amonasrreagovat

© 2004 - 2019 liter.cz v1.4.5 | Facebook, Twitter