Do čarovění vrostla paměť místa
za zrezlou branou
svítivá kouzla prolnou svěží svět
lehce si zrají v růstu slova čistá
dýchají od kořenů sázené kmínky let.
Na prahu jihne dřevo v letokruzích lásky
v tůňkách se topí oči jeřabin
a ruce zelenají na dotek od zvířecí chásky
včely a kuropění zavinou zvlčilý stín.
Zasetý klid v jablůňkách bují
v pelesti travní vzdouvá se rostlý cit
od kamenné tváře prasklinami přání doputují
letité zdi chystají se domovem být.
Do čarovění vrostla paměť místa.

Jituško milá,
Tvá báseň mě rozněžnila.
Však všude z vloček bílo
na kvítečky jablůněk zatím jen vzpomínám
a s včelkami,velmi ráda si povídám...
26.11.2025 22:57:37 | Jarunka
....To bylo jednou po návštěvě u milých přátel.....tak jsem "procítila"jejich domov....Ji.
26.11.2025 22:59:43 | jitoush
Mám také krásné vzpomínky na pobyt v úle.Kamarád (už není) tam měl křeslo a já bych tam dokázala sedět snad celé hodiny. Včelky mi krásně bzučely a ta vůně. Vždy jsme si dala navibrovat vodu a Jituško, ta tedy byla.
Letos jsem na Kasucách poznala chalupářku a staly se z nás kamarádky. Začíná se včelkama, tak už se těším na jaro.
26.11.2025 23:05:02 | Jarunka
....To Ti věřím,že se těšíš......tak dobrou noc Jaruško a děkuji za čtení hlouběji...díky tomu mi v mysli probleskly vzpomínky,které stojí v pozadí veršů...Ji./úsměv/
26.11.2025 23:08:10 | jitoush
tak recitace spolu s okvětím
co více si po ránu přát v poetickém světě?
a co víc chtít v tom přenádherném létě
kde domov pro mnohé je prostě zcela vším..
29.08.2024 08:30:35 | šuměnka
...Hezky si mi tu "zašuměla"...děkuji.....Ji.
A "a" již jest hrdě na hrotu verše........../úsměv/
30.08.2024 15:04:00 | jitoush
... moc hezké, děkuji... JT
28.05.2024 22:02:53 | uživatel smazán
Tohle je lepší než Hajaja, Jituš:-)
Jdu rychle spát, dokud mi tvůj hlas rezonuje v hlavě...
Dobrou:-*
25.05.2024 01:55:42 | uživatel smazán
.....No ještě že jsi to poslouchal před spaním/úsměv/a ještě těsně před víkendem,být to po ránu a ještě v pracovní den,tak to bych měla obavy,abych Tě neměla na svědomí.......takové "bezvědomí"za volantem,to už je na pováženou......tak ta hodina přečtení byla vlastně nejbezpečnější...Ji./úsměv/...klaním se tedy,smekám papírovou čepici a s úsměvem mizím....../smích/
25.05.2024 19:34:10 | jitoush
Měla bys to tedy příště psát do anotace:
Poslouchejte tyto řádky,
kamarádi, kamarádky,
striktně (pro své bezpečí)
před víkendem z postelí!
:-)
25.05.2024 20:04:58 | uživatel smazán
....Spíše by to mělo zaznít takto....
...Poslech tohoto textu je veskrze léčivý,ovšem u některých jedinců může vyvolat
nežádoucí vedlejší účinky.Při prvním zívnutí zbystřete,zastavte neprodleně činnost,kterou právě provozujete,zaujměte jakkoliv bezpečnou polohu třeba i v odstavném pruhu.....nebo prostě ukončete poslech.......takže poslech na vlastní nebezpečí......jj...poslech v posteli...hezký večer Žluťáku Pavle....Ji./úsměv/
25.05.2024 20:20:08 | jitoush
To zase ne, taková presentace by mohla v posluchači vyvolat mylný dojem, že ho čeká nudný zážitek... Přitom to nuda vůbec není, jen se po poslechu příjemně usíná a to je rozdíl:-)
Pěkný večer, Jitoush Jituš:-*
25.05.2024 20:27:28 | uživatel smazán
...Každopádně jsem za Tvé vjemy ráda.....za zpětnou vazbu...
Mě to namlouvání básní vlastně baví,když je časový prostor,tak si krapet "hraji" s textem,samozřejmě amatérsky a po svém/úsměv/.....a kladná odezva je fajn,ovšem ani připomínkám se nebráním.....vzpomněla jsem si na dobu,když jsem byla "předčítačka"své dceři před spaním......a to mě bavilo....hrála jsem si na "hérečku"/úsměv/a trocha to prožívala dle textu......tož tak ....nějak jsem se rozněžnila,tak teda mizím....Ji.
25.05.2024 20:44:46 | jitoush
Krásné je tohle tvé místo...zapamatuju si, pohladilo a tvůj přednes jsem si opravdu užila:-)*
24.05.2024 23:21:05 | cappuccinogirl
....No to místo je opravdu takové hodně "živé",tak prostě inspirovalo....a že sis užila,tak to je bonus.....Ji./úsměv/
25.05.2024 19:28:35 | jitoush
Nádherné.., Jitko :-)*
24.05.2024 22:13:50 | Ondra
....Děkuji,Ondřeji/úsměv/.....no lepší je Ondrášku....fajn,že jsi sem nahlédl a něco třebas zaslechl......Ji./úsměv/
25.05.2024 19:26:59 | jitoush