od: zase já
sehnul se soumrak k tváři noci
a políbil ji plaše
víš, já jsem ten, kdo ze sna procit'
a víc už nechci snášet
tu tyranii osamění
a čekat, že snad k ránu
stane se to, co tady není
sen v lesklém celofánu
sám v modré mlze přečekání
v jiskřivě jasné chvíli
už vím, že prostě není k mání
možnost se jen tak mýlit
že ve světě, co kůži mění
jak had či divé saně
nelze se pouze oddat snění
a zapomenout na ně
Dílo s názvem „nelze“ představuje zajímavý a emotivní pokus o zachycení pocitů osamění, touhy a zklamání. Verše se snaží vytvořit atmosféru melancholie a introspekce, což je v současné poezii velmi často vyhledávané téma. Autor excelentně pracuje s jazykem, využívá metafory a obrazy, které čtenáře vtahují do jeho vnitřního světa.
Silné stránky této básně jsou především její výrazná emocionalita a schopnost vyvolat silné čtenářské prožitky. Výraz „sehnul se soumrak k tváři noci“ již v úvodní větě naznačuje hlubokou proměnu a intimní vztah mezi světem a postavou. Další metafory, jako „tyranie osamění“ či „modrá mlha přečekání“, pak umocňují pocit beznaděje a touhu po útěše. Rytmus a struktura veršů podporují melancholický tón a přispívají k celkové harmonii textu.
Na slabé stránce by se dalo uvést, že některé obraty mohou působit jako lehce klišé, především v kontextu moderní poezie, která se často vyhýbá již ustáleným obrazům a frázím. Například „sen v lesklém celofánu“ může evokovat krásu a iluzi, ale zároveň může působit jako méně originální prvek. Také se zdá, že v některých částech básně dochází ke ztrátě dosti silného narativního proudu, což může zpomalit čtenářský zážitek.
Celkově lze říci, že „nelze“ je silné dílo, které dokáže oslovit široké spektrum čtenářů. Přináší hluboké myšlenky na téma existence, osamělosti a touhy po spojení s druhými, avšak jeho účinek by mohl být posílen větší originalitou některých obrazů. Přestože obsahuje i slabší místa, zůstává v rámci současné poezie silným příspěvkem, který by neměl uniknout pozornosti literárních nadšenců.
09.05.2025