od: mkinka
Anotace: Z deníku malé autorky Mkinky 2025
Dílo „Jednou ráno“ je na první pohled hravým a lehce absurdním záznamem každodenní situace s nádechem ironie a humoru. Autor si pohrává s banalitou, která se v kontextu každodenního života může jevit jako komická, přičemž celkový tón veršů dodává textu zvláštní šarm.
Silné stránky tohoto díla spočívají především v jeho jazykové lehkosti a schopnosti zachytit okamžik, který by jinak mohl být snadno přehlédnut. Vyjádření jako „Jogurt ve vlasech?“ a „A tričko bílé.“ evokují situaci, která je fantasticky absurdní, a přitom tak blízká každému z nás. Autor dokáže s uměním zjednodušit složité pocity a situace, čímž přetváří každodenní rutinu na něco poetického. Popis situace v zrcadle vytváří obraz nejen fyzického stavu, ale i pocitů a myšlenek, jež s touto zvláštní situací splývají.
Slabé stránky se ukazují v určitých okamžicích, kdy se zdá, že autor ztrácí směr. Dialog s imaginárními prvky, jako je telefon, který „zůstal“ a „ten neměl hlad“, může být pro některé čtenáře obtížně uchopitelný a může evokovat pocit zmatení. Taktéž přechod k motivu Vietnamců a čištění může vyvolávat otázky o jejich souvislosti s předchozím kontextem. Není zcela jasné, jaké poselství se autor snaží sdělit, což může oslabit celkový účinek textu.
Nicméně závěrečná poznámka o kočkách a vnitřním monologu završená pomyslným „Mňau“ přináší do díla prvek hravosti a nevinnosti. Tato lehkost a absurdnost na konci stabilizují už tak pestrou kompozici a vytvářejí tak dojem, že i v chaosu každodenního života můžeme nalézt malé momenty radosti a smíchu.
Celkově lze říci, že „Jednou ráno“ je nakonec úspornou, avšak nápaditou poezií, která se v tematice běžných každodenních situací snaží o zobrazování paradoxů a ironie života. Přesto by bylo užitečné více prohloubit některé myšlenky a motivy, aby čtenář měl jasnější náhled na zaměření autorových úvah.
11.05.2025