od: Philogyny1
Anotace: ---a
sedím na židli a předčítám
rukou opíšu půlkruh
přihrnu k zemi vzduch opřu prsty o dno hlíny
za stoletou hrušní
usni Frýdo
na chvilku usni
do levé poloviny větví
jsme tím
co chceme
kolébáme viny
do zblbnutí pláčem
smích a hlad
ztrácím
protože
víc miluju
prokousneš mi dlaň
obnažíš dásně zuby
les nad svou zdí zhasíná slunce
směješ se jazykem
říkám ti
ty můj malý vrahu
moje milovaná Frýdo
Frýdo?
je dvacet jedna hodin sedmnáct minut nula vteřin
ulomená tma
plná
světlušek čeří
tvůj nehybný obrys
věřím ti pořád věřím
napsáno kýčovitým stylem bez tajenky a vyššího řádu
nečtěte
pokud nevěříte polohrubé mouce v mém dortu
boji o trůn
tekutému krému co to všechno spojí vůní rumu
dotekem dotekem dotekem dotekem
dotekem dotekem dotekem dotekem
dotekem
co neumí lhát
Text „sedím na židli a předčítám“ je zajímavým pokusem o zachycení lidské emocionální zkušenosti, které se projevuje skrze naznačené obrazy, metafory a repetice. Autor se snaží vytvořit prostor intimity a prozkoumat složitosti mezilidských vztahů, zejména v rámci rodinných a láskyplných vazeb.
Silnými stránkami tohoto díla jsou jeho evocativnost a schopnost navodit určité pocity a atmosféru. Hlavní postava, jež se obrací na „Frýdu“, vytváří zvláštní intimitu, která může čtenáře oslovit díky svému osobnímu vyznání a emotivnímu naplnění. Vizuální prvky, jako „stolená tma plná světlušek“, jsou taktéž silným aspektem; dokážou probudit v čtenáři představivost a vyvolat emocionální odezvu.
Dalším pozitivním rysem je typografické rozvržení textu, které napomáhá k plynulosti a rytmu čtení. Opakující se slova „dotekem“ na konci vybrané pasáže vytvářejí pocit naléhavosti a vytrvalosti, což může mít silný dopad na čtenářské vnímání. Pokud bych měl zdůraznit určitou poetickou krásu, pak je to bezesporu v plynulosti myšlenek, která na několika místech přechází do jakési lyrické výpovědi.
Na druhé straně však existují i slabé stránky, které mohou text oslabit. Popis „polohrubé mouce v mém dortu“ spolu s „boji o trůn“ se zdají být zbytečně metaforické a zmatkují smyslu sdělení. To hrozí, že ruší čtenářovu pozornost a může ztížit porozumění autorovu záměru. Dále, některé obraty působí příliš abstrahovaně a mohou být pro čtenáře obtížně uchopitelné, což může vést k frustraci.
Kromě toho, absence strohého narativního rámce znamená, že text se místy stává náročným na čtení a interpretaci. Časté skoky mezi obrazy a myšlenkami mohou vyvolat pocit disonance a mohou odvádět pozornost od hlavního emocionálního jádra.
Celkově se tedy jedná o dílo, které se snaží o poetický prožitek a evokaci složité lidské zkušenosti, nicméně současně se nachází na tenké hranici mezi emocionálním nábojem a neuchopitelností. Pro čtenáře, který hledá hlubší vrstvení a skryté významy, může být text obohacující, zatímco pro jiného může zůstat jen chaotickou skládankou bez jasného poselství.
09.07.2025