od: bezhlavý jezdec
Za bratry Čapky
„Štětcem všech barev namaluj do mraků
náladu čekání vysněných zázraků
malíři, srdci mi nejbližší,“
zavolám do dáli, když večer utiší
úsměvy, stesky i radosti,
přichází karneval zloby, malosti
a zvedl se vítr, co neslyší
nářky, trápení, starosti.
„Perem všech srdcí napiš mi sloku,
jež potvrdí pravdu tisíců roků,
že láska je citem nejbližším všem,
básníku s životem černým, jak sen.“
„Malíři, básníku, vezměte za kliku
moudrosti světa.
Malujte, napište o létě, zimě
o smíchu, slzách, co v očích pálí mě,
o bolestech těžkého srdce…
bušícím léta.
Jen vám chci naslouchat,
s vámi chci plakat, s vámi se smát;
jen vám lze uvěřit, přece…“
Dílo „Za bratry Čapky“ se výrazně profiluje jako emocionálně nabitá báseň, v jejímž jádru se umně snoubí osobní reflexe s obecným vyjádřením lidských pocitů a existenciálních úzkostí. Autor se snaží oslovit nejen malíře a básníky, ale především lidi s otevřenějším pohledem na život, vybízí je k prožitku a sdílení nejen radosti, ale i smutku.
Silnou stránkou díla je jeho tematická rozšířenost, kdy se dotýká univerzálních emocí jako je láska, bolest a touha po kráse. Právě mencená „nálada čekání vysněných zázraků“ a kontrast mezi radostí a zlostí vytváří napětí, které čtenáře nenechává chladným. Taktéž využití metafor – jako „malíři, srdci mi nejbližší“ nebo „karneval zloby, malosti“ – obohacuje jazyk a dodává dílu hloubku a hudebnost, což je pro lyrickou poezii klíčové.
Méně silnou stránkou může být určitá míra abstrakce, která by mohla některé čtenáře odradit. Autor se zaměřuje na častěji používané motivy, což může vyznívat jako nedostatek originality. Například spojení „když večer utiší úsměvy, stesky i radosti“ je příliš obecné a neoslovuje konkrétní obrazotvornost. Obraz „bušícího léta“ je sice obrazotvorný, ale více konkrétních a osobitých detailů by mohlo přispět k celkovému zvýraznění autorova rukopisu.
Také formální stránka, přestože je vypsaná ve verších, se mohla být variabilnější, zvláště co se týče rytmu a rýmu. Chvílemi se poezie může zdát poněkud rigidní v důsledku přílišného dodržování rýmového schématu, což v některých místech vyznívá strojeně.
Celkově však „Za bratry Čapky“ ukazuje autorovu zralost a schopnost bravurně zachytit lidské a umělecké emocí, i když se na něčem místy až příliš opírá o klasické vzory. Podařilo se mu stvořit dílo, které má potenciál oslovit široké spektrum čtenářů, zejména ty, kteří touží po hlubším prožitku a sdílení lidských pocitů.
15.07.2025