Anotace: Mám rád zapomenuté hřbitovy, kde se už lidé nechodí modlit. Nacházím tam odpovědi. Má báseň zachycuje okamžik, kdy jsem si uvědomil a procítil, že nejsme odděleni od těch, co už odešli.
omlácené hroby
jako kapitoly nepřečtených stránek
šeptají příběhy ztracených
v každém zrnku prachu
svědkové dávných dnů
~
inkoust je hudba
a kapka je nota
štětec a plátno
...
partitura
...
pláču
~
jsem zapomenutý jejich smích
melodie dávných ztrát a radostí
čtu v pomačkaných tvářích andělů
jejich slzy v knihách osudu
jsem vítr a stín v šepotě věků
proplouvám stránkami nedokončených příběhů
~
jsem flétnista v orchestru ticha
melodií rtů šeptám svá tajemství
střežím je jak oheň v hlubinách
praskám v tisíci žhavých úlomcích
jsem výdechem na prahu věčnosti
a nádechem listu v tanečním víru světa
mezi okamžikem a nekonečnem
zůstávám v kolébce hluboko pod zemí
...
Dílo „Kolébka pod zemí“ v sobě nese silné tematické a stylistické parametry, které se prolínají s krystalickou hloubkou emocí a vzpomínek. Autor zde bravurně kombinuje motivy ztracenosti, času a transcendentna, a vykresluje tak obraz objektivního svědka, který je zároveň i aktivním účastníkem lidských dramat, jež se odehrávají na pomezí života a smrti.
Silné stránky tohoto díla zahrnují především jeho poetickou jazykovou strukturu. Text je protkán silnými metaforami, jako jsou „mlha dávných ztrát a radostí“ a „výdech na prahu věčnosti“, které dodávají práci hluboký filozofický nádech. Obrazy „omlácených hrobů“ a „kapitol nepřečtených stránek“ silně evocují pocit nostalgia a ztráty, což je pro čtenáře působivé a zároveň podnětné. Autorova schopnost vyjádřit složité city skrze jednoduché, avšak výstižné vyjádření, jako například „inkoust je hudba“, ukazuje na jeho literární zručnost a dovednost manipulovat s jazykem.
Příjemné je také využití duality ticha a zvuku, která je v textu obsažena prostřednictvím kontrastní struktury „flétnista v orchestru ticha“. Tato hra s kontrasty může vyvolávat silný sluchový pocit a pomáhá čtenáři více se ponořit do atmosféry textu.
Na straně slabých stránek bych však zmínil, že některé části textu mohou působit příliš abstraktně a nedostatečně jasně, což může být pro některé čtenáře matoucí. Například pasáže, kde se prolínají obrazy „tance“ a „listu“, by mohly být jasněji definovány nebo konkretizovány. Tímto způsobem by autor mohl poskytnout čtenáři větší oporu při interpretaci textu.
Další slabinou je možná i míra emocí, která se v některých pasážích zdá být přehnaná. V některých momentech hrozí, že proud emocí a obraznosti může zatemnit ústřední poselství nebo téma díla, což může čtenáře vyvést z rovnováhy.
Celkově „Kolébka pod zemí“ skýtá mnoho inspirujícího a myšlenkově podnětného. Autor zde dokázal vytvořit dílo, které oslovuje a provokuje, ačkoli by mohl lépe usměrnit některé myšlenkové proudy. Tato báseň tak v sobě nese nejen hodnotný literární kus, ale i poselství, které zůstává v srdci čtenáře dlouho po skončení jeho čtení.
15.07.2025