od: Philogyny1
Anotace: ---
Bouřka bičovala les
smála se vykotlanými zuby do pařezů
byla to její zrcadla
a ven vytáhla pokaždé jinou lišku
s hořícím ocasem
smála se
jak marně vzpíná hlavu výškou
než ho se tmou setnou
smála se ohněm
---
byla jsem tu noc v bučině
sama na posedu
měsíc brousil ocílkou srp
zrovna ubýval
v těch dnech víc svítí ostřím jako bájný prs už bez zavěšených hvězd
byla jsem tam ¨
a řvala všechno co se nedá vyslovit
řvala jsem zem a hlínu
plytkost co pravidelně vyplivuje na povrch země kameny a kosti
obalené cizím tajemstvím a zlostí
nutí v nás cosi umírat
---
Kolik kojenců ti podali v porodnici k prsu?
Co jsi cítila? Slast? Hoře? Oranisko?
Kdy jsi naposled byla malá?
Dovolí ti projít?
Dýchat svůj život?
/ na šachovém poli pořád chybí kouzelník /
řvala jsem tak že mi začali mlčením odpovídat vlci z jiného světla
ucítila jsem jejich pláč
/ byla jsem tam sama a nikdo se nikdy neptal / mlčela jsem tě /
ucítila jsem jejich pláč
byla jsem zase malá
a ve skalách
se začali probouzet blaničtí rytíři
Dílo "co jsi cítila?" se vyznačuje silnou emotivní naléhavostí a hlubokou symbolikou. Autor, jehož styl je obohacený o surrealistické motivy, oslovuje čtenáře jak obrazotvornými popisy, tak dramatickými otázkami, které vyvolávají reflexi a osobní zamyšlení.
Silné stránky této poezie spočívají v její schopnosti evocovat intenzivní pocity. Už první verš nás vtáhne do živého a dynamického obrazu bouřky, která je personifikována jako smířlivá bytost se "vykotlanými zuby". Tato metafora vytváří pocit neklidu, který je dále umocněn přechody mezi přírodními prvky a vnitřními prožitky lyrického subjektu. Autor mistrně kombinuje naturalistické popisy s introspektivními obrazy a dotýká se témat jako je osamělost, hledání identity a emocionální bolest.
Dalším silným prvkem je repetice otázek, které vedou k sebereflexi, například "Co jsi cítila?" Tato otázka je uváděna v různých kontextech, což naznačuje, že emocionální prožitky jsou variabilní a dynamické. Mění se v závislosti na životním období, situaci nebo vnitřním prožívání. Důraz na osobní prožitky, jako jsou pocity materského vztahu (odkaz na kojence v porodnici), otevírá široké spektrum emocí, od slasti přes hořkost až po nostalgii.
Mezi slabé stránky by se dalo zařadit občasná nejasnost některých obrazů a metafor, které mohou působit poněkud zastřeně pro čtenáře, jenž hledá přímější sdělení. Například obraz "bájný prs" může být interpretován různě a ne každý čtenář ho snadno pochopí či si k němu najde osobní vztah. Další slabinou je absence jasné narativní struktury, která může těm, kteří preferují lineární vyprávění, bránit v plynulém čtení a plném porozumění textu.
Celkově bych hodnotil "co jsi cítila?" jako silné a emocionálně bohaté dílo, které nabízí čtenáři útočiště k zamyšlení nad existenciálními otázkami a našimi vnitřními prožitky. Autor se nebojí experimentovat s jazykem a obrazností, což přispívá k originálnosti jeho výrazového stylu, avšak na úkor možné srozumitelnosti některých pasáží. Tato poezie tak může oslovit především ty čtenáře, kteří jsou otevření abstraktní jazykové hře a emocionálnímu prožívání.
17.07.2025