Fórum

Diskusní fórum » Ostatní...

Zařazování děl do kategorií

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 20:42:27)

Zdravím všechny autory, zajímal by mě váš názor, ohledně zařazování děl do jednotlivých kategorií

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 21:38:00)

Víte, poslední dobou tady čtu skoro každý den, mám již nějaké oblíbené autory, ale spíš vyhledávám v kategoriích podle momentální nálady. O to víc mě mrzí, když na, mému vkusu blízka, obvykle kvalitní, díla, narazím úplnou náhodou, protože se často ukrývají v kolonce kam formou ani obsahem příliš nezapadají.
Vždy mě to trochu otráví, když místo úvahy otevřu filozofickou poezii v próze, místo fejetonu úvahu nebo naopak atd.
U poezie, které je tu nejvíce, jsem často v koncích. Na básně si udělám čas a „náladičku“, abych podpořila svůj citově-myšlenkový tok dojmů a pak to přijde, otevřu báseň z kolonky, která měnícími elipsami volně obkresluje mé pocity a po přečtení je ze mě kosočtverec, nosorožec nebo v lepším případě delfín. Po několika takových kliknutí se „náladička“ odporoučí do „haj...an“ a já s ní.
Napište, jak se na to díváte vy a pokuste se podívat i pohledem neregistrovaného uživatele.

» Odpovědět «hledač (23.01.2016 21:54:43)

já se naučil číst své oblíbené autory, ale dlouho mi trvalo, než jsem se trochu zorientoval, chce to čas.

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 22:11:41)

To jsem již také pochopila, ale zkus na to podívat ze strany neregistrovaného čtenáře (nebo krátce registrovaného), kterej nemá ani šajna o všelijakých zdejších propojení apod. Mně trvalo dost dlouho se nějak tady začít s chutí zapojovat a jedním z důvodů, které mě od větší aktivity odrazoval, bylo právě to zařazování děl..

» Odpovědět «hledač (23.01.2016 22:52:52)

chce to jen čas, a trpělivost :-)

» Odpovědět «Amonasr (23.01.2016 22:50:09)

Sám tu jako čtenář čtu výhradně podle autorů, které si dám po nějaké úvaze k oblíbeným, a vcelku je mi jedno, jestli je to báseň, prozaická miniatura nebo úvaha, protože pokud mi má někdo co sdělit, tak si od něj přečtu rád cokoliv. Čili to dělám asi podobně jako hledač.

Nicméně, pokud jde o Tvůj postesk, je často myslím i složité až nemožné shodnout se, do jaké škatulky některá díla vlastně patří. I v literárních časopisech občas čtu díla označená jako básně, které by mnozí na Literu striktně řadili třeba mezi poezii v próze. A jestliže sám něco napíšu, zařadím to někam intuitivně, nechce se mi kvůli tomu někde hledat jakési přesné definice, které bych si jednak stejně nezapamatoval a jednak bych to možná třeba cítil i jinak a nechtěl bych pak být nějakou definicí ani vázán - myslím, že hranice mezi žánry se postupně stejně dost stírají. Bral bych to prostě jako fakt, že si to každý autor vykládá po svém a stejně to nikdo nezmění. Liter je zkrátka takové volné společenství, kde si každý víceméně dělá, co chce, a kdyby se to mělo nějak sjednotit, tak by to řazení asi musel dělat admin a ne autoři. Což je na Literu určitě nereálné, možná to ale třeba na jiném serveru takto funguje.

My, co jsme na Literu trošku déle, jsme tu poměrně nedávno zažili dost napínavé období, kdy jsme už Liter kvůli technickým problémům málem s těžkým srdcem pohřbívali, tak jsme teď asi spíš stále ještě v euforii, že už zase krásně funguje a tipnul bych si, že striktně správné zařazování děl tu moc lidí až tolik trápit nebude. Ale nejsi jediná, určitě Tě v Tvém názoru podpoří i další, co tu občas po správném zařazení volají. Nicméně asi nic jiného, než apelovat na autory (třeba i u konkrétního díla) stejně nedá… ;-)

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 23:58:39)

Já Ti rozumím, ale samotná umělecká tvorba (ve všech jejích aspektech) si přirozeným vývojem vytvořila kategorie, aby se neztratila v chaosu. Čtenáři do těch „škatulí“ vkládají jistá očekávání a přijde mi nevhodné, aby je autor potíral svým nezájmem o jejich nálady. Vždyť se jedná o to "naladit", "ladit", "pohladit", atp…:))

Ps: oblíbené autory asi "zařadím" do jiné diskuze, spíš mě zajímá nadhled a vcítění se do pohledu "nepoznamenaného" čtenáře zvenčí:))

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 00:05:32)

PS2: Konkrétně u Tebe, jsem přesvědčena, že Tvá intuice bývá na 99% správná..

» Odpovědět «Amonasr (24.01.2016 00:41:52)

Jj, rozumím Tvému volání a když už tu ty škaltulky jsou, nechť jsou námi všemi respektovány co nejpečlivěji a s co nejlepší vůlí nikomu, kdo nás chce číst, to zbytečně neztěžovat. Vždyť jsme všichni asi rádi, když si naše dílko najde co nejvíc čtenářů a měli bychom se k nim proto i dostatečně korektně chovat. Z tohoto pohledu se mi i líbí, že Ti jde v podstatě především o čtenáře zvenčí, kteří nás čtou nejspíš jen proto, že nás číst chtějí, a nemají důvod zohledňovat nějaké "klientelistické" vazby typu "s tím mluvím, ale tam s tím už ne..." ;-) Ovšem víc, než na to upozornit, se bohužel asi ani udělat nedá. V podstatě souhlasím s tím, co napsal Luky (t.j. upozorňovat hlavně u konkrétníh děl, pokud zařazení opravdu jasně neodpovídá), včetně vědomí toho, že ten, kdo bude na autory takto apelovat, musí počítat i s riziky z toho plynoucími, že bude občas za to někým (a možná někdy i nevybíravě) okřiknut. Takže to předpokládá i určitou osobní statečnost ;-)

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 00:55:12)

Statečná/ý znamená ustát i tu nepřízeň, z toho důvodu, koušu do poněkud kyselého jablka:))

» Odpovědět «Amonasr (24.01.2016 01:23:04)

:-D I jistá statečnost by měla patřit k základní výbavě každého autora - rozhodneme-li se jít s kůží (duší) na trh, neměli bychom být srabi... ;-))

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 01:33:54)

Doufám, že tady nejsou srabi, škrábající o stěny vlastních EGG:))

» Odpovědět «Amonasr (24.01.2016 10:56:00)

;-DDD Hezky poeticky vyjádřeno - vidím v tom už krásný verš pro zajímavou báseň (či dílo z jakékoliv jiné kategorie) - nenechal bych ho na Tvém místě tady jen tak zapadnout... ;-))

» Odpovědět «tvořilka (31.01.2016 01:54:26)

jaký je vlastně rozdíl mezi poezií a skutečnou básní?

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 11:28:22)

jé, nemyslím si, že by si umělecká tvorba vytvářela přirozeným vývojem nějaké kategorie, ona je vůbec nepotřebuje. jako autorovi je mi úplně volné, kdo si kam které dílko zařadí, a pokud je to na mě, tak také (jako Luky) volím většinou "ostatní". nerad bych při psaní musel myslet na to, aby se celé dílo formou a obsahem dalo zařadit do nějakého vhodného šuplíku. a nedej bůh, aby náhodou nějaký smutný čtenář nenarazil na něco nečekaně veselého, a měl tím zkažený celý den :-)

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 12:18:49)

Já si nemůžu pomoct, ale takový přístup mi přijde dost arogantní vůči čtenářům.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 12:49:09)

A přílišné nadužívání kategorie " ostatní" se mi jevi prvoplánově hloupě" a tím jaks to popsal, by mohla být díky mnoha autorům také přejmenována na " chci se za každou cenu vymykat", "pravé umění bez škatulí" nebo " byli jsme líní přemýšlet, tak to máte tady" :))

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 13:28:04)

díky mě by mohla být i pojmenována "ten hlupák fakt neví, kam to zařadit", nebo "arogantní blb odmítající zabývat se kravinami".

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 13:32:33)

:)) myslím, že bys vymyslel i originálnější názvosloví

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 13:51:04)

když mě se líbí členění kategorií na SASPI: POEZIE, PRÓZA. mě to stačí, komu ne, ať si škatulkuje do aleluja, každý máme něco :-))) dobré dílo škatulku nepotřebuje, špatnému nepomůže.
i filmy vybírám podle oblíbených režisérů a knížky podle autorů, a je mi fuk, zda jsou akční, smutné, veselé, či o Bohu.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 14:05:49)

Na saspi je systém uveřejňování děl řízen adminy a drží se svého řádu, který tam umožňuje mít dělení pouze na poezii a prozu. Zde je to hold jinak, jak zmiňoval amonasr "takové volné společenství" :))

» Odpovědět «Lilien (01.02.2016 11:00:09)

Pokud ti vyhovuje řazení děl dle cizí libovůle, pak si užívej tam, kde to je. Liter nepotřebuje nikoho kopírovat.

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 13:11:03)

tak to ti není pomoci :-)

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 13:17:00)

No tak hledači, pojď do toho víc konstruktivně a rozveď své argumenty;)

» Odpovědět «Luky-33 (23.01.2016 23:12:09)

Ach ty škatulky… Nerad se vyjadřuji k ostatním, ale já se přiznám, že občas tápu a nevím kam ten svůj „výtvor“ dát. V takových situacích volím únik do kategorie ostatní a spoléhám na to, že tam to snad nikomu vadit nebude.

Když narazíš na špatně zařazené dílo, peskuj autora v komentáři. Může zařazení změnit a příště si dát pozor, ale taky počítej s tím, že se může naštvat. Lidé jsou tu různí otevření schopní sebereflexe i konstruktivní diskuse, introverti, ale i narcistické povahy chytající na první našlápnutí.

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 23:23:29)

Také občas tápu, proto mám některé své "věci" schované v tajemné truhlici "ostatní". A pořád čekám, jestli někdo napíše, vyndej to, páč je to "to" a "to" :))

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 00:35:52)

Autory občas plesknu svým "znelíbením" nad chybou, která se znenadání stává mou :)))

» Odpovědět «GiovaniDaVinci (23.01.2016 23:02:22)

já si dovolím, jen ve stručnosti, tedy přispět svou Troškou do mlýna...

Kategorie (dále jen "K") jsou základ...do bordelu se chodí jinam - toť můj názor v kategorii "K"

Tady jsem proto, že jsem najednou měl potřebu psát básničky (který jsem do tý doby přečetl asi 3 - nějaký dětský říkanky spíš, na prvním stupni) a zároveň jsem se chtěl tak trochu vytáhnout s tím, jak umím překrásně psát - no a Liter se nabízel hned jako první racionální odkaz, po zadání hesla "básně" do googlu => ze začátku jsem tady tedy znásilňoval K "Básně" - tzn. K se mi tehdy hodily...

Dnes už klikám pouze na "Poslední díla" (což je btw. taky K...) a tam čtu/nečtu, co mi přijde pod ruku (omlouvám se těm, u kterých jsem se nezastavil - nejsem moc zdatným čtenářem...) - tzn. K se mi hodí i teď...

...a co se týče OBLÍBENÝCH AUTORŮ...dle mě nejsou důležití autoři, ale díla...tudíž žádné (ne)oblíbené autory nemám a kdybych se po čase, stráveném tady, nenaučil zdejšímu kastovnímu systému, nejspíš bych tipoval všechno, co se mi líbí...;-))

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 00:21:16)

To s tím kastovním systémem mě zaujalo, můžeš třebas založit vlákno na dané téma:) K těm (ne)oblíbeným, nějak se mi tomu nechce věřit, když někoho tady čtu, zachytím díla na proměnlivé škále stupnice svého subjektivního hodnocení a vracím se k nim, jelikož na mě autor skrze svá "dílka" zanechal určitý dojem, který chci nějakým způsobem obnovovat:)

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 11:33:40)

že jsem z vyšší kasty?
příště budeš zas ty...

» Odpovědět «kudlankaW (23.01.2016 23:14:19)

zdravice papa gen o

Inu zařazování děl...

Já nevím jak ostatní autoři, ale mé první zkušenosti jako člověka s jakousi minulosti v psaní na regionální úrovni a s několika málo autorskými čteními se zdejším prostředím byly následovné.
Bude to znít povrchně, ale hlavní stránku jsem prozkoumal pohledem a kde bylo nejvíce tipů, to jsem četl. NE vždy mi ale takto hodnocené dílko vyhovovalo.
nicméně v řadě vysoce hodnocených autorů byla řada z nich, které si rád čtu doposud.
A kategorizace? Přesná definice?
Snad je tady někdo, kdo studuje mateřský jazyk na VŠ, je lingvistou, možná hledá a nalezl zde prostředí pokusné pro své budoucí povolání literárního kritika.
Zde bych využil slova tuším CH. Bukowski:
"Intelektuálové nejsou lidé, kteří píší knihy, ale ti, co je čtou"

Hodlám texty sázet tak, jak je cítím nejenom do řádků, ale i do žánrů.

Co ty na to?

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 23:19:30)

To zní zajímavě, každopádně to může být zavádějící přístup, pokud vložíš morbidní dílko postrádající alespoň kapku černého humoru do sekce, já nevím, třeba "láska".

» Odpovědět «kudlankaW (23.01.2016 23:33:57)

až mě u něčeho podobného přistihneš, dej mi vědět, ano ?

» Odpovědět «Papagena (23.01.2016 23:47:13)

Zajisté, ale myslím, že u Tebe to nehrozí:))

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 11:35:29)

ale ono by se nic nestalo, každá láska končí nějakou morbiditou :-)

» Odpovědět «Nikotin (24.01.2016 03:25:25)

Kategorie by tu měly být jen dvě:
1) Volný verš
2) Blbosti

» Odpovědět «Lilien (24.01.2016 09:00:01)

Pitomost, volná poezie by pohltila všechny blbosti, stačí ji nazvat "nikotinovic".

» Odpovědět «Draconian (24.01.2016 11:04:38)

Já mám k tomuhle jen výtku k samotným kategoriím - hovořím o povídkách, ale může se to týkat i dalších lit. útvarů. Některé jsou dost nejasné jako "Akční, detektivní, dobrodružné, válečné" nebo "Horrorové, krvavé, strašidelné, tajemné, záhadné"...to jsou strašně roztahané kategorie u kterých člověk neví, co pořádně čekat. Vím, že zase mít tu milardu kategorií taky není ideální...ale zase některé mi přijdou zbytečně rozkouskované, protože tu máme "Pro dospělé"(co to k čertu má být?), "Pro malé děti", "pro velké děti"..možná zbytečně ještě "láska" a "romantika", to by také mohlo být pod jednou kategorií.
Kategorií je tu přehršel.

Nicméně autory jsem většinou hledal prostě podle toho, jak se mi líbil třeba název díla, kolik to dílo má komentářů apod. Pak jsem si autora dal třeba do oblíbených, pokud jsem měl zájem ho dál číst.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 13:40:59)

Děkuji za podnětný příspěvek draku, v tomhle s tebou souhlasím, kéž by si to přečetl admin a ty nejasné kategorie trochu poladil.

» Odpovědět «admin (24.01.2016 14:19:49)

Admin čte. Na kategorie jsem od té doby, co server spravuji, téměř nešahal, předpokládal jsem, že to většině vyhovuje, tak jak to je (všem se zavděčit nelze). Pokud ne, samozřejmě jakoukoliv diskuzi vítám.

Nicméně, kritizovat umí každý, zvlášť v tomto státu. Ale aby člověk přišel s konkrétním návrhem na změnu, to už se většinou nekoná. Takže? Očekávám konkrétní návrhy. A následně připomínky ostatních autorů k nim.

» Odpovědět «Draconian (24.01.2016 15:04:09)

Vyloženě nekritizuji:-)...jen si myslím, že těch podkategorií je hodně a zredukoval bych je. A zrovna ty, které jsem vyjmenoval bych bud sjednotil (viz, kategorie pro děti nebo romantické) nebo v případě dobrodružných rozdělil (zvlášt dobrodružné a akční...a především bych prostě zadal kategorii hororové a tajemné).
Jinak je tu proza..pohádka, bajka...tak proč mít ještě povídky (pro malé a velké děti"?
Prostě kategorií je tu až až:-)
Ale asi je to o vkusu. Víceméně je to na všech serverech obdobné, jen si myslím, že by čtenář ocenil skromněji pojaté kategorizování.

Pokud bys Admine o tom chtěl pohovořit, tak ale prosím do vzkazů..já na diskuze nechodím. Tohle byla výjimka na žádost Papageny:-)

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 15:24:54)

To je fajn, že admin čte:)
Původní téma diskuze se nejmenuje návrhy na změnu názvů kategorií, ale když už jsme to nakousli.. Za sebe navrhuji kategorii pro dospělé zrušit, přijde mi zbytečná, když už je tu kategorie sex a erotika, jak navrhoval draconian, sloučit láska a romantika , akční, detektivní, dobrodružne, válečné rozdělit na krimi a dobrodružné, válečné.

» Odpovědět «Lilien (24.01.2016 19:47:32)

Je tu přešuplíčkováno, a poezie v próze má dvojí zastoupení.

» Odpovědět «Lilien (24.01.2016 19:47:36)

Je tu přešuplíčkováno, a poezie v próze má dvojí zastoupení.

» Odpovědět «Lilien (24.01.2016 19:47:45)

Je tu přešuplíčkováno, a poezie v próze má dvojí zastoupení.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 22:51:06)

Vztahuje se na povídky

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 22:28:36)

Ještě jsem koukala na poezii do básní- většina je v ostatních přes přes 95000, dle názorů vyplyvajícich z diskuze soudím, že se zdejším básníkům příčí pro svá díla používat kategorie, připadají si jimi znásilňováni:), poezie by mohla být rozdělena základně na lyrickou, epickou, lyricko-epickou, pole anotace pak naprogramovat na určitý počet znaků a písmen- tím by byli autoři motivováni před vyvěšením dílko čtenářům představit.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 22:47:28)

U poezie bych se ještě přimlouvala za kategorii dekadentní

» Odpovědět «admin (25.01.2016 19:29:15)

Dekadentní? To je spíše směr, než téma, takže to by tam vedle dělení akční, historické, příroda, atd. nemělo logiku. To mi přijde logičtější zrušit kategorii pro dospělé, jak už bylo navrhnuto. A asi i pro malé i větší děti. A to navrhované rozdělení akční detektivní mi taky přijde smysluplné.

» Odpovědět «Papagena (26.01.2016 10:39:07)

Ano, dekadence je směr v poezii a Daháka ho tady tuším vtipně nazval "underground a jiné zvrácenosti", sem by právě básníci ukládali své kontroverzní výtvory na jakákoli témata (má představa rozdělení Poezie: lyrická, lyricko-epická, epická, Dekadentní -> něžná duše se tomuto šuplíku obloukem vyhne a půjde pátrat do "lyriky".

» Odpovědět «admin (26.01.2016 20:24:19)

Mno, toto dělení se mi nelíbí, narozdíl od toho stávajícího s těma drobnýma připomínkama, které jsou v diskuzi. Takže díky za návrh, ale tento u mne neprojde.

» Odpovědět «Lilien (25.01.2016 11:11:42)

Tak to bych nezařazovala vůbec, mít tyto novinky.

» Odpovědět «Daháka (24.01.2016 11:42:11)

a)Láská-až do w pořád samá láska
w)Mrtvý básnici cover-kopírované
x)Pořád to samé
Y)Underground -Volný verš,originální díla,díla se zajimavým názorem
Z)Hardcore Underground -Zvrácenosti atd.

» Odpovědět «vrbák (28.01.2016 18:05:18)

Pro mne luxusní, tohle řazení:)

Jinak, co se týče právě otázky kategorií, nemám škatulky v osobní oblibě a spíše občas tíhnu k tendenci zařazovat svojí oplzlou poezii do kategorie Pro větší děti etc... Prostě proto, že se nad těmi šuplíčky spíš pousmívám, než abych je tu bral vážně.

A škatulka Pořád to samé... ta mi vykouzlila úsměv:)

» Odpovědět «Lilien (24.01.2016 20:07:49)

Mimochodem tato diskuze je taky ve špatném šupleti.

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 20:43:21)

To víš, zakládala jsem zde diskuzní téma poprvé a říkala jsem si, že oblíbeným šuplíkem " ostatní" nic nezkazím, když mi někdo říká, že mám něco dle jeho názoru blbě, očekávám že nabídne vhodnějši řešení:)) ale když tě tady vidím, admin vyzval ke konkrétním návrhům na změnu v kategoriích, tak máš šanci třebas něco změnit v tomto ohledu:)

» Odpovědět «Lilien (25.01.2016 08:26:55)

Osobně bych měnila jiné záležitosti, které jsem již zařadila v logický šuplík "kritiky, změny literu", kam patří bezpochybně i toto téma. Pomůcka ostatní je pro to, co nemá jasné zařazení, což není tento případ.

» Odpovědět «Papagena (25.01.2016 10:35:49)

Přirozeně, že máš "své" diskuze na jiná témata, že se tato zvrhne v kritiku samotných kategorií se vstupem Admina, jsem neočekávala, já jenom očekávám, jestli sem napíšeš svůj názor ohledně zařazování děl do kategorií pohledem nezaujatého čtenáře zvenčí (můj původní dotaz, potěšilo by mě tedy, kdybys reagovala také na něj:)), co se týče výzvy admina směrem k autorům, ať navrhnou konkrétní změny v kat. - dala jsi konstatováním "přešuplíkováno" najevo, že se konkrétním návrhem na změny zabývat nejspíš nechceš, že je poezie v próze duplicitně, je dobrý postřeh:)

» Odpovědět «Lilien (25.01.2016 10:47:14)

Nepatřím do kategorie nezujatého čtenáře z venčí, to je více než patrné. Nepřímo jsem podpořila jeden konkrétní návrh zde. Mít tucet různých návrhů také nic neřeší.

» Odpovědět «Papagena (25.01.2016 11:14:44)

Hmmm, tak jo, asi se od tebe nic nového nedovím, neber si tedy nijak osobně, když nebudu dále reagovat na tvé (pro mne nepodmětné)reakce, měj se hezky:)

» Odpovědět «Lilien (01.02.2016 10:58:33)

Netoužila jsem tě podněcovat, ale jsi poměřně dost naivně vtipná:)

» Odpovědět «hledač (24.01.2016 20:59:59)

dobrý postřeh :-)

» Odpovědět «Papagena (24.01.2016 21:08:01)

Já zas u tebe postřehla "rozcestník" a takové řešení je mi velmi sympatické:)

» Odpovědět «Lilien (25.01.2016 08:27:28)

Ledatak hloupá výmluva:(

» Odpovědět «bogen (25.01.2016 22:39:33)

Já prakticky sotva rozeznám teoreticky prózu od poezie, ostatní podšuplíky jsou směšné...mě by vystačilo úplně "Ze života"..tam patří vše. ;-)))

» Odpovědět «Danny Jé (31.01.2016 09:50:16)

Jestli mohu mluvit za sebe, tak mám někdy problém zařadit dílo do předem nastavených "škatulek". Důvod je jednoduchý, mé knihy obsahují trochu dobrodružství, trochu té lásky, romantiky, přírody i duchovního podhledu s jemným filozofickým pozadí.

» Odpovědět «Danny Jé (31.01.2016 14:49:03)

Z pohledu autora k tomu mohu říct jen to, že je někdy obtížné zařadit dílo do správné kategorie. Kniha je o lásce, o přírodě, s odkazem na duchovní poslání a někdy s mystickým nebo tajemným pozadím...takže za mě, kategorie "ostatní"

V každé knize je od každého trochu a každý čtenář v ní může najít něco, co druhý ne.

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter