Fórum

Diskusní fórum » Vzkazy

Lze na Literu porazit poezii prózou?

» Odpovědět «Olin_Petrzelka (27.06.2022 23:36:07)

Přemýšlím o tom již pár dní a vypadá to, že je tu dobře fungující komunita především básníků, která si navzájem rozdá kladné hodnocení a tak kolemjdoucí návštěvník na první stránce vidí především básně.

Dle mého je to škoda, ale je fakt, že já básníkem nejsem a možná mám zkreslený pohled.

Pokud mi kolegové básnici chcete udělat radost, přečtěte si prosím tuhle povídku (https://www.liter.cz/povidky-ostatni-892239-cist) a sdílejte se mnou váš názor :)

Děkuji!

» Odpovědět «Holoxicht (28.06.2022 20:12:23)

Nelze.

» Odpovědět «Marten (30.06.2022 22:16:38)

...máš naprosto pravdu, tak to tady chodí, samej básník, co nerad čte něco dlouhýho...jako já...;-) I když normálně jsem knihomol...a krittika nebo recenze tady taky neletí...málokdo skousne, že "nelíbí se mi to" co druhej píše...

» Odpovědět «Olin_Petrzelka (30.06.2022 23:18:33)

já s kritikou problém nemám, naopak ji ocením :)

» Odpovědět «Marten (01.07.2022 19:27:43)

...ale jednou za čas se tady objevují jedinci, co "profesionálně namyšleně" kritizují všechno a všechny prudí...ale naštěstí nevydrží dlouho...mezi námi amatéry, co se tím jen baví...a nechtějí být profi básníky...

» Odpovědět «vrbák (06.07.2022 19:52:02)

Kritika je skvělá věc, pokud se chce člověk posunout a pokud ta přichází z úst či pera někoho, kdo k tomu má skutečně, co říct. Pokud tím "profesionálně namyšleně" myslíš tall and curly... tak já si o ní myslím, že to byl jediný člověk, který uměl naspsat kritiku a který se toho fakt nebál. Já jsem se vždy chtěl učit od lepších, i když se s kritikou moc nemazali - tímhle jsem prošel hlavně ve fotografii, kdy mi můj učitel cupoval obrázky se slovy "tohle je sračka, tohle smaž" - byla to nejlepší škola. Protože bez toho, aby se člověk chtěl posunout, bude vždy jen lokálním grafomanem, co si tady vylije srdíčko a ostatní mu ho pofoukají. To mě nikdy nezajímalo, ale umím pochopit, že to někdo tak má.

K otázce, zda má zde próza šanci obstát vedle poezie... Myslím, že ne. Už to tu zaznělo, lidi čtou jen krátké texty. Což může být mnohdy škoda.

» Odpovědět «šerý (07.07.2022 03:37:40)

Za mě souhlas. A zejména s první větou, která je na Literárních servrech jedna z nejpodstatnějších. Už jsem o tom psal několikrát.Takové dokola omílané klišé "autor když jde s kůží na trh, by měl snést a přijmout kritiku." A jsme u toho. Na amaterském servru amaterský kritik? To jako opravdu? No děkuji, ale nemám zájem! A to nemluvím o tom, že někdo přijde a prohlásí se za samozvaného kritika sám. Když už se jím "alspoň cítí" tak by měl být erudovaným. Znát dobře literaturu, nebýt hulvát a hned nazvat dílo AMATÉRA sračkou. Uplně nej, když získá respekt u čtenářů svoji tvorbou - ale přiznám, že to pro kritika není obecným kritériem.Tak co s tím? Tak jen za sebe. Když se někdo chce kvalitou posunovat, ať se zde rozhlíží a hledá si zajímavé autory, literární postupy, témata, skladbu veršů apod. Najde si někoho oblíbeného a někdy napíše do os. vzkazů, a sám si nepožádá o názor na dílo.

» Odpovědět «vrbák (07.07.2022 19:10:12)

Moc děkuju za reakci!

S tím klišé - a teď netvrdím, že mám pravdu - spíše to tak vnímám - myslím, že když jde někdo publikovat na veřejný server, měl by počítat s reakcí. Ale ten, kdo reaguje, by se měl pohybovat v mezích slušnosti, to znamená neponižovat, neurážet. Kritika se dá napsat vlídně, byť třeba na otřesné dílo.

Zároveň dnes už rozumím tomu (už nejsem tak prudkej, jako třeba před deseti lety:)), že někdo potřebuje literární server jako sociální síť. Třeba se vypisuje ze smrti někoho blízkého anebo z těžkého rozchodu, co já vím.

Všechno to má podle mě společný jmenovatel - laskavost. Laskavost v kritice, v přijetí i prachmizerného textu. Protože ušlapat někoho arogancí a verbální silou není vůbec těžké.

Tak :)

» Odpovědět «Olin_Petrzelka (08.07.2022 07:09:03)

pod to se klidne podepisu :)

» Odpovědět «šerý (01.07.2022 23:08:13)

Pro mě nelíbí, je naprosté míjení čtenáře - ignorací nezájmu, číst si.

» Odpovědět «ZH (17.07.2022 14:49:39)

...to by musela být asi próza co chytne první větou a už nepustí... taková tu není, aspoň tedy já takovou nenašel... i tvoje psaní je pro mě jaksi moc rozplizlé, dlouhé popisné situace, nevýrazné komplikace, žádné UÁÁÁ na konci... vůbec nevyužíváš změnu rytmu děje (zrychlení krátkými větami, zpomalení dlouhými), bez přímých dialogů je to takové neživé... zkus někdy vstoupit přímo do děje jak se to posledních 20 let učí a píše, začít přímo tím o co jde, bo čtenář je netrpělivý a nemá moc času a má spoustu jiných možností hledat další dílko :-)

» Odpovědět «vrbák (20.07.2022 20:23:09)

Trefa. Je jedno pravidlo, nebo poučka, to je jedno, jak to nazveme - Show, don´t tell...

Krásně o tom mluví, pokud vládneme dobře angličtinou, třeba génius psaní příběhů Neil Gaiman na YouTube.

:)

» Odpovědět «ZH (21.07.2022 18:57:19)

...a my co vládneme angličtinou nijak nasloucháme Mgr. Markétě Dočekalové, bo ona vládne angličtinou tak skvěle, že se autorské tvorbě učí v jůesej a pak to trpělivě přenáší v češtině na své žáky za zenitem :-)))

» Odpovědět «vrbák (25.07.2022 17:40:23)

Díky za tip!

Proto píšu "pokud vládneme", neboť já anglicky mluvený slovo nestíhám a to, co z toho vím, je z překládání mojí žena, která ho hltá :)

» Odpovědět «šerý (21.07.2022 01:29:01)

Nemít čas, je pokrok. Do zádě, zas o krok.
Zahodit vše "zapšklou" dobou k mání, co dnes není aktuální? Takové novodobé podbízet se prchajícím trendům? Nevím, ale co když umění už bylo?!
A teď si jen hrajem, na aktuální vlez doprdelizmus hlasatelům momentálnímu "pokrokového" vkusu? Každý ať vypoví si o svém pohledu na svět. To je jeho právo! Kdo jak přijme, nechme na svobodě lidského vjemu. A ne, na vyhlášce, co je dnes dáno!
Možná hlásáš k tvým (asi se vyznáš) ambicím správně. Ale k literatuře, jako takové transparentní, morálně protiprávně. Ale zatrať mě a zadupej. Vím, máš navrch, jsi pokrokovej a upaluješ rychle v trendech, a to je zřejmě rozhodující.

» Odpovědět «šerý (21.07.2022 01:34:27)

Jen pro upřesnění. Názor směřuje k ZH.

» Odpovědět «ZH (21.07.2022 18:53:17)

:-))) ale já nic nehlásám, o mně vůbec nejde :-))) vždy jde jen o čtenáře a současný čtenář má nějakou představu asi, tak se pro něj píše jinak než před třiceti lety... ale tak to je myslím co svět světem stojí a lidstvo se naučilo trochu číst :-)

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí