Komentáře přijaté

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 3 záznamů. Zobrazuji 1-3.

Vina psaná tužkou Publikoval(a): LouŽejdlík | Povídky » Ostatní

Chceš-li kritiku,tady je. Předně, má to něco do sebe, atmosféru. Líbila se mi pasáž od momentu jak se chystáš podívat ven na světýlka po konec zemětřesení. Provedení to bohužel na více místech sráží o level a půl dolu.
Hned začátek snížil mé očekávání. První věta není dobrá (ale možná se v tom neorientuji, protože mě studený pot z lehkého spánku nebudí:) Pak se mezi procitnutím a snahou o usnutí čtenář dozví, že koloniální dům má sloupy, cesta před ním je prašná (i když zrovna sněží), a že tu mimochodem všichni vymřeli. Nějak mi tyto informace nesedí na tomto místě textu.Trošku to působí jako by začátek byl psán dodatečně a bylo potřeba mít základní informace rychle z krku. Nemá to tam flow.
Některé záležitosti nepůsobí zrovna uvěřitelně: za barákem mi vyroste nejvyšší budova světa (jistě s nemalou ubytovací kapacitou), já si toho jen okrajově všimnu a běžím honem domu proběhnout všechny místnosti jestli se tam někdo nenastěhoval. Asi bych šel spíš ihned civět na ten barák. Psychoanalytické situace uvnitř stavby fajn (kostra byla rychlovka:), vyvolaly ve mě nějaké asociace se shining a farmou zvířat... Úplně nevim jestli chci vědět jak se pozná že je žena shnilá nejen od pohledu ale i zevnitř a proč jí chci rozmluvit (já bych zdrhal) a průvodce mě od ní musí tahat pryč. Tady předjímáš, že to je blízká osoba. Sestra je setřička, nebo tě zneužívá? Mám v tom hokej. Nějak mi v závěru vadil rychlej přesun z velkého domu do malého a zpět.
Že si přiložíš hlaveň k hlavě není úplně extra vhodný závěr. Ono je to od počátku tak trochu ve hře a řekl bych, že tady na to vynaložili elementálové nějak hodně energie.
Kazí to i některé drobnosti. Ne úplně dobrý opakující se prvek: hlasy vždycky donese vítr. Průvodce je bez dalšího groteskního vzezření - nevím co si mám představit. Nesmírně inteligentní pohled - jsou vůbec takové pohledy? Nenazýval bych monstrum novostavba, leda v uvozovkách. Světla nemohou kráčet.
Jednou to bude úplně dobrý. Zájem o kritiku je toho zárukou! Těším se na další.

Dobrej nápad s tou anotací...

22.05.2021 22:54:01 | Dermotreagovat

Vina psaná tužkou Publikoval(a): LouŽejdlík | Povídky » Ostatní

Autor požaduje brutálního kritika. Ale proč nevyhovět, že?
Text jsem pochopil jako téměř sarkastické až obskurní psychedelické nocturno s hvízdajícím větrem.
To proto, neboť jsem se chvílemi i bavil a poškleboval, když se hlavní postava bořila po kolena do zmrzlého sněhu a fičel vítr. Pak bylo ticho, šlo číst i stopy s konečným útěkem do domu. Zdatný to stopař a atlet k tomu.
Tak pochopitelně, když vyvraždíte celé příbuzenstvo a naskládáte do skříně, je tma, celý den se nerozednilo. V dalším odstavci je zase tma i když jsem čekal, že předtím muselo být světlo, to dá rozum.
Pátral jsem, zda v textu má význam mužik (origoš rusky mujik), nebo mužík. Holt blbě vidím. Čímž jsem zavrhl konsekvence k Sibiři, nebo vysokému severu obecně.
Nicméně závěr je originálně spjat s dnešní dobou, tedy šokantně brutální. A tak to má být. Autor po nočním snu dostal co si zasloužil? Asi ano, bude to meset rozchodit...
Doufám, že já Mistra hrůzy nepotkám!
Ale dobrý kus! Jako když protáhnete hoblovačkou mokrou rozsochu. Trochu to drhne, je to rozcapený ale život je takový.

17.05.2021 09:28:19 | Lesan-2reagovat

Vina psaná tužkou Publikoval(a): LouŽejdlík | Povídky » Ostatní

Velmi silný příběh. Boj viny a neviny. Hledání smíření a pomoci ze strachů. Chvíli má člověk husí kůží a zase slzy na krajíčku.

17.05.2021 09:17:16 | mkinkareagovat

Stránky: 1
© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter