Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 1204 záznamů. Zobrazuji 1-15.

kam odcházejí sny Publikoval(a): Sonador | Poezie v próze » Ostatní

Milá Sonador,

to je zajímavé že dítě sní o tom, že je dítě. Podle mě by to mělo dosnít a pak se teprve stát dospívajícím atd. Někdy se to musí dosnít rychleji. Třeba když člověk dostane rakovinu nebo dokonce padá ze skály. Někdy je potřeba to utnout a být dospělý dříve. Měl jsem výhodu, že mi to nešlo s holkama a začalo mě to s nima jít až když jsem k tomu dospěl. Jistě nejsou holky jediným průvodcem k dospělosti.

Teď bohužel nezbytná poučná část: Vezmu to opačně. Prý je 60% dospělých ve skutečnosti dětmi do 6ti let, 30% dětmi do 12ti let a jen 10% je skutečně dospělých. Osobně se mezi těch 10% neřadím a vím velmi dobře proč.

Jistě jsou i jiné sny než ten být dítětem. Tady naopak poučovat přestanu. Jsem na tenkém ledě. Může se to brát tak, že i zde je nám to vnucováno: Buď si stavař nebo strojař. Nic mezi tím. Je to i jakási berlička: volím mezi programy, stranami na cestě k finální tváři, kterou zatím vidím třeba nejasně. Nemusí to být jen špatně. Do každé situace vstupuji z nějakého archetypu, bohužel často dost vyhraněného. Třeba i do tohoto komentáře. Podle mě přestanu snít tento sen, když jej přerostu - je to k dobrému. V každém případě si můžeš zřídit jakési skladiště těchto nedosněných snů po vzoru Platónova světa idejí, zamýšlet se, kudy se tam chodí, jaký je přístup k vypůjčovanému, do jaké míry a komu jsou sny dostupné a do jaké míry si je dotváříme/můžeme dotvořit, jak nás brzdí, deformují náš výhled na realitu. Je to jakási půjčovna aut, jejich případná soukromá sbírka, soubor tramvajových linek, do kterých mohu nastoupit? Můžeš si napsat číslo vozu a čekat, až se do Tvé domovské zastávky zas vrátí a třeba Tě pod jiným číslem vezme jinam a nebo do vozovny – bude už dosněná. Tenesse Williams má Tramvaj do stanice touha. Kachyňa Vlak dětství a naděje. Pak jsem slyšel o Dětech ze stanice ZOO. Možná Ti tramvajové vysvětlení vůbec nesedí - příliš souvisí s mým specifickým způobem uvažování, od kterého se poslední dobou nemohu odtrhnout.

Nemáme TV tak 10 let, spousta reklamy je ale na internetu, na youtube, na billboardech. Vůči reklamě se vymezuju, ale nevím, zda je jen špatná. Nějaká forma sebeprezentace je naopak zřejmě nezbytná. To se týká i tohoto serveru.

Budu vděčný, pokud opět dopiluješ mé nepřesné chápání. Rád tomu případně porozumím lépe.

K.

30.11.2022 11:13:45 | Kajreagovat

kam odcházejí sny Publikoval(a): Sonador | Poezie v próze » Ostatní

Sny v realitě.

1) Někdy si zkouším představit, že bych nikdy neviděl ani jeden film. Neměl bych našprtané ty vzorce, které se snažím mechanicky vyplňovat. Např. má partnerka by měla mít míry 90 60 90 a ještě si čistit zuby jednou konkrétní zubní pastou.

2) Myslím na ty muže a ženy, kteří nikdy neměli žádného partnera a nevím co by všechno dali za to, kdyby měli. Měli jsme jednoho takového v práci. Šéf se ho snažil dát dohromady s nějakou ženou, které ujížděl vlak. Tento kolega se ale v její blízkosti oddal tak silnému snění a předjímání, že se jen culil a mluvil z cesty. Mohu to napsat. Mnohokrát jsem byl na jeho místě. Myslím i na především muže, kteří mají každou, kterou chtějí, dělají si zářezy do pažby, objekty svého zájmu berou jen jako kořist, věc, odpad. Jsou nesnesitelně sami. Narcismus není dobrý životní společník. I s tím mám svou zkušenost.

Kde se potom dokončí Tvůj sen v realitě? Záleží na jeho povaze, zdroji. Tvé vlastní sny se odehrávají v platónově světě idejí venku z platónově jeskyně. Sny přejaté, zadělané na natáčení reklamy jsou iluzí. Nikdy se nenaplní, vždy budou přebity dalším snem, další objednávkou na to, co si musíš koupit pro další a další sen. Nechci si nechat zahrazovat cestu ze své platónovy jeskyně slepými odbočkami reklamních brilantností.

28.11.2022 09:50:37 | Kajreagovat

sběratelka kostí Publikoval(a): Sonador | Básně » Ostatní

slyšel jsem o tom a některé věci nevymyslíš. Ještě zvláštnější podle mě je metoda. Jak by to chtěli zkoumat? Přeji pěkné pondělí i celý týden...

28.11.2022 09:35:16 | Kajreagovat

sběratelka kostí Publikoval(a): Sonador | Básně » Ostatní

Výzkum toho, zda se v jádrech černých děr nevyskytují pekla, byl vybrán jako jeden z nejnesmyslnějších grantů EU.

25.11.2022 16:18:33 | Kajreagovat

KRÁSA ŽIVOTA Publikoval(a): paradoxy | Básně » Ze života

Člověk naruby, uvnitř trávící trubice obalená kůží potom svaly a vnitřnosti venku. Asi to ve mně mělo vyvolat něco jiného. Vyvolalo. Psychika člověka naruby jako výchozí bod po nějaké psachické transformaci. Zajímavé.

25.11.2022 16:15:33 | Kajreagovat

kam odcházejí sny Publikoval(a): Sonador | Poezie v próze » Ostatní

Milá Sonador,

nikdy nechytíš sám sebe - To mi připomnělo Heisenbergovi relace neurčitosti - buď změříš polohu částice nebo její rychlost. Nikdy ne oboje dohromady. Měření je vždy tak brutální, že velmi ovlivní měřené.

Ptáš se, kam se podějou sny. Můžeš se podobně ptát, kam se poděje bdění. Bdění zůstane v myslích bližních, v genech dětí. Mně připadají sny jako život nevědomí. V této optice i postavy snů se berou ze skutečnosti, dění snů vychází z interakcí z těmito postavami a sny tedy mohou pokračovat, dožívat se, dobojovávat se v těchto reálných postavách.
Poslouchal jsem o tom přednášku. Neberu sny už jen jako život nevědomí. Traumatizovaným lidem se zdá víc děsivých snů. Proč? Sny mohou být i jakési výukové programy pro chvíle, kdy se třeba setkáme s medvědem a potřebujeme být připraveni na to, co máme dělat. Traumatizovaní lidé setkání s medvědem prožili. Vypadá to, že se jim takových setkání může seběhnout víc. Jsou tedy více trénováni. Asi není důvod, proč by tyto tréningy měly někde dožívat.

Jsou i další možnosti proč/čím sny jsou.

:-)

K.

25.11.2022 16:11:57 | Kajreagovat

O nebeské hygieně Publikoval(a): šerý | Básně » Ze života

Líbí se mi, že se stavíš do pozice ženy. Je tam empatie. Velmi se mi líbí přirovnání k jízdě autobusem. Mám něco podobného. Ač už jsem roky nehrál žádnou počítačovou hru, přirovnávám Tvé autobusové stanice k procházení levely hry, kdy se mi přestup do dalšího levelu vůbec nemusí podařit. Jezdění autobusem je zajímavé v tom, že někteří lidé jezdí celý život jen některé stanice. Zapomněli na dětství a na touhu se podívat na konečnou. V mém dětství jsem jezdil vlakem. Nikdy nenavštívené stanice Tábor nebo dokonce České Budějovice byly zality aureolou jasných barev. Byly legendami, ani jsem se neodvážil pomyslet na to, že bych je někdy mohl navštívit. V dospělosti jsem si budějovickou dráhu transponoval na hradeckou. Tábor je dnes Hradec a Letohrad je Budějovicemi. I teď ale svítí Tábor a Budějice jasnějšími barvami než nové implantáty.

25.11.2022 10:13:01 | Kajreagovat

Sbohem, pane Drboto Publikoval(a): šerý | Povídky » Ostatní

Líbí se mi srkání tmy brčkem, občerstvování smrti tmou až do rána, deadlinu vynešení ortelu.

24.11.2022 10:57:57 | Kajreagovat

Sbohem, pane Drboto Publikoval(a): šerý | Povídky » Ostatní

Pěkné

24.11.2022 10:55:43 | Kajreagovat

CÁCORENKA Publikoval(a): Vivien | Básně » Láska

Je to i krásná exkurze do ženského světa. Nyní jsme zde měli kolegyni z Itálie. Je plná života a přesto odmítala všechny nabídky, které jsem jí dával k tomu, co by mohla vidět, navštívit. Bylo vidět, že stejně jako Ty ve své básni i ona je otevřená interiérům, vztahům, možnosti přetvoření vztahy a setrvání v přetvořeném snad až do smrti. Díky.

24.11.2022 09:58:20 | Kajreagovat

NA KOTÁROCH Publikoval(a): Vivien | Básně » Ze života

Věřím, že odpustíš rozpustilou konfrontaci :-):

Ty, sekerka
rozsekáš tuhý rám okna
pustíš jaro dovnitř
sundáš brýle kalvádosu
kolečka vykutálená
do nově ostrých kontur Vysočiny
vyvětráš dým
už nebudeš zaseklá v otci

24.11.2022 09:48:20 | Kajreagovat

CÁCORENKA Publikoval(a): Vivien | Básně » Láska

Je to příležitost vyjít sám ze sebe a v žáru citobvého pole, sebedarování, blízkosti roztavit to, jak vidíme sebe, jak vidíme druhého a jak jsme viděni do konkrétního, reálného celku. Malovaný talíř je vypálen, pohádka končí svatbou :-). U Tebe je žár, jiný svět, skvěle vyjádřen slovenštinou, která sama o sobě nabízí nové obzory.

24.11.2022 09:35:51 | Kajreagovat

Lesní požár Publikoval(a): Lioness | Ostatní poezie » Romantické

Přeji, ať si všimne. Máš příležitost víc převzít iniciativu?

11.11.2022 07:42:29 | Kajreagovat

omnia Publikoval(a): Sonador | Básně » Bůh, víra

Milá Sonador, báseň je krásná. To už samo o sobě odpovídá na otázku, proč byla napsána. Dotkla jsi se krásy. Mohu se ale ptát dál. Další položení otázky proč mě vede k znegování všeho, co je v básni napsáno. Znamenalo by to, že se cítíš nejisistá ve všem z napsaného a báseň je zde pro to, abys se utvrdila v tom, zda na vše zmíněné máš nárok (promiň to nešikovné vyjádření), zasloužíš si to.
Nyní se ptám sám sebe (nebo i Tebe): Trefil jsem se nebo jsem si to promítl sám na sebe? Já totiž trpím tím, že si myslím, že si tyto věci nezasloužím, že na ně nárok nemám.
Případně dík. K.

09.11.2022 15:05:43 | Kajreagovat

ze-mě-třesení Publikoval(a): Sonador | Básně » Ostatní

Těší mě, že se máš prima :-)

09.11.2022 15:04:27 | Kajreagovat

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí