Komentáře odeslané

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 655 záznamů. Zobrazuji 196-210.

Po letech Publikoval(a): Psavec | Básně » Ze života

Chtělo by to ženu mladší,
o čtyřicet možná stačí.

Tedy je mi teprve 72, takže jsem oproti tobě dosud mladík a nemohu se srovnávat - a žádná stařenka mi doma coby antiafrodisiakum roztouženě nevzdychá...:-)

07.01.2025 16:59:03 | Zoroasterreagovat

Utajený význam českých dějin Publikoval(a): Zoroaster | Fejetony, sloupky » Historické

Hypermoderní budoucnost je globální už pouze v rámci Západu, a ten dnes zaujímá po všech stránkách méně než polovinu zemské sféry a jeho význam se stále zmenšuje. Naše mládež také jednou prohlédne, zvláště až se bude krčit před národy Východu...

07.01.2025 12:38:25 | Zoroasterreagovat

Utajený význam českých dějin Publikoval(a): Zoroaster | Fejetony, sloupky » Historické

O té současnosti máš naprostou pravdu. Není však právě proto dobré si připomínat slavné dějiny, které jsou stále více přepisovány a lživě vykládány? A netýká se to jen malých národů, ale i velkých jako jsou Rusové.

06.01.2025 15:33:25 | Zoroasterreagovat

Utajený význam českých dějin Publikoval(a): Zoroaster | Fejetony, sloupky » Historické

Velice zajímavé. Fargha je jaké město, když Praha je Bárágha? Není Fargha Praha a Bárágha Budapešť nebo Bukurešť? V každém případě máš velkou pravdu o vylhané historii napsané povětšinou katolickými kronikáři na zakázku Vatikánu. Ve středověku se člověk mohl dozvědět více pravdy od muslimů než od křesťanů.

06.01.2025 15:31:02 | Zoroasterreagovat

závidím Publikoval(a): Philogyny1 | Ostatní poezie » Ze života

Působivé vyjádření drsné krásy přírody, již lze vnímat jen o samotě...

06.01.2025 13:14:08 | Zoroasterreagovat

Předehra Publikoval(a): Zoroaster | Básně » Ostatní

Děkuji za potěšující hodnocení...

05.01.2025 17:14:13 | Zoroasterreagovat

Salechard Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní » Cestování

Rád jsem zhlédl celé video - Rusko nás v budoucnu ještě překvapí a věřím, že se dá cestou Číny, děkuji.

04.01.2025 17:25:03 | Zoroasterreagovat

Tajemství kineziologie One Brain Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Ostatní

přesně tak, ale všeho do času...

04.01.2025 16:15:03 | Zoroasterreagovat

Tajemství kineziologie One Brain Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Ostatní

tak tak...

03.01.2025 23:58:46 | Zoroasterreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Měl bych tedy pár poznámek k tvým myšlenkám:

Síla myšlení lidí starověku:

Zabývám se zde nikoliv výplody myšlení starověkých filosofů, ale jistým torzem znalostí pocházejících z dob mnohem starších. Jak známo, první artefakty dokazující přítomnost vyspělé civilizace na Zemi jsou staré 500 milionů let. Védské texty vznikaly cca před 6000 lety, přičemž zaznamenávají esoterické vědění, které se do té doby předávalo pouze ústně v posloupnosti učitel – žák. V té době započala éra kalijugy, která se vyznačuje progresivní involucí lidstva a ztrátou schopností toto vědění nadále uchovávat pouze v paměti žreců. Proto vznikl jazyk sanskrt za účelem jejich zaznamenání formou manuskriptů (ty byly navíc napsány ve verších, aby se snáze tlumočily). Bohužel v té době již byly Védy natolik zkomolené, že je mnohé v nich potřeba brát s rezervou. Nicméně je možné se dovtípit, že ono původní vědění přesahovalo současnou vědu, ale muselo pocházet ještě z dob, kdy se lidé dožívali tisíce let a jejich paměť i duševní schopnosti byly na řádově vyšší úrovni. A to bychom se museli vrátit zpět v čase asi tak o sto tisíc let – tehdy pozemská civilizace navíc čerpala z mimozemských zdrojů (bohů praotců navštěvujících Zemi. Například egyptská kniha králů obsahuje současné známé dynastie faraonů (počínaje 3000 př.n.l.) pouze jako zlomek celkového výčtu. Předcházejí jim dlouhé seznamy bohů, jež současná věda považuje za mytologickou fantastiku autorů)

Megalitické stavby:

Na nich není zajímavá jejich velikost, ale technologie, které musely být použity pro jejich zbudování: na kamenech a konstrukcích jsou zřetelně patrné stopy po obřích frézách a vrtných soupravách, nad nimiž zůstává rozum stát i současným technologům. Je naprosto zřejmé, že nemohly být postaveny s využitím ručních nástrojů, s jakými podle archeologů pracovali Egypťané. Zkrátka hypotézy renomovaných archeologů a historiků jsou mimo mísu a realitu. To se týká prakticky celého pásu pyramid nacházejících se po celém světě (nejen v Egyptě či Jižní Americe – viz pyramidy v Bosně, na Krymu, v Rusku a na dálném východě.)

Částice anuh:

V tom si myslím, že indické Védy zachovaly velmi malé torzo znalostí, a navíc je třeba počítat s oním zkomolením. Jak je to s tím párováním není zřejmé, stejně tak neznám ekvivalent trasarénu v moderní vědě. O kvantovou fyziku se moc nezajímám, ale mám obavu, že celý částicový model hmoty je ryzí hypotéza, a vše se ohýbá tak, aby to matematicky vycházelo (včetně všelikerých uměle dosazených konstant). Je zde také teorie strun, která nemá podporu v oficiální vědě. Zkrátka podezřívám teoretické fyziky, že si leccos cucají z prstu. Tady se nacházíme na velmi tenkém ledě.

Zákon kauzality:

Rád bych věřil, že jde o univerzální zákon, avšak mám své pochybnosti, stejně jako pochybuji o teorii relativity či obecné platnosti evoluční teorie (existují paradoxy, na něž si v tuto noční hodinu už nevzpomínám, ale týkají se vícedimenzionálního prostoru a existence paralelních světů.)

03.01.2025 23:55:20 | Zoroasterreagovat

Védská duchovní tradice. Sanskrt k nám promlouvá z hlubin dávnověku. Publikoval(a): Zoroaster | Ostatní » Historické

Tak to je slušná nálož myšlenek - ještě se k nim vrátím a budu reagovat později. Děkuji za ně.

03.01.2025 19:13:59 | Zoroasterreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Především musím vyjádřit potěšení z tvé úvahy, již shledávám oproti obecnému průměru vysoce gramotnou. O smyslu života vůbec (života o sobě) vskutku nemá smysl polemizovat. Naprosto souhlasím s Tvým tvrzením, že život tu byl od pradávna, pročež uvažovat o tom, zda má či nemá smysl, je irelevantní. Dokonce bych Tvá tvrzení rozšířil: princip života je obsažen již v samém základu vesmíru a současně s elementárními částicemi hmoty obsahuje také elementární částečky života (v sanskrtu se nazývají atma – viz můj článek https://www.liter.cz/ostatni-historicke-910295-cist).

Proto jsem ve svém vyjádření dharmy hovořil o „lidském“ životě (jaký jsem chápal i ve Tvém dílku – píšeš v něm o lidských stránkách duše). Ten Seneca byl stoik a stoia řešila přechod od řecké polis k římské kosmopolis, jinými slovy, vztah občana k obci (polis) byl zřejmý a samotný Platón shledával analogii mezi ustrojením obce a ustrojením člověka neboli činit pro dobro sebe sama je totéž jako činit pro dobro celé obce. Totéž se ovšem nedalo říci o kosmopolis (Imperiu Romanu). Kosmopolita musí smysl vlastního života teprve najít. Stejně uvažují i zastánci moderní fenomenologie (Huserl, Heidegger): Obsah lidského nitra je veskrze negativní neboli nic nám není pozitivně dáno jako smysl života či jeho morální obsah. Vše záleží na tom, jak se dokážeme oprostit od vnějšího vleku našeho pobytu ve světě a učinit své bytí autentickým. Na pozadí prožitku existenciální úzkosti pak dokážeme vykřesat ze svého nitra pravý smysl naší existence.

Ale nechci tě zatěžovat filosofickými tezemi, tvůj otevřený vztah k přírodním vědám promlouvá rovněž o otevřenosti poznání objektivní reality nezatížené zdáním emocemi vláčené duše. Těšilo mě s tebou polemizovat.

02.01.2025 15:58:42 | Zoroasterreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Tvoje dharma může znamenat právě být prospěšná svým blízkým (ostatně jako u mnoha žen) - jako manželka, matka, babička. Nemusí jít ani zdaleka o nějaký vznešený a vysoký cíl. Morálka a svědomí jsou zase docela jiné kategorie. Tak i Tvoje báseň se jakoby dotýká smyslu života, ale na hony se míjí s jeho podstatou - žádné podobné sentimentální představy o smyslu lidského života nevypovídají. (Snad Tě má upřímnost a přímočarost neurazí...)

01.01.2025 17:23:48 | Zoroasterreagovat

Smysl života Publikoval(a): Helen Mum | Ostatní poezie » Filozofické

Smysl života každého člověka skrývá jeho dharma – v původním védském smyslu (k jaké životní cestě jsme byli předurčeni v závislosti na našich schopnostech, původu a karmě z minulých životů). Málokdo však vlastní dharmu alespoň v náznacích objevil a málokdo ji vůbec hledá (v onom hledání dharmy je prapůvodní smysl hesla „Poznej sám sebe!“ – nápisu na vstupní bráně delfské věštírny)

01.01.2025 11:20:21 | Zoroasterreagovat

Proměny v čase Publikoval(a): Zoroaster | Básně » Ostatní

Přeji hlavně pevné zdraví v roce 2025 a je mi ctí za tvůj zájem o mou uměleckou práci.

01.01.2025 01:07:09 | Zoroasterreagovat

© 2004 - 2025 liter.cz v1.8.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel