Černobílý knoflík

Černobílý knoflík

Opustil své hnízdo

nechtěný byl odložen

posléze zapomenut.

Ležel na posteli a čekal

na vroucné a upřímné ruce plné lásky.

Slza promočila 1 mm čtvereční postele

protekla dírkami pro nit.

 

Kladivo sobeckosti, ega a paranoi

dopadlo.

Roztříštěn do kousků

černé a bílé

čeká na opravu.

 

Matrace neschopna pohybu vpřed či vzad

mačká jednu angry reakci za druhou.

Uprostřed černá díra

vytvořená kolapsem hvězdy v jejím srdci.

Nadějný Měsíc přiblížil se k matraci

hladina stoupá.

Lehám do matracového přílivu

ale paměťový pěna vše zas vrátí.

Měsíc jako součást naděje

ocitá se v temném paralelním vesmíru.

 

Zachraňuju s nasazením života kousky lásky, upřímnosti a vděčnosti

ostré jako břitva ať jsou černé nebo bílé.

Střepiny pořežou ruce

ale i s krví nestačí na převážení vah s tvou černou dírou.


Myslíš

že od tebe darovaný náhrdelník s písmeny

 je převáží.

Ale ten odletí jako peří po jemném vánku

za sedmero hor a sedmero království.

Ani tornádo nemuselo být.

 


Moje snaha střepiny poskládat do správného tvaru

rozmělní je na prach.

Pár přátel mám.

Ovšem smetáčku a lopatce

-nejlepším přátelům-

zdá se býti prach důvěry a respektu příliš malým.

 

Tvoje rodiče asi zakázali ti přístup

k vysavači a zdroji tepla a možná i vrtačce.

Kopí, AK-47, kalashnikov či halapartna jsou ve tvé spíži

ale ty s nimi jen zabíjíš zbytky své empatie

i trojité vazby mezi dusíky.

 

Nadějný útok na dílnu

se nekoná.

Protitankovou střelou ničíš komára

měnícího se příležitostně ve velblouda se čtyřmi hrby.

 

Srdce jako černá díra postupně pohlcuje všechno.

Zbraně, energie, knoflíky i smetáčky a lopatky.

Zkolabovaná hvězda se už nevrátí.

Stephen Hawking s tímhle (ne)počítal.

 

Nakonec zbude jen nedobytná dílna

Nesprávně pojmenoval jsi ji Pandořinou skříňkou.

Měl bys ji nazvat Normandií.

Spojenecké síly vždycky pomohou.

Ale válku vyhraje Hitler.

 

Co nám zbývá?

Naděje umírá poslední

ale umírá.

V tobě.

Mě ještě zbyla.


Pojďme spolu proplout černou dírou.

Budeme krvácet, plakat a zvracet.

Křičet bolestí budeš uprostřed Osvětimi

hladový a vyčerpaný.

Já ti budu házet kůrky od chleba.

 

Rodinný ostnatý drát traumat

hluboko zaryje se do kůže

Svěrací kazajka bude tvůj kabát.

 

Všechny kousky puzzle

procházející jemným sítem

budeš se snažit pochytat holýma rukama

Ruce nestačí

tím nejjemnějším sítem musí se ti stát samotná tvé tělo.

Mít je všechny je nepravděpodobné.

Poskládat dohromady nemožné

a já ti s tím nebudu moci pomoct.

Mohu leda svými slzami naplnit měsíční moře

abys konečně uviděl svůj poskládaný odraz tvé duše.

 

Dostaneme se na začátek všeho vesmíru

kde budeme opět hvězdami.

Tvoje černá díra v jádru hvězdy bude vždy tvou součástí

neschopna tě pohltit.

Budeš hvězda.

 

Zaútočíme na dílnu nukleární fúzí

osvobodíme vše co je v ní

a společně vytvoříme nový krásný

 

ČERNOBÍLÝ KNOFLÍK

 

Vše záleží na jediné věci...

 

Chceš?

Autor Laraille, 14.02.2021
Přečteno 151x
Tipy 22
Poslední tipující: enigman, Uzel, GiovaniDaVinci, Amonasr, Akrij8, danielsoft, Crazymike, Iva Husárková, mkinka, jenommarie
ikonkaKomentáře (32)
ikonkaKomentujících (7)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

ano...matrice schopna...

22.02.2021 20:33:15 | enigman

rozhodně nevšední poezie... já zase občas používal informatické výrazy... měl jsem i nějaké básně v programovacích jazycích, ale moc se nechytly... tip

15.02.2021 15:31:58 | danielsoft

Velmi zajímavé! Škoda :( Ono kdybys tu dal báseň ve španělštině, tak by asi o to moc zájem nebyl no... Děkuji :)

15.02.2021 15:34:23 | Laraille

Ahoj, jen jsem chtěl něco fakticky poznamenat, co mi vždy u takovéto prózy, či poezie vadí a podle mého názoru by to tam nemělo být... A to jsou ty klišé fráze a názvosloví jako Černá díra, paralelní světy nebo jména konkrétních bláznů jako Hitler, či Hawking... Tyto výrazy patří do myšlenkovitých knih, kde se lidé zabírají převážně dezinformacemi(nepodloženou a neempiricky doloženou pravdou) a filozofiemi, kde hned na úvod by mělo být varování o skutkové podstatě díla, a že jde o scifi jednoho autora(nebo skupiny), žel bohu, ale převzatá slova od jiných. A do dobré literatury života a pravdy to nepatří, pokud chce autor a člověk něco vyjádřit ze sebe... Aktuálně... Měl by používat jednoduchá slova a věty. Tak, aby i jeho prarodiče chápali, o čem píše a co se snaží vyjádřit :o) Myslet si, že nějakými odbornými(lživými) frázemi něco vyvolá u druhých, a že tomu dodá šťávu, je naprosto mylné. Probuzená bytost to hned cítí...

Tím ovšem nekritizuji toto dílo, myslím si, že něco v sobě máš... A mohla bys více zveřejňovat nejen tady. Jde o to s tím i pracovat a hrát více na fantazii, aby ta představivost u této literatury byla více použitá... Příkladem je toto dílo, je hluboké a chápu ho, ale více bych se zaměřil na tu duševní stránku... A myslím si, že je to jedno z nejlepších děl, co jsem tady četl... Možná máš hodně (odborné literatury) načteno, ale zkus si uvědomit jednu věc, že je to všechno nejspíše lež, kterou podstrkují běžným lidem... A každý člověk, kdo toto šíří se sám stává součástí problému zakrývání té pravdy! A pokud se cítíš jako v tomto díle, měla bys tu pravdu hledat a neutápět své naprogramované myšlení v takových textech a ještě je vyhledávat. Jediné, co osvobodí ducha je Pravda a Láska! Lež a Strach je jen sprostá manipulace :o)

15.02.2021 11:30:50 | Crazymike

Ještě si neodpustím, to že tyto vědecké výrazy byly použity jen jako básnický obrat, takže rozhodně nepopisuji, co to je, a rozhodně tím nešířím žádné dezinformace :D

15.02.2021 12:28:05 | Laraille

V pořádku, jen jsem sdělil názor na věc. Že je to moc odborné a většina, hlavně dříve narozených to nemusí pobrat, obzvláště ty fyzikální pohádky :o)

15.02.2021 12:42:30 | Crazymike

Začnu tímto, přečti si popis mého profilu a uvede tě to do toho, kým jsem :)

Možná se to zdá klišé, ale pro mě to klišé nejsou. Jsou to komplexní věci, které jsou tak málo probádané a myslím, že si pozornost zaslouží.

Naprosto chápu, že považuješ za blázna Hitlera, ale Hawkinga? Promiň tomu opravdu nerozumím. Zdáš se mi být jedním z těch "odpíračů" kovidu a tvůrce všelijakých konspiračních teorií, pokud se pletu, tak se moc omlouvám. Nevím, proč si myslíš, že např. černá díra je neempiricky podložená "pravda". Je dokázána, byla i dokonce vyfocena. Její existence byla několikrát dokázána takže opravdu nevím, proč to nazýváš dezinformací.

Takže mi chceš tímto říct, že Hawking nenapsal dobrou literaturu? Pokud si toto myslíš, tak se omlouvám, ale dál se prostě neshodneme a asi nemá smysl se na toto téma dál bavit.

Píšu ze srdce, takže opravdu nemám potřebu, aby to moji prarodiče chápali, jsem srdcem vědec, chci se jím stát a za tím mě čeká ještě dloouhá cesta čtení a bádání :) ano mám načteno na poměry normálního studenta hodně, takže se to prostě v mým dílech odrazuje a to si myslím, že není nic špatného. Používáním výrazů patřící převážně do odborné literatury, se nesnažím ostatní oslnit svými znalostmi, spíš samovolně vyklouzly z mé hlavy a zahnízdily se v mých textech.

Pokud tvrdíš, že odborná literatura, myslím tím tu pravou, se statistickými daty a referencemi na články, kde byla data náležitě vědecko-statisticky dokázána, za dezinformace a za "zakrývání pravdy" tak je mi tě líto. A asi tedy nejsem tím běžným člověkem. Chápu je složité rozeznat, co je pravda a co není, proto je nejlepší držet se pouze toho, co bylo mnohokráte dokázáno a vědecky dokázáno.

Nevím, co myslíš tím, že je jsou tyto "pravdy", slovo fakta je lepší, podstrkovány veřejnosti...

Myslím, že věření dezinformacím a konspiračním teoriím je způsobeno neznalostí úplně základních věcí, jako je například, jak funguje DNA, co je to buňka, základy matematiky, chemie a fyziky. Ano velká část vědy jsou jen spekulace, ale to je jen směr kterým se vědci mohou vydat a náležitě to dokázat :) Převážnou většinu ale tvoří smysluplný výzkum, který zachránil, či vylepšil naše životy. Bohužel v některých případech i zahubil, ale těchto vědců je naštěstí málo.

Doporučuji kanál na Youtubu nezkreslená věda :) je to hezky podané a přitom podává spoustu informací, navíc kreslené, takže né nudné :)

Nakonec opravdu děkuji, že si myslíš, že toto dílo je zde nejlepší (což si tedy nemyslím:D)

Doufám, že si nemyslíš, že jsem zmanipulována vědou nebo něco na ten způsob, protože to opravdu nedává smysl. Nikdo mě nemanipuluje a odhalovat maličkosti skrývající se pod těmi nejbizarnějšími tvory, je prostě moje poslání a opravdu mě to baví a naplňuje. Šířím fakta a ne "pravdu", protože pravda, je pro každého jiná, za to fakta jsou stejná.

P.s. opravdu nesnáším, sousloví "hledání pravdy". Zní to fanaticky a pravda je mnohotvárná. V tomto případě pokud myslíš odhalování informací, tak je lepší použít spojení " hledání, tvoření a dokazování faktů".

15.02.2021 12:19:33 | Laraille

Je mi celkem jedno, co máš kde napsáno, nikdy to nevystihne to, čím a kým jsi :o) A všem vědcům, lékařům, říkám jen jedno, víš, co je základní funkcí vědce? No, pak určitě nespoléhat na věci z druhé ruky a sama si to potvrdit. Empiricky pokud možno! A podle toho, co jsi napsala zde jsi skutečně tak daleko od pravdy, že jsi to ani neuvědomuješ. Zkus to opravdu probádat... Sama! Tvrdit věci, co říkají druzí, je žití z druhé ruky, se životem a vědou to nemá co dělat. A pokud někdo chce být vědcem, či lékařem, měl by opravdu a vášnivě studovat věci ze všech úhlů, ale to skoro nikdo nedělá... Protože by pochopil, že jsou to převážně lži a pak by nedokázal žít s tou představou, že škodil záměrně druhým. Toto je opravdu velmi důležitý faktor našich životů! A kdo to nechápe, bude trpět, bude trpět i jeho okolí... Skutečnou pravdu nenalezne... A třeba jednou na to přijdeš, každý život je cesta a ta Tvoje stále probíhá, jen by bylo lepší žít svůj život a ne životy druhých, psychopatů, sociopatů, bláznů a lhářů... Život je příliš cenný na to, abychom "ztráceli čas" věcmi, v jaké nás nutí věřit za jejich agendou... Kterou třeba teď nechápeš, nemáš sílu ji pochopit a přetvořit na něco úžasného a krásného :)

PS: I Hawking na závěr svého života řekl to, že se spletl, stejně jako Einstein zpochybnil své dílo. Teoretičtí vědci nejsou vědci, ale spisovatelé scifi, většinou na objednávku "Vatikánu", které praktikují už od dob, co vymysleli "Vesmír" :o) Porovnej si tyto autory třeba s Teslou nebo Eiffelem? Nevidíš rozdíl? Pak jsi ztracená a nikdy to nepochopíš, bohužel :o) Pravda se jim totiž nehodí a vždy propagují jen lži, už to o něčem svědčí... Navíc fotky z Vesmíru, z fotoshopu, nejsou důkaz, to snad nemyslíš vážně :o)

15.02.2021 12:39:31 | Crazymike

Navíc "vyfotografování" (spíš tedy zachycení) černé díry je OPRAVDOVÁ vědecká práce a je FAKTEM. JE TO DOKAZÁNO a zpochybnit to lze jen nějakým dalším výzkumem. Ne jen že si jen tak z pleziru řekneš ha to je blbost... xd

15.02.2021 13:09:23 | Laraille

Úplně nakonec dodám, že nikdy nic nelze dokazat, jen vyvrátit. Pokud ríkám, že se něco dokázalo tak se tím myslí vyvracení nulové hypotézy (opak toho, co by jsme rádi "dokázali") a upředstnonění alternativní, jejíž znění je ovšem možno také vyvratit. Pokud tedy tvrdíme že se něco dokázalo, myslí se tím že hladina signifikace( pravděpodobnost jevu který se snažíme vyvrátit) klesla pod danou mez - v biologii 0,05. Ve fyzice 0,01 a v matematice dokonce 0,001... tyto znalosti jsou naprostým zakladem pro poznání prace vědce a pro pochopení toho, proč věříme informacím"z druhé ruky"... opravdu víc studuj z důvěryhodných zdrojů prosím a nešiř takové nesmysly jako jsi napsal. A ano coronavirus existuje. Sama jsem viděla jeho sekvenci genomu :)

15.02.2021 13:15:40 | Laraille

Neshodneme se, nic ve zlém, ale na rozdíl od Tvých zcestných a nesmyslných argumentů, já mám trošku jiné... Poukazuji na jiný fakt problému, nesnaž se tady předepsanými řádky pavědy něco dokázat nebo vyvrátit, a udělej to! Ty sama... Ano, Ty, kdo jiný? Když si za tím tak zlomyslně stojíš... A jestli jsi viděla Conoravirus Sars-Cov-19, tak jsi jediná na světě, ještě si ho barevně vyfoť, izoluj a Nobelovka Tě nemine, zatím jsi jediná :o)

15.02.2021 13:22:04 | Crazymike

Btw coronavirus se musí izolovat (respektive jeho rna), kdyz se na něj testuje a obejvuje se jeho přítomnost...

15.02.2021 13:33:47 | Laraille

Jsem to psal přeci :o) Izoluj si ho a máš vědecké uznání jisté, tak do toho, udělej to, teď hned :o) Budu Tvůj první skutečný fanoušek :)

15.02.2021 13:36:56 | Crazymike

Jediny, kdo tu podporuje pavědy jsi ty. Posledni moje slova. Jsi zmanipulovany až to bolí a i kvůli tobě se nesmysly a blbosti šíří světem a dělají se takove kraviny jake se dělají. Je mi to strašně lito, ale nic s tím neudělám.

15.02.2021 13:26:49 | Laraille

Děkuji za Tvoji empatii :o) Jsi strašně milý a hodný tvor :o)

15.02.2021 13:27:59 | Crazymike

Fantastická počítačová grafika nás ještě všechny jednoho dne ohromí, až tu přistanou ET :o) Počkej si, co nám hezkého řeknou :o)

15.02.2021 13:11:28 | Crazymike

To co píšeš, vyzkoumat všechno na vlastni pěst, by vyžadovalo být nesmrtelným. Proto existuje něco jako zpětný revizní systém a biostatistika :D přesně proto, že tyhle zakladní věci neznáš, tvrdíš takovehle nesmysly. Vůbec nemáš ponětí jak věda funguje, a že za objevy málokdy může jeden člověk, většinou je to soubor týmů z celého světa, které soudí zase konkurenční vědci a existují také grantove agentury, které prostě nepodpoří výzkum, který je blábol. Panebože. Takže přistání na měsíci je photoshop? Xdddd všechny fotky z vesmiru jsou photoshop? Xdd asi nema cenu se tu dál bavit. Je mi tě líto.

15.02.2021 13:04:05 | Laraille

Hlavně, že mě znáš a vše, co jsem pochopil, lítost si nech, lituj sebe, ne druhé :o) A neboj, to, co ty píšeš jsem věděl už ve 14 letech a mnohem více :o) A nebyl jsem tak slepý k pravdě... Když lidé vycházejí ze lži, pak nic nedává smysl, ale to jako skvělý vědec musíš vědět :o) Odsoudíš se pouze k papouškováním toho, co kdo řekl, ale ani tě na chvilku nenapadne to zpochybnit a dokázat opak, viď :o) Já ti přeji úspěšnou vědeckou kariéru, když po ní tak toužíš.... Každý dostane to, co chce :o) Jednou :o)

15.02.2021 13:09:35 | Crazymike

"Slepý k pravdě"... jak uz jsem řekla v tomto případě je špatné používat slovo pravda. Používej slovo fakt. A ne nejsem skvělým vědcem. Ba ani vědcem. Řekla jsem že v srdci jsem vědcem. To je něco jiného. Tolik toho nevím a věř mi, že prace vědce je pořád něco opakovaně vyvracet. A ano ty jsi tu nejmoudrejší ve 14 letech si poznal, že vše je lež, že ve vakcín je mikročip a Bill Gátéz ovláda všechny pomocí mikročipu v hlavě... no.. já ve si ve 14 poprvý nanesla makeup na obličej.

15.02.2021 13:22:33 | Laraille

Tak tvoje chyba si něco patlat na krásný obličej :o) Já si vyvrátil Einsteinovu teorii relativity, každý má něco :o) Stále jsi mimo v tom, na co zde poukazuji... Jen na povrchnost lidské mysli a jeho myšlení :o) A že člověk, badatel a průzkumník si to má ověřovat sám... Nespoléhat na druhé. Na koho můžeš spoléhat? Jen na sebe :o) A to málokdo chápe...

15.02.2021 13:26:44 | Crazymike

Opravdu ve skrytu duše doufám, že jsi troll a jen se mě snazíš nachytat na švestkách. Opravdu si přeji aby to byl jen blbý vtip.

15.02.2021 13:28:21 | Laraille

Tak to jsi první, kdo mi nazval tím pěkným slovem na T :o) Se mnou je tady asi jediná normální domluva a komunikace, pokud jsi tak slepá k sobě, nesnaž ze sebe aspoň dělat hlupáka, možná to zabírá na ostatní, na mě ne :) Zaměř se na sebe, na svoje poznání, přejímáš jen zlo a strach z ostatních. Já tu zde žádnou lež na rozdíl od tebe nevyslovil :o)

15.02.2021 13:33:16 | Crazymike

Nevim, proč by mi mělo záležet na tom, zda mě máš za hlupáka :) Končím konverzaci nemá to cenu. Preji príjemný poslech Ortelu a čtení Sputniku.

15.02.2021 13:58:39 | Laraille

Takové braky nevyhledávám :o) Opakuji jen to, že jsi vůbec nepochopila to, s čím jsme tu oba "trávili" čas, a hlavně tím, na co jsem se snažil poukázat. Arogance myšlení zakaluje vědomí a pak se nevidí za špičku svého nosu :o) Pěkný den :o)

15.02.2021 14:03:41 | Crazymike

Naději musí oba v sobě mít..
pakliže jeden ji neprojevuje
propadá druhý také do beznaděje
..znám velmi dobře tyhle děje
..a tvůj obdivuhodný popis
...se spoustou přirovnání
..dává čtenáři pocity,
které si každý už někdy prožil
..ta nenávratná a přestu bolest
..i v zrnku prachu
..je stále ještě slyšet
..to tiché "snad"..
i kdyby bylo to více bolestné
..tak to " snad"
..jen tak nezhasne.
To je ta víra a to srdce statečné
..to pevné, které moc dobře ví
..že bolest je života součástí
..Přeji ti to TVÉ "snad"
..aby nebylo bolestné a změnil se tvůj prach
..na ty kousky, které dva spojuje. **ST
Naděje ve dvou
.. je to jediné o co stojíme. ;) opatruj se

14.02.2021 12:24:18 | jenommarie

To je krásné, moc děkuji za Vaše slova :) Jsem bojovnice a tvrdohlavá, takže se budu ještě chvíli prát.

14.02.2021 14:58:52 | Laraille

Když člověk cítí a ví..tak to určitě nevzdat..pěkný večer a i pohodu :);)

14.02.2021 22:04:33 | jenommarie

Matrace neschopna pohybu vpřed či vzad....(to se povedlo), pište dál. Dobrý to je.

14.02.2021 09:02:07 | Medved23

Děkuji :) Deprese je bohužel taková... :(

14.02.2021 14:59:44 | Laraille

Laraille jsi tady tak dlouho, a vlastně jenom čteš, píšeš asi jen když už je tlak větší, než ukazatel síly která jej dokáže udržet, premyslela jsem kolik ti je let, vím že jsi mladá a vzdelaná :)...celý text je hutný a plný příměrů co rozvíjí představivost...neodsuzuje... jen vnímám bolest se kterou byl psán...ztráta důvěry a přesto podaváš znova ruku...nebuď tou co dává poslední kůrku, aby sama mohla jíst štěrk...patří vám oběma dostatek plnoSTi...buď zdravá a piš víc...má to smysl :)

14.02.2021 07:52:39 | Malá mořská víla

Já píšu jen do šuplíku, stydím se, mám většinou prózu a mám v tom stylistické chyby (mám zvláštní skladbu vět, schválně používám výrazy normálně pro popisovanou situaci/předmět nepoužívané, schválně opakuji slova pro gradaci...), tak se lidi po mě kvůli tomu svezli a od té doby se stydím postovat či jakkoliv prezentovat svou tvorbu. Navíc, moje kamarádka spolužačka byla vždy "dokonalá" v tvorbě textů - má na to talent, a byla velmi protežována (učitelka češtiny jí vždy dala ze slohu 1 a já měla štěstí, když jsem dostala za 3), i když její texty neměly tu správnou "hloubku" a byly povrchní. Já si přišla, jakože nemám právo něco psát, když dělám chyby a ona je tak dokonalá. Snažím se to překonat, ovšem není to lehké :) Moc si vážím tvých slov. Já se teď snažím najít rovnováhu mezi jezením štěrku a jezením jiker. Vždy jsem byla taková, že když někdo potřebuje pomoc, tak se mu snažím pomoci někdy i na úkor svých vlastních potřeb. Ale budu bojovat a knoflík bude opět v teple jeho kapsy.:)

14.02.2021 15:09:43 | Laraille

Bojovat? Jsem o dost starší a chápu co ve své mladosti cítíš...víš, já dnes už bojovat nechci, ani se sebou ani o někoho ...jen objevovat, plynout, dát ze sebe, ale nečekat na zpět ...být autentická, ale nevyžadovat...život sám nezůstává dlužen... vrací a přitáhne toho kým jsi...a broučku na chyby a kritiky se vyser ;) jen piš;)

14.02.2021 20:05:45 | Malá mořská víla

© 2004 - 2021 liter.cz v1.4.12 | Facebook, Twitter