Charkov

Charkov

Anotace: Mikropříběh. Třeba by se zde našel tvrůrce, který by o tom napsal excelentní dílko. Moc rád bych si to přečetl. Pokud tu jsou lidičky, kteří by rádi napsali o válce na Ukrajině a třeba i mají kořeny, známé a iniciativu o tom všem promluvit. Nebojte se.

Charkov

 

Toho rána jsme hleděli z balkónu do oblohy a měli sny – v lepší zítřky, smáli se ovínění a plánovali letošní dovolenou do Oděsy, s přáním poznat moře a ponořit se do průzračné vody, relaxovat, odpočívat …a s našimi dětmi se radovat.

 

Na noční obloze se rozzářilo světlo, které oslňovalo a velkou rychlostí se přibližovalo.

 Ten démonický zvuk mířil přímo na nás a burácení z oblohy se zvyšovalo. Ustrašení jsme s Alinou na to vše hleděli a nevěděli, co se děje a utíkali rychle dovnitř bytu.

 

Raketa dopadla kousek od nás a tlaková vlna vymlátila okna      

v celém bytě. Protější panelový dům hořel v plamenech. Slyšeli jsme sténání a brek sousedů - hořící vyskakovali z vysokých pater.

Bezvládná těla dopadala na beton a dohořívala.

Začala válka.

  Nocí se nesl neklid, napětí a strach. Tato charkovská čtvrť již nebyla jako před pár dny, kdy si naše děti hrály na hřišti, smály se a radovaly.

Městem duněly výbuchy a odlesky se odrážely od střech.

Ten zvuk bomb a světlo nás zmrazilo do propasti strachu a bezmoci.

 

Utíkali rychle do pokoje dětí a našli je v šoku - klepajíc se strachy – brečely. Alina je vzala do náručí a utěšovala.

 Silný zápach kouře, střepy z oken a popadané věci, vyvrácené balkónové dveře, převrácený nábytek a úlomky betonu všude po bytě - nasvědčovalo extrémní ničivou sílu, která dopadla 50 metrů na protější dům a vytvořila tak totální demolici domu. Plameny šlehaly do výšky a všude se rozšiřovaly.

Volodymyr spěchal po schodišti dolů po střepech a míjel sousedy, kteří se chtěli co nejrychleji dostat do sklepa. Napůl oblečení, vyděšení a paralyzováni…utíkali.

Vyběhl před dům, kde právě někdo kabátem hasil hořící tělo

a uviděl poprvé okamžik posledního výdechu - smrti. Spálené

tělo a rozsekané kosti – neznámého – který hořící dopadl na chodník z vysokého patra.

 Během pár minut se odehrálo tolik, kdy i  Volodymyrovi -  

hasičovi, který byl vždy vystaven extrému, se udělalo úzko.

Vysoký panelový dům, kde žilo několikset obyvatel dostal zásah do vyšších pater, které rychle začaly pohlcovat plameny.

Křik obyvatel z oken, kašel ze zplodin a všudypřítomný štiplavý kouř, chaos a utrpení nastolilo Volodymyrovi nepřemýšlet zbytečně dlouho nad svými činy a spěchal do jednoho ze vchodů – do 5 patra, kde bydlela jeho mamka. Na schodišti míjel zakrvácené a popálené sousedy, kteří se snažili co nejrychleji dostat po schodišti dolů před dům a do bezpečí.

Vykopl dveře a utíkal do pokoje, kde pohleděl do propasti rozmetaných železobetonových panelů až dolů na ulici k parkovišti. Tohle nemohl přežít nikdo.

Z dálky slyšel sirény hasičských aut svých charkovských kolegů - hasičů. Stále věřil, že jeho mamka žije a že ji tu jistě někde najde.

Jeho kolegové již spěchali po schodišti s dýchacími přístroji a postupně procházeli všechny byty.

Volodymyr se vrátil dolů k hasičským autům a připojoval hadici k hydrantu. V pohledu na vysokozdvižný žebřík, ze kterého hasili, stále věřil…

Až zavolala Alina, že mamka je u nich doma.

  

 

Autor Krahujec, 31.03.2022
Přečteno 62x
Tipy 2
Poslední tipující: mkinka, jenommarie
ikonkaKomentáře (2)
ikonkaKomentujících (2)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře

Myslím že mají teď jiné starosti
..určitě se s časem, až..
dojdou k nějakým "jistotám"..dočteme..spousty příběhů..a řeknu TI upřímně..má kapacita na toto není připravena..já vím, že i ty zprávy a ty tzv."útržky" které se sem dostanou v podobě informací..mě zasahují moc a těžko říct, člověk se v situaci, kdy mu jde o život, asi tzv. "Vybičuje" aby přežil a zvládne..mnoho..jde stranou vše..a ono zo dopadne..až bude ten ..tzv.klid..ta psychika ..asi tak i bude..ale nechci předpovídat.
Jedou mi myšlenky.
Přeji si moc, ať už ta válka skončí a nejsou další oběti na životech i ty psychické.
A navíc už i mě děsí, jak se zde v Čechách vytváří tábory...už ta nenávist určitých skupin ..nepochopím to a je mi z toho i smutno.
Měj hezký den Krahujče*

10.04.2022 13:09:59 | jenommarie

Děkuji za komentář. Hlavně aby to vše co nejrychleji skončilo a vojska odešla zpět na východ.Také si všímám rozdílných názorů a vnímání. Někdo pomáhá a je solidární, někdo vznáší negace... Rozhodně ta válka otřásla celým světem a přinesla mnoho utrpení. Nu, rozhodně obnova této země bude trvat celá desetiletí, mnozí se zpět už nikdy nevrátí. Také přeji hezký den s úsměvem. Zdravím z hor deštivého severu.

10.04.2022 17:08:51 | Krahujec

© 2004 - 2022 liter.cz v1.5.1 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí