----*----


Nejprve je třeba opatřit si vhodný materiál. Protože se jedná o stoličku dřevěnou, bude nutno opatřit si k její výrobě dřevo. Je třeba dát pozor, abychom vybrali dřevo vhodné pro výrobu stoličky. Ne každé dřevo je totiž pro výrobu nábytku vhodné.

 

Jakmile máme dřevo, můžeme směle přikročit k výrobě jednotlivých dílů. Všechny díly pečlivě změříme a zakreslíme. Míry je třeba volit tak, abychom později nezjistili, že jsme je volili nesprávně. Po zakreslení všechny části nařežeme. K řezání použijeme příslušné nářadí. I zde dbáme na správnou volbu nástrojů, neboť to je pro kvalitní výrobu rozhodující.

 

Do všech dílů vyvrtáme otvory o potřebném průměru. Buďte opatrní a nevyvrtejte díry menší, ale zároveň dbejte, aby díry nebyly větší, než je potřeba. Pokud tuto zásadu nedodržíte, výsledek nebude odpovídat vašim představám. U všech otvorů musí být dodrženy naprosto přesné rozteče, tyto rozteče naměřte pomocí měřidla. Vzdálenost otvorů zvolte tak, aby nebyla ani větší ani menší než vzdálenost potřebná pro úspěšnou montáž.

 

K samotnému smontování použijeme spojovacích prvků. Opět mějte na paměti, že spojovací prvky vybíráme takové, které nám umožní provést smontování v požadované kvalitě.

 

Po sestavení hrubé konstrukce přikročíme k lepení ozdobných prvků. Zde je dobré zdůraznit, že k lepení použijeme lepidlo a to lepidlo vhodné k lepení dřeva. Necháme vyschnout dostatečně dlouhou dobu.

K povrchové úpravě stoličky můžeme využít širokou škálu nástrojů, vybírejme však pozorně, abychom nepoužili nástroj, který není určen k povrchové úpravě dřeva. Po této operaci již jen zbývá stoličku nalakovat, opět je nám k dispozici množství výrobků, zejména laků.

 

Doufáme, že tato vlastnoručně vyrobená stolička vám bude dlouho sloužit a bude příjemnou ozdobou vašeho bytu.


----*----

A nyní ohlasy našich čtenářů. Vybrali jsme ty, které se týkají právě výše uvedeného návodu na výrobu stoličky.

 

Čtenářka Anna Antalová z Aše nám píše:

 

Vážená redakce, chtěla bych vám ze srdce poděkovat za váš návod na výrobu stoličky. Již mnohokrát předtím jsem se pokoušela vyrobit si svépomocí svou vlastní stoličku, ale nikdy se mi to nepodařilo. Až po přečtení vaší knihy jsem slavila úspěch. Konečně jsem se dozvěděla, že k výrobě stoličky je třeba použít vhodného dřeva. Do té doby jsem totiž vždy používala dřevo nevhodné a to byla příčina mých neúspěchů. Díky vám nyní mohu každý den chvíli posedět na své praktické a vkusné domácí stoličce.

 


Inženýr Douda z Třeboně nám napsal:

 

Milá redakce,


předem mého dopisu vás zdravím a přeji mnoho dalších dobrých nápadů. Podle vaší knihy jsem se rozhodl udělat si svou stoličku ze dřeva. Jelikož o dřevu něco vím, nečetl jsem váš návod příliš pozorně a spoléhal jsem se spíše na svůj úsudek. Jaké však bylo mé překvapení, když všechny ozdobné prvky, které jsem na stoličku nalepil, do rána opadaly. Teprve když jsem si pečlivě přečetl další řádky z vašeho návodu, došlo mi, kde jsem udělal chybu. Mé lepidlo, které jsem použil, nebylo určeno k lepení dřeva. Vy na tento problém výslovně upozorňujete a za to vám díky. Teprve po přečtení jsem mohl svou stoličku zdárně dokončit. Ještě jednou mnohokráte díky a hodně dobrých nápadů do budoucna.

Paní Božena Málková z Příbrami, ulice Potočná 356/24, třetí patro nalevo napsala:

 

Vážená redakce,


hned v úvodu vás chci poprosit, abyste můj dopis nezveřejňovali a zachovali mne v anonymitě. Předem děkuji. Nicméně vám chci vyjádřit hluboké poděkování za opravdu užitečné rady pro nás, single žijící ženy. Ať již radíte ohledně tapetování, opravy kapajícího kohoutku nebo výroby domácí stoličky, vždy dbáte na to, aby postup byl jednoduchý a přitom dostatečně vysvětlující i pro laika. S radostí vám oznamuji, že tento dopis píši sedíc na nové, vlastnoručně vyrobené stoličce. Právě před deseti minutami jsem totiž dokončila poslední nátěr lakem a musím se o to s vámi podělit. Jsem poněkud korpulentnější postavy, a proto jsem měla ze začátku obavy, zda mne stolička udrží. Přeci jen, byla to má první stolička, kterou jsem vyráběla úplně sama. Vše ale dopadlo k mé plné spokojenosti a já jsem přesvědčena, že klíčem byla pasáž, kde píšete o důležitosti výběru vhodného spojovacího materiálu. Nebýt této rady, jsem si jistá, že bych vybrala spojovací prvky, nehodící se k montáži stoličky. Máte můj obdiv a úctu.

 

S pozdravem vaše věrná čtenářka
B. Málková

Všem čtenářům mnohokrát děkujeme za jejich milé dopisy a přejeme jim mnoho zdraví a štěstí v pracovním i rodinném životě.